• <

Wynik wyszukiwania - "tropikalny" - Wiadomości

Ptaki mogą przyczynić się do ratowania raf koralowych

Obecność ptaków morskich na wyspach sąsiadujących z tropikalnymi rafami koralowymi może zwiększyć tempo wzrostu koralowców ponad dwukrotnie – ustalił międzynarodowy zespół badaczy.
12.12.2023

Jedna ofiara śmiertelna i ponad 300 rannych po przejściu tajfunu Koinu

Potężny tajfun Koinu przeszedł w czwartek nad południową częścią Tajwanu powodując śmierć jednej osoby i obrażenia u 304. W związku z żywiołem w wielu miastach ogłoszono dzień wolny od pracy i zajęć szkolnych. Służby meteorologiczne odnotowały najsilniejsze w historii kraju podmuchy wiatru wiejącego z prędkością 342,72 km/godz. na południowo-wschodniej wyspie Orchid.
05.10.2023

Historyczna susza zakłóca działanie Kanału Panamskiego

Władze Kanału Panamskiego zmniejszyły maksymalną masę statków i liczbę dziennych przepraw statków w celu oszczędzania wody. Eksperci transportu morskiego obawiają się, że takie zdarzenia mogą stać się nową normą, ponieważ niedobory opadów w piątym najbardziej mokrym kraju na świecie zwracają uwagę na zagrożenia klimatyczne wpływające na przemysł żeglugi oceanicznej, który obsługuje 80% światowego handlu.
22.08.2023

Czarter na czas – klauzula „Off-hire” (Część I)

W umowach czarteru na czas, dwa typy postanowień mają fundamentalne znaczenie dla stron umowy, armatora i czarterującego. Z jednej strony są to klauzule regulujące szczegółowe warunki płatności opłaty czarterowej (hire), z drugiej zaś okoliczności faktyczne i prawnie, które zwalniają czarterującego z obowiązku płacenia armatorowi opłaty czarterowej.
19.06.2023

Ponad połowa wielkich jezior na świecie traci wodę

Aż 53 procent największych na świecie jezior wysycha - gromadzi mniej wody, niż jeszcze 30 lat temu - twierdzą badacze na łamach "Science". Najważniejszymi przyczynami tego zjawiska są zmiany klimatu i niezrównoważony sposób korzystania z zasobów wodnych przez człowieka.
25.05.2023

Symphony of the Seas ustanawia rekord liczby pasażerów podczas przeprawy przez Atlantyk

Jeden z największych statków wycieczkowych na świecie, należący do Royal Caribbean International zdobywa nowe osiągnięcie w branży wycieczkowców. To już kolejny raz, gdy statek pasażerski zabiera w rejs ogromną ilość turystów oraz członków załogi, co świadczy też o przebudzeniu morskiego ruchu turystycznego.
27.03.2023

Damen Maaskant oferuje przyszłościowe rozwiązanie dla rybaków w postaci trawlera 2607

Firma zaprezentowała nowy projekt trawlera do połowu krewetek z naciskiem na niskie zużycie paliwa. Oferta powstała z myślą o ułatwieniu pracy rybaków, która byłaby zgodna z prowadzoną przez firmę polityką dekarbonizacji rybołówstwa.
24.03.2023

Polska badaczka wyjaśnia mechanizmy powstania cyklonu Seroja

Do powstania cyklonu Seroja, który w 2021 r. uderzył m.in. w Indonezję, przyczyniły się równikowe fale tropikalne. Cyklon w tym obszarze, blisko lądu - to rzadkość; może mieć związek ze zmianami klimatu - powiedziała PAP Beata Latos, pierwsza autorka publikacji w "Nature Communications".
15.03.2023

W Nowej Zelandii stan wyjątkowy z powodu cyklonu Gabrielle

Rząd Nowej Zelandii po raz trzeci w historii ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Powodem tej decyzji jest cyklon Gabrielle, który wywołuje rozległe powodzie, osunięcia ziemi i ogromne fale oceaniczne na Wyspie Północnej.
14.02.2023

Malediwy usiane jachtami

Podczas gdy świat otwiera się ponownie na podróże, ultrabogaci zmierzają ku pełnym uroku plażom Malediwów na swoich luksusowych łodziach.
10.01.2023

Mauritius i Wielka Brytania negocjują w sprawie spornego terytorium

Premier Mauritiusa Pravind Jugnauth ogłosił, że rządy obu państw rozpoczęły rozmowy w sprawie terytorium będącego od dekad kością niezgody między nimi.
02.01.2023

Najcięższa na świecie ryba kostnoszkieletowa - znaleziona u brzegów Azorów

W pobliżu azorskiego portu Horta wyłowiono najcięższą na świecie rybę kostnoszkieletową. Jest nią ważący blisko 2,8 tony samogłów z gatunku Mola alexandrini - informuje międzynarodowy zespół ekspertów.
23.10.2022

Huragan Julia zmierza w kierunku Nikaragui

Tropikalny sztorm Julia, który w sobotę przekształcił się w huragan, przeszedł nieco na południe od należacej do Kolumbii wyspy San Andres i zmierza w kierunku wschodnich wybrzeży Nikaragui. Szybkość wiatru przekracza obecnie 120 km/godz - poinformowało amerykańskie Centrum ds. Huraganów (NHC).
09.10.2022

Huragan Ian opuszcza Kubę i zmierza na Florydę

Tropikalny cyklon nawiedził wybrzeże Kuby w nocy z wtorku na środę, gdzie spowodował zniszczenia i powodzie. Teraz kieruje się na półwysep Floryda.
28.09.2022

Do Filipin zbliża się supertajfun

Władze Filipin rozpoczęły w niedzielę ewakuacje z terenów na wybrzeżu i wstrzymały część rejsów morskich w związku z nadciągającym tajfunem Noru, który po okresie „wybuchowego nasilenia” określany jest jako supertajfun – podała agencja Reutera.
25.09.2022

Temperatura wody w Morzu Śródziemnym w Hiszpanii wzrosła do rekordowego poziomu 30 st. C

