• <

Wynik wyszukiwania - "rodzice" - Wiadomości

Morze ich inspiruje. Wręczono certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym

Trzydziestu sześcioro uczestników i ich opiekunów odebrało certyfikaty ukończenia rejsu żaglowcem STS Pogoria po Morzu Śródziemnym. Marszałek Piotr Całbecki przed wręczeniem certyfikatów, pogratulował uczestnikom odwagi i wytrwałości.
06.02.2024

Żeglarskie dzieci opanowały Iławę. Wielki Finał PGE PolSailing przeszedł do historii!

Ponad 100 młodych adeptów żeglarstwa oraz rzesze mieszkańców Iławy i turystów wzięło udział w Wielkim Finale PGE PolSailing. Było to zwieńczenie kilkumiesięcznych, bezpłatnych zajęć dla dzieci prowadzonych w 34 ośrodkach w całej Polsce w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. W Iławie nie zabrakło atrakcji na wodzie, jak i na brzegu, gdzie stanęło żeglarskie miasteczko.
18.09.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023. Trzeci raz odbył się charytatywny bieg wśród kontenerów

W ostatnią niedzielę czerwca, w ramach odbywających się Dni Morza odbyła się trzecia edycja imprezy biegowej ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia. Uczestnicy mogli się zmierzyć na wyjątkowej trasie, poprowadzonej na terenie terminalu kontenerowego GCT, należącego do grupy Hutchison. Wydarzenie nie tylko służyło promocji aktywności fizycznej, ale łączyło się także z działalnością charytatywną.
27.06.2023

ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023 już w tym tygodniu

Zostały już ostatnie chwile na szlifowanie formy przed biegiem ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia 2023.
19.06.2023

Wysoki Komisarz ds. Praw Człowieka: państwa powinny otworzyć kanały migracji i ścigać handlarzy ludźmi

Państwa powinny otworzyć normalnie funkcjonujące kanały migracji - oświadczył w piątek rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Jeremy Laurence. Dodał, że niezbędne jest skuteczniejsze ściganie handlarzy ludźmi.
17.06.2023

Międzyzdroje i Bałtyk? Tu nie można się nudzić!

Sezon wakacyjny w pełni. Wielu z nas wybierze wypoczynek na piaszczystych plażach Bałtyku. Jednak pogoda nie zawsze rozpieszcza - jakie miejsca wybrać, by zapewnić dzieciom moc atrakcji i cieszyć się udanym pobytem?
15.06.2023

Pomóż Kindze i przeżyj niezapomniany rejs okrętem Marynarki Wojennej

Kinga Rydz, mała wojowniczka cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni (SMA), potrzebuje pomocy. We wsparcie w zbiórce funduszy na jej kosztowne leczenie włączyła się 3 Flotylla Okrętów Marynarki Wojennej.
14.05.2023

Bieg dla dzieci: ONE Terminal RUN Hutchison Ports Gdynia KIDS 2023

W tym roku w niedzielę 25 czerwca 2023 Hutchison Ports Gdynia (GCT) oraz Ocean Network Express (ONE) już po raz trzeci na terenie terminalu GCT organizują zawody biegowe na dystansie 1 mili morskiej oraz 5 km.
27.04.2023

Kadry dla offshore wind – kluczem przywrócenie prestiżu szkół zawodowych (RELACJA)

W trakcie pierwszej edycji targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny na temat roli kadr w budowaniu local content w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kluczem nie są studia, a szkoły techniczne i zawodowe, które w ostatnich latach straciły na prestiżu. Potrzebne są działania w tym zakresie. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023

3Bird zaprasza na targi EDU OFFSHORE WIND 14-15 marca w Gdańsku

Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich oraz studentów będzie mogło spotkać się z ponad 70 wystawcami z czołowych firm sektora morskiej energetyki wiatrowej, w tym 3Bird Systems.
03.03.2023

Pierwsze Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych.
06.02.2023

"Into the Deep" - film, który stał się dowodem w sprawie brutalnego morderstwa dziennikarki na łodzi podwodnej

Dokument „Into the Deep: the Submarine Murder Case” (Do głębi: sprawa morderstwa na łodzi podwodnej – z ang. przyp. PAP) o zabójstwie szwedzkiej dziennikarki Kim Wall, za które skazano duńskiego wynalazcę Petera Madsena jest już dostępny na Netflixie. Kontrowersyjny film ukazał się na platformie streamingowej w okrojonej wersji.
10.10.2022

Żeglarskie święto - podsumowanie ogólnopolskiego programu PGE PolSailing

Na warszawskiej Pradze, w Parku Skaryszewskim, rozegrano Wielki Finał PolSailing Days. Dzieci z całej Polski wzięły udział w regatach na Jeziorze Kamionkowskim, ścigając się na klasie Optimist oraz na windsurfingu. Impreza była podsumowaniem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing.
20.09.2022

Kształcenie polskich kadr offshore. Co urzędnicy i szkoły branżowe robią w tym zakresie?

Szkolnictwo zawodowe nie otwiera się na rynek pracy i produkuje bezrobotnych, rynek pracy nie komunikuje się z przedsiębiorcami, kierunki kształcenia zawodowego nie odpowiadają aktualnym potrzebom rynku pracy – między innymi takie głosy wybrzmiewały jeszcze kilka lat temu od przedstawicieli Pracodawców Pomorza, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza czy Lewiatana. Co dziś w tej sprawie robią urzędnicy, szczególnie w kontekście rozwoju polskiej morskiej energetyki wiatrowej, jak sprawę widzą szkoły, co podpowiada doradca zawodowy?
02.09.2022

Norwedzy uśmiercili morsa... z powodu zainteresowania gapiów

W niedzielę dokonano eutanazji 600-kilogramowej samicy arktycznego morsa - poinformowała Norweska Dyrekcja ds. Rybołówstwa. Zwierzę nazwane Freya od kilku tygodni przebywało w okolicach Oslo, budząc zainteresowanie gapiów.
14.08.2022

Ratownik wodny: to nie dzieci się gubią, to rodzice gubią dzieci

To nie dzieci się gubią, to rodzice gubią dzieci. Rodzic powinien obserwować dziecko, nie odwrotnie – powiedział PAP ratownik wodny z Mielna Leszek Pytel. Ratownicy podkreślają, że zagubienie dzieci na plaży nie tylko kosztuje dużo nerwów, ale przede wszystkim stwarza wielkie niebezpieczeństwo.
06.08.2022

130 lat temu urodził się Włodzimierz Steyer – współtwórca floty II Rzeczypospolitej

130 lat temu, 15 lipca 1892 r. urodził się dowódca obrony Helu i jeden z twórców floty II RP, kontradmirał Włodzimierz Steyer. Po wojnie należał do grona oficerów represjonowanych przez reżim komunistyczny. Próbował ratować swoich kolegów, którym groziła kara śmierci.
15.07.2022

"Nowaja Gazieta Jewropa": marynarze poborowi z zatopionego krążownika Moskwa ponownie trafią na Ukrainę

Marynarze poborowi, uratowani z zatopionego w kwietniu rosyjskiego krążownika Moskwa, mają znowu trafić na Ukrainę, chociaż wielu z nich znajduje się w złym stanie psychicznym i nie chce już walczyć - poinformowała niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta Jewropa".
21.06.2022

[WIDEO] Zalew połączony z Zatoką. Przekop Mierzei wkrótce gotowy

Inwestycja, której celem jest wytyczenie nowej drogi wodnej na Mierzei Wiślanej nabiera ostatecznych kształtów. Śluza kanału żeglugowego jest już napełniona wodą do docelowego poziomu, co oznacza, że połączenie Zalewu Wiślanego oraz Zatoki Gdańskiej stało się faktem. Zrealizowano już także większość prac w porcie osłonowym oraz w rejonie sztucznej wyspy.
14.06.2022

