• <

Wynik wyszukiwania - "katowice" - Wiadomości

Tomasz Ślęzak nowym prezesem Węglokoksu. Spółka jest większościowym właścicielem gdańskiego Portu Północnego

Tomasz Ślęzak został we wtorek wybrany przez radę nadzorczą Węglokoksu nowym prezesem tej spółki. Ślęzak, dotąd związany z ArcelorMittal Poland, zastąpił Tomasza Heryszka, który był prezesem Węglokoksu od maja 2019 r. Wiceprezesami spółki zostali: Agnieszka Walter i Adrian Sienicki.
12.03.2024

Bechtel ma pierwsze kontrakty z polskimi firmami na prace związane z budową elektrowni jądrowej

Energoprojekt-Katowice, Prochem oraz Summa Linguae to pierwsze firmy, z którymi Bechtel zawarł kontrakty dotyczące budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował w środę Bechtel.
21.02.2024

Dwie firmy zainteresowane wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Do przetargu na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 wraz z układem wyprowadzenia przystąpiło dwóch oferentów. Dwie oferty w przetargu na wykonanie analiz systemowych MFW Baltica 1 wraz układem wyprowadzenia mocy
07.01.2024

Adam Gibourge-Czetwertyński pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej

Dotychczasowy wiceminister klimatu Adam Gibourge-Czetwertyński został w poniedziałek powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej - podało ministerstwo klimatu i środowiska.
04.12.2023

Droga Czerwona w Gdyni. Spotkania dla mieszkańców

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku planuje w najbliższym czasie trzy spotkania, na których omówiona zostanie kwestia budowy Drogi Czerwonej w Gdyni. Udział w nich jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, zwłaszcza mieszkańców Gdyni i terenów Gminy Kosakowo.
15.11.2023

Rusza trzecia edycja konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych"

W poniedziałek, 6 listopada br., rozpoczynają się eliminacje regionalne do konkursu „PGE Turniej Maszyn Wodnych 2023" organizowanego przez Piaseczyńską Fundację Ekologiczną i Fundację PGE. To już trzecia edycja konkursu, w której uczniowie szkół podstawowych i średnich wykażą się umiejętnością budowy modelu turbiny przetwarzającej energię potencjalną wody na energię mechaniczną.
19.10.2023

Bezpośrednie połączenie autobusowo-promowe z Polski do Norwegii z FlixBus i Stena Line

Stena Line rozpoczęła współpracę z FlixBus przy uruchomieniu pierwszego bezpośredniego połączenia autobusowego z Polski do Norwegii, z przeprawą promem z Gdyni do Karlskrony. Wczoraj, 3 sierpnia, odbył się pierwszy kurs tej międzynarodowej linii autobusowej o numerze N1202.
04.08.2023

Port Gdynia stara się o przyspieszenie budowy Drogi Czerwonej

Port Gdynia zawnioskował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o przygotowanie koncepcji programowej nie tylko dla pierwszego, ale także dla pozostałych dwóch odcinków Drogi Czerwonej. To działanie ma na celu przyspieszenie realizacji inwestycji, której planowany termin ukończenia to rok 2029.
12.06.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
03.05.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Katowice odremontują wiadukty i mosty

Pięć ofert na zamawiane w jednym postępowaniu remonty wiaduktów i mostów w Katowicach dostał tamtejszy Miejski Zarząd Ulic i Mostów.
24.01.2023

Gdynia: Podpisano umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej

Umowę na prace przygotowawcze dla Drogi Czerwonej podpisano w piątek w Gdyni. Trasa połączy istniejącą sieć dróg szybkiego ruchu z gdyńskim portem. Spółka Mosty Katowice za sporządzenie dokumentacji projektowej dla ok. 9 km drogi otrzyma nieco ponad 8 mln zł.
30.10.2022

Dokumentacja Drogi Czerwonej za blisko 8 mln zł

Za około 1,5 roku powinna być gotowa wstępna dokumentacja nowej trasy prowadzącej do Portu Gdynia. Wstępne koncepcje i tzw. studium komunikacyjne wykona wyłoniona w przetargu Ministerstwa Infrastruktury firma Mosty Katowice. Prace przygotowawcze będą kosztować łącznie niecałe 8 milionów złotych, a po ich zakończeniu rozpoczną się starania o wydanie decyzji środowiskowej.
19.10.2022

Droga Czerwona w Gdyni. Znamy uczestników przetargu

Dziewięć firm zgłosiło udział w przetargu na wykonanie Drogi Czerwonej w Gdyni. Długo zapowiadana inwestycja ma być strategicznym węzłem łączącym Estakadę Kwiatkowskiego z drogami krajowymi.
22.07.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Enprom: Jesteśmy w sercu transformacji energetycznej

W kolejny artykule z cyklu "Kto jest kim w polskim offshore?" rozmawiamy z Mariuszem Targowskim, prezesem zarządu spółki Enprom. To podmiot, który jest zaangażowany w rozwój infrastruktury przesyłowej, która jest kluczowa dla powodzenia projektów morskiej energetyki wiatrowej. – Jesteśmy w sercu procesu transformacji polskiej energetyki – podkreśla Targowski.
13.05.2022

Azimut Yachts Poland Warsaw Night

11 maja 2022 r. w Warszawie w podniebnej przestrzeni Warsaw SkyFall grono wyselekcjonowanych gości celebrowało wejście na rodzimy rynek luksusowej marki jachtowej - Azimut Yachts Poland. Organizatorem wieczoru był lider w dystrybucji łodzi żaglowych i motorowych w Polsce – firma Dobre Jachty, która od tego roku jest wyłącznym dealerem Azimut Yachts w kraju.
12.05.2022

Bechtel współpracuje z polskimi firmami w zakresie potencjalnej budowy elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Bałtyku

Bechtel, zaufany lider w dziedzinie inżynierii, budownictwa i zarządzania projektami, podpisał dziś memorandum porozumienia z 12 polskimi firmami w sprawie potencjalnej budowy dwóch nowych cywilnych elektrowni jądrowych umiejscowionych na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jedną z firm współpracujących jest gdyńska spółka Vistal Gdynia.
27.04.2022

EKG: nadchodzi era krótszych łańcuchów dostaw i regionalizacji globalnej gospodarki

Nowa sytuacja geopolityczna powstała po pandemii i w wyniku wojny w Ukrainie skłania do skrócenia łańcuchów dostaw i większej regionalizacji – wskazywali uczestnicy panelu „Globalny handel i polityka”, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w dniach 25-27 kwietnia.
25.04.2022

Spotkanie wiceministrów ds. transportu Polski i Czech. Są plany na rozwój żeglugi śródlądowej

Kolejowe korytarze humanitarne dla uchodźców z Ukrainy, budowa kolei dużej prędkości (KDP) oraz rozwój żeglugi śródlądowej były głównymi tematami rozmów wiceministrów infrastruktury Polski, Andrzeja Bittela, Marcina Horały i Marka Gróbarczyka z wiceministrami transportu Czech, Janem Sechterem i Václavem Bernardem. Spotkanie w Warszawie odbyło się 30 marca 2022 r.
31.03.2022

NGLMachining – postój remontowy Lotos 2022

Kolejny raz zespół NGLMachining bierze udział w pracach prowadzonych na terenie rafinerii Lotos w ramach postoju remontowego 2022. To jednocześnie kontynuacja remontu rozpoczętego jeszcze w 2021 roku. Aktualnie realizowany, drugi etapu remontu, objął 50 z 65 instalacji: w tym 1000 aparatów, 1700 rurociągów, 5300 urządzeń automatyki i 750 urządzeń elektrycznych.
21.03.2022

