• <

Wynik wyszukiwania - "academy" - Wiadomości

Nowa prezes NFOŚiGW nominowana na stanowisko

Dorota Zawadzka-Stępniak zwyciężyła w procesie rekrutacyjnym organizowanym przez Radę Nadzorczą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarski Wodnej. Rekomendacja trafiła do minister klimatu i środowiska.
15.03.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

W czwartek "Dar Młodzieży" wypłynie w dwumiesięczny rejs

"Dar Młodzieży" - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynie w czwartek w dwumiesięczny rejs. Na pokładzie będzie 32-osobowa załoga oraz młodzież szkolna i studenci - poinformowało biuro prasowe uczelni.
14.03.2024

Platforma SEA-INNOVATE HUB wyrazem współpracy międzynarodowej uczelni związanych z morzem

Ruszyła platforma SEA-INNOVATE HUB, oferująca liczne kursy, okazje do nawiązania współpracy międzynarodowej oraz szansę na realizację projektów naukowo-badawczych, projektów B+R czy komercjalizację badań. To wynik wspólnych działań sześciu europejskich uniwersytetów nadmorskich SEA-EU w ramach projektu ReSEArch-EU.
13.03.2024

Przyszłość zasilana wiatrem – edukacja dla polskiej energetyki morskiej

W ciągu najbliższych lat morska energetyka wiatrowa w Polsce będzie potrzebować nawet 60 tys. wykfalifikowanych specjalistów. Bedą to zarówno pracownicy terminalu instalacyjnego, logistycy, serwisanci farm wiatrowych jak i menadżerowie. O perspektywach pracy w branży offshore wind dyskutowali uczestnicy panelu ORLEN Neptun podczas gdańskich Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind, 2024.
07.03.2024

Z kopalni na wiatrak - zielone miejsca pracy czekają na górników

W dobie odchodzenia od węgla i stopniowego wygaszania pracy kopalń wydaje się, że nie ma lepszej alternatywy dla pracowników sektora wydobywczego niż praca w zielonej energii. Ponad 2/3 Polaków uważa, że transformacja energetyczna i związane z nią zielone miejsca pracy to atrakcyjna alternatywa i szansa zawodowa dla górników – wynika z badania „Rozwój sektora OZE” przeprowadzonego przez SW Research. - Jako górnik z 25-letnim doświadczeniem wykorzystuję swoje umiejętności w pracy na turbinie wiatrowej, nie zaczynam od nowa – mówi
28.02.2024

Elektryczno-wodorowa rewolucja we flocie Estonii. Gratka dla polskich stoczni i grup technologicznych

Estonia postawiła na ekologię i ogłosiła, że najnowszy prom rozpocznie wprowadzanie do eksploatacji nowej generacji statków energooszczędnych. Prom z napędem elektryczno-wodorowym wprowadzony zostanie na początek na połączenie Virtsu-Kuivatu. Na start Estonia pozyskała 40 mln euro ze środków Europejskiego Funduszu Modernizacyjnego oraz wpływów z handlu emisjami CO2.
09.01.2024

Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w kolejnej, już czwartej edycji wizjonerskiego konkursu: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
07.12.2023

PGZ Stocznia Wojenna i Babcock wprowadzają międzynarodowy program stażowy

Babcock International, pochodząca z Wielkiej Brytanii firma działająca w przemyśle obronnym i zarazem partner programu budowy wielozadaniowych fregat "Miecznik", nawiązała współpracę z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w celu uruchomienia nowego międzynarodowego programu wymiany praktykantów i stażystów.
01.12.2023

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

Święto Niepodległości - powrót Daru Młodzieży do Gdyni

Po półrocznym rejsie do macierzystego portu zawinął Dar Młodzieży. 11 listopada o 14:00, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim odbyło się gorące powitanie Daru Młodzieży.
11.11.2023

Powitajmy wspólnie Dar Młodzieży!