Na zaminowane plaże w obwodzie odeskim przychodzą ludzie

Mimo zakazu ludzie przychodzą na plaże w obwodzie odeskim na południu Ukrainy; to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne - zaalarmował rzecznik lokalnych władz Serhij Bratczuk. Na zaminowane plaże przychodzą nawet rodzice z dziećmi - dodał.
29.05.2022

Gdańsk. Powstają targi, które mają zaszczepić w młodych pasję i chęć do pracy w offshore wind

Pomysł zorganizowania Edukacyjnych Dni Kariery w branży offshore wind pojawił się podczas ostatniego spotkania Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Choć termin targów nie został jeszcze ustalony, to zainteresowanie już przerosło oczekiwania organizatorów.
22.05.2022

Francja. Fala zabrała troje członków jednej rodziny, wszyscy zginęli

Troje członków tej samej rodziny - rodzice i dziecko - zginęło w czwartek wieczorem w miejscowości Plogoff na wybrzeżu Bretanii, gdy podczas spaceru po skalistym cyplu porwała ich do Atlantyku wyjątkowa wysoka fala - poinformowały miejscowe władze.
20.05.2022

Nowoczesny i ekologiczny prom TT-Line z napędem LNG rozpoczyna rejsy ze Świnoujścia do Szwecji

Od 1 maja 2022 będzie zawijał do Świnoujścia „Nils Holgersson”, prom VII generacji, który jest najbardziej ekologicznym, przyjaznym dla środowiska i zaawansowanym technicznie promem typu ro-pax na Bałtyku. Pierwsze wyjście ze Świnoujścia jest planowane dnia 02.05.2022 o godz. 01.00, a pierwsze dzienne zawinięcie do Świnoujścia dnia 02.05.2022 w godz.14.00–16.00.
01.05.2022

Spotkanie Duda - Biden. "Polska jest pierwszym odbiorcą amerykańskiego LNG"

Liczymy na zdecydowane i twarde przywództwo Stanów Zjednoczonych w całym Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Prezydent USA Joe Biden zapewnił, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest dla Stanów Zjednoczonych świętością. Prezydenci rozmawiali także o kwestiach energetycznych w kontekście sankcji na Rosję.
26.03.2022

Supon znają już pokolenia - tutaj każdy może rozwinąć skrzydła

Inwestowanie w rozwój zawodowy pracowników, przywiązanie do rodzinnych wartości, jak i stałe rozwijanie biznesu z naciskiem na kulturę bezpieczeństwa przeciwpożarowego na lądzie i morzu, sprawiają, że w firmie Supon zbudowano wiele długoletnich karier.
17.03.2022

Kobiety w branży morskiej. Chętnie pracują 45 metrów nad ziemią, szefują milionowym projektom [WIDEO]

Praca na gigantycznych suwnicach, przenoszenie 65-tonowych ładunków czy zarządzanie strategicznymi dla portów projektami – w tych wszystkich rolach doskonale odnajdują się przedstawicielki płci pięknej, którym z okazji ich święta zadaliśmy kilka pytań na temat pracy w branży morskiej.
08.03.2022

DCT Gdańsk na straży cennych gatunków. Kompensacja przyrodnicza zdaje egzamin na piątkę [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kompensacja przyrodnicza przy DCT Gdańsk to wydzielony fragment plaży na granicy terminala kontenerowego i plaży Stogi. Działania kompensacyjne prowadzone są w tym miejscu z uwagi na występowanie na terenie inwestycyjnym chronionych gatunków ptaków.
16.09.2021

Hiszpania: Księżniczka Eleonora ochrzciła najnowocześniejszy na świecie okręt podwodny

Księżniczka Eleonora, córka króla Hiszpanii Filipa VI, ochrzciła w czwartek w Kartagenie okręt podwodny S-81 Isaac Peral. Według konstruktorów jednostka jest najnowocześniejszym konwencjonalnym okrętem podwodnym na świecie.
22.04.2021

Skarby Bałtyku - projekt dedykowany dzieciom ma zachęcić do jedzenia ryb

Potężna dawka przydatnych informacji i ciekawostek czeka na uczniów szkół podstawowych, którzy przystąpią do projektu edukacyjnego o Bałtyku. Za pośrednictwem platformy e-learningowej, stworzonej w ramach projektu Naturalnie Bałtyckie, uczestnicy mają szansę poszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę o naszym polskim morzu, jego zasobach, a także właściwościach zdrowotnych ryb bałtyckich.
24.02.2021

50. rocznica Grudnia '70. Osiem pamiątkowych płyt uhonoruje gdańskie ofiary

Pamięć ośmiu zabitych oraz wszystkich innych imiennych i bezimiennych ofiar Grudnia ’70 Miasto Gdańsk uczci specjalnymi tablicami chodnikowymi. Na płytach w różnych miejscach miasta znajdą się imiona i nazwiska ośmiu osób: Józef Widerlik, Bogdan Sypka, Kazimierz Zastawny, Waldemar Rebinin, Jerzy Matelski, Stefan Mosiewicz, Kazimierz Stojecki, Andrzej Perzyński. Przeczytaj biogramy zabitych.
15.12.2020

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - koniec pięknej przygody z klasą 420, czas na nowe! [wywiad]

Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) to najlepsza w Polsce męska załoga w klasie 420. Dwa razy wygrali słynne regaty Kieler Woche, zajęli siódme miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata, trzy razy z rzędu stawali też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski. Dwa tygodnie temu, wygrywając regaty Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand w San Remo Patryk i Tomasz zakończyli swoją pełną sukcesów przygodę z klasą 420. O tej właśnie przygodzie i o planach na przyszłość z
25.11.2020

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska kończą przygodę z klasą 420. Czas na nowe wyzwania! [wywiad]

Zofia Korsak i Karolina Cendrowska zakończyły swoją przygodę z klasą 420. Mistrzynie Europy juniorek wspominają swoje żeglarskie początki, opowiadają o trzech latach wspólnego pływania i o tym, jak będzie wyglądał kolejny etap ich kariery.
18.11.2020

Żelazny chief Daru Pomorza - wspomnienie

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starzsego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.
04.11.2020

Hanna Mojsiuk nowym Prezesem Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie

Decyzją rady Północnej Izby Gospodarczej, która obradowała 6 października 2020 na nową, czteroletnią kadencję powołana została Hanna Mojsiuk, dotychczasowa sekretarz i członkini Prezydium Izby. Hanna Mojsiuk na stanowisku Prezesa zastąpi Jarosława Tarczyńskiego, który nie ubiegał się o reelekcje, ale jednocześnie pozostaje w prezydium na stanowisku Wiceprezesa i sam zarekomendował Radzie Hannę Mojsiuk na to stanowisko.
08.10.2020

Bezrobocie jesienią znowu zacznie rosnąć

Według wstępnych danych MRPiPS stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i pozostała na niezmienionym poziomie już drugi miesiąc z rzędu. To oznacza, że wzrost bezrobocia wyhamował, ale – jak wskazuje minister Marlena Maląg – jesienią należy spodziewać się kolejnego wzrostu, bo wtedy kończy się też okres prac sezonowych. Szefowa MPRiPS ocenia jednak, że sytuacja na polskim rynku pracy jest dobra, zwłaszcza na tle innych krajów Unii Europejskiej, co jest efektem rządowych programów i tarcz antykryzysowych skoncentrowanych na
16.09.2020