Temperatura wody w Morzu Śródziemnym u wschodnich brzegów Hiszpanii wzrosła w sierpniu do rekordowego poziomu 30 st. C - podała w piątek państwowa agencja meteorologiczna Aemet w Madrycie.
05.08.2022

Zatoka Gdańska jest po to, aby żeglarze się rozwijali. Lotos Nord Cup Gdańsk [GALERIA]

Start regat LOTOS Nord Cup Gdańsk nie mógłby być lepszy. To dopiero początek sezonu żeglarskiego, a uczestnikom trafiła się piękna słoneczna pogoda z wzmagającym się wiatrem. W takich warunkach humor i forma sportowców zwyżkuje z dnia na dzień więc każdy ma apetyt na poprawienie swoich wyników.
27.06.2022

Oceanograf z UG: zniknięcie raf oznaczałoby globalną katastrofę [WYWIAD]

Rafy koralowe obumierają; szkodzi im wzrost temperatur, zakwaszenie oceanów, turystyka, przełowienie. Uratować je mogą tylko międzynarodowe systemowe działania, choć ważne są także codzienne decyzje pojedynczych ludzi. "Wielka prośba do Kowalskiego, który spędza urlop nad Morzem Czerwonym, aby nie deptał raf i nie brał z niej +żywych pamiątek+” - mówi dr Anna Panasiuk, oceanograf z UG.
16.06.2022

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.
08.05.2022

Nawet Arktyka jest zanieczyszczana przez plastik

Do Arktyki dociera plastik niesiony przez prądy, rzeki, powietrze i statki. Duże ilości można znaleźć w wodzie, na dnie, odległych plażach, a nawet w lodzie i śniegu.
08.04.2022

Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 47-50/2021)

Rynek przewozów kontenerowych oraz ładunków inwestycyjnych, ciężkich i ponadgabarytowych nadal ma się dobrze. Jednak dają się też zauważyć pewne stabilizacje dotychczasowych trendów. Pośrednia sytuacja jest na rynku przewozów promowych i ro-ro, gdzie główne zasilanie wpływów frachtowych dają obecnie przede wszystkim ładunki toczne. Ciężka i skomplikowana sytuacja nadal trwa na rynku wycieczkowców.
20.12.2021

Tropikalny sztorm "Fred" zagraża Florydzie

Tropikalny sztorm „Fred” może przynieść w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych tornada i powodzie. Gubernator Florydy Ron DeSantis ogłosił stan wyjątkowy w 23 hrabstwach stanu.
15.08.2021

Ulewne deszcze na Filiipnach wymusiły ewakuację ponad 14 tys. osób w Manili

Monsunowe deszcze, których intensywność wzrosła wraz ze sztormem Cempaka, spowodowały szereg podtopień w niżej położonych dzielnicach Manili. Wymusiło to ewakuację ponad 14 tys. ludzi, którzy zostali zakwaterowani w lokalnych centrach pomocy powodzianom.
24.07.2021

Nadciągający na Kubę huragan Elsa zmienił się w tropikalny sztorm, następna na linii jest Floryda

Na Kubie z powodu nadciągającego huraganu Elsa ewakuowano 70 tys. mieszkańców południa wyspy oraz zabezpieczono plony trzciny cukrowej i kakao – poinformował w niedzielę kubański rząd. Ewakuowano już 70 tys. osób.
04.07.2021

Muzeum Gdańska prezentuje trzy inkluzje w bursztynie bałtyckim

We wtorek, 28 czerwca - w Światowy Dzień Bursztynu - Muzeum Gdańska zaprezentowało trzy inkluzje w bursztynie bałtyckim, które znajdą się na wystawie stałej w nowym Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie.
29.06.2021

Plastik zanieczyszcza Galapagos

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Czarter na czas – charakterystyka techniczna statku

Klauzule czarterowe zawierające opis statku są niezwykle istotne w umowie czarteru na czas. Czarterujący „wynajmuje” statek za określoną stałą opłatą – „hire”.
10.05.2021

Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim

Mimo opinii ONZ i międzynarodowych sądów Wielka Brytania nie chce oddać Mauritiusowi wysp Czagos na Oceanie Indyjskim, na których działa baza wojskowa USA. Londyn i Waszyngton twierdzą, że w grę wchodzi bezpieczeństwo świata, ale Mauritius nie ustępuje i oskarża mocarstwa o hipokryzję.
04.04.2021

100 martwych delfinów na plaży w Mozambiku

Na plaży na wyspie Bazaruto w Mozambiku znaleziono ciała około 100 martwych delfinów - poinformował w środę serwis BBC News.
24.02.2021

Populacja rekinów i płaszczek spadła o ponad 70% na całym świecie

Najnowsze informacje dotyczące drastycznego zmniejszania się populacji tych gatunków są alarmujące! Tak gwałtowne zmiany zaobserwowano na przestrzeni zaledwie ostatnich 50 lat.
29.01.2021

Europejski Zielony Ład może zwiększyć emisję CO2 w innych państwach

Efektem dążenia UE do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej w ramach Europejskiego Zielonego Ładu może być przeniesienie ich emisji gazów cieplarnianych do innych państw bez faktycznej zmiany ogólnoświatowego bilansu - uważają eksperci.
20.01.2021

MSC wzywa do porozumienia w sprawie zarządzania stadami tuńczyka na Wschodnim Pacyfiku

MSC informuje, że w związku z prawdopodobnym brakiem ograniczeń w tropikalnych połowach tuńczyka na obszarze Wschodniego Pacyfiku od 1 stycznia zwiększa się ryzyko przełowienia gatunków tuńczyka (bonito, żółtopłetwego, wielkookiego) o dużym znaczeniu gospodarczym. Niezbędne jest osiągnięcie porozumienia odnośnie zarządzania tymi stadami tuńczyka w 2021 r.
29.12.2020

Znaleziono najstarszą tropikalną rybę rafową na świecie!