PGE wybrała polską firmę do współpracy przy budowie Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE chce angażować jak najwięcej krajowych przedsiębiorstw przy realizacji programu offshore. W opracowaniu dokumentacji zakupowej i w trakcie postępowania przetargowego na generalnego wykonawcę przyłącza lądowego dla morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 doradcą PGE Baltica będzie ENERGOPROJEKT-KATOWICE SA.
24.02.2022

Port Gdańsk na EKF: eksport polskiej żywności systematycznie rośnie [WIDEO]

Z perspektywy Portu Gdańsk widzimy, że polski eksport zdecydowanie się umacnia i jego udział w naszej działalności zwiększa się z roku na rok – powiedział Łukasz Greinke, prezes zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A., który wziął w udział w panelu dyskusyjnym „Polski eksport – jak wykorzystać nowe szanse” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
21.09.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

Za nami drugie Forum 590, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej

100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore. To zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej. Czy polskim firmom uda się wykorzystać tę szansę i wygrają wyścig o zyski z energii wiatrowej na Bałtyku?
16.04.2021

O morskiej energetyce wiatrowej na Forum 590

Tematem przewodnim kolejnej edycji Forum 590 będzie „Morska energetyka wiatrowa - szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców”. Wydarzenie odbędzie się w formule online 15 kwietnia. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich firm energetycznych oraz prywatnych przedsiębiorców.
14.04.2021

Polska przyśpiesza transformację energetyczną - komentuje Minister Kurtyka

Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. „Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę”.
23.03.2021

Kolejne centrum logistyczne InPost

InPost uruchomił kolejne centrum logistyczne o powierzchni 6000 m2 w Prologis Park Chorzów. InPost obsługuje ponad 11.000 Paczkomatów® w Polsce oraz usługi kurierskie w oparciu o ponad 60 centrów logistycznych, w tym dwie sortownie centralne w Piotrkowie Trybunalskim oraz P3 Logistic Parks Mszczonów. W styczniu 2021 InPost z sukcesem zadebiutował na giełdzie EURONEXT Amsterdam.
25.02.2021

DACHSER Polska na Górnym Śląsku – okno na zachód i południe Europy

Dachser Polska stawia na rozwój logistyki kontraktowej. Firma od dwóch dekad wspiera krajowych eksporterów, specjalizując się w transporcie drobnicowym, a od piętnastu lat łączy możliwości globalnej sieci transportowej z wydajnym magazynowaniem, usługami dodanymi dopasowanymi do klienta oraz doradztwem projektowym. Obecnie Dachser Polska dysponuje w kraju ponad 26 tys. m kw. powierzchni terminalowej i 32 tys. miejsc paletowych w obiektach obsługujących logistykę kontraktową. Jeden z nich znajduje się w Sosnowcu, gdzie pod jednym
23.02.2021

Katowice podpisały umowę na przebudowę stanicy żeglarskiej

Urząd Miasta Katowice podpisał umowę z wykonawcą przebudowy stanicy żeglarskiej znajdującej się nad największym katowickim stawem – Morawą. Nowa stanica ma być gotowa w połowie przyszłego roku. To pierwszy etap zmian w miejskiej Dolinie Pięciu Stawów.
10.02.2021

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek wykaz inwestycji towarzyszących budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował CIR. Chodzi o nowe linie kolejowe; budowę i przebudowę dróg publicznych oraz powstanie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.
26.01.2021

Gdynia świętuje 132. urodziny Kwiatkowskiego

Dokładnie 132. lata temu – 30 grudnia 1888 roku – w Krakowie urodził się Eugeniusz Kwiatkowski, reformator polskiego przemysłu, a przede wszystkim budowniczy Gdyni. W rocznicę jego urodzin miasto wspomniało i uczciło pamięć o nim, składając kwiaty przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego.
31.12.2020

Przepisy specustaw inwestycyjnych będą mogły być stosowane do inwestycji towarzyszących CPK

Dla inwestycji towarzyszących Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu przewidziano stosowanie przepisów tzw. specustaw inwestycyjnych - zakłada projekt rozporządzenia. Mogą to być inwestycje dot. np. linii kolejowych czy dróg o znaczeniu dla CPK.
06.11.2020

Znamy koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego

Łączne koszty finansowania I etapu Centralnego Portu Komunikacyjnego w latach 2020-2023 oszacowano na ok. 12,8 mld zł - poinformował CIR. Zaplanowane na ten okres inwestycje będą realizowane głównie z wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych.
28.10.2020

Blisko 3,5 tys. gości na Europejskim Kongresie Gospodarczym

XII Europejski Kongres Gospodarczy przyciągnął do Katowic 3,5 tys. osób, do udziału w wydarzeniach online zarejestrowało się ponad 6,7 tys. osób, a unikalna liczba użytkowników, którzy obejrzeli debaty online, przekroczyła 100 tys. – podali organizatorzy.
05.09.2020

Michalewski: kryzys może stwarzać nowe możliwości rozwoju polskich firm

„Istnieje możliwość połączenia basenu Morza Czarnego z portami Bałtyku, dzięki któremu transport z tamtego rejonu do Gdańska trwałby zaledwie 4-5 dni” – powiedział Sławomir Michalewski, wiceprezes zarządu ds. finansowych w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. podczas panelu poświęconego logistyce na XII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
04.09.2020

12. Europejski Kongres Gospodarczy - od jutra w Katowicach oraz online

Już jutro rozpocznie się 12. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany w tym roku w formie hybrydowej - stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm jak i eksperci.
01.09.2020

130 mld zł unijnych środków na transformację klimatyczną

"Bezprecedensowo duża ilość środków w nowej unijnej perspektywie finansowej na transformację klimatyczną" - oceniła prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem, w Polsce potrzebna jest duża mobilizacja, by efektywnie wykorzystać na ten cel ponad 130 mld zł.
10.08.2020

Raport: co dziesiąty Polak odczuwa problemy finansowe w związku z pandemią

Pandemia sprawiła, że problemy finansowe odczuwa co dziesiąty Polak - wynika z raportu Santander Consumer Banku. W najgorszej sytuacji są seniorzy - prawie 40 proc wskazań.
22.07.2020

79 proc. firm chce utrzymać zatrudnienie, 6 proc. - zwalniać

Utrzymanie poziomu zatrudnienia deklaruje 79 proc. firm, a 13 proc. planuje nabór nowych pracowników; o zwolnieniach myśli 6 proc. - wynika z badania Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
07.07.2020

PLK korzystają już z modernizowanej linii od Częstochowy do magistrali węglowej

Od czerwca br. pociągi korzystają już z ważnej w ruchu towarowym, modernizowanej linii kolejowej nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice – podał w piątek zarządca kolejowej infrastruktury. Według PKP PLK zasadnicze prace już się zakończyły, cały projekt potrwa do końca br.
05.06.2020

Czesi deklarują przyspieszenie budowy autostrady do granicy z Polską

Po rozmowach z wicepremierem, ministrem transportu Karlem Havliczkiem w Pradze minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział w czwartek, że strona czeska deklaruje przyspieszenie inwestycji na autostradzie D11 mającej połączyć się na granicy z Polską z drogą S3.
07.02.2020