Bezpieczne lato na gdańskich kąpieliskach morskich. GOS podsumował miniony sezon

Gdański Ośrodek Sportu przedstawił statystyki dotyczące bezpieczeństwa w sezonie letnim 2020 nad morzem. Na kąpieliskach morskich nie było żadnego utonięcia. Są jednak problemy, z których największy i powtarzający się od lat to kąpiel w morzu plażowiczów będących pod wpływem alkoholu.
08.09.2020

Gdańskie kąpieliska morskie podsumowały lato: interwencje ratowników w wodzie i na plaży, 114 odnalezionych dzieci

Pracowało prawie 150 ratowników wodnych, którzy w ciągu sezonu letniego podjęli łącznie 143 interwencje - 57 w wodzie i 86 na plaży. To dzięki ich pracy można powiedzieć, że kolejny sezon dla mieszkańców Gdańska i turystów korzystających z miejskich Kąpielisk Morskich był udany i bezpieczny. Sprawa podstawowa: nikt nie utonął.
04.09.2020

Plastik w oceanach uwalnia szkodliwe związki w organizmach ptaków

Plastikowe odpady w oceanach są coraz większym zagrożeniem dla zwierząt, w tym ptaków, które często mylą je z pożywieniem. Połknięty plastik może z czasem uwalniać związki chemiczne, stanowiące zagrożenie dla ich zdrowia i życia – ujawniają naukowcy na łamach „Frontiers in Environmental Science”.
27.08.2020

Dziewczynka na dmuchanym jednorożcu wypłynęła na pełne morze [wideo]

Około 4-letnia dziewczynka pływająca na dmuchanym jednorożcu wybrzeży greckiej wyspy Antirio, w pewnym momencie zniknęła rodzicom z oczu. Gdy się zorientowali, było już za późno - dziecko dryfowało po pełnym morzu.
26.08.2020

A może morze? Interaktywny zeszyt o morzu

Co robić w wakacje? To pytanie nieraz zadają sobie rodzice, szukając letnich rozrywek dla swoich dzieci. Oficyna Wydawnicza Oryginały w partnerstwie z Gdynią daje ciekawą opcję dla najmłodszych – nowy morski zeszyt. „A może morze?” to interaktywna publikacja, która na dobre wciągnie najmłodszych w nadmorski klimat.
16.08.2020

Zgłoś się do programu PolSailing 2020

PolSailing 2020, czyli Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej wystartował! Polski Związek Żeglarski, który wraz z Ministerstwem Sportu jest organizatorem programu, rozpoczął nabór do jego 8 edycji.
22.07.2020

90 lat Daru Pomorza pod polską banderą

13 lipca 1930 roku miała miejsce w Gdyni podniosła uroczystość – poświęcono i wciągnięto na maszt „Daru Pomorza” polską banderę. Dokładnie w 90. rocznicę tamtego wydarzenia, żaglowiec otrzymał nową banderę.
14.07.2020

Tegoroczne wakacje pod znakiem ścisłych restrykcji. Na kolonie i obozy wyjedzie 80 proc. mniej uczniów

Około 240 tys. dzieci i młodzieży wyjedzie w tym roku na letnie kolonie i obozy. Te upłyną jednak pod znakiem ścisłych restrykcji. Dzieci muszą być przygotowane na stosowanie się do zasad higieny, a na organizatorów zostały nałożone dodatkowe wymogi. – Z kolei rodzice w tym roku poza organizacją i logistyką powinni bardziej skupić się na kwestiach zdrowia i pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu dla dzieci – podkreślają przedstawiciele ERGO Hestii. Przyda się ono np. w razie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
10.07.2020

Obchody 90-lecia podniesienia polskiej bandery na Darze Pomorza

W dniach 11-13 lipca na Darze Pomorza odbywać się będą obchody upamiętniające wydarzenia, które miały miejsce w gdyńskim porcie 13 lipca 1930 r. Tego dnia na żaglowcu pierwszy raz podniesiona została polską bandera, a statek przeszedł na służbę Państwowej Szkoły Morskiej.
08.07.2020

Środowisko i klimat. Opinie i wiedza przedstawicieli mediów w Polsce

Otaczający nas świat zmienia się w niespotykanym dotąd tempie. Rozwój technologii informacyjnych sprawił, że spędzamy czas, pracujemy, a przede wszystkim komunikujemy się nie tylko odmiennie niż nasi dziadkowie i rodzice, ale także inaczej, niż sami to czyniliśmy zaledwie dekadę temu.
24.06.2020

Sejm zajmie się tzw. projektem tarczy 4.0

Sejm w środę rozpocznie posiedzenie; posłowie mają zająć się projektem ustawy ws. tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Projekt oprócz przepisów ws. pomocy w spłacie kredytów przewiduje zmiany np. w kwestii urlopów. Izba ma się też zająć wnioskiem o odwołanie wicepremiera Jacka Sasina.
26.05.2020

Komisja finansów przeciw większości senackich poprawek do specustawy z tarczy antykryzysowej

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała we wtorek większość z 81 senackich poprawek do specustawy o wsparciu firm w związku z epidemią koronawirusa, w tym wykreślenie zmian dot. kodeksu wyborczego, czy Rady Dialogu Społecznego.
31.03.2020

Jest zażalenie na umorzenie śledztwa ws. utonięcia trojga rodzeństwa w Darłowie

Zażalenie na umorzenie śledztwa wobec ratowników i władz miasta Darłowa w sprawie utonięcia trojga rodzeństwa złożyli do sądu rodzice zmarłych dzieci – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.
11.03.2020

Gdański Tydzień Zawodowca. Wszystko o szkołach zawodowych

W czwartek, 5 marca 2020 roku rusza Gdański Tydzień Zawodowca, podczas którego uczniowie zapoznają się z ofertą szkół zawodowych w Gdańsku. W programie dni otwarte szkół, porady specjalistów w Centrum Rozwoju Talentów i gala konkursu Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej.
27.02.2020

6 tys. uczestników XVII Międzynarodowego Zlotu Morsów

6 tys. osób uczestniczyło w XVII Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie, najwięcej w historii wydarzenia. Większość weszła do Bałtyku podczas finałowej kąpieli w niedzielę – powiedziała PAP Maria Piskier z biura zlotu w Centrum Kultury w Mielnie.
09.02.2020

III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP wśród najlepszych w kraju

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika w Polsce! Wśród wyróżnionych szkół średnich wysoką, czwartą pozycję w skali kraju, zajęło III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. To kolejny znakomity wynik gdyńskiej „Trójki” w prestiżowym rankingu miesięcznika Perspektywy.
11.01.2020

Rodzice Polaka, którego prochy odzyskano na Cyprze, rozsypali je do morza

Rodzice 19-letniego Polaka, który kilka miesięcy temu zginął w wypadku samochodowym, odzyskali pudełko z jego prochami, skradzione na Cyprze. Prochy rozsypali z łodzi w odległości dwóch mil morskich od rybackiego portu w Zygi w pierwszy dzień Nowego Roku.
02.01.2020

Do służb socjalnych napłynęły donosy na rodziców Grety Thunberg

Do szwedzkich służb socjalnych napłynęły donosy od osób zaniepokojonych możliwością wykorzystywania dotkniętej zespołem Aspergera 16-letniej Grety przez jej rodziców celebrytów. Szczegóły postępowania pozostają niejawne.
24.12.2019

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. utonięcia trojga rodzeństwa w Darłówku

Prokuratura Rejonowa w Koszalinie umorzyła śledztwo w sprawie utonięcia trojga rodzeństwa w Darłówku z 14 sierpnia 2018 r. Nie ma dowodów na to, że rodzice, ratownicy i władze miasta świadomie nie dopełnili ciążących na nich obowiązków – powiedział PAP rzecznik prokuratury okręgowej.
03.12.2019