To niesamowite, że na rafie koralowej są ryby, które urodziły się podczas II wojny światowej, przeżyły Beatlesów, loty w kosmos i nadal żyją w zaśmieconych plastikiem oceanach.
03.12.2020

Wielki żarłacz tygrysi podniósł adrenalinę nurkom na Malediwach [wideo]

Zwabiona przynętą 4,5-metrowa samica rekina w bardzo efektowny sposób podniosła adrenalinę grupie nurków na Malediwach.
18.11.2020

Gdyby nie ocean, już byśmy się ugotowali (wywiad wideo)

„Rozpuściło nas ostatnie 10 tysięcy lat. Mieliśmy fantastycznie stabilny klimat i różnorodną przyrodę. Nic tylko siać zboże, hodować zwierzęta, udomawiać kolejne gatunki, rozwijać cywilizację i dyskutować o kulturze. To się powoli kończy i robi się coraz mniej przyjemnie” - rozmowa z prof. Janem Marcinem Węsławskim, dyrektorem Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
11.11.2020

Tropikalny sztorm Eta, który zabił już prawie 100 osób, uderzył w południową Florydę

Przybierający na sile tropikalny sztorm Eta o prędkości wiatru ok. 100 km/godz zaatakował wczoraj wieczorem, czasu lokalnego, Florida Keys - połączonego groblami i mostami łańcucha wysepek u południowych wybrzeży Florydy.
09.11.2020

Filipiny: Najsilniejszy w tym roku tajfun uderzył w wybrzeże zabijając co najmniej 10 osób

Supertajfun Goni, opisywany jako najsilniejszy w tym roku na świecie cyklon tropikalnym, uderzył w niedzielę we wschodnie wybrzeże wysypy Luzon na Filipinach. Władze donoszą o co najmniej dziesięciu ofiarach żywiołu. Tysiące ludzi ewakuowano.
01.11.2020

Huragan Zeta uderzył w wybrzeże Jukatanu

Huragan Zeta, niosący ze sobą silne wiatry i ulewne deszcze, uderzył w nocy z poniedziałku na wtorek we wschodnie wybrzeże Meksyku, w okolice kurortu Tulum na półwyspie Jukatan. Cyklon ma się przemieszczać na północny zachód i może spowodować zagrożenie dla regionu.
27.10.2020

Port Gdańsk zacieśnia współpracę z portami na Ukrainie

W dniu 13 października br. w Odessie między Zarządem Morskiego Portu Gdańsk S.A., a Administracją Morskich Portów Ukrainy został podpisany list intencyjny dotyczący wzajemnej współpracy z portami ukraińskimi.
13.10.2020

Najcieplejsze lato w historii

Globalnie okres czerwiec-sierpień był trzecim najcieplejszym w historii pomiarów, za latami 2016 i 2019. Jednocześnie, na półkuli północnej było to najcieplejsze lato w historii pomiarów, bijące poprzednio rekordowe lata 2016 i 2019, ze średnią temperaturą o 1,17oC wyższą od średniej z lat 1981-2010. To wpisuje się w trend: pięć najcieplejszych okresów letnich na półkuli północnej miało miejsce od 2015 roku.
06.10.2020

Odłowiony nad Odrą kajman pozostanie tymczasowo we wrocławskim zoo

Gad odłowiony w niedzielę na wrocławskim Rędzinie to kajman karłowaty. Zwierzę tymczasowo trafiło do wrocławskiego zoo. Jak powiedział jego prezes Radosław Ratajszczak, "dziś niestety kajmany i młode krokodyle można kupić i to powoduje problemy, z którymi mamy w tej chwili do czynienia".
05.10.2020

Ponant pierwszą międzynarodową linią wycieczkową dołączającą do Green Marine

Firma Ponant z siedzibą we Francji stała się pierwszą międzynarodową linią wycieczkową, która dołączyła do programu certyfikacji ekologicznej Green Marine dla przemysłu morskiego.
28.09.2020

Głębinowe rafy koralowe zagrożone

Struktury raf, będące siedliskiem wielu organizmów, mogą pękać na skutek zwiększającego się zakwaszenia oceanów, spowodowanego wzrostem poziomu dwutlenku węgla.
22.09.2020

Woda i jej stany skupienia a zmiany klimatu

Czy tropikalne cyklony, susze i błyskawiczne powodzie to efekty zmian w krążeniu wody w przyrodzie? O tym jak woda i jej różne stany skupienia wpływają na klimat pisze dr Aleksandra Kardaś w najnowszym wydaniu magazynu popularnonaukowego „Academia” zatytułowanym „Woda”.  
22.09.2020

Duże zniszczenia wskutek subtropikalnego sztormu w Portugalii i Hiszpanii (wideo)

Do sobotniego popołudnia przechodzący przez Półwysep Iberyjski subtropikalny sztorm Alpha połamał setki drzew, wywrócił struktury reklam i rusztowań oraz doprowadził do licznych podtopień. Największe straty notowane są w Portugalii, gdzie od piątku poszukiwany jest zagraniczny turysta porwany przez falę przy jednej z plaż.
19.09.2020

Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych: Bilans energetyczny Ziemi

Artykuł jest siódmą częścią serii pod nazwą „Efekt cieplarniany dla średniozaawansowanych”, bazującej na materiałach książki „Nauka o klimacie”:
25.08.2020

Huragan i sztorm zagrażają produkcji ropy. Ceny surowca spadają

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje - surowiec jest wyceniany po około 42,5 USD/b. Tropikalny sztorm Marco w Zatoce Meksykańskiej zaczyna ustępować, za to tropikalna burza Laura zaczyna przybierać na sile i w czwartek może być już huraganem, kiedy uderzy w ląd - podają maklerzy.
25.08.2020

Ceny ropy w USA wahają się

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw znajduje się na etapie wahań, po zaliczeniu 3. z kolei tygodnia wzrostu notowań. Inwestorzy śledzą informacje dotyczące huraganu Marco i tropikalnego sztormu - Laury - szalejących w Zatoce Meksykańskiej. Z pola widzenia nie schodzi pandemia COVID 19, która wydaje się stabilizować w USA, ale ponownie uderza w Europie i Azji.
24.08.2020

Olbrzymia chmura piaskowa nad Atlantykiem [foto, wideo]

