• <

MOS Iława wygrywa inauguracyjną rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej

pc

15.05.2017 23:27 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie MOS Iława wygrywa inauguracyjną rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej
MOS Iława wygrywa inauguracyjną rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej - GospodarkaMorska.pl

Pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy zakończona. 12 załóg z całej Polski rywalizowało na sopockich wodach. Niekwestionowanym zwycięzcą został MOS Iława, drugie miejsce zajął Jacht Klub Kamień Pomorski, a podium zamknęli gospodarze – Yacht Club Sopot.

Dwanaście klubów z całej Polski, piękne słońce, sopocka marina, rywalizacja na wysokim poziomie i dużo niespodzianek, tak w skrócie można podsumować pierwszą rundę Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2017.

Mimo że w sobotę trochę zabrakło wiatru, to łącznie przez dwa dni przeprowadzono 14 wyścigów. Pierwszy dzień regatowy stał przede wszystkim pod znakiem umiejętności i techniki żeglowania przy słabym wietrze, o wynikach decydowały niuanse. Po pierwszym dniu rywalizacji załogi żeglowały w miarę równo, jednak najlepiej wypadła drużyna Karola Górskiego (MOS Iława), która w niedzielę potwierdziła swoją znakomitą dyspozycję i ostatecznie wygrała pierwszą rundę Ekstraklasy.

– Po dwóch dniach ciężkich zmagań udało nam się wygrać. Pierwszego dnia wiatr nas nie rozpieszczał, drugiego było już całkiem solidnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo jako drużyna wykonaliśmy świetną pracę. Polska Ekstraklasa to kwintesencja żeglarstwa, dużo wyścigów na krótkiej trasie, profesjonalne teamy, świetna oprawa, myślę, że spokojnie możemy się porównywać do naszych kolegów z Zachodu – podsumowuje Karol Górski, MOS Iława.

Niezwykle emocjonująca była walka o drugie miejsce między Jacht Klub Kamień Pomorski i gospodarzem regat, Yacht Club Sopot. O klasyfikacji decydowały praktycznie ostatnie wyścigi. Jednak ostatecznie to zespół Patryka Zbroi wygrał i tym samym uplasował się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej. Yacht Club Sopot ukończył regaty na trzecim stopniu podium. Na czwartym reprezentanci ze Szczecina – TŻR Szczecin, a na piątym –debiutanci, świeżo reaktywowana sekcja żeglarska Legii Warszawa pod wodzą Jakuba Pawluka.

Regaty po raz pierwszy w historii Ekstraklasy prezentowane były na żywo poprzez innowacyjny system prezentacji regat dostarczony przez niemiecką firmę SAP.

Wyniki I rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej


1.    MOS Iława
2.    Jacht Klub Kamień Pomorski
3.    Yacht Club Sopot
4.    PMT TŻR Szczecin
5.    Legia Warszawa
6.    Yacht Club Gdańsk
7.    Klub Port Mechelinki
8.    JKM Gryf Gdynia
9.    YC Sztag AWF Katowice
10.    PŻKS DŻYGIT
11.    Olsztyński Klub Żeglarski
12.    Jacht Klub Wielkopolski Poznań

Kolejna runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej odbędzie się 24-25 czerwca w Świnoujściu. Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners i GSC Yachting przy współudziale Yacht Club Sopot i Towarzystwa Żeglarstwa Regatowego Szczecin oraz przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego.

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt przeznaczony dla osób zrzeszonych w klubach żeglarskich. Ideą projektu jest cykl regat w formule rozgrywek ligowych znanej z wielu dyscyplin sportowych. Zwycięzca Ligi otrzyma tytuł Klubowego Mistrza Polski a cztery najlepsze kluby – prawo startu w Żeglarskiej Lidze Mistrzów (Sailing Champions League).

Regaty odbywają się na jednakowych jachtach zapewnianych przez organizatora, dodatkowo między wyścigami załogi zamieniają się jachtami. Taka formuła powoduje, że o zwycięstwie decydują umiejętności, a nie sprzęt. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż załogi i kluby nie muszą inwestować w sprzęt i ponosić kosztów utrzymywania i transportu własnego jachtu. Każdy klub może zgłosić kadrę składającą się z 20 zawodników. W regatach startują załogi 4-osobowe. W roku 2017 żeglarze ponownie będą używać floty identycznych jachtów TOM28 znanych z regat meczowych Polish Match Tour oraz Delphia 24 One Design.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.