• <
urząd_morski_gdynia_2021

Katowice: VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

pc

18.10.2017 09:23 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Katowice: VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Katowice: VII Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw - GospodarkaMorska.pl

To przedsiębiorcom Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 r. – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Uczestniczy on w zainaugurowanym w środę w Katowicach VII Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej oficjalne otwarcie Kongresu Gowin zaznaczył, że choć jest konserwatystą, jest jeden typ rewolucji, która go cieszy – rewolucja technologiczna, która dokonuje się także w polskiej gospodarce, a sektor MSP odgrywa w niej coraz większą rolę.

Wicepremier podkreślił, że zadaniem rządu jest tworzenie transparentnych i przyjaznych reguł dla przedsiębiorców, ale też wspieranie sektorów, które mają największy potencjał rozwojowy - także poprzez przekazywanie konkretnych pieniędzy na innowacje. Wskazał, że każdego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznacza ok. 5 mld zł na badania i rozwój, z czego 70 proc. trafia do małych i średnich firm.

„Ten sektor stał się niezwykle nowoczesny, staje się niezwykle innowacyjny” – zdiagnozował. Jednocześnie w imieniu swoim i całego rządu dziękował przedsiębiorcom. „Jesteście naprawdę solą polskiej ziemi (…) Przedsiębiorcy to ludzie najcięższej pracy, którym Polska zawdzięcza największe sukcesy po 1989 roku” – powiedział Gowin.

Inicjator wydarzenia, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik ocenił, że katowicki Kongres się rozwija – nie tyle nawet ze względu na rosnącą liczbę uczestników; w tym roku zarejestrowało się ich ponad 6 tys. - lecz przede wszystkim ze względu na poruszane na Kongresie nowe, praktyczne, współcześnie potrzebne obszary zagadnień.

Donocik nawiązał do przewodniego hasła Kongresu: "Uwolnić biznes!", mającego m.in. zwrócić uwagę na istniejące bariery dla rozwoju przedsiębiorczości. Podkreślił, że będzie ono przyświecało wszystkim merytorycznym treściom wydarzeń Kongresu.

„Niemalże we wszystkich tych wydarzeniach będziemy bowiem zastanawiać się, co zrobić, ażeby zwiększyć wydajność, firmy rosły w siłę, (…) żeby wskaźnikowo upodobnić się do krajów najwyżej rozwiniętych w świecie, ponieważ tylko zdolność konkurowania na rynkach światowych daje nam szansę na rozwój i na lepsze życie mieszkańców naszej ziemi, naszego kraju. Bo przecież wszystko, co robimy, robimy dla drugiego człowieka” - zaakcentował Donocik.

Były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek zasygnalizował trzy kluczowe tematy, w których – jak zaznaczył – w kontekście Kongresu dobrze byłoby wykonać skok do przodu. Jak mówił, potrzeba włączyć naukę do działalności małych i średnich firm. Konieczne jest nowe otwarcie w cyfryzacji. „Nie jesteśmy w tym jeszcze najlepsi” - zdiagnozował. Wskazał też na potrzebę dalszych likwidacji granic i poszerzania wspólnego rynku.

Przewodniczący rady Krajowej Izby Gospodarczej i przewodniczący rady Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, b. wicepremier Janusz Steinhoff zaakcentował, że konkurencyjność polskich przedsiębiorstw jest funkcją m.in. zaangażowania państwa w transfer nowoczesnych technologii czy tworzenia racjonalnych mechanizmów regulacyjnych, które będą wspierały rozwój przedsiębiorczości.

Z kolei przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak zadeklarował, że sam będzie chciał wykorzystać swoje wcześniejsze doświadczenia w biznesie, aby skutecznie kierować GZM. „Po to, żeby zbudować metropolię otwartą dla firm, soli tej ziemi. Sektor MSP to są najbardziej trwałe miejsca pracy w regionie, to jest ten sektor, który najbardziej buduje gospodarkę regionu, metropolii” – zaznaczył.

W zamyśle organizatorów Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw jest płaszczyzną spotkania środowiska małego i średniego biznesu z przedstawicielami samorządu i administracji oraz nauki. Tym samym podczas Kongresu zderzają się globalne marki i lokalne biznesy, instytucje wspierające przedsiębiorczość i transfer innowacji oraz ośrodki naukowo-badawcze.

Udział w siódmej edycji tego trzydniowego przedsięwzięcia zapowiedziało ok. 6 tys. uczestników z 30 krajów. W ramach dziesięciu ścieżek tematycznych zaplanowano blisko sto rozmaitych wydarzeń - sesji, paneli dyskusyjnych, warsztatów, spotkań i imprez towarzyszących. Kongresowi towarzyszą targi Biznes Expo, podczas których ponad stu wystawców zaprezentuje produkty, usługi i pomysły na biznes.

Rekomendacje wypracowane podczas Kongresu co roku są przekazywane przedstawicielom Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, polskiego parlamentu i rządu, a także trafiają do samorządów, środowisk naukowo-twórczych i przedsiębiorców.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.