Ogromna chmura piasku oraz pyłu z Sahary podróżuje nad wodami Oceanu Atlantyckiego w kierunku Ameryki. Zjawisko przenoszenia pyłu pustynnego wraz z wiatrem ma miejsce każdego lata, jednak w tym roku jego skala jest rekordowa. Chmura ze względu na swoje rozmiary została okrzyknięta "Godzillą".
28.07.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Rekiny i płaszczki - poznaj 5 sposobów, w jakie pomagają planecie, innym zwierzętom i ludziom

Zarówno rekiny, jak i płaszczki to jedne z najbardziej tajemniczych i niezrozumianych zwierząt morskich. W Światowy Dzień Rekinów pokazujemy 5 sposobów, w jakie ryby te pomagają światu - od walki ze zmianą klimatu, przez dzielenie się pożywieniem ze swoimi sąsiadami, aż po uprawianie fitoplanktonu. A to nie wszystko!
21.07.2020

Pierwsza w Chinach morska turbina wiatrowa o mocy 8MW zaczyna pracować na pełnym obciążeniu [wideo]

Shanghai Electric, największy na świecie producent i dostawca urządzeń do produkcji energii elektrycznej i sprzętu przemysłowego, ogłosił dzisiaj uruchomienie pierwszej w Chinach morskiej turbiny wiatrowej o mocy 8 MW. Uruchomienie turbiny korzystającej z technologii „black start” pokazuje zdolność spółki do realizacji zamówień zbiorczych na rynku morskich turbin wiatrowych o mocy 8 MW.
16.06.2020

Biwakował na wyspie należącej do Disneylandu, myślał, że jest w „tropikalnym raju”

Mężczyzna, który biwakował na wyspie należącej do Disneylandu, został aresztowany. 42-latek utrzymuje, że nie wiedział o złamaniu przepisów i myślał, że znajduje się w "tropikalnym raju" - poinformowała amerykańska policja.
06.05.2020

Wärtsilä zaprojektuje luksusowy wycieczkowiec ekspedycyjny

Fińska grupa technologiczna Wärtsilä zaprojektuje serię sześciu luksusowych statków wycieczkowych dla Amundsen Expeditions. Zgodnie z zapowiedziami, pomieszczą do 200 pasażerów i będą przeznaczone przede wszystkim na dynamicznie rozwijający się rynek chiński. Kontrakt podpisano w trzecim kwartale 2019 roku.
23.04.2020

Zmiana klimatu: środowisko morskie i rybołówstwo

Nasze życie zależy od oceanów. Jest to prawda niezależnie od tego czy mieszkamy niedaleko wybrzeża czy tysiące kilometrów od niego.
02.04.2020

Ponad pół miliona krabów pustelników zginęło w plastikowych pojemnikach (film)

Po raz kolejny warto zdać sobie sprawę jak przerażające skutki dla środowiska może mieć plastik wyrzucany przez wodę na brzeg. Okazuje się, że "plastikowe pułapki" na wyspach Oceanu Indyjskiego przyczyniły się do śmierci ponad pół miliona krabów pustelników. Naukowcy szacują, że zanotowano wyraźny globalny spadek populacji tego skorupiaka.
22.01.2020

Tajfun Phanfone zabił co najmniej 47 osób

Do 47 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone, który na początku ubiegłego tygodnia uderzył w Filipiny - poinformowały w poniedziałek rano filipińskie media. Dziewięć osób uznaje się za zaginione.
30.12.2019

Tropikalny cyklon Sarai atakuje Fidżi

Tropikalny cyklon Sarai, o prędkości wiatru dochodzącej w porywach do 150 km/godz, zaatakował wyspiarskie państwo Fidżi na południowo zachodnim Pacyfiku. Ponad 2500 osób musiało schronić się w 70 prowizorycznych ośrodkach ewakuacyjnych.
29.12.2019

Tajfun Phanfone zabił co najmniej 28 osób (wideo)

Do 28 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Phanfone, który we wtorek uderzył w środkową część Filipin - wynika z najnowszego bilansu miejscowych władz. 12 osób uznaje się za zaginione.
27.12.2019

Mięsożerne bakterie rosnącym zagrożeniem w coraz cieplejszych wodach Bałtyku

Wraz z ocieplaniem się Bałtyku, na coraz większej części polskiego wybrzeża poważnym zagrożeniem staną się typowe dla mórz tropikalnych mięsożerne bakterie przecinkowce szczepu Vibrio vulnificus, spokrewnione z przecinkowcem cholery - prognozują autorzy międzynarodowego, multidyscyplinarnego dokumentu The Lancet Countdown, którego celem jest monitorowanie wpływu zmian klimatu na zdrowie.
18.11.2019

Rotory Flettnera dostarczają ogromne oszczędności paliwa

Firma Norsepower ogłosiła w tym tygodniu, że próba zaawansowanych wirników Flettner na pokładzie tankowca przyniosła wyjątkowe wyniki: zmniejszenie zużycia paliwa o 8,2 procent od września 2018 do września 2019 roku. Wynik mieści się w przewidywanym zakresie 7-10 procent oszczędności zużycia paliwa, których Norsepower spodziewał się na początku próby.
27.10.2019

Fragmenty kości potężnych, morskich drapieżników sprzed 150 mln lat odkryto pod Iłżą

Kości pliozaurów - potężnych drapieżników morskich żyjących w Jurze, czyli przed ok. 150 mln lat, odkryli paleontolodzy pod Iłżą (Mazowieckie). Szczątki tych największych, jurajskich drapieżników morskich odkryto w Europie do tej pory tylko w kilku miejscach.
25.10.2019

Stogi. Dwa boa na nadmorskim kempingu, interweniowała Straż Miejska i strażacy

O obecności węża w namiocie zaalarmowali strażników miejskich turyści z kempingu przy ul. Wydmy 9. Był to boa dusiciel. Wkrótce okazało się, że jest i drugi. Straż Miejska zabezpieczyła teren, wezwano weterynarza, by zabrał zwierzęta.
30.07.2019