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

Prezydent: współpraca energetyczna z Danią ma strategiczny charakter

Współpraca z Danią ma charakter wręcz strategiczny - ocenił prezydent Andrzej Duda w czasie polsko-duńskiego okrągłego stołu nt. współpracy energetycznej. Duński następca tronu książę Fryderyk podkreślał, że wspólnie możemy "z sukcesem" dokonać dekarbonizacji.
25.11.2019

Muzeum Marynarki Wojennej dla sali tradycji Uniwersytetu Morskiego

Dzięki przychylności Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Sala Tradycji UMG wzbogaciła się o bogatą kolekcję pamiątek po jednym z wybitnych wychowanków, kpt. ż. w. Czesławie Adamowiczu. Uczestnik ostatniego szkolnego rejsu "Daru Pomorza" z sierpnia 1939 roku, zakończonego internowaniem fregaty w Szwecji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył studia, uczestniczył w konwojach i bojowych operacjach Sprzymierzonych. Po wojnie wraca do kraju, zdobywa kapitański dyplom, pływa do emerytury w 1979 roku.
20.11.2019

Rząd przeznaczy 5,7 mld zł dodatkowych środków na Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku

Rada Ministrów zdecydowała o przeznaczeniu 5,7 mld zł dodatkowych środków na Krajowy Program Kolejowy do 2023 roku- poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
18.09.2019

UE da 676 mln euro na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej w Polsce

Komisja Europejska przyjęła w piątek trzy duże projekty w ramach polityki spójności, dotyczące modernizacji polskiej sieci kolejowej i drogowej oraz poprawy bezpieczeństwa podróży. Łączna wartość projektów to 676 mln euro.
13.09.2019

Ukraińcy chcą dobrej pracy w dużym mieście

Co piąty Ukrainiec myślący o pracy w Polsce bierze pod uwagę wysokość wynagrodzenia. Nasi wschodni sąsiedzi chcą też pracować w dużym mieście. Pod uwagę biorą głównie: Gdańsk, Poznań, Warszawę, Wrocław i Kraków. Dla Ukraińców najmniej istotnymi czynnikami wpływającymi na wybór miejsca do życia i pracy są dostęp do edukacji wyższej oraz obiektów sportowych, wynika z badania Gdańskiego Urzędu Pracy zrealizowanego przez Pracodawców Pomorza we współpracy z Grupą Progres.
22.07.2019

PLK za półmetkiem modernizacji linii od Częstochowy do magistrali węglowej

Prace związane z modernizacją ważnej w ruchu towarowym linii kolejowej nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice przekroczyły już półmetek – poinformował w środę zarządca kolejowej infrastruktury. Według PKP PLK zakończenie projektu planowane jest w marcu 2020 r.
10.07.2019

Nowoczesne baseny powstały w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozbudowała swoje Akademickie Centrum Sportowe o kolejny obiekt. Obok hali sportowej powstał ośmiotorowy basen pływacki i basen do nurkowania z ruchomym dnem.
10.07.2019

Wrocław: Drugi etap remontu autostrady A4 w rejonie PPO Karwiany

Od wtorku 4 czerwca rozpoczyna się drugi etap remontu nawierzchni autostrady A4 w rejonie Punktu poboru Opłat Karwiany. Służby drogowe apelują do kierowców aut osobowych i dostawczych, by korzystały z objazdów w kierunku na Opole i Katowice.
04.06.2019

Katowice: Rekordowa frekwencja na Europejskim Kongresie Gospodarczym

XI Europejski Kongres Gospodarczy był rekordowy pod względem frekwencji; uczestniczyło w nim 12,5 tys. gości - wynika z informacji organizatorów zakończonego w środę w Katowicach wydarzenia. Towarzyszące kongresowi dni startupów przyciągnęły ponad 3 tys. osób.
16.05.2019

Będzie dodatkowa jezdnia na drodze S19 między Sokołowem Małopolskim a Jasionką

Prawie 3 mln zł kosztować będzie wykonanie Koncepcji Programowej na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 (Via Carpatia) od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki na Podkarpaciu. Dokument ma być gotowy w ciągu 18 miesięcy.
15.05.2019

PKP PLK: dzięki inwestycjom prędkość handlowa w ruchu towarowym wzrośnie do 40 km/h

Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym w ciągu 4-5 lat tzw. prędkość handlowa pociągów towarowych wzrośnie z obecnych ok. 20 km/h do średniej europejskiej 40 km/h – zapowiedział we wtorek w Katowicach prezes spółki PKP PLK Ireneusz Merchel.
14.05.2019

Katowice: Rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy

W Katowicach rozpoczął się w poniedziałek Europejski Kongres Gospodarczy - jedno z największych wydarzeń biznesowych w Europie środkowej. Organizatorzy spodziewają się, że 11. edycja kongresu będzie rekordowa pod względem frekwencji - udział zapowiedziało ponad 12 tys. gości.
13.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Katowice: Odbyła się konferencja poświęcona kulturowemu dziedzictwu Odry (foto)

Odra – przez wieki miejsce pracy i życia mieszkających przy niej ludzi - wymaga nowego odczytania, nauczenia się na nowo kultury bycia z tą rzeką – ocenili uczestnicy konferencji pt. „ODRAzu widać kulturę” w Regionalnym Instytucie Kultury (RIK) w Katowicach.
18.04.2019

Podkarpackie: Powstanie dodatkowa jezdnia na odcinku S19 Sokołów Małopolski-Jasionka

Prawie 3 mln zł kosztować będzie wykonanie Koncepcji Programowej na dobudowę drugiej jezdni drogi ekspresowej S19 od Sokołowa Małopolskiego do Jasionki - poinformowała PAP w środę rzeczniczka rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Joanna Rarus.
11.04.2019

PKN Orlen zachęca do rozpoczęcia kariery w koncernie lub w spółkach grupy

PKN Orlen zachęca studentów i absolwentów uczelni o profilach inżynieryjnych, ekonomicznych i biznesowych do rozpoczęcia kariery zawodowej w koncernie lub w spółkach grupy kapitałowej. Dla chętnych wdrożono program stażowy "Kierunek Orlen".
26.03.2019

Gala Gdyńskiego Sportu zdominowana przez żeglarstwo, Aleksandra Melzacka Sportowcem Roku 2018

Żeglarka Aleksandra Melzacka oraz bobsleista Łukasz Miedzik sportowcami 2018 roku w Gdyni. Drużyną roku wybrano zespół koszykarek Arki Gdynia U22, wśród trenerów najlepszy okazał się Milos Mitrović prowadzący młodzieżowe drużyny koszykarzy Arki, za najlepszą imprezę uznano 19. edycję Volvo Gdynia Sailing Days, a w kategorii „Sportowa Inicjatywa Roku” uhonorowane zostało stowarzyszenie „Biegamyrazem.pl”. Statuetki powędrowały również do nadziei gdyńskiego sportu oraz liderów sportu szkolnego. Jubileuszowa XX Gala Gdyńskiego
27.02.2019

Posłowie PO apelują o jak najszybszą rozbudowę autostrady A4

O jak najszybszą rozbudowę autostrady A4 na odcinku dolnośląskim Krzyżowa-Wrocław zaapelowali posłowie Platformy Obywatelskiej. W ich ocenie, dotychczasowe działania rządu są niewystarczające, a zaplanowana już na siedem lat inwestycja potrwa zbyt długo.
20.02.2019