Po prawie półrocznym rejsie fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wraca do macierzystego portu. 11 listopada, tuż po zakończeniu Gdyńskiej Parady Niepodległości i uroczystości pod pomnikiem Polski Morskiej na Nabrzeżu Pomorskim, vis a vis Akwarium Gdyńskiego odbędzie się powitanie Daru Młodzieży
08.11.2023

Inauguracja III Edycji Studiów Podyplomowych Executive Offshore Wind MBA na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni uruchomiło 27 października trzecią edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA.
30.10.2023

Już sto tysięcy osób odwiedziło Morskie Centrum Nauki

W niedzielę 1 października br. Morskie Centrum Nauki odwiedził stutysięczny gość. Placówka rozpoczęła działalność 27 maja tego roku, co miesiąc bijąc rekordy frekwencji. Nie planuje przy tym zwalniać tempa i szykuje nowe atrakcje.
02.10.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Zdobądź kwalifikacje operatorskie za pół darmo!

Zostały jeszcze wolne miejsca w ramach cyklu szkoleń operatorskich Invest in Pomerania Academy. Udział w przedsięwzięciu realizowanym przez Centrum Nowych Kompetencji (CNK) w partnerstwie z Agencją Rozwoju Pomorza (ARP) można wziąć do końca listopada br.
25.09.2023

Dar Młodzieży i Fryderyk Chopin z sukcesami na The Tall Ships Races 2023

Polskie żaglowce wzięły udział w międzynarodowych regatach organizowanych na Morzu Północnym. Trasę drugiego etapu regat z Hartlepool do Fredrikstad najszybciej pokonał żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Dar Młodzieży.
12.07.2023

Uratowano statek towarowy typu ro-ro, który utknął na mieliźnie przy latarni morskiej

Dryfujący frachtowiec ro-ro, który utracił zasilanie osiadł na mieliźnie, zaledwie o włos od latarni morskiej na wybrzeżu Anglii. Akcja ratunkowa zakończyła się sukcesem, a nad statkiem przejęto kontrolę.
11.07.2023

Wielki rekin megalodon był stałocieplny

Megalodon, największa ryba drapieżna, był stałocieplny – wynika z badań, które opublikowano na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
29.06.2023

Rusza pierwsza edycja Suzuki Marine Academy

„Wodna akademia Suzuki” spodoba się zarówno tym, którzy rozpoczynają przygodę na wodzie – chcą zdobyć patent sternika motorowodnego, wodniakom posiadającym uprawnienia, którzy pragną poszerzyć wiedzę oraz doskonalić nabyte już umiejętności oraz żeglarzom, którzy na co dzień, choćby w praktyce portowej, również posługują się silnikami. Cykl bazuje na doświadczeniach z kursów tzw. Suzuki Moto Szkoły, w której przez kilkanaście lat instruktorzy Suzuki wyszkolili kilka tysięcy motocyklistów.
28.06.2023

Rozwój morskich farm wiatrowych w Polsce jako szansa dla lokalnych społeczności na nowe ścieżki kariery

Wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii morskie farmy wiatrowe stają się obiecującym rozwiązaniem dla zrównoważonej produkcji energii. Jednak wyzwanie związane z brakiem wykwalifikowanej kadry dotyczy nie tylko Polski, ale również sceny międzynarodowej. Poszukując rozwiązań, RWE i windhunter_academy uruchomiły program przekwalifikowujący, którego celem jest stworzenie nowych możliwości zawodowych dla lokalnych społeczności.
27.06.2023

Dar Młodzieży bierze udział w zlocie żaglowców w Rouen

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni jest już w Rouen, gdzie rozpoczął się największy w tym roku zlot żaglowców, L’Armada. Biorą w nim udział 42 fregaty z całego świata, które w trakcie wydarzenia zobaczą setki tysięcy turystów.
12.06.2023

Dar Młodzieży wyrusza w półroczny rejs

W poniedziałek, 29 maja o godzinie 11.00 Dar Młodzieży odpłynie z nabrzeża Pomorskiego w Gdyni w niemal półroczny rejs. Pokona podczas niego około 12 500 mil morskich.
28.05.2023

Dar Młodzieży przypłynął do Gdyni

Do gdyńskiego Nabrzeża Pomorskiego wpłynął w środę Dar Młodzieży - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Fregata wróciła z rejsu ze 118 praktykantami z polskich szkół morskich na pokładzie.
17.05.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora.
19.04.2023

11 laureatów konkursu MEWy odebrało nagrody!