Dwugłowy żółw morski przyszedł na świat w Malezji

Dwugłowy żółw morski przyszedł na świat w Malezji. Zwierzę odnaleziono w poniedziałek na wyspie Mabul, niedaleko malezyjskiej części Borneo – poinformowała francuska agencja prasowa Agence France Presse. Żółwik znajdował się w gnieździe z ponad 90 innymi żółwiami zielonymi, które niedawno wykluły się z jaj. Niestety, niezwykłe stworzenie przeżyło tylko kilka dni.
18.07.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

Damen z pierwszym kontraktem na budowę wycieczkowca

Holenderska grupa stoczniowa Damen Shipyards oficjalnie weszła na rynek wycieczkowy po podpisaniu umowy norweskim SeaDream Yacht Club na 155-metrowy luksusowy wycieczkowiec.
20.03.2019

500 kg kamieni spadło na lądową drogę wyspy La Réunion

5 lutego, około godziny 15:50, na lądową drogę znajdującą się nad samym brzegiem wulkanicznej wyspy La Réunion spadło 500 kg skał i kamieni. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale przedstawiciele organizacji LaRéunionEcolo przypominają o konieczności uruchomienia nowej przybrzeżnej autostrady Route du Littoral aby zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości.
14.03.2019

Tajlandia: Nadchodzi burza tropikalna - tysiące turystów uciekają z wysp

Dziesiątki tysięcy przebywających w Tajlandii turystów opuściło w ostatnich dniach wyspy leżące w Zatoce Tajlandzkiej w związku z nadchodzącą burzą tropikalną Pabuk - podały w czwartek władze. Anulowano niektóre loty na wyspy; zawieszono kursy promów.
03.01.2019

WMO: Ostatnie cztery lata najcieplejsze w historii, rok 2018 na czwartym miejscu

Rok 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii – ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Raport WMO zawiera jednoznaczny przekaz: ocieplenie klimatu nadal postępuje, a jego konsekwencje dla planety i ludzi pogłębiają się.
01.12.2018

Morskie smoki istnieją naprawdę

Smoki istnieją nie tylko w powieściach i legendach. Morskie smoki, czyli ryjkogłowe to miniaturowe bezkręgowce, mające nie więcej niż 1 mm. Od milionów lat żyją niemal na całym świecie i każdy mógł je spotkać, chodząc po piaszczystej plaży czy morskim dnie. Polska badaczka opisała ostatnio osiem nowych dla nauki gatunków.
27.11.2018

Tajfun atakuje północne Filipiny, tysiące ludzi ewakuowało się

Silny tajfun uderzył we wtorek w północne Filipiny. Władze liczą na to, że udana ewakuacja tysięcy mieszkańców pomoże uniknąć powtórki z września, kiedy kraj nawiedził tajfun Mangkhut, powodując znaczne zniszczenia i ofiary w ludziach.
30.10.2018

Indie: Nawet 500 tys. osób bez prądu z powodu cyklonu Titli

Około 400-500 tys. osób zostało pozbawionych prądu przez tropikalny cyklon Titli, który w czwartek uderzył we wschodnie wybrzeże Indii - poinformowały indyjskie władze. Wichura wyrządziła duże szkody i zakłóciła transport, ale nie ma doniesień o zabitych.
11.10.2018

Filipiny: 40 zaginionych po osuwisku po przejściu tajfunu Mangkhut

Co najmniej 40 osób, głównie górników, zaginęło po osunięciu się ziemi w prowincji Benguet na filipińskiej wyspie Luzon - poinformowała w niedzielę lokalna policja. Do zdarzenia doszło na skutek tajfunu, który przeszedł nad Filipinami w nocy z piątku na sobotę.
16.09.2018

Filipiny: Bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut wzrósł do 25 osób

Do 25 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut na Filipinach, który nawiedził w nocy z piątku na sobotę wyspę Luzon - największą w archipelagu Filipin na Oceanie Spokojnym. Tajfun przesuwa się z prędkością ok. 200 km na godzinę w kierunku Hongkongu.
16.09.2018

Tajfun Mangkhut dotarł do wybrzeży Chin

Po spustoszeniu północnych Filipin tajfun Mangkhut dotarł w niedzielę rano czasu polskiego do chińskiego wybrzeża. Żywioł osłabł, ale wciąż stanowi zagrożenie dla miast w delcie Rzeki Perłowej, w tym Hongkongu i Makau.
16.09.2018

Filipiny: Co najmniej 12 ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut

Co najmniej do 12 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Mangkhut na Filipinach. Pustoszył on w nocy z piątku na sobotę Luzon, największą wyspę archipelagu na Oceanie Spokojnym.
15.09.2018

Filipiny: Co najmniej dwie ofiary śmiertelne tajfunu Mangkhut

Co najmniej dwie osoby zginęły na Filipinach na skutek tajfunu Mangkhut, który spustoszył w nocy z piątku na sobotę północ Luzonu, największej wyspy tego azjatyckiego państwa. Władze zaznaczają, że liczba ofiar śmiertelnych żywiołu prawdopodobnie wzrośnie.
15.09.2018

Ropa w USA zyskuje; na horyzoncie Gordon kontra OPEC

Ropa naftowa drożeje. Inwestorzy analizują możliwe zakłócenia w produkcji ropy w USA z powodu zbliżającego się tropikalnego sztormu Gordon, który uderzy w Zatoce Meksykańskiej, ale nie zapominają o rosnącej produkcji ropy przez kraje OPEC - informują maklerzy.
04.09.2018

Położenie stępki pod budowę największego na świecie jechtu ekspedycyjnego z klasą lodową

W ostatni czwartek, w stoczni MW Werften w Stralsundzie odbyła się ceremonia położenia stępki pod największy na świecie jacht ekspedycyjny z klasą lodową. Na wydarzeniu była obecna kanclerz Angela Merkel. Armator jednostki - Crystal Cruises zaoferuje kolejne rejsy dla turystów szukających przygody na mroźnych wodach Arktyki a Crystal Endeavor już budzi zachwyt stoczniowców i badaczy z całego świata.
30.08.2018

Chiny: Cyklon tropikalny w Szanghaju, ponad 150 tys. osób ewakuowano (wideo)

Ponad 150 tys. osób ewakuowano w Szanghaju w związku z cyklonem tropikalnym Jongdari, który uderzył w to miasto w piątek rano, przynosząc ulewne deszcze i wichury; odwołano setki połączeń lotniczych i kolejowych – poinformowały lokalne władze.
03.08.2018

Laos: Trwa akcja ratunkowa po zawaleniu się tamy hydroelektrowni

W Laosie trwa w środę akcja ratunkowa po zawaleniu się budowanej tamy hydroelektrowni na południu kraju. Potwierdzono śmierć dwóch osób, a nieoficjalne szacunki władz mówią o 19 zabitych; kilkaset osób uznaje się za zaginione – podały lokalne media.
25.07.2018

Nietypowy ładunek w drodze z Bielska-Białej do Gambii (foto)

Aż 22 133 pary klapków zebranych w ramach akcji „Klapki dla Gambii” ruszyło w drogę do Afryki dzięki wsparciu spółek OT Logistics S.A. i C.Hartwig Gdynia S.A., które organizują i finansują transport tej wysyłki na Czarny Ląd.
11.07.2018

USA: Subtropikalny sztorm Alberto dotarł do Florydy

Subtropikalny sztorm Alberto dotarł w poniedziałek wieczorem do północno zachodnich wybrzeży Florydy w rejonie miejscowości Laguna Beach. Wcześniej z nadmorskiego pasa wzdłuż wybrzeży Zatoki Meksykańskiej ewakuowano tysiące ludzi.
29.05.2018

Jedyna nieśmiertelna istota na ziemi (wideo)

O nieśmiertelności marzyła od zawsze cała ludzkość. Powstają próby połączenia sztucznej inteligencji z ludzką i czysto teoretycznie może być kiedyś możliwa. Jednak okazuje się, że ktoś to marzenie dawno temu spełnił. To niepozorna meduza - Turritopsis nutricula, nazywana w skrócie hydromeduzą.
27.05.2018

Otwarcie Suntago Wodnego Świata pod Mszczonowem w 2019 roku (wideo)

Otwarcie Suntago Wodnego Świata we Wręczy pod Mszczonowem zaplanowano na 2019 rok - poinformowało biuro prasowe Park of Poland. Rozpoczęto już prace przy drodze łączącej park z obwodnicą Żyrardowa.
12.05.2018

Ekspert: Prognozy na przyszłość dla Ziemi są złe

Szacuje się, że co minutę na świecie wycinany jest las tropikalny o powierzchni boiska piłkarskiego, a tylko w Europie w ostatnich latach populacja owadów zapylających rośliny zmniejszyła się o 70 proc.; rokowania na przyszłość dla Ziemi są złe – mówi PAP dr Radomir Jaskuła z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
22.04.2018

Zdanie statku – “in like good order and condition” – analiza w świetle prawa angielskiego

W umowach czarteru na czas kluczowym elementem przy zdaniu statku przez czarterujących („redelivery”) po upływie czasu, na który dana umowa została zawarta jest ustalenie, w jakim stanie technicznym statek winien być zdany. Wiele formularzy czarterowych stosuje w tym zakresie formułę umowną typu „in like good order and condition” (tj. w podobnym dobrym stanie technicznym do stanu, w którym statek został przekazany czarterującym na początku czarteru).
31.03.2018

Rajska wyspa śmierci?

Koh Tao - mała wysepka położona w Zatoce Tajlandzkiej. Słynie z doskonałych warunków do nurkowania, licznych szkół, w których można zrobic patent nurkowy za rozsądne pieniądze, wspaniałych rejsów połączonych z połowem, rajskich widoków i niezapomnianych nocnych imprez. Na wyspę można dostać się bezpośrednimi połączeniami obsługiwanymi przez Ferry Samui. Niezwykle popularna wśród backpackerów, którzy często korzystają z uroków mieszkania na samej plaży. Ten idylliczny obraz ma jednak swoją ciemną stronę... Koh Tao nazywana jest bo
02.03.2018

Raport: bazy wojskowe USA zagrożone wzrostem poziomu mórz

Według raportu Centrum Klimatu i Bezpieczeństwa (The Center for Climate and Security - CCS) w Waszyngtonie, bazy wojskowe USA są zagrożone wzrostem poziomu mórz. 10 proc. instalacji wojskowych USA i poligonów znajduje się wzdłuż wybrzeży.
27.02.2018

Inwazja niebieskich smoków na plaży w Sydney (foto, wideo)

Chociaż mają niewiele ponad 2,5 cm długości, są urodzonymi zabójcami i czasami zjadają się nawzajem. Tajemnicze stworzenia o wdzięcznej nazwie "niebieski smok" lub "jaskółka morska" zostały wyrzucone przez przypływ na plażę w Sydney. Zdumieni tym widokiem turyści - zaczęli dzielić się zdjęciami w mediach społecznościowych.
23.02.2018

Stan wyjątkowy na Tonga z powodu zbliżającego się cyklonu Gita

Tonga, państwo w Oceanii, ogłosiło w poniedziałek stan wyjątkowy, a w stolicy kraju Nuku'alofa zarządzono godzinę policyjną w związku ze zbliżającym się cyklonem Gita, który ma uderzyć wieczorem z maksymalną siłą.
12.02.2018

Filipiny: Zatonął prom pasażerski, cztery osoby zginęły (wideo)

Cztery osoby zginęły w czwartek, a siedem uznano za zaginione na Filipinach po zatonięciu promu niedaleko stolicy kraju Manili - poinformowała straż przybrzeżna. Na pokładzie było 251 osób.
21.12.2017

Jak pseudoagencje oszukują marynarzy i ich rodziny?