Nastolatek z Niemiec zmarł na MSC Divina

Jak informuje Daily Mail, 12-letni chłopiec z Niemiec zmarł nagle na pokładzie wycieczkowca MSC Divina podczas rejsu po Morzu Śródziemnym. Ponieważ przyczyny śmierci nie zostały wyjaśnione, jego rodzice i dwaj bracia zostali natychmiast poddani kwarantannie.
28.10.2019

Costa Smeralda: Gwarantowana zabawa dla całej rodziny

Restauracja dedykowana rodzinom, nowy Baby Club i jeszcze bardziej zróżnicowana oferta zajęć dla najmłodszych: to tylko niektóre z nowych atrakcji, które zarówno dzieci, jak i dorośli znajdą na pokładzie Costa Smeralda, dzięki czemu przeżyją niesamowite wakacje, ciesząc się niepowtarzalną ofertą Costa.
30.09.2019

Premier Morawiecki przedstawił i podpisał w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców

Ulga w ZUS dla przedsiębiorców o przychodach do 10 tys. zł, utrzymanie ryczałtu składek dla przychodów powyżej tej kwoty, 2 mln euro przychodów dla podatku ryczałtowego i 9-proc. CIT-u, wsparcie dla inwestorów - premier Mateusz Morawiecki podpisał w sobotę w Katowicach Pakiet dla Przedsiębiorców.
21.09.2019

Dwa morza Wojciecha Weissa

"Polski Renoir", artysta wszechstronny, marynista, szczerze morze kochający. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku przedstawia kolekcję prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców okresu Młodej Polski. 12 września 2019 roku odbędzie się wernisaż wystawy "Dwa morza Wojciecha Weissa".
09.09.2019

Szkolnictwo zawodowe głównym tematem okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie

Szkolnictwo zawodowe było tematem wiodącym podczas obrad wojewódzkiego okrągłego stołu edukacyjnego w Szczecinie – poinformował w czwartek podsekretarz stanu w MEN Maciej Kopeć. Zaznaczył, że obrady były merytoryczne i spokojne.
29.08.2019

Tunel pod Świną ma swoją grę planszową

Zrób psikusa budowlańcom i wybuduj tunel pod Świną jeszcze w tym roku!Gra planszowa o Świnoujściu „Tunel pod Świną” oficjalnie pojawi się w sprzedaży 19 sierpnia. Ale już w ten weekend miała swoją przedpremierę. Można ją było w przedsprzedaży kupić na jednym ze stoisk Sail Świnoujście na nabrzeżu Władysława IV. Gra to świetna zabawa dla całej rodziny. Mogą w nią bowiem grać dzieci od 8 lat, ich rodzice i dziadkowie.
19.08.2019

Nad Bałtykiem fale porwały 3-osobową rodzinę (wideo)

Ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. W piątek w Dźwirzynie fale porwały 3-osobową rodzinę. Rodzice z 9-latkiem nie byli w stanie sami wyjść z Bałtyku.
19.08.2019

90 lat temu urodziła się Anna Walentynowicz

90 lat temu, 15 sierpnia 1929 r., urodziła się Anna Walentynowicz – jedna z kluczowych i symbolicznych postaci rodzącej się na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Solidarności”. To z jej powodu wybuchł słynny strajk w Stoczni Gdańskiej.
15.08.2019

WWF: Na ratunek sieweczkom

Sezon wakacyjny w pełni. Chętnie korzystamy z uroków wypoczynku na bałtyckich plażach. Warto mieć świadomość, że wśród zgiełku i tłumów turystów toczy się dzikie życie.
29.07.2019

Blisko 4,3 mln osób w Polsce żegluje. Wraz ze wzrostem popularności tego sportu rośnie też prestiż organizowanych regat

Z badań Polskiego Związku Żeglarskiego wynika, że 70 proc. Polaków miało kiedykolwiek styczność z żeglarstwem, a liczbę żeglarzy szacuje się na 4,3 mln osób, z czego ponad 0,5 mln to profesjonaliści, uczestniczący w zawodach. Rosnące zainteresowanie tym sportem widać także po organizowanych w Polsce regatach, które mają coraz większy prestiż. W poniedziałek w Gdyni rozpoczął się jeden z największych wyścigów w Europie – Volvo Gdynia Sailing Days. W jubileuszowej, 20. edycji imprezy, ponad 1,5 tys. zawodników będzie rywaliz
25.07.2019

Włochy: Turysta postanowił odesłać na Sardynię piasek zabrany 40 lat temu

Mieszkaniec Rzymu postanowił odesłać na Sardynię śnieżnobiały piasek z plaży, który zabrał jako pamiątkę z wakacji 40 lat temu. Jak wyjaśnił, zdecydował się na to w rezultacie kampanii przestrzegającej turystów przed wywożeniem skarbów natury z włoskiej wyspy.
20.07.2019

PKN Orlen przygotowuje książkę z okazji 60-lecia zakładu produkcyjnego w Płocku

PKN Orlen na jubileusz 60-lecia istnienia zakładu produkcyjnego w Płocku, wtedy Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, przygotowuje książkę ze wspomnieniami byłych i obecnych pracowników. Publikacja ma się ukazać jesienią.
17.07.2019

Viking Line z większą liczbą rejsów i dodatkowymi opcjami na trasie Helsinki-Tallinn

Viking Line tradycyjnie już dostosowuje swój letni rozkład rejsów do wzmożonego zapotrzebowania na przeprawy promowe. Na jednej z najważniejszych tras w jego siatce połączeń znów można korzystać z większej liczby opcji.
26.06.2019

Jubileuszowy Dzień Dziecka w LOTOS Kolej

W Gdańsku w sobotę odbyła się 10. edycja Dnia Techniki Kolejowej z okazji Dnia Dziecka. Na bocznicy LOTOS Kolej pojawili się wyjątkowi goście – dzieci pracowników oraz najmłodsi okoliczni mieszkańcy, którzy mieli okazję bliżej poznać pracę kolejarzy.
03.06.2019

Wybory do PE/Zalewska: Chcę się zająć m.in. szkolnictwem branżowym i OZE

W Parlamencie Europejskich chciałabym się zajmować takim wyzwaniami jak wzmocnienie szkolnictwa branżowego, promocja edukacji osób dorosłych i energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii – powiedziała w wywiadzie dla PAP minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.05.2019

Gdański Tydzień Zawodowca od poniedziałku do piątku. Uczniu, wybierz szkołę i zdobądź zawód

W poniedziałek, 4 marca, rozpoczyna się kolejny Gdański Tydzień Zawodowca, który potrwa do piątku, 9 marca. Uczniowie klas ósmych i gimnazjów oraz ich rodzice mogą zapoznać się z atrakcyjną ofertą gdańskich szkół branżowych i poznać plany na kolejny rok szkolny.
03.03.2019

Premier dla PAP: Emerytura Plus od 2019 co roku; zniesienie PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.
01.03.2019

Rosja: Stan nadzwyczajny na Nowej Ziemi z powodu najścia białych niedźwiedzi (wideo)

W miejscowościach rosyjskiego archipelagu Nowa Ziemia na Oceanie Arktycznym wprowadzono stan nadzwyczajny z powodu białych niedźwiedzi, które w niespotykanej liczbie pojawiły się koło ludzkich siedzib. Niektóre wchodzą nawet do domów mieszkalnych.
12.02.2019

Ojciec ukraińskiego marynarza: Rosja nie udostępnia dokumentacji medycznej mojego syna

„Nadal nie otrzymaliśmy od Rosji oficjalnej dokumentacji medycznej syna” - powiedział PAP Dmytro Ejder, ojciec jednego z trzech ukraińskich marynarzy rannych podczas zatrzymania przez siły rosyjskie w Cieśninie Kerczeńskiej w listopadzie ubiegłego roku.
29.01.2019