Gala wręczenia nagród odbyła się podczas XIV Konferencji Odnawialne Źródła Energii Szansą Zrównoważonego Rozwoju pn.: „Morska energetyka wiatrowa” w Netto Arenie. Organizatorem wydarzenia był patron honorowy konkursu - Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
17.03.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Rektor UMG przewodniczącym międzynarodowego stowarzyszenia uniwersytetów morskich

Na nadzwyczajnym posiedzeniu Międzynarodowej Rady Wykonawczej (IEB - International Executive Board) Stowarzyszenia, które w dniach 13 i 14 lutego 2023 roku odbyło się w Tokio, jego członkowie wybrali przewodniczącego Stowarzyszenia IAMU oraz członków stałych komitetów IAMU wraz z ich przewodniczącymi na lata 2023-2025.
21.02.2023

Tego jeszcze nigdzie nie było – chrzest symulatora CTV w wirtualnej rzeczywistości. To na nim wyszkolą kadry dla polskiego offshore wind

Centrum Nowych Kompetencji konsekwentnie realizuje swoją strategię aktywnego wdrażania prototypowych technologii i bezprecedensowych rozwiązań. Przedstawiciele polskiego sektora offshore wind oraz lokalnego samorządu zebrali się w Gdyni na premierowym pokazie symulatora statku typu CTV – Crew Transfer Vessel.
02.02.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Cable Laying Vessels (CLV) – „kablowce”

Co można zrobić, aby polskie firmy mogły wziąć jak największy udział w budowie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, jak również w innych rejonach świata? W jaki sposób umożliwić zaangażowanie polskich firm w realizację farm wiatrowych już nie tylko jako podwykonawcy, ale również jako główni zleceniobiorcy?
31.01.2023

Startuje projekt Invest in Pomerania Academy z ofertą szkoleń dla branży portowo-offshorowej

Rośnie zapotrzebowanie w branży portowej, w tym w sektorze offshore. Dotyczy to również przedsięwzięć, które dopiero się otwierają, jak choćby obsługa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Dlatego od lutego startuje program szkoleń, wspierających przedsiębiorstwa z branży portowej działającej na terenie województwa pomorskiego.
29.01.2023

Zdobądź kompetencje w offshore English i nie tylko! Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza

Otwierają się drzwi do nowych możliwości.
24.01.2023

Politechnika Morska jako lider w kształceniu inżynierów sektora morskiej energetyki wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecnie jako pierwsza uczelnia w Polsce wprowadziła do swojej oferty studia pierwszego stopnia na kierunku inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. Innowacyjny program kształcenia został skonstruowany w taki sposób, aby otrzymać idealny balans między przedmiotami praktycznymi w tym m.in. energoelektronicznymi i laboratoriami, a zajęciami o charakterze teoretycznym.
08.01.2023

Syreny morskie kształtowały ekosystem

Przez miliony lat syreny morskie Stellera, ważące cztery tony ssaki-olbrzymy, kształtowały ekosystem podwodnych łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Zostały wytępione w zaledwie trzy dekady po ich odkryciu – piszą naukowcy w „Frontiers in Ecology and Evolution”.
10.12.2022