Coraz więcej podmiotów próbuje oszukać marynarzy. Postaramy się krótko omówić najbardziej typowe i popularne przykłady próby oszustw, których ofiarami padają marynarze i ich rodziny.
14.12.2017

Tak wygląda inwazja ślimaków (wideo)

W sieci pojawił się film pokazujący miliony zawitek na popularnej plaży w St. Petersburgu na Florydzie. Nagranie zostało nakręcone 11 listopada.
14.11.2017

Plaga żeglarzy portugalskich na australijskiej plaży. Są śmiertelnie niebezpieczne (wideo)

Tysiące żeglarzy portugalskich na plaży Barlings Beach w Australii. Podczas spaceru zaobserwował je 45-letni mężczyzna. Toksyny wydzielane przez te kolonijne parzydełkowce są śmiertelnie niebezpieczne.
07.11.2017

Tropikalny sztorm Phillipe zbliża się do Florydy

Głęboki niż, który uformował się nad zachodnią Kubą, przekształcił się w tropikalny sztorm Phillipe i zbliża się do południowej Florydy. Niesie ze sobą niezwykle intensywne opady deszczu.
29.10.2017

Azjatyckie megaprojekty: kanał na przesmyku Kra

W cieśninie Malakka, jednej z najruchliwszych tras morskich, panuje tłok. Pomysł budowy kanału na przesmyku Kra w Tajlandii, łączącego Ocean Indyjski ze Spokojnym, współgra z chińską koncepcją Nowego Jedwabnego Szlaku. Kanał przeciąłby Tajlandię na dwie części.
01.10.2017

Zagrożenia związane z przewozem boksytu w centrum zainteresowania Podkomitetu CCC

W siedzibie IMO w Londynie w dniach 11-15 wrzesnia odbyła się 4. sesja Podkomitetu ds. Przewozu Ładunków i Kontenerów (CCC). Podkomitet rozważył wyniki prac prowadzonych w ramach nowego projektu badawczego poświęconego rudzie aluminium. Badania wskazują, że w przypadku zawilgocenia ładunku, w niektórych formach boksytu z dużą zawartością mniejszych cząstek może dojść do zjawiska zwanego z ang. dynamic separation.
29.09.2017

Tropikalny sztorm Maria na Atlantyku przybiera na sile

Tropikalny sztorm Maria, który uformował się na Atlantyku, przybiera na sile i oczekuje jsię, że przekształci się w huragan. Maria kieruje się w kierunku karaibskich Małych Antyli, już zdewastowanych przez huragan Irma. Na Atlantyku są też sztormy Lee i Jose.
17.09.2017

Kuba po przejściu Irmy: Domy bez dachów, bulwary pod wodą, ale bez ofiar

Setki domów bez dachów, osiedle na wybrzeżu morskim w miasteczku Caibarien, 320 km na wschód od Hawany, całkowicie pod wodą, zalany bulwar nadmorski, słynny Malecon w stolicy, i woda, która wtargnęła na 600 m w głąb miasta, ale brak doniesień o ofiarach.
10.09.2017

Eksperci: silny wiatr to tylko jedno z zagrożeń ze strony huraganu

Silny, osiągający nawet kilkaset km/godz. wiatr to tylko jedno z zagrożeń, które niesie ze sobą huragan. Zniszczenie powodują też silne opady deszczu i fale powodziowe o wysokości ponad 5 metrów - mówią eksperci w rozmowie z PAP.
08.09.2017

Tajemniczy „potwór” na brytyjskiej plaży (wideo)

Plażowicze z brytyjskiego Carmarthenshire w Walii byli mocno zdziwieni, kiedy odkryli dziwny obiekt leżący na piasku.
31.08.2017

W woj. łódzkim odkryto szczątki żółwia morskiego sprzed 148 mln lat

Szczątki żółwia morskiego sprzed 148 mln lat odkryli paleontolodzy w kamieniołomie Owadów-Brzezinki (Łódzkie). To znalezisko pomaga lepiej zrozumieć ewolucję tych zwierząt i ich przystosowanie do środowiska.
27.07.2017

Tej lekcji szybko nie zapomni (wideo)

Rekin ugryzł mężczyznę, gdy ten próbował złapać go za ogon... Tylko jedno słowo nasuwa się po obejrzeniu tego nagrania. I nie jest ono cenzuralne.
10.07.2017

Katastrofa El Faro: Amerykanie będą dokładniej przekazywać raporty o pogodzie marynarzom

Amerykański departament ds. bezpieczeństwa transportu (NTSB) wydał 10 zaleceń bezpieczeństwa, które mają na celu poprawienie dostarczania raportów pogodowych dla marynarzy. Rady zostały ustalone na podstawie śledztwa w sprawie kontenerowca El Far, który zatonął w 2015 roku z powodu huraganu Joaquin.
02.07.2017

Filipiny i Chiny rozpoczną rozmowy o Morzu Południowochińskim

Ambasador Filipin w Chinach Jose Santiago Santa Romana poinformował w weekend, że oba kraje zamierzają rozpocząć konsultacje w sprawie Morza Południowochińskiego. Rozmowy mają toczyć się w Chinach. Pekin jak na razie nie potwierdza informacji strony filipińskiej.
14.05.2017

Kajakarz Aleksander Doba: Uciec jak najdalej od brzegu

– Uciec jak najdalej od brzegu – to najważniejszy cel na początku wyprawy przez Atlantyk – uważa Aleksander Doba. 70-letni kajakarz krótko po starcie z Nowego Jorku musiał przerwać swą trzecią próbę pokonania oceanu, gdy niespodziewanie zaczął nadciągać sztorm.
13.05.2017

To dopiero są umiejętności (wideo)

Oko w oko z żywiołem. Na nagraniu widać jak pilot morski zmaga cię z cyklonem Enawo, który w ubiegłym miesiącu uderzył w Madagaskar. Doświadczenie pozwoliło mu pokonać olbrzymie fale i bezpiecznie wprowadzić statek do Portu Durban.
07.04.2017

Delfiny pokochały Bałtyk

W grudniu delfiny na Bałtyku wypatrzyły trzy załogi wędkarzy. Ssak był ponownie widziany na początku stycznia przez załogę Maximussa na wysokości Dębek. 5 stycznia Stacja Morska w Helu udostępniła jego zdjęcia, które przesłał Patryk Pionke. Naukowcy stwierdzili, że był to delfin butlonosy.
13.01.2017