Największe serce świata– w hołdzie dla Pawła Adamowicza zapłonęły znicze

W hołdzie dla prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w wielu miastach Polski w środę wieczorem zapłonęły znicze. W ramach akcji "Największe serce świata" ze świec układano serca; zgromadzeni trwali najczęściej w milczeniu, z głośników rozlegało się m.in. "The Sound of Silence" i "Dziwny jest ten świat".
17.01.2019

Pożegnanie Kalifornii i starego roku na Darze Młodzieży - relacja z pokładu

Przed świętami, żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dotarł do portu w San Francisco, przepływając pod słynnym mostem Golden Gate. Kilka dni później dotarł do Los Angeles, gdzie zacumował na Boże Narodzenie. Zamieszczamy najnowszą relację z pokładu Daru Młodzieży.
02.01.2019

Rafalska o 2018 r.: sprawne wprowadzenie programu Dobry start i dobra sytuacja na rynku pracy

Wprowadzenie programu "Dobry start", e-składki i e-zwolnień, rozwój Karty Dużej Rodziny, utrzymanie dobrej sytuacji na rynku pracy i rozwój programów skierowanych do seniorów oraz dzieci – to zdaniem szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej jedne z najważniejszych wydarzeń 2018 r.
22.12.2018

Nautilus Gdańsk. Zajrzyj na plac budowy największego oceanarium w kraju (foto, wideo)

Obiekt gotowy będzie na koniec 2022 roku, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. By choć trochę zaspokoić swą ciekawość, dziennikarze portalu gdansk.pl zajrzeli na plac budowy, gdzie powstanie największe w Polsce oceanarium.
03.12.2018

Emilewicz: Ustawa o sukcesji przedłuża życie firm

Dzięki ustawie o sukcesji, która wchodzi w życie 25 listopada, przedłużamy życie firm i mamy szansę stworzyć podstawy do trwałej budowy polskich marek na rynku krajowym i zagranicznym - mówiła w poniedziałek na konferencji minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
20.11.2018

Prezydent: Dziś znów mamy bohaterów, którzy walczyli niezłomnie, aby Polska była wolna

Kpt. Zrzeszenia "WiN" Zdzisław Broński, "Zdzich", "Uskok", jest wśród 21 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmu komunistycznego, których nazwiska ogłosił w czwartek w Pałacu Prezydenckim IPN. To nie oni odzyskują godność, to Polska odzyskuje godność - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
04.10.2018

Mazowieckie: 80. rocznica otwarcia mostu im. Legionów Józefa Piłsudskiego w Płocku

Płock obchodził w niedzielę 80. rocznicę otwarcia mostu przez Wisłę im. Legionów Józefa Piłsudskiego. To unikalna konstrukcja. Na prawym przyczółku przeprawy odsłonięto pamiątkowy obelisk, a pobliski skwer otrzymał imię kierownika jej budowy, inż. Aleksandra Witkowskiego.
24.09.2018

Drugi sezon na Galpedzie

Tegoroczna edycja realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni projektu „Malujemy Gdynię żaglami” zakończona. W warsztatach żeglarskich na jachcie Galped uczestniczyło prawie 50 dzieci i młodzieży.
01.09.2018

Od biura w piwnicy do potężnego europejskiego gracza - poznajcie BSS (wywiad)

Początek lat 90 nie był wymarzonym czasem na zakładanie firmy zajmującej się częściami zamiennymi dla statków. Logistyka kulała, biura mieściły się czasami w piwnicach domów, na porządku dziennym były rabunki a na domiar złego zdarzało się znaleźć zawiniętego w dywan stróża, który miał czuwać nad magazynem. Jak poradzili sobie w tym pełnym przeciwności losu świecie założyciele Baltic Spares Service, dlaczego firma rodzinna ma wiele plusów i jaka jest recepta na sukces opowiedzieli nam Mateusz oraz Tadeusz Wilkiccy i Tadeusz Ślebi
30.08.2018

Kompletny brak wyobraźni na plaży w Łebie. Ojciec płynął z córką po uciekającą zabawkę

W ostatnią niedzielę, mimo znacznego ochłodzenia - wielu ludzi postanowiło wykąpać się w Bałtyku. Wśród nich był mężczyzna z córką. Fala porwała im dmuchaną zabawkę, która została zniesiona przez falę w kierunku falochronów. Mimo że miejsce to jest szczególnie niebezpieczne, objęte zakazem kąpieli a dodatkowo wygrodzone koralikami - ojciec postanowił wraz z dzieckiem wyłowić zabawkę. Chwilę później zaczęli tonąć.
22.08.2018

W Sopocie utworzyli łańcuch życia. Szukali 6-latka (wideo)

Łańcuch życia w Sopocie. Kilka dni temu około 50 plażowiczów razem z WOPR uczestniczyło w akcji ratowniczej prowadzonej po zaginięciu 6-letniego Huberta. Chłopca udało się odnaleźć. Filmy przedstawiające akcję trafiły do sieci.
22.08.2018

Prokuratura: Odnalezione w Darłówku ciała to poszukiwane dzieci

Odnalezione w Darłówku ciała dziewczynki i chłopca to poszukiwane dzieci – potwierdziła PAP p.o. prokurator rejonowy w Koszalinie Alicja Kowal. Dzieci zaginęły w morzu 14 sierpnia.
20.08.2018

Darłówko: W morzu znaleziono ciało chłopca

Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.
18.08.2018

Koszalin: Adwokat rodziców z Darłówka złożył zawiadomienie do prokuratury

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ratowników złożył w piątek w prokuraturze Rejonowej w Koszalinie adwokat rodziców, którzy w Darłówku stracili troje dzieci. Chłopiec zmarł w szpitalu, ciał dwojga dzieci jeszcze nie odnaleziono.
17.08.2018

Darłówko: Zakończono piątkową akcję poszukiwawczą, w sobotę ma być wznowiona

Trwająca niemal 10 godzin akcja poszukiwawcza na Bałtyku dwojga rodzeństwa, które zaginęło w Darłówku 14 sierpnia, została zakończona. Znaleziono ciało dziewczynki, prawdopodobnie poszukiwanej 11-latki. W sobotę akcja ma być wznowiona. W morzu pozostaje ciało 13-latka.
17.08.2018

Darłówko: W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki

Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.
17.08.2018

Darłówko: Nurkowie wznowią poszukiwania dwojga dzieci w morzu

Zakończona w czwartek fiaskiem akcja poszukiwawcza w morzu dwojga rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, w piątek o godz. 9 zostanie wznowiona przez nurków.
17.08.2018

Darłówek: Nurkowie nie znaleźli dwojga zaginionych dzieci; zakończyli akcję

Zakończyła się wznowiona w czwartek akcja poszukiwania w morzu dwojga dzieci, które zaginęły 14 sierpnia w Darłówku. Decyzja o jej kontynuowaniu ma zapaść w piątek.
16.08.2018

Prokuratura zapowiedziała wszczęcie śledztwa po tragedii w Darłówku

14-letni chłopiec nie żyje. Jego młodsi brat i siostra wciąż pozostają zaginieni. Wznowiono akcję poszukiwawczą na morzu przy falochronie w Darłówku, gdzie dzieci miały się kąpać 14 sierpnia. Prokuratura zapowiedziała wszczęcie śledztwa.
16.08.2018

Program Edukacji Żeglarskiej. Bezpłatna nauka żeglarstwa dla dzieci do końca sierpnia

Program adresowany jest do dzieci w wieku 7-12 lat. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w Górkach Zachodnich w dwóch klasach: Optimist i windsurfing. - Program skierowany jest do dzieci, które mnie miały kontaktu z żeglarstwem - zaznacza Jan Krzyżak, koordynator regionalny programu w Gdańsku.
09.08.2018

Rusza Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej – PolSailng 2018!