Otwarto oferty na koncepcję poszerzenia autostrady A2

Otwarte zostały oferty w przetargu na opracowanie elementów koncepcji programowej wraz z materiałami do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na poszerzenie autostrady A2 na odcinku granica województw łódzkiego/mazowieckiego – węzeł Konotopa (bez węzła) o dodatkowe pasy ruchu - poinformowała we wtorek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
06.02.2019

PLK zmodernizują fragment południowo-wschodniej obwodnicy towarowej GOP

Przetarg na modernizację stacji kolejowej Sosnowiec Dańdówka, leżącej na południowo-wschodniej obwodnicy towarowej GOP, ogłosił zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. To kolejna inwestycja na tym ważnym dla transportu towarów połączeniu.
05.02.2019

Na lotnisku Katowice przeładowano w 2018 r. ponad 18,5 tys. ton ładunków

Ponad 18,5 tys. ton cargo lotniczego, czyli ładunków przeładowano w 2018 r. na lotnisku Katowice - poinformował w piątek Piotr Adamczyk z działu komunikacji i promocji Katowice Airport. To wynik o ponad 750 ton lepszy, niż w 2017 r.
26.01.2019

Osiem ofert na przygotowanie projektu przebudowy autostrady A4

Osiem ofert zgłoszono do przetargu na projekt przebudowy dolnośląskiego odcinka autostrady A4 pomiędzy Wrocławiem a Krzyżową – poinformowały służby prasowe wrocławskiego oddziału GDDKiA.
23.01.2019

Gliwice: PKP PLK przebudują stację Łabędy po 2020 r.

Do sierpnia 2020 r. powstać ma kompletna dokumentacja projektowa dla modernizacji stacji Gliwice Łabędy i tamtejszego węzła kolejowego, wraz z budową nowego przystanku przy gliwickim Osiedlu Kopernika. Prace zostaną wykonane w nowej perspektywie finansowej.
11.01.2019

Wydarzenia gospodarcze roku 2018

Dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, poprawiająca się sytuacja budżetu państwa, dobra pozycja Polski w ratingach, uchwalenie ustawy o PPK, ale także afery GetBack i KNF oraz protesty rolników i pracowników LOT - to niektóre wydarzenia gospodarcze w 2018 roku.
28.12.2018

Prezydent Duda: Celem ofiar Grudnia'70 była ojczyzna będąca wspólnym domem

Celem tych, którzy zginęli w grudniu 1970 r. była ojczyzna będąca wspólnym domem, w którym każdy może znaleźć swoje miejsce, w którym nikogo nie spycha się na margines - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników niedzielnych obchodów 48. rocznicy Grudnia'70 w Gdańsku.
16.12.2018

Strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy (wideo)

W sobotę późnym wieczorem strony szczytu klimatycznego COP24 przyjęły dokument końcowy, tzw. Pakiet Katowicki. Dokument to „mapa drogowa” realizacji Porozumienia paryskiego z 2015 r., mającego na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury.
16.12.2018

Ruch pociągów przywrócony po blokadzie Astaldi

Przywrócono ruch pociągów na torach w Parzniewie k. Pruszkowa, ale zmiany w rozkładzie spowodowane zablokowaniem przejazdu kolejowo-drogowego będą odczuwalne do końca dnia - poinformowały w czwartkowym komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe.
06.12.2018

Konfederacja Lewiatan: bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie

Bezrobocie spadnie jeszcze w październiku i listopadzie - oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Monika Fedorczuk wtorkowe dane GUS ws. stopy bezrobocia.
23.10.2018

Bittel: Zmodernizowana linia kolejowa nr 182 da impuls rozwojowy i poprawi komfort życia

Modernizacja linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie będzie impulsem do rozwoju gospodarczego regionu i poprawi komfort życia jego mieszkańców - ocenił wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Podkreślił, że projekt wpisuje się m.in. w programy "Czyste powietrze" i "Dostępność Plus".
19.09.2018

Bittel: Krajowy Program Kolejowy, wart ponad 66 mld zł, obowiązuje do 2023 r.

Krajowy Program Kolejowy (KPK), wart ponad 66 mld zł, obowiązuje do 2023 r. - powiedział we wtorek podczas briefingu wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. Zaznaczył, że wartość prac zrealizowanych i będących w trakcie realizacji w ramach programu to 38,5 mld zł.
11.09.2018

Australia/Prezydent: Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Śr-Wsch.

Polski sektor energetyczny przechodzi okres intensywnych zmian. Polska chce stać się centrum energetycznym Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział prezydent Andrzej Duda inaugurując we wtorek w Sydney Polsko-Australijskie Forum Energetyczne.
21.08.2018

GEFCO zwiększa powierzchnię magazynową

Firma GEFCO Polska otwiera nową lokalizację w Psarach. Biuro oraz magazyn typu cross-dock położone blisko węzła komunikacyjnego na trasie Katowice-Warszawa zastąpią dotychczasowe powierzchnie firmowe zajmowane w Czeladzi. Zmiana wynika z dynamicznego rozwoju oddziału, w tym pozyskania nowych klientów.
07.08.2018

Wild: Zatwierdzono nowe linie kolejowe łączące Polskę z CPK

W piątek zatwierdzono przebieg linii kolejowych, dzięki którym pasażerowie z całej Polski będą mieli łatwiejszy dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że ok. 1300 km nowych linii kolejowych przyczyni się m.in. do rozwoju kolei.
20.07.2018

Lotnisko Katowice zwiększyło ilość odprawionych ładunków i inwestuje w infrastrukturę cargo

W pierwszym półroczu br. w terminalu cargo portu lotniczego Katowice odprawiono ponad 9,3 tys. ton ładunków - przeszło 12,5 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Lotnisko zapowiada dalsze inwestycje w rozwój infrastruktury, służącej obsłudze ładunków
18.07.2018

FM Logistic dołącza do „Pierwszopomocnych na drodze”

FM Logistic, czołowy operator logistyczny w zakresie transportu drogowego w Polsce, został Partnerem akcji „Pierwszopomocni na drodze”, promującej ratownictwo i bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Obecnie trwają wakacyjne eventy w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP), usytuowanych przy polskich autostradach, podczas których zainteresowani kierowcy mogą uczestniczyć w bezpłatnych szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy. Projekt zakłada także organizację Safety Day’s – spotkań dla przedstawicieli branży transportowej, poświęconych wpł
16.07.2018

Śląskie: GDDKiA pracuje nad problemem komplikującym realizację 40 km trasy S1

GDDKiA pracuje nad zmianą decyzji ws. ustanowienia strefy ochronnej ujęcia wody w miejscowości Dankowice, k. Czechowic-Dziedzic (Śląskie). Okazała się ona niezgodna z decyzją środowiskową dot. budowy 40 km nowej ekspresowej trasy S1 z Mysłowic do Bielska-Białej.
12.07.2018

PKP PLK: Sześć ofert na zaprojektowanie przebudowy stacji w Raciborzu

Do końca października 2019 r. ma być zaprojektowana przebudowa dużej stacji kolejowej w Raciborzu (Śląskie). W przetargu na wykonanie pełnej dokumentacji przebudowy spółka PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymała sześć ofert – wszystkie w budżecie zamówienia.
12.07.2018