Przebranżowienie rybaków. RWE z Windhunter Academy rusza z programem

Na początku przyszłego roku pierwsi rybacy z regionu Ustki rozpoczną miesięczne szkolenie przekwalifikowujące ich na serwisantów morskich farm wiatrowych. Celem programu realizowanego we współpracy z Windhunter Academy jest zdobycie przez pracowników branży rybackiej podstawowych kompetencji i uprawnień niezbędnych do podjęcia pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze energetyki wiatrowej na morzu. Już 8 grudnia w Pęplinie koło Ustki odbędzie się spotkanie informacyjne dla uczestników programu.
01.12.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Poznaliśmy zwycięzców mistrzostw Polski klas nieolimpijskich [ZDJĘCIA]

Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16 wyłoniliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, a udział w nich wzięło ponad 300 zawodników i zawodniczek.
13.09.2022

Kontenery w zautomatyzowanych portach. PSA International i DCT poprowadzą porty na Bałtyku nowym kursem?

Terminale kontenerowe warto automatyzować, a inwestycja w automatyzację przeładunku pojemników zwraca się w czasie około 5 lat wynika z wnikliwych badań eksploatacji 63 portów kontenerowych przeprowadzonych przez naukowców z uniwersytetów w Kaliforni, Gandawie i Anwerpii oraz Pireusie.
15.08.2022

Gdynia Sailing Days za nami

Trwająca 17 dni 23. edycja Gdynia Sailing Days – jednych z najważniejszych regat w basenie Morza Bałtyckiego – dobiegła w niedzielę końca. Na starcie stanęło ponad 600 zawodników, którzy wzięli udział w 20 żeglarskich wydarzeniach. Do tego doszły imprezy towarzyszące, jak chociażby Polboat Yachting Festival, na plaży w Gdyni Śródmieściu działała strefa KINDER Joy of moving.
24.07.2022

Gdynia Sailing Days. Poznaliśmy mistrzów Polski w żeglarskim sprincie [ZDJĘCIA]

Kolejna grupa żeglarzy zakończyła zmagania w 23. edycji regat Gdynia Sailing Days. W piątek poznaliśmy medalistów mistrzostw Polski w sprintach w klasach 29er, Optimist, L'Equipe, wczoraj zaś zapadły rozstrzygnięcia w klasie O’pen Skiff. W piątek w Gdyni trwające trzy dni zmagania w ramach Pucharu Europy rozpoczęli ponadto przedstawiciele starej olimpijskiej klasy Flying Dutchman (Latający Holender).
15.07.2022

Szkolenia na lądzie i w morzu. PSP "Florian" trenowała żołnierzy z Nigerii [WIDEO, ZDJĘCIA]

Portowa Straż Pożarna „Florian” przeprowadziła szkolenie dla grupy żołnierzy z Nigeryjskiej Marynarki Wojennej. Nabyte umiejętności wykorzystają m.in. w gaszeniu pożarów na platformach wiertniczych, jak również w walce z piratami w rejonie Zatoki Nigeryjskiej.
14.07.2022

Pierwsi górnicy z uprawnieniami do pracy na turbinach wiatrowych

Pierwsza grupa górników zakończyła miesięczne szkolenie, które pozwoliło im zdobyć niezbędne kwalifikacje do pracy na turbinach wiatrowych oraz znaleźć zatrudnienie w branży energetyki wiatrowej. To wspólny projekt OX2, Windhunter Academy oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, który ma pomóc w przekwalifikowaniu odchodzących z branży wydobywczej górników do pracy w charakterze technika oraz instalatora turbin wiatrowych.
11.07.2022

Wystawa jachtów na wodzie. Nadchodzi Polboat Yachting Festival

Już za niecały miesiąc odbędzie się trzecia edycja największej w Polsce wystawy jachtowej na wodzie. Najpiękniejsze jachty żaglowe, luksusowe łodzie motorowe, katamarany, houseboaty oraz skutery wodne przez cztery dni można będzie oglądać w Gdyni, w jednej z najnowocześniejszych przystani jachtowych w Polsce - Marina Yacht Park należącej do Grupy PHN.
01.07.2022