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej - PolSailing jest największym w Polsce, kompleksowym programem wsparcia i popularyzacji żeglarstwa realizowanym przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z okręgowymi związkami żeglarskimi i klubami oraz przy udziale środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.
19.07.2018

USA/ Trump: W kwestii handlu UE chyba tak samo szkodliwa jak Chiny

Prezydent USA Donald Trump ocenił w wyemitowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji Fox News, że w kwestii handlu Unia Europejska "chyba jest tak samo szkodliwa jak Chiny". Potwierdził, że robiące interesy z Iranem europejskie firmy będą objęte sankcjami.
01.07.2018

Małopolskie: Samochód wpadł do rzeki; troje nastolatków nie żyje

W nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Skawa w pow. nowotarskim samochód, którym podróżowały trzy niepełnoletnie osoby, wpadł do rzeki. Zginęli 16-latek, który bez prawa jazdy prowadził auto, oraz dziewczyna i chłopak w wieku 15 lat.
25.06.2018

Miłośnicy historii popłyną Wisłą do Krakowa; przypomną o Henryku Flamem

Ok. 40 kajakarzy popłynie w lipcu rzeką Wisłą z Czechowic-Dziedzic do Krakowa, by upamiętnić Henryka Flamego "Bartka", dowódcę największego oddziału podziemia antykomunistycznego w Beskidach – powiedział w czwartek pomysłodawca wydarzenia Paweł Kluska.
25.05.2018

Wójt Gminy Baranów: Chciałbym, aby konkretna lokalizacja CPK stała się faktem

Chciałbym, aby sprawy związane z konkretną lokalizacją Centralnego Portu Komunikacyjnego stały się faktem, ponieważ najtrudniejsze jest życie w niepewności - powiedział w środę wójt Gminy Baranów Andrzej Kolek.
24.05.2018

Zalewska: Nie ma „podwójnego” rocznika, mamy prawie 50 tys. wolnych miejsc

Nie ma "podwójnego" rocznika - mówiła w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas odbywającego się w Krakowie Europejskiego Kongresu Samorządów. Jak podała, według wyliczeń ministerstwa w szkołach będzie prawie 50 tys. wolnych miejsc.
26.04.2018

W czwartek rząd o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i rencie socjalnej

Projekty ustaw: o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa znalazły się w porządku czwartkowych obrad rządu. Według szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina rząd zajmie się też projektem dot. podwyższenia renty socjalnej.
25.04.2018

Machałek: Widzę renesans szkolnictwa branżowego i technicznego

Widzę renesans szkolnictwa zawodowego i technicznego - powiedziała w środę w Toruniu wiceminister edukacji Marzena Machałek. Dodała, że to proces i niczego nie poprawi się przez jeden rok, ale wchodzenie pracodawców do szkół dobrze rokuje.
25.04.2018

30 lat temu zatonął Athenian Venture (wideo)

30 lat temu tankowiec "Athenian Venture" zapalił się i zatonął 22 kwietnia 1988 r. W katastrofie zginęło 24 polskich marynarzy i żony pięciu z nich. Przyczyn katastrofy nie ustalono.
22.04.2018

Rafalska: z naszych danych nie wynika, że bezrobocie wśród kobiet wzrasta

Bierność zawodowa wśród kobiet nie jest nowym zjawiskiem i nie pojawiła się wraz z wprowadzeniem programu "Rodzina 500 plus" - powiedziała w piątek szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak zaznaczyła, z danych ministerstwa nie wynika, że bezrobocia wśród kobiet wzrasta.
13.04.2018

Zalewska: Szkoła branżowa nie może czekać na zmiany

Szkoła branżowa nie może czekać na zmiany; marzeniem ministerstwa byłoby, gdyby szkolnictwo branżowe było ułożone tak, jak w niektórych krajach zachodniej Europy - powiedziała w piątek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
06.04.2018

Rusza rekrutacja na półkolonie żeglarskie

Już dziś startuje rekrutacja na półkolonie odbywające się w szczecińskim Centrum Żeglarskim. W tym roku jest zaplanowanych 6 turnusów wypoczynków Optimistycznych oraz wakacyjny kurs żeglarski dla młodzieży. W rekrutacji internetowej dostępne są również inne wiosenne i wakacyjne aktywności, nie tylko dla najmłodszych (rejsy, kursy motorowodne, kursy na patent żeglarza jachtowego, szkolenia manewrowe i obozy).
04.04.2018

Rajska wyspa śmierci?

Koh Tao - mała wysepka położona w Zatoce Tajlandzkiej. Słynie z doskonałych warunków do nurkowania, licznych szkół, w których można zrobic patent nurkowy za rozsądne pieniądze, wspaniałych rejsów połączonych z połowem, rajskich widoków i niezapomnianych nocnych imprez. Na wyspę można dostać się bezpośrednimi połączeniami obsługiwanymi przez Ferry Samui. Niezwykle popularna wśród backpackerów, którzy często korzystają z uroków mieszkania na samej plaży. Ten idylliczny obraz ma jednak swoją ciemną stronę... Koh Tao nazywana jest bo
02.03.2018

Ważne zmiany w prawie pracy w 2018 r.

Celem zmian w prawie pracy, które weszły lub wejdą w życie w 2018 roku jest ułatwienie pracownikom realizacji uprawnień pracowniczych. Ochrona pracy to m.in. podejmowanie środków prawnych służących wzmocnieniu pozycji pracownika, osłabiających negatywne skutki, jakie niesie silniejsza ekonomiczna pozycja pracodawcy. Projekt ustawy w sposób korzystny wpłynie na sytuację pracowników, ułatwiając im korzystanie z uprawnień pracowniczych oraz zmniejszając liczbę występujących obecnie nieprawidłowości i nadużyć.
28.02.2018

Twoje dziecko lubi sport i wodę? Jest szkoła, która mu się spodoba. Rekrutacja niebawem

Szkoła Podstawowa Mistrzostwa Sportowego nr 94 w Gdańsku powstała, aby wśród dzieci i młodzieży rozwijać zainteresowanie sportami wodnymi: wioślarstwem, żeglarstwem i kajakarstwem. W marcu rusza rekrutacja do klas pierwszych. Według zapewnień dyrekcji niezależnie od ilości uczniów w szkole, jedna klasa nigdy nie przekroczy 15 osób.
12.02.2018

Ferie na „Generale Zaruskim”, czyli zimowy początek żeglarskiej przygody

Choć do początku sezonu żeglarskiego pozostało kilka miesięcy, a flagowa jednostka miasta Gdańska STS “Generał Zaruski” śpi zasłużonym snem, na jej pokładzie przez całe ferie odbywają się zajęcia dla przyszłych wilków morskich. Młodzież dowiedziała się m.in że już teraz można się zapisywać na rejsy w sezonie`2018.
07.02.2018

Szczecin: Powstaje koncepcja Morskiego Centrum Nauki

Do 2021 roku na szczecińskiej wyspie Łasztownia ma powstać Morskie Centrum Nauki. Ma to być multimedialna placówka naukowo-edukacyjna, akcentująca tradycję morską Szczecina. Trwa opracowywanie koncepcji wystaw.
02.02.2018

Zalewska o zaangażowaniu spółek SP w promocję szkolnictwa branżowego

Żeby promocja szkolnictwa zawodowego, w tym szkolnictwa branżowego, udała się, musi się w nią zaangażować większość spółek Skarbu Państwa - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że chodzi m.in. o przygotowanie przez spółki spotów reklamowych.
22.01.2018