GDDKiA: wkrótce wybór wykonawcy drugiej jezdni S1 do lotniska Katowice

Wpłynęło 16 ofert w ponownym przetargu katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drugiej jezdni S1 wiodącej do lotniska Katowice. Wszystkie oferty mieszczą się w budżecie zamówienia 158 mln zł brutto.
11.07.2018

Kraków stawia na tory

Krakowski Węzeł Kolejowy przechodzi obecnie gruntowną modernizację. Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA nowe rozwiązania komunikacyjne zmienią transportową mapę Małopolski i Krakowa.
10.07.2018

Wild: ok. 40 mld zł ma kosztować rozbudowa sieci kolejowej przebiegającej przez CPK

Ok. 40 mld zł będzie potrzebne na rozbudowę sieci kolejowej, które będę przebiegały przez Centralny Port Komunikacyjny - powiedział w środę PAP pełnomocnik rządu ds. CPK Mikołaj Wild. Dodał, że kwota ta nie wchodzi w projekt realizacji CPK, który według szacunków ma kosztować ok. 35 mld zł.
05.07.2018

Śląskie: Oferty na przebudowę magistrali węglowej znacznie ponad budżet

Trzy oferty otrzymały PKP Polskie Linie Kolejowe w przetargu na zaprojektowanie i wykonanie prac na odcinku linii kolejowej 131 między Chorzowem Batorym a Nakłem Śląskim, koło Tarnowskich Gór. Przy budżecie blisko 800 mln zł brutto oferty wynoszą 1,3-1,5 mld zł brutto.
23.06.2018

PKP PLK usprawni dojazd pociągów towarowych do terminala Łódź-Olechów

Zwiększenie liczby pociągów i szybszy dojazd do jednego z najważniejszych w Polsce terminali towarowych Łódź-Olechów ma zapewnić trwająca modernizacja tej trasy. To jedna z kilku inwestycji realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na łódzkim węźle kolejowym za łączną kwotę ponad 30 mln zł.
18.06.2018

Premier: Mam wrażenie, że nasi poprzednicy chcieli sprywatyzować Bałtyk i Tatry

Mam wrażenie, że nasi poprzednicy chcieli sprywatyzować Bałtyk i Tatry; Polska jest rozsprzedana w wielu aspektach - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Wrocławia.
09.06.2018

GDDKiA: w lutym 2019 r. przetarg na 40 km trasy S1

W lutym 2019 r. katowicki oddział GDDKiA chce ogłosić przetarg na projekt i budowę ok. 40-km ekspresowej trasy S1 między Mysłowicami a Bielskiem-Białą. W październiku br. Dyrekcja ma dysponować tzw. koncepcją programową, która określi wymagania przetargu.
30.05.2018

PŚ w kajakarstwie - dwa srebrne medale biało-czerwonych w Duisburgu

Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.) zajęła drugie miejsce w finale K1 500 m zawodów kajakarskiego Pucharu Świata w Duisburgu. Na drugiej pozycji uplasowali się też Aleksander Kitewski (Zawisza Bydgoszcz) i Tomasz Barniak (OKSW Olsztyn) w rywalizacji C2 500 m.
26.05.2018

PŚ w kajakarstwie - Paszek czwarta w K1 1000 m

Paulina Paszek (AZS AWF Katowice) zajęła czwarte miejsce w finale K1 1000 m zawodów kajakarskiego Pucharu Świata w Duisburgu. Do miejsca na podium zabrakło jej półtorej sekundy. Zwyciężyła Brytyjka Lizzie Broughton.
26.05.2018

PLK wymienią całą sieć trakcyjną na linii od Częstochowy do magistrali węglowej

Pełną wymianę sieci trakcyjnej na modernizowanej trasie Wyczerpy – Chorzew Siemkowice przeprowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe. W poniedziałek spółka poinformowała o przewidującym to zamówieniu uzupełniającym do prowadzonej od ub. roku inwestycji.
21.05.2018

Rekordowa frekwencja podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Jubileuszowy X Europejski Kongres Gospodarczy miał rekordową frekwencję - wynika z informacji organizatorów tego zakończonego w środę w Katowicach wydarzenia, w którym uczestniczyło ponad 11 tys. gości z wielu krajów świata. Towarzyszące kongresowi Dni startupów przyciągnęły ok. 2,5 tys. osób.
16.05.2018

PŚ w kajakarstwie - Polacy zaczynają sezon w Szegedzie

Polscy kajakarze wystąpią w najbliższy weekend w zawodach Pucharu Świata w węgierskim Szegedzie. Będzie to pierwszy tegoroczny sprawdzian biało-czerwonych w międzynarodowych regatach.
16.05.2018

PKP S.A.: Jesteśmy na drodze do stworzenia bardzo dobrego systemu transportowego

Mirosław Antonowicz, członek Zarządu PKP S.A. wziął udział w panelu "Transport, infrastruktura, cargo w Europie i w Polsce", który odbył się w ramach drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Obok niego głos zabrali również prof. Halina Brdulak z Katedry Zarządzania Międzynarodowego Instytutu Zarządzania i marketingu SGH, Rokas Masiulis, minister transportu i komunikacji Litwy, Daniel Ryczek, dyrektor dywizji kolejowej OT Logistics SA , Paweł Wojda dyrektor, Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrz
16.05.2018

Katowice: Wyrok ws. b. prezesa TF Silesia – 21 maja

21 maja Sąd Okręgowy w Katowicach ogłosi wyrok w procesie b. prezesa Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciecha B. Został on oskarżony o niegospodarność w kwocie 36,7 mln zł, a także narażenie spółki na dodatkowe szkody w wysokości 4,3 mln zł.
10.05.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Rewolucja przemysłowa, przyszłość Unii Europejskiej, innowacje w energetyce - kolejni goście przybliżają tematy 10. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Katowice, 25 kwietnia 2018 r. - Na liście potwierdzonych gości 10. edycji kluczowej debaty biznesowej w Europie Centralnej pojawiają się kolejne ważne osobistości. Przedstawiciele rządu, prezydenci miast, prezesi firm i naukowcy, deklarując swój udział, podkreślają ważkość tematów tegorocznej dyskusji. Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 14 - 16 maja 2018 roku w Katowicach, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.
25.04.2018

Szwed: W tej kadencji nie ma możliwości, by Sejm w całości przyjął propozycje zmian w Kodeksie pracy

Nie ma możliwości, aby w tej kadencji Sejm w całości przyjął, przygotowane przez Komisję kodyfikacyjną, projekty zmian w Kodeksie pracy; jest zbyt mało czasu; nie chcemy rozwiązań, które spowodują wyprowadzanie ludzi na ulicę - zadeklarował wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed.
09.04.2018

Przetarg na remont kolejowej północnej obwodnicy GOP

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiła przetarg na rewitalizację północnej obwodnicy towarowej Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Wartość prac - na które złoży się m.in. wymiana części torów, przebudowa sieci trakcyjnej i niektórych stacji - jest szacowana na ponad 360 mln zł.
06.04.2018

Małopolskie: Rozpoczęła się budowa wiaduktu nad linią kolejową w Krzeszowicach

Rozpoczęła się budowa nowego wiaduktu nad linią kolejową w Krzeszowicach (woj. małopolskie), który poprawi bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. Inwestycja realizowana jest w ramach przebudowy trasy kolejowej E30 na odcinku Trzebinia-Krzeszowice.
26.03.2018