Niecodzienne spotkanie na Bałtyku

15 grudnia doszło do niecodziennego zdarzenia. Uczestnikom wyprawy wędkarskiej udało się zaobserwować delfina. Całe zdarzenie miało miejsce przed godz. 11:00, kilka mil morskich od brzegów Władysławowa.
30.12.2016

Większość marynarzy PŻM spędzi Wigilię i święta na pełnym morzu

Święta Bożego Narodzenia około tysiąca dwustu marynarzy pracujących na 56 statkach Polskiej Żeglugi Morskie, spędzi w tradycyjny i uroczysty sposób.
22.12.2016

Mały wieloryb uratował swoją mamę (wideo)

Wieloryb w tarapatach. Samica humbaka utknęła na mieliźnie. Z potrzasku pomógł jej się uratować mały wieloryb. Młode tak długo popychało matkę, aż tej udało się wypłynąć na głębsze wody. Do zdarzenia doszło na australijskim wybrzeżu niedaleko Brisbane.
21.10.2016

Damen stworzył projekt wycieczkowca ekspedycyjnego nowej generacji

Holenderska stocznia Damen Shipyards udostępniła w czwartek szczegóły dotyczące swojego projektu wycieczkowca ekspedycyjnego, który mógłby pływać zarówno w polarnych, jak i tropikalnych rejonach.
14.10.2016

Kajakarz Doba przed startem do atlantyckiej wyprawy: wezmę byka za rogi

Aleksander Doba ruszył w niedzielę zgodnie z planem o godz. 13.07 z Jersey City w podróż przez Atlantyk. Przewiduje, że w sezonie huraganów warunki atmosferyczne podczas wyprawy mogą być trudne, co uznaje za tym ciekawsze. "Wezmę byka za rogi" – powiedział PAP.
28.05.2016

Wielkie konstrukcje morskie (cz. 2): Francuski skandal i walka z komarami

W zeszłym roku świętowaliśmy stulecie otwarcia Kanału Panamskiego. Wybudowana przez Amerykanów, 80-kilometrowa droga wodna połączyła Pacyfik z Atlantykiem i na zawsze zmieniła oblicze światowego handlu. Wystarczy zauważyć, że droga z Nowego Jorku do Kalifornii historyczną trasą (okrążając Amerykę Południową) była dłuższa aż o 12,8 tys. km! Warto zapoznać się z historią jednego z największych projektów budowlanych.
03.10.2015

Morska nadzieja na wielki handel z Singapurem

Połączenia oceaniczne uruchomione w sierpniu między Dalekim Wschodem a Gdańskiem mogą mieć przełomowe znaczenie w polskim handlu zagranicznym.
03.09.2015

Rybacy złowili gigantyczną mantę

Rybacy z Tumbes w Peru złowili kilka dni temu dwunastometrową rybę. Jak podają lokalne media, trafili na nią zupełnie przez przypadek.
11.05.2015

Pośrednictwo pracy dla marynarzy – jakie obowiązki winien spełnić pośrednik by zapewnić marynarzom bezpieczne zatrudnienie zagranicą. Cz. 1.

Firmy zajmujące się pośrednictwem pracy dla marynarzy to tzw. firmy „crewingowe” i „manningowe”, które świadczą, w różnym zakresie, pośrednictwo w zawieraniu umów o pracę na statkach morskich. Kwestie związane z pośrednictwem pracy dla marynarzy reguluje Międzynarodowa Konwencja nr 9 MOP w sprawie pośrednictwa pracy dla marynarzy, z dnia 10 lipca 1920 roku (Dz.U. z dnia 28 maja 1925 r.), ratyfikowana w Polsce zgodnie z ustawą z dnia 19 grudnia 1923 r. (Dz.U.R.P. z 1924 r. Nr 7, poz. 55) , oraz przepisy krajowe.
03.09.2014

Boże Narodzenie na statkach PŻM

Marynarze pływający po morzach i oceanach spędzają Święta Bożego Narodzenia tam, gdzie rzuci ich marynarski los. Na półkuli północnej jest zima, więc ich wigilia przypomina naszą - czasem mroźną i białą. Ale na południowej półkuli jest wówczas lato, więc marynarskie Boże Narodzenie może zdarzyć się w tropikalnych upałach.
24.12.2013

Największe porty Flandrii

Globalny Raport Konkurencyjności 2011-2012 sytuuje belgijską infrastrukturę portową wśród najlepszych na świecie. W Belgii, a właściwie w jednej z jej prowincji – Flandrii zajmującej niewiele ponad 13 500 km2 powierzchni, w promieniu 100 km położone są cztery porty. Rozlokowało się tu również ponad 700 centrów logistycznych.
17.05.2013

PKS hitem w gdańskim porcie

W pierwszym półroczu 2012 roku spółka Port Gdański Eksploatacja, działająca na terenie portu w Gdańsku przeładowała ogółem około 100 tys. ton biomasy. Zdecydowaną większość przeładunków stanowiły tzw. PKS (palm kernel shells) – rozdrobnione pestki palmy.
31.07.2012

Greenpeace: szczyt klimatyczny Rio +20 będzie spektakularną porażką

- Kończący się dziś szczyt Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyniesie przełomu. Koncerny związane z wydobywaniem ropy i węgla tworzą zbyt silne lobby i rządy państw, w tym także Polski, nie podejmują decyzji, które uderzałyby w ich interesy – uważa Katarzyna Guzek, rzeczniczka prasowa kampanii Klimat i Energia Greenpeace.
25.06.2012

Studenci ASP jako jedyni w Europie projektują statki

Pływające centrum ekumeniczne, katamaran żaglowy i ambulans wodny zaprojektowali dyplomanci Pracowni Projektowania Architektury Okrętów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. To jedyna artystyczna uczelnia w Europie z takim kierunkiem.
09.01.2012

Dziś Doba może dotrzeć do brzegów Brazylii

Do lądu w poniedziałek brakowało mu już niewiele ponad 50 km. We wtorek może krzyknąć: ląd na horyzoncie!
01.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.