MEN będzie promować szkolnictwo zawodowe

MEN będzie promować szkolnictwo zawodowe, w tym szkoły branżowe - swoje działania będzie kierować zarówno do rodziców, ale także do powiatów i pracodawców. W kwietniu planuje zorganizować Kongres "Dobry zawód", do udziału w którym zaprasza przedstawicieli powiatów i dużych firm.
19.01.2018

Sztorm i burza śnieżna na zachodzie Europy. W porcie Rotterdam kontenery spadają jak klocki Lego (wideo)

Potężny front niżowy Fryderyka ze śnieżycami i porywistym wiatrem powoduje w czwartek paraliż komunikacyjny na zachodzie Europy. Zamykane są lotniska i porty morskie, nie kursują pociągi, staje komunikacja miejska.
18.01.2018

M. Dydycz: „Rejs Niepodległości” jest okazją, żeby przeżyć fantastyczną przygodę

"Rejs Niepodległości" jest okazją, żeby przeżyć fantastyczną przygodę na jednym z najsłynniejszych polskich żaglowców - "Darze Młodzieży" - powiedziała PAP ambasadorska rejsu Maria Dydycz. Na statku czujemy wolność; uwielbiam, gdy wstaję z koi, wiatr muska twarz, a słońce świeci niemiłosiernie - mówi.
15.01.2018

Zalewska: w marcu kolejny pakiet zmian na rzecz lepszej współpracy szkół z przemysłem

W marcu przyszłego roku gotowy będzie kolejny pakiet zmian legislacyjnych, usprawniających mechanizmy współpracy przedsiębiorstw ze szkołami branżowymi i technikami. Wcześniej ruszy kampania promująca taką współpracę – zapowiedziała w środę minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
20.12.2017

Pierwszy plan to przetrenować zimę i przygotować się do wiosennych startów

Rozmowa z Pauliną Rutkowską, dwunastoletnią liderką rankingu Pucharu Polski Kinder + Sport Optimist gr. B 2017, zawodniczką Yacht Klubu Polskiego Gdynia.
07.12.2017

Argentyna/Media: Jeden z marynarzy skarżył się na warunki na ARA San Juan

Rodzice jednego z marynarzy z zaginionego od ponad tygodnia argentyńskiego okrętu podwodnego ARA San Juan twierdzą, że syn przed wypłynięciem w misję skarżył się na warunki panujące na pokładzie i miał złe przeczucia - podają w czwartek media.
23.11.2017

Gowin za zmianami dot. finansowania studiów dziennych w uczelniach niepublicznych

Wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin zapowiedział w czwartek, że jeżeli nie uda się wprowadzić ze względów politycznych finansowania z budżetu studiów dziennych w uczelniach niepublicznych, będzie dążył do wprowadzenia możliwości odliczania czesnego od podatku.
26.10.2017

Raport: Ponad połowa Polaków deklaruje zaufanie do firm rodzinnych

Ponad połowa Polaków (51,3 proc.) deklaruje wysoki lub bardzo wysoki poziom zaufania do rodzinnych firm. To ponad dwa razy więcej niż wobec księdza (25,2 proc.), czy bankiera (23,6 proc.) - wynika z przekazanego PAP przez firmę doradczą Grant Thornton.
16.10.2017

Pasowanie na ucznia na pokładzie okrętu ORP Lublin

Na pokładzie okrętu ORP „Lublin” w czwartek pierwszoklasiści ze szkoły podstawowej nr 1 im Marynarki Wojennej w Świnoujściu zostali uroczyście pasowani na ucznia.
29.09.2017

Studenci rozpoczną rok akademicki z 11,6 milionowym długiem

Prawie 11,6 milionów zł są dłużni polscy studenci uczelniom – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Statystyczny zadłużony żak musi oddać 2 054 złote.
23.09.2017

Pomorskie: Na falochronie w Ustce będą dodatkowe znaki ostrzegawcze

Po wypadku, do którego doszło w weekend na falochronie w Ustce (Pomorskie), władze miasta chcą zainstalować na terenie obiektu dodatkowe znaki ostrzegawcze. W sobotę z falochronu stoczył się do morza wózek z niemowlakiem. Dziecko jest w szpitalu w ciężkim stanie.
14.09.2017

Ustka: Ciężki stan niemowlaka, który wpadł do morza

Ciężki jest stan 3,5-miesięcznej dziewczynki, która na molo w Ustce najpierw wypadła z przewróconego wózka, a następnie wpadła do morza – poinformował kom. Robert Czerwiński z KMP w Słupsku. Rodzice dziecka prawdopodobnie chcieli w tym czasie zrobić zdjęcie.
09.09.2017

Węgry: Polsko-węgierskie spotkanie przy muzyce w Budapeszcie z okazji Roku Wisły

Osnute wokół tematu Wisły polsko-węgierskie spotkanie połączone z zabawami dla dzieci i koncertem nad brzegiem Dunaju zorganizowali w sobotę w Budapeszcie mieszkający tu Polacy pod hasłem „Plaża Kulturalna Wisła-Dunaj”.
29.07.2017

35. rocznica podniesienia bandery na Darze Młodzieży (foto, wideo)

Odbył 211 podroży, przepłynął około 565 000 mil morskich, a na jego pokładzie przeszkoliło się prawie 19 000 uczniów i studentów szkół morskich polskich i zagranicznych. To Dar Młodzieży. Jeden z najpopularniejszych żaglowców świata obchodzi 35-lecie podniesienia biało-czerwonej bandery. Uroczystości z tej okazji odbyły się we wtorek przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Na polskiej fregacie podniesiono nową, wielką banderę.
04.07.2017

Popłynęli na Generale Zaruskim: oldschoolowe żeglowanie szkołą charakteru

Należący do Miasta Gdańska żaglowiec “Generał Zaruski” wypłynął rano we wtorek, 27 czerwca, na regaty Tall Ship Races do szwedzkiego portu Halmstad. Na jego pokładzie 20 licealistów i licealistek uczy się, czym jest morze, żegluga i jak właściwie ludzie odnajdywali drogę na morzu bez GPS-a.
27.06.2017

Kajakarze, płynąc Wisłą do Krakowa, przypominają o mjr. Flamem

40 kajakarzy wypłynęło w czwartek rzeką Wisłą z Czechowic-Dziedzic do Krakowa, by upamiętnić postać Henryka Flamego "Bartka", oficera Narodowych Sił Zbrojnych, dowódcę największego oddziału podziemia antykomunistycznego w Beskidach.
15.06.2017

Rozpoczęło się posiedzenie rządu poświęcone m.in. zmianom w 500 plus, założeniom budżetu i Nord Stream 2

We wtorek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie rządu. Wśród omawianych tematów mają znaleźć się założenia przyszłorocznego budżetu, zmiany w ustawach dotyczących wsparcia rodzin – w tym związanych z programem 500 plus – a także projekt stanowiska Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2.
06.06.2017

Rząd o założeniach budżetu, zmianach w 500 plus i stanowisku ws. Nord Stream 2

Założenia przyszłorocznego budżetu, propozycje zmian w ustawach dotyczących wsparcia rodzin - w tym dot. 500 plus i żłobków - a także projekt stanowiska Polski w sprawie gazociągu Nord Stream 2 znajdą się wśród tematów wtorkowego posiedzenia rządu.
06.06.2017

Miłośnicy historii popłyną Wisłą do Krakowa. Przypomną o mjr. Flame

Ok. 40 kajakarzy popłynie w czerwcu rzeką Wisłą z Zabrzegu do Krakowa, by upamiętnić Henryka Flamego "Bartka", żołnierza wyklętego, dowódcę największego oddziału podziemia antykomunistycznego w Beskidach – powiedział pomysłodawca wydarzenia Paweł Kluska.
25.05.2017