Pomorze w centrum uwagi w Cannes

W Cannes trwają największe w Europie targi nieruchomościowe MIPIM, na które pomorskie miasta po raz drugi pojechały pod wspólną marką Invest in Pomerania. Wczoraj na stoisku Pomorza wystąpił Prezydent Lech Wałęsa, który przyciągnął tłumy inwestorów i dziennikarzy z całego świata.
15.03.2018

Lubelskie/ Podpisano kolejne umowy na budowę Via Carpatii

Umowy na budowę trzech odcinków drogi ekspresowej S19, o łącznej długości 42 km, między Lublinem a Kraśnikiem, podpisano w środę w Kraśniku (Lubelskie). Łączny koszt budowy tego fragmentu przyszłej trasy Via Carpatia to ponad 1,1 mld zł. Droga ma być gotowa w 2021 r.
28.02.2018

Dofinansowanie dla dwóch pomorskich uczelni. Wśród nich Akademia Morska w Gdyni

Prawie 250 milionów złotych – to kwota dofinansowania, dzięki której 28 uczelni zorganizuje zajęcia praktyczne i staże dla studentów, podniesie poziom umiędzynarodowienia i informatyzacji i zrealizuje projekty podnoszące kompetencje kadry naukowej. Pieniądze w ramach programu otrzymają dwie pomorskie uczelnie: Akademia Morska w Gdyni i Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku.
13.02.2018

PKP PLK podpisały w styczniu umowy za ponad 900 mln zł

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w styczniu w sumie 19 umów z Krajowego Programu Kolejowego za ponad 900 milionów zł - poinformował zarządca kolejowej infrastruktury w przesłanym w piątek PAP komunikacie.
02.02.2018

PKP i Rybnik planują inwestycję logistyczną

Budowę w Rybniku terminala multimodalnego lub podobnego przedsięwzięcia o nieco mniejszej skali planują PKP SA oraz miejscowy samorząd. W piątek ich przedstawiciele podpisali list intencyjny ws. współpracy przy inwestycji na kolejowym gruncie przy stacji Rybnik Towarowy.
02.02.2018

Lubelskie: Podpisano umowę na koncepcję programową dla 24 km trasy Via Carpatia

Koncepcję programową dla 24 km przyszłej drogi ekspresowej S19 od Lublina do Lubartowa (Lubelskie) wykona firma Mosty Katowice. Droga ma powstać do 2024 r. To fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia łączącej Europę północną i południową.
24.01.2018

Podpisano polsko-słowackie memorandum ws. inwestycji transportowych

Polska i Słowacja deklarują konsekwentną realizację łączących oba kraje inwestycji transportowych. W poniedziałek w Żywcu podpisano memorandum w tej sprawie. Zapowiedziano, że do końca 2022 r. gotowa będzie cała S1 od granicy ze Słowacją do A1 w Pyrzowicach, a na przełomie lat 22/23 też słowacka autostrada D3.
15.01.2018

Lubelskie: Wybrano wykonawcę koncepcji programowej dla części trasy Via Carpatia

Firma Mosty Katowice złożyła najkorzystniejszą ofertę na opracowanie koncepcji programowej dla 24 km przyszłej S19 od Lublina do Lubartowa (Lubelskie) - czyli fragmentu międzynarodowej trasy Via Carpatia, łączącej Europę północną i południową.
04.01.2018

Zarząd LOTOS Asfalt w pełnym składzie

Cezary Godziuk został powołany na stanowisko prezesa Zarządu LOTOS Asfalt przez Radę Nadzorczą spółki i pełni tę funkcję od 29 grudnia 2017 r. W Zarządzie LOTOS Asfalt od 20 listopada ub.r. zasiada również Marek Zdrojewski, wiceprezes ds. finansowych.
04.01.2018

Ważne wydarzenia gospodarcze w 2017 roku

Rok 2017 obfitował w ważne wydarzenia gospodarcze. Spektakularne efekty przyniosły zmiany w organizacji służb skarbowych, które doprowadziły do znaczącego wzrostu dochodów podatkowych. Rok upłynął też pod znakiem sporów z Komisją Europejską o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.
31.12.2017

PKP PLK mają 21 inwestycji ze wsparciem z programu Łącząc Europę

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy dofinansowania 21 inwestycji korzystając z unijnego wsparcia z programu "Łącząc Europę" (CEF) o wartości 4 mld euro, z czego unijne fundusze stanowią 3,44 mld euro - poinformowała w poniedziałek dyrektor biura funduszy unijnych w PKP PLK Gabriela Popowicz.
04.12.2017

816 mln euro na inwestycje kolejowe w III naborze CEF

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały kolejne umowy o dofinansowanie inwestycji kolejowych z programu „Łącząc Europę” (CEF). Unijne wsparcie dla realizacji czterech projektów m.in. Białystok – Ełk i Kędzierzyn Koźle – Opole Zachodnie wynosi 816 mln euro. To kolejne środki z programu, które trafiły do zarządcy infrastruktury.
27.11.2017

MF: Europejski Bank Inwestycyjny wesprze modernizację sieci kolejowej w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny przeznaczy 650 mln euro na dofinansowanie modernizacji i odnowienie ok. 1150 km linii kolejowych w Polsce - poinformował w czwartek resort finansów. Wartość inwestycji to 1,3 mld euro.
16.11.2017

2. Śląskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA za nami

Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, a do tego najnowocześniejszy sprzęt żeglarski i motorowodny można było oglądać w miniony weekend w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, położonym w sercu regionu, który jest jednym z najsilniejszych i najaktywniejszych okręgów żeglarskich w Polsce.
13.11.2017

Śląskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA

Śląskie Targi Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA - najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny oraz dwudniowe forum technologiczne Marine Industry Forum, pierwsza tego typu w Polsce impreza B2B. Łącznie swoją ofertę zaprezentuje blisko 200 wystawców, a na targach zobaczymy ok. 100 jachtów i łodzi, w tym m.in.: Antilę 24.4, nominowaną w konkursie Jacht Roku 2018 w Polsce Magazynu Żagle, Maxusa evo 24, turystyczną Delphię 47 oraz jacht Mini 230.
02.11.2017

Zmiany w zarządzie spółki CTL Logistics

Rada Nadzorcza CTL Logistics powołała Grzegorza Bogackiego na funkcję Prezesa Zarządu Dyrektora Zarządzającego CTL Logistics oraz Grzegorz Kusia ma stanowisko Członka zarządu Dyrektora ds. Rozwoju CTL Logistics. Zmiana kierownictwa spółki ma związek z przygotowaniami do realizacji nowej strategii biznesowej grupy.
18.10.2017

Katowice: VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

To przedsiębiorcom Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 r. – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Uczestniczy on w zainaugurowanym w środę w Katowicach VII Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
18.10.2017

Katowice: JCommerce w trzy lata zatrudni 95 osób w Centrum Innowacji dla Przemysłu

W Katowicach powstało Centrum Innowacji dla Przemysłu, w którym w ciągu trzech lat pracę znajdzie 95 specjalistów IT. Przedsięwzięcie firmy informatycznej JCommerce SA, które otrzymało prawie 1,2 mln zł publicznego wsparcia, wspiera Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
13.10.2017

Yacht Club Sopot mistrzami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

To były naprawdę emocjonujące żeglarskie pojedynki na wodzie. Zwycięzcą Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej została załoga Yacht Club Sopot pod sterami Rafała Sawickiego zdobywając tytuł Klubowego Mistrza Polski. Załogi walczyły o niego przez cały sezon w Sopocie, Świnoujściu, Gdyni oraz Szczecinie, gdzie odbyła się ostatnia runda. Liga wraca w przyszłym roku.
10.09.2017

