• <

Finał żeglarski w Szczecinie

pc

08.09.2017 09:10 Źródło: własne
Finał żeglarski w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Polska Ekstraklasa Żeglarska finiszuje w Szczecinie. Już w najbliższy weekend w dniach 9-10 września odbędą się ostatnie regaty cyklu, a tym samym dowiemy się kto zdobędzie tytuł Klubowego Mistrza Polski. Czy żeglarze z Kamienia Pomorskiego utrzymają prowadzenie, czy może pokona ich tracąca tylko dwa punkty załoga z Iławy? Być może rywalizacja przyniesie jeszcze inne wyniki. Na wodzie wszystko może się wydarzyć.

Organizatorzy regat od maja zapewnili sportowe emocje dla zainteresowanych klubów, organizując regaty w Sopocie, Świnoujściu i w Gdyni. Teraz przyszedł czas na Szczecin. Ostatnią odsłonę wydarzenia po ostrej i wyrównanej walce z ekipą z Kamienia Pomorskiego wygrali żeglarze z Yacht Club Sopot, co daje im aktualnie 3. pozycję w rankingu. W klasyfikacji prowadzi Jacht Klub Kamień Pomorski, który tym razem wystartuje bez Patryka Zbroi, który pływa w tym czasie we Włoszech. Załogę poprowadzi Damian Jaskólski.

– Nie można ulegać presji. Znam swoich załogantów, bo mieliśmy już okazję pływać sporo razem w ubiegłym sezonie. To zgrana ekipa, ale ja też czuję się jej częścią. Jutro zrobimy sobie kilka dodatkowych treningów, ale nastawienie jest bardzo pozytywne – wyjaśnia sternik JKKP.

Brak sternika, który na co dzień pływa z załogą JKKP, może być znakomitą szansą dla załogi Rafała Sawickiego, który ma tylko 4 punkty mniej w tegorocznej klasyfikacji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej.

– Oczywiście, że jedziemy po zwycięstwo i walka będzie ostra i do samego końca. Tak samo byłoby w przypadku, gdyby płynął Patryk – mówi sternik Yacht Club Sopot.

Ostatnia już tegoroczna edycja regat odbędzie się w Szczecinie na Jeziorze Dąbie. To jeden z ulubionych akwenów Karola Górskiego, sternika MOS Iława.

– Lubimy tu bardzo pływać, jezioro to jest akwen, który nam najbardziej odpowiada. Jedziemy walczyć o najwyższą pozycję, zwłaszcza, że jest niedosyt po ostatnich regatach w Gdyni, gdzie przegraliśmy walkę o 3. miejsce – dodaje Górski.
Regaty odbędą się w dniach 9-10 września w stolicy Pomorza Zachodniego.

– Szczecin jest bardzo przyjazny żeglarzom. Lubimy tu organizować nasze wydarzenia, a żeglarze chwalą to miejsce. Oprócz Jeziora Dąbie, czasem korzystamy także z rzeki Odry, gdzie w samym centrum miasta jachty pływają bardzo blisko Wałów Chrobrego i nowej mariny na Wyspie Grodzkiej. Tu na Jeziorze Dąbie mamy znakomitą marinę i Centrum Żeglarskie z całą infrastrukturą dla załóg oraz możliwości noclegowe. Szczecin to miasto dla żeglarzy – mówi Maciej Cylupa, organizator regat.

Żeglarze będą ścigać się na 6 jednakowych jachtach – TOM28. Start regat  planowany jest w sobotę ok. godz. 10:00, zakończenie około 18:00.

W niedzielę żeglarze ponownie wyjdą na wodę około 10:00, a wręczenie nagród przewidziane jest na godzinę 16:00.

Adres bazy regat: Centrum Żeglarskie, ul. Przestrzenna 19-21 w Szczecinie.

Regaty będzie można śledzić na żywo dzięki systemowi SAP Sailing Analitics na stronie www.sapsailing.com

Lista startowa

1. Jacht Klub Kamień Pomorski

2. MOS Iława

3. TZR Szczecin

4. Yacht Club Sopot

5. OKZ Olsztyn

6. JKM Gryf Gdynia

7. PZKS DZYGIT

8. AWF Katowice

9. Legia Warszawa

Klasyfikacja po 3 rundach 2017 (pozycja, klub, PKT)

1 Jacht Klub Kamień Pomorski - 35 pkt

2 MOS Iława - 32 pkt

3 Yacht Club Sopot - 31

4 PMT TŻR Szczecin - 24 pkt

5 OKŻ Olsztyn - 21 pkt

6 PŻKS DŻYGIT Białystok - 18 pkt

7 JKM Gryf Gdynia - 17 pkt

8 Legia Warszawa - 15 pkt

9 Yacht Club Gdańsk - 12 pkt

10 YC Sztag AWF Katowice - 12 pkt

11 Klub Port Mechelinki - 6 pkt

12 JKW Poznań - 1 pkt

Polska Ekstraklasa Żeglarska to projekt oparty o sport na wysokim poziomie. Jego uczestnikami są czołowe polskie kluby żeglarskie, walczące o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ. Jednakowe jachty i organizacja regat zapewniana jest przez doświadczone firmy.

Po raz pierwszy w historii polskiego żeglarstwa rozgrywki są tak proste i przejrzyste. Ligowa formuła wynosi sport żeglarski na nowy poziom rywalizacji – zrozumiały, czytelny i emocjonujący – porównywalnie do gier zespołowych.

Ogólnopolska liga skierowana jest do wszystkich klubów żeglarskich. Zwycięzca otrzymuje tytuł Mistrza Polski PZŻ. Format rywalizacji bazuje na czytelnych zasadach lig gier zespołowych. Wyścigi rozgrywane są na sześciu jachtach monotypowych Delphia 24 OneDesign (Gdynia, Sopot) lub TOM28 (Szczecin, Świnoujście). Rywalizacja przebiega w formule przesiadkowej, całkowicie wykluczającej różnice sprzętowe i klasowe – liczą się tylko zawodnicy i ich umiejętności. W jednej lidze rywalizuje do osiemnastu zespołów. Załogi są czteroosobowe. W sezonie odbywają się cztery imprezy po 2-3 dni wyścigów. W trakcie jednych regat rozgrywanych jest około trzydzieści kilkunastominutowych wyścigów. Wszystkie wyścigi sędziowane są przez arbitrów na wodzie (tzw. umpired fleet racing). Projekt realizowany jest przy współpracy Sailing Champions League. Cztery najlepsze polskie kluby uzyskują prawo startu w eliminacjach do finału Sailing Champions League.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.