Kraina Zimowej Zabawy czyli ferie na statku

Rejs z noclegiem na promie pod szyldem Ferie na statku to najnowsza oferta promocyjna Stena Line. Organizatorzy zapowiadają dużo dobrej zabawy dla całej rodziny w Akademii Pani Zimy.
13.01.2017

Kapitan Katarzyna Mazurek: gdybym nie kochała morza, nie służyłabym na okrętach

Kocham morze, gdybym go nie kochała, nie służyłabym na okrętach – mówi PAP kapitan marynarki Katarzyna Mazurek, która w środę, jako pierwsza kobieta w historii polskiej wojskowości, obejmie dowodzenie okrętem Marynarki Wojennej ORP Lublin.
30.11.2016

Ruszyła pierwsza polsko-filipińska inwestycja w sektorze inżynierii lądowej i wodnej. Już niedługo możliwe kolejne polskie projekty na Filipinach

11 października, w obecności przedstawicieli władz państwowych Polski i Filipin, organizacji biznesowych oraz przedsiębiorców oficjalnie uruchomiono filipińską fabrykę grodzic winylowych należącą do Grupy Pietrucha. To pierwsza polska inwestycja realizująca projekt greenfield w sektorze inżynierii lądowej i wodnej na Filipinach oraz jeden z nielicznych transferów technologii poza granice naszego kraju. Inwestycja pozwala na transfer na Filipiny technologii przyjaznych środowisku związanych z zapobieganiem powodziom i ochro
12.10.2016

Inauguracja roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie już w piątek

Akademia Morska w Szczecinie zaprasza na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2016/17. Uroczystości tradycyjnie rozpoczną się już w piątek 30 września o godz. 18:00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
27.09.2016

Tunel pod Martwą Wisłą zmienił nazwę

Tunel pod Martwą Wisłą otrzymał imię arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. W piątek odsłonięto tablicę upamiętniającą zmarłego kilka miesięcy temu byłego metropolitę gdańskiego. Decyzję w tej sprawie podjęto w czerwcu.
18.09.2016

WOPR: prawie 100% utonięć - efektem nieodpowiedzialności

Prawie sto procent utonięć jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania ludzi nad wodą; często nie przestrzegają podstawowych zasad, np. kąpią się w miejscach niestrzeżonych oraz w czasie, kiedy wywieszona jest czerwona flaga – ocenia prezes WOPR woj. pomorskiego.
08.08.2016

Pamięci Josepha Conrada

„Honorowanie pamięci pisarza Josepha Conrada, jest gdyńską tradycją, którą będziemy podtrzymywać" - powiedziała wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka Spychała, podczas składania kwiatów pod pomnikiem twórcy. 3 sierpnia 2016 r. obchodzimy 92. rocznicę śmierci polsko-brytyjskiego pisarza marynisty.
04.08.2016

Tunel pod Martwą Wisłą otrzymał imię abp. Gocłowskiego

Otwarty w kwietniu tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku otrzymał imię zmarłego w maju b. metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Gocłowskiego – zdecydowali w czwartek gdańscy radni. Tunel jest częścią Trasy Słowackiego, która łączy gdański port lotniczy z portem morskim.
30.06.2016

Świadczenia dla rodzin marynarzy (500+, „becikowe”) - aspekt prawny

Kwestię tą należy rozpatrywać dwupłaszczyznowo – zarówno w kontekście opodatkowania dochodów ze statku jak i zbierania informacji przez organy o wysokości dochodów i źródłach przychodów marynarzy.
01.04.2016

Marynarzu, sprawdź czy należy ci się 500 zł na dziecko

W środę (17.02.2016 r.) Prezydent podpisał ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wprowadzającą program „Rodzina 500+”. Celem przewidzianego w ustawie świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych. Świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie będzie wypłacane rodzicom lub opiekunom na każde dziecko do momentu osiągnięcia przez nie 18 lat.
25.02.2016

Rozbitek oskarżony o zjedzenie przyjaciela (wideo)

Salvador Alvarenga, który przez 15 miesięcy dryfował po oceanie, został pozwany przez rodzinę zmarłego kolegi, Ezequiela Cordoba, z którym wspólnie żeglował. Rodzina żąda 1 mln dol. odszkodowania, twierdząc, że ten przeżył dzięki kanibalizmowi.
17.12.2015

Enea buduje próg na Wiśle. Ekolodzy: to bezmyślne działanie

Enea Wytwarzanie rozpoczęła prace nad budową tymczasowego progu podpiętrzającego na Wiśle. To efekt suszy oraz niskiego stanu wody w rzece. Ekolodzy są przeciwni powstaniu tej inwestycji.
25.11.2015

Ważne zmiany w prawie spadkowym

W ostatnim czasie polski ustawodawca zadecydował się na wprowadzenie istotnych zmian w prawie spadkowym, dostosowując polskie przepisy do postanowień prawa unijnego bądź modyfikując je w bardziej korzystnym dla spadkobierców kierunku. Nowe uregulowania mają doniosłe znaczenie również dla sytuacji prawnej przedsiębiorców, gdzie czynnik transgraniczny odgrywa coraz większą rolę, jak również dla pracowników sektora morskiego pracujących w różnych rejonach świata.
29.09.2015

Historia jak z książek o piratach – znaleźli skarb we wraku statku

Rodzina poszukiwaczy skarbów z Florydy w końcu trafiła na prawdziwą żyłę złota. We wraku statku z XVIII-wiecznej hiszpańskiej armady znaleźli kosztowności warte ponad milion dolarów!
28.07.2015

Pracowniczki platformy wiertniczej: Dziwne jest nie to, że tu jesteśmy, tylko to, że nas tu wcześniej nie było

W ciągu moich lat pracy nie wszystkie osoby były zadowolone, że miały babę na pokładzie. Uważają, że ty im nie pomożesz, jak im się coś stanie. Życia nie uratujesz. Skąd oni mają pewność, że facet dałby radę?
11.04.2015

Praca w stoczni – raport Gospodarki Morskiej

W stoczniach czeka praca, są też jednak bezrobotni stoczniowcy. Rozwój przedsiębiorstw, rynek pracy i szkolnictwo zawodowe to powiązany ze sobą system, którego poszczególne elementy mają na siebie istotny wpływ. Nie wszystko działa w nim jednak tak sprawnie, jak można tego oczekiwać w aktualnej sytuacji gospodarczej. Podjęliśmy próbę analizy tej złożonej sytuacji.
02.01.2015

„Fryderyk Chopin” wraca do Szczecina

W środę, w południe przybije do nabrzeża Wałów Chrobrego. Żaglowiec przywitają m.in. rodzice uczniów Niebieskiej Szkoły.
10.04.2013

Tajemica żaglowca „København”

W weekend w gdańskim porcie można było zwiedzić duński jacht szkoleniowy "Danmark". Wizyta jachtu przywołuje wspomnienie o tragicznej historii jego poprzednika - Żaglowca „København”
16.09.2012

Dzień Otwarty na terminalu promowym w Gdyni

W piątek, 29 czerwca na terminalu promowym w Gdyni odbył się Dzień Otwarty Stena Line. Tego dnia prom Stena Spirit udostępnił swe pokłady zwiedzającym.
03.07.2012

Stena Line – koncertowy Dzień Otwarty

29. czerwca to dzień, w którym Gdynię opanuje iście morskie szaleństwo – po raz drugi w historii odbędzie się Dzień Otwarty Stena Line.
21.06.2012

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.