Finał żeglarski w Szczecinie

Polska Ekstraklasa Żeglarska finiszuje w Szczecinie. Już w najbliższy weekend w dniach 9-10 września odbędą się ostatnie regaty cyklu, a tym samym dowiemy się kto zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski. Czy żeglarze z Kamienia Pomorskiego utrzymają prowadzenie, czy może pokona ich tracąca tylko dwa punkty załoga z Iławy? Być może rywalizacja przyniesie jeszcze inne wyniki. Na wodzie wszystko może się wydarzyć.
08.09.2017

10 cudów polskiej gospodarki morskiej: Pochylnia Wulkan (foto, wideo)

Pochylnia Wulkan to obiekt o bardzo bogatej historii i dużym znaczeniu w polskiej gospodarce morskiej. Choć dzisiejsza pochylnia wraz z suwnicą to dosyć młode inwestycje, to historia nazwy tego miejsca sięga aż 1851 roku.
20.07.2017

PKP PLK w trzy lata odnowią ostatni odcinek Wiedenki

Ostatni nieodnowiony fragment Wiedenki, czyli linii kolejowej nr 1 z Warszawy do Katowic, wyremontuje do 2020 r. zarządca kolejowej infrastruktury. Umowę ws. remontu odcinka Częstochowa - Zawiercie PKP PLK podpisały w czwartek. W efekcie skróci się przejazd ze stolicy przez Częstochowę, w kierunku Katowic. Modernizacja ostatniego odcinka Wiedenki ma też poprawić warunki do przewozu towarów.
20.07.2017

Regiony z Polski, Czech i Słowacji współpracują m.in. w dziedzinie transportu i jakości powietrza

Projekty służące doskonaleniu systemu kontroli jakości powietrza, koordynacji transportu towarowego czy digitalizacji obiektów historycznych znalazły się wśród najnowszych przedsięwzięć realizowanych wspólnie przez przygraniczne regiony z Polski, Czech i Słowacji.
13.07.2017

PLK są największym beneficjentem programu „Łącząc Europę”

Komisja Europejska pozytywnie oceniła 4 wnioski PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. złożone w III naborze CEF, w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014 – 2020. Unijne wsparcie dla PLK na realizację 4 projektów wynosi ponad 3 mld złotych, to jest ponad 816 mln EUR. PLK są największym beneficjentem środków instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).
28.06.2017

W Świnoujściu wiatru nie zabrakło

Dwa dni na wodzie, załogi z całego kraju, 6 jednakowych jachtów Tom28. Kolejna odsłona regat z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej za nami. Zwyciężyła załoga Amica Jacht Klub Kamień Pomorski Team. Łącznie rozegrano rekordowe 27 wyścigów.
25.06.2017

Katowice: Europejski Kongres Gospodarczy z kolejnym rekordem frekwencyjnym

Dziewiąta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach była rekordowa pod względem frekwencji – w imprezie uczestniczyło 9 tys. osób, a ekwiwalent reklamowy związany z medialnymi relacjami dotyczącymi kongresu przekroczył dotąd 30 mln zł.
06.06.2017

MOS Iława wygrywa inauguracyjną rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy zakończona. 12 załóg z całej Polski rywalizowało na sopockich wodach. Niekwestionowanym zwycięzcą został MOS Iława, drugie miejsce zajął Jacht Klub Kamień Pomorski, a podium zamknęli gospodarze – Yacht Club Sopot.
15.05.2017

Na niemieckich rzekach i kanałach

Urzędy statystyczne owocują wiosną – właśnie zaczyna się wysyp opracowań podsumowujących 2016 rok. Na witrynie Federalnego Urzędu Statystycznego pojawiła się broszura poświęcona żegludze śródlądowej, więc mamy okazję, żeby pochylić się nad kilkoma świeżymi, a przy okazji i bardziej dojrzałymi liczbami. Oprócz okazji jest też taka potrzeba, ponieważ przykład Niemiec często przywołuje się w polskich debatach o przyszłości naszych rzek.
10.05.2017

IX Europejski Kongres Gospodarczy rozpoczął się w Katowicach

Potrzebny jest nowy pomysł na Europę. Dawny porządek już nie działa – mówili uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach podczas inauguracji jego 9. edycji. Podkreślali, że propozycje oparte na podziale Unii Europejskiej są najgorszą z recept.
10.05.2017

Jedyne takie spotkanie użytkowników HyperWorks w Polsce!

Już 25 maja 2017 w Katowicach odbędzie się III edycja HyperWorks Technology Conference Poland. To unikalne wydarzenie skierowane jest do pracowników szeroko pojętego przemysłu oraz instytucji badawczo-naukowych, które zainteresowane są tematyką analiz numerycznych.
25.04.2017

MIB: bliżej realizacji połączenia S3-D11

Połączenie drogowe S3-D11, korytarz kolejowy Katowice - Ostrawa oraz aspekty socjalne w transporcie drogowym były głównymi tematami spotkania ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka oraz ministra transportu Republiki Czeskiej Dana Toka.
23.01.2017

Minister Marek Gróbarczyk: Stocznia musi istnieć w Szczecinie

Nie możemy tego miejsca pozostawić jako muzeum – mówił pod bramą główną Stoczni Szczecińskiej Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej 36 lat po podpisaniu w świetlicy stoczniowej Porozumień Sierpniowych. - Stocznia musi istnieć w Szczecinie. To cel naszego rządu. Naszym dążeniem jest odbudowa gospodarki morskiej, odbudowa przemysłu stoczniowego. W naszym planie gospodarczym, ten przemysł jest podstawą reindustrializacji kraju.
31.08.2016

UE dofinansuje 17 polskich projektów z zakresu infrastruktury transportowej

Kraje członkowskie UE formalnie zatwierdziły w piątek listę 195 projektów z zakresu infrastruktury transportowej, które zostaną dofinansowane kwotą 6,7 mld euro z unijnego funduszu "Łącząc Europę" - podała Komisja Europejska. Wśród nich jest 17 projektów z Polski.
10.07.2016

6,3 mld zł dofinansowania na 7 projektów kolejowych dla PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymają ponad 6,3 mld zł dofinansowania na realizację 7 projektów kolejowych wartych 8,1 mld zł. Zarządca infrastruktury i Centrum Unijnych Projektów Transportowych 30 maja podpisały umowy o dofinansowanie projektów CEF z perspektywy finansowej UE 2014 – 2020. W następnej kolejności kolej będzie ubiegała się o środki m.in. na poprawę dostępu do portów morskich.
31.05.2016

Pogłębienie różnic cen węgla między portami europejskimi i australijskimi

Coraz bardziej zwiększa się dysonans cenowy pomiędzy dwoma dużymi rynkami regionalnymi tj. obszarem Pacyfiku i obszarem Atlantyku. W stosunku do cen węgla w Newcastle oraz RB, ceny węgla w europejskich terminalach ARA były niższe aż o około 17%.
18.04.2016

Nowy prezes CTL Logistics

Jarek Król, dotychczasowy członek zarządu CTL Logistics sp. z o.o., został nowym prezesem spółki. Z dniem 1 kwietnia 2016 roku rezygnację ze stanowiska złożył Jacek Bieczek. Bieczek funkcję prezesa zarządu spółki sprawował przez sześć lat. Z Grupą CTL Logistics był związany od 18 lat.
04.04.2016