W pełni żeńska załoga wyruszyła na połów tuńczyka

Nadszedł historyczny dzień dla sektora morskiego na Fidżi. Grupa ośmiu kobiet wypłynęła w morze jako pierwsza żeńska załoga na pokładzie taklowca do połowu tuńczyka Seaka II. Jest to wynik działań organizacji branżowych w Fidżi w celu wyrównania szans kobiet w sektorze rybołówstwa.
29.06.2022

Stany Zjednoczone. Kadetki napastowane na pokładach Maersk pozywają linie

Od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat bezpieczeństwa kobiet wchodzących w skład załóg statków po tym, jak ukrywająca się pod pseudonimem „Midshipman-X” studentka służąca jako kadet maszynowy na pokładzie frachtowca Maersk opisała napaść seksualną, jakiej dopuścił się jej przełożony. W ostatnich dniach kobieta ujawniła swoją tożsamość i złożyła oficjalną skargę w sądzie.
17.06.2022

Jak wygląda kształcenie kadry menadżerskiej sektora MEW?

Executive Offshore Wind MBA to nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Poza dyplomem rozpoznawalnym w świecie biznesu jego absolwenci otrzymają coś jeszcze. Bilet na kierownicze stanowisko rodzącej się branży morskich farm wiatrowych. O charakterze i potencjale programu mówi dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Andrzej Popadiuk.
06.06.2022

Kto jest kim w polskim offshore? GrECo Polska: Ubezpieczamy przyszłość offshore wind w Polsce

Jedną z kluczowych firm specjalizujących się w ubezpieczeniowych aspektach morskiej energetyki wiatrowej jest GrECo Polska. Jest to broker ubezpieczeniowy, który świadczy usługi wsparcia dla klientów z sektora energetycznego, w tym w zakresie ubezpieczania projektów morskich farm wiatrowych.
01.06.2022

Górnicy ruszą na farmy wiatrowe. Pierwsze efekty współpracy SRK z podmiotami branży wiatrowej

Pierwszy, ośmioosobowy zespół pracowników odchodzących z branży wydobywczej rozpoczyna szkolenie w ramach pilotażowego programu przygotowanego przez jednego z największych deweloperów elektrowni wiatrowych w Europie – szwedzką firmę OX2 oraz lidera szkoleń w tym zakresie spółkę Windhunter Academy. Właśnie trwa rekrutacja drugiego zespołu. Pilotażowe, miesięczne szkolenie jest bezpłatne, a koszty wynagrodzeń górników uczestniczących w programie pokrywa zaangażowana w realizację projektu Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
26.04.2022

[WIDEO] Executive Offshore Wind MBA – Uniwersytet Morski w Gdyni wykształci menadżerów dla offshore wind

Uniwersytet Morski w Gdyni zainaugurował właśnie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie i na świecie podyplomowe studia Executive Offshore Wind MBA. Ich słuchacze w nieodległej przyszłości będą prowadzili projekty związane z morską energetyką wiatrową.
28.03.2022

Wkrótce szkolenia odchodzących z kopalń górników na potrzeby energetyki wiatrowej

Wkrótce ruszy pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej. Początkowo kursami zostanie objętych 16 pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).
23.03.2022

Ellerman ponownie wypływa na szerokie wody. Biznes nie tylko sentymentalny

Uniserve, firma spedycyjna z Wielkiej Brytanii, która w zeszłym roku wyczarterowała kilka statków, powołała dedykowaną spółkę zależną Ellerman City Liners. Jest się od kogo uczyć morskiego rzemiosła.
05.02.2022

W marcu ruszą pierwsze w Polsce studia MBA dla sektora offshore wind. Zaprasza UM w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni zachęca do zapisywania się na studia podyplomowe MBA dedykowane dla sektora morskiej energetyki wiatrowej. Zajęcia rozpoczną się już 25 marca.
02.02.2022

Ponant i Bureau Veritas. Ