• <

W Świnoujściu wiatru nie zabrakło

pc

25.06.2017 20:36 Źródło: własne
W Świnoujściu wiatru nie zabrakło - GospodarkaMorska.pl

Dwa dni na wodzie, załogi z całego kraju, 6 jednakowych jachtów Tom28. Kolejna odsłona regat z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej za nami. Zwyciężyła załoga Amica Jacht Klub Kamień Pomorski Team. Łącznie rozegrano rekordowe 27 wyścigów.

Załoga skippera Patryka Zbroi już wczoraj prowadziła w klasyfikacji dziennej. Po 27 przepłyniętych wyścigach w sobotę zdobyła 31 punktów, wyprzedzając PMT TŻR Szczecin (50 pkt.) oraz MOS Iława (52 pkt.).

– Dzisiaj było trochę trudniej, zwłaszcza na samym początku. Zabrakło nam chyba trochę koncentracji w dwóch pierwszych wyścigach, które prowadziliśmy, dostaliśmy kary, przez co ostatecznie dopłynęliśmy na trzeciej i piątej pozycji. To był taki zimny prysznic, co spowodowało, że trochę uspokoiliśmy poczynania i nabraliśmy nowej energii, żeby popłynąć dalej – mówi Patryk Zbroja z Amica JKKP Team.

Zatoka Pomorska w Świnoujściu to trudny akwen ze względu na prądy morskie oraz prąd rzeki Świna. Dodatkowo pogoda była zmienna, począwszy od dużego porywistego wiatru, a skończywszy na opadach deszczu. Na wodzie trzeba być jednak gotowym na każde warunki.

– To był ciężki dzień, bo byliśmy już po dużej ilości wyścigów z wczoraj, podczas których trzeba było mocno fizycznie walczyć. Kolejne też dały nam mocno w kość, bo warunki były bardzo trudne. Na szczęście udało nam się utrzymać drugą pozycję, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni – mówi Szymon Szymik z PMT TŻR Szczecin.
 
Regaty flotowe z cyklu Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej to nie tylko żeglarze, jachty i sędziowie. Na wodzie znajdują się także motorówki z pomocą techniczną oraz obsługą medialną.

– Muszę być na wodzie przez cały dzień i przy każdym wyścigu. Pływamy za jachtami, staramy się być w każdym miejscu, gdzie dzieją się ciekawe sytuacje. To bardzo ważne, żeby móc przekazać wszystkim zainteresowanym najciekawsze zdarzenia z regat – mówi Łukasz Baliński z dzida.com, twórca materiałów filmowych.

Każdego dnia ujęcia z łodzi komisji, motorówek czy drona, a także relacje zawodników można było zobaczyć w przygotowanym materiale filmowym na oficjalnym fb cyklu. Organizatorzy zadbali także o to, by każdy dzień uwieczniony był na zdjęciach. Kilka kamer, aparatów, a także system SAP sprawiają, że regaty są bliżej zainteresowanych.

– SAP to system, który pozwala śledzić regaty na żywo. Każda łódka ma zamontowany nadajnik GPS, podobnie jak boje i statek komisji. Wchodząc na odpowiednią stronę internetową, widzimy wszystkie parametry, a także trasę jachtu, dzięki temu możemy kibicować z każdego miejsca, gdzie jest internet – wyjaśnia Maciej Cylupa organizator regat.

Kolejna odsłona regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej już 19 i 20 sierpnia w Gdyni.

Klasyfikacja końcowa:

1. Amica JKKP Team: 31 punktów

2. PMT TŻR Szczecin: 50 punktów

3. MOS Iława: 52 punkty

4. Junga Olsztyński Klub Żeglarski: 53 punkty

5. Yacht Club Sopot: 55 punktów

6. PŻKS DŻYGIT Białystok: 72 punkty

7. JKM Gryf Gdynia: 77 punktów

8. YC Sztag AWF Katowice: 79 punktów

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski, a cztery najlepsze kluby prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi zamieniają się jachtami. Taka formuła powoduje, że o zwycięstwie decydują umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w jacht i ponosić kosztów utrzymywania i transportu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze używają floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting, przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin, oraz przy wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.