Znaczenie logistyki dla gospodarki i jakości życia – podsumowanie Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO w Katowicach

– Wpływ infrastruktury i logistyki na rozwój gospodarki, przełożenie na jakość życia, wykorzystanie usytuowania i atutów Polski oraz zrealizowanych już inwestycji – dominowały wśród tematów i dyskusji największego spotkania branży TSL (transport – spedycja – logistyka) w Europie Centralnej – Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO w Katowicach.
07.10.2015

Podatki jako hamulec rozwoju gospodarki morskiej – propozycje zmian

Podatki jako hamulec rozwoju gospodarki morskiej to bardzo szerokie zagadnienie, szczególnie z perspektywy polskich regulacji i praktyk stosowania prawa przez polskie organy podatkowe. Gospodarka morska wymaga nowoczesnych i zarazem elastycznych konstrukcji prawno-podatkowych, które będą umożliwiały bezpieczny rozwój tego sektora.
01.09.2015

PKP CARGO inicjatorem Europejskiego Kongresu Logistycznego ONECARGO

Z inicjatywy PKP CARGO 5 i 6 października br. odbędzie się w Katowicach Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO. Będzie to prestiżowe, międzynarodowe spotkanie o tematyce logistycznej, na którym pojawią się najważniejsze postacie z branży TSL, przedstawiciele jej kluczowych partnerów biznesowych, świata polityki i nauki. Europejski Kongres Logistyczny ONECARGO to odpowiedź na potrzebę debaty o sektorze, który ma istotny wpływ na miejsce i rolę Polski w globalnej gospodarce. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP SA.
17.08.2015

Nowa siedziba spółki CTL Logistics

Zmiana siedziby spółki jest elementem nowej strategii firmy. - Jako kompleksowy operator logistyczny musimy zapewnić naszym klientom najwyższą jakość naszych usług. Osiągamy to dzięki pełnej integracji wszystkich kluczowych działów naszej firmy na Górnym Śląsku - podkreśla Jacek Bieczek, prezes zarządu CTL Logistics.
06.08.2015

Półrocze rządu premier Ewy Kopacz – działania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju

Premier Ewa Kopacz w towarzystwie minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak oraz pozostałych ministrów podsumowała najważniejsze działania zrealizowane przez rząd przez ostatnie 6 miesięcy.
31.03.2015

Porty Szczecin i Świnoujście stawiają na klientów od Berlina do Katowic

Pas Berlin, Poznań, Wrocław, Praga i Katowice wydaje się być obszarem, który będzie się rozwijał gospodarczo i stwarzał podstawę do rozwoju naszych usług portowych. On już w sposób naturalny ciąży w kierunku obu naszych portów. Liczymy też na rozwój tranzytu, a w naszym przypadku kluczowe są ładunki czeskie i słowackie - mówi Zbigniew Miklewicz, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
25.03.2015

Program ostatniej szansy dla bałtyckiego morświna

Już ponad 17 000 Polaków podpisało się pod apelem wspierającym ochronę morświna na stronie godzinadlaziemi.pl. Wszyscy, którzy tego jeszcze nie zrobili, mogą złożyć swój podpis do końca marca. Jednak poza poparciem społecznym potrzebna jest również wola polityków, urzędników i użytkowników morza, którzy właściwymi decyzjami mogą przyczynić się do skutecznej ochrony tego gatunku.
20.03.2015

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie!

Co drugi Polak nie słyszał o morświnie - informuje organizacja ekologiczna WWF Polska, która rozpoczyna dziś kampanię Godzina dla Ziemi WWF, dedykowaną w tym roku ochronie tego jedynego walenia, krewniaka delfina, stale występującego w Bałtyku. 3 marca morświn rozpocznie podróż po Polsce i odwiedzi ponad dwadzieścia miast. Przypomni w ten sposób o swoim istnieniu, o tym, że żyje również w Bałtyku i co mu zagraża. Wspólnie z wolontariuszami Błękitnego Patrolu WWF będzie zachęcał do podpisania apelu na rzecz jego ochrony na
03.03.2015

Szansa dla polskich stoczni w atomie, chemii i nafcie?

Istnieją duże możliwości udziału polskiego przemysłu stoczniowego w rynku wielkogabarytowych funkcjonalnych modułów dla przemysłu chemicznego, petrochemicznego i jądrowego - mówi Ziemowit Iwański, dyrektor wykonawczy GE Hitachi Nuclear Energy.
26.01.2015

Poza rok 2020 - rozmowa z Krzysztofem Szymborskim, Prezesem Zarządu Baltic Container Terminal Gdynia

Gospodarka Morska: Chciałbym kontynuować naszą rozmowę sprzed pół roku. Dwutorowe przejście Zwardoń – Skalite zostało w tym czasie wpisane przez Ministerstwo Infrastruktury do dokumentu "Strategia Rozwoju Infrastruktury do roku 2020". Jego modernizacja poprawi pozycję polskich portów wobec niemieckich i ożywi nasz transport towarowy na korytarzu transportowym Bałtyk – Adriatyk. Był Pan jedną z osób, które aktywnie o to zabiegały. Możecie już spocząć na laurach?
06.11.2014

„Connecting Europe” wesprze główne korytarze transportowe

Inwestycje w dwóch przebiegających przez Polskę korytarzach bazowych sieci TENT-T będą mogły być finansowane ze środków instrumentu „Łącząc Europę”. Komisja Europejska zwróciła się do rządów państw członkowskich UE o opinie w sprawie priorytetów wykorzystania środków przeznaczonych na rozbudowę sieci transportowych.
11.02.2014

Mostostal Zabrze ma umowę na konstrukcję wieży wiertniczej

Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe (dawniej Mostostal Kędzierzyn) dostarczy norweskiej spółce Aker MH konstrukcję stalową wieży wiertniczej.
20.01.2014

Mostostal Zabrze dostarczy konstrukcję wieży wiertniczej

Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe (dawniej Mostostal Kędzierzyn) podpisał z norweskim Aker MH umowę na dostawę konstrukcji stalowej dla wieży wiertniczej.
02.01.2014

Do uruchomienia tranzytowych korytarzy już blisko

Jeszcze w tym roku na terenie Unii Europejskiej ma zacząć funkcjonowanie pierwszych sześć międzynarodowych korytarzy transportowych dla przewozów towarowych. Mają one zostać stworzone do dnia 10 listopada 2013 r. Kolejne trzy korytarze, w tym dwa przebiegające przez Polskę, mają zacząć funkcjonować dwa lata później - pisze Paweł Rydzyński.
30.12.2013

W Warszawie będzie centrum wdrażania kolejowego korytarza Bałtyk-Adriatyk

Rada zarządzająca korytarzem towarowym numer 5 (Bałtyk-Adriatyk) zorganizowała w Warszawie inauguracyjne spotkanie i rozpoczęła współpracę z grupami doradczymi tj. przewoźnikami oraz właścicielami i zarządcami terminali.
23.10.2013

Mostostal Zabrze dostarczy wieżę wiertniczą Norwegom

Mostostal Kędzierzyn, spółka zależna Mostostalu Zabrze, dostarczy norweskiej spółce Aker MH AS konstrukcję stalową wieży wiertniczej. Wartość zlecenia wynosi ok. 10,98 mln zł netto, a termin realizacji mija w październiku 2013 r.
16.04.2013

Dziękujemy za wysłane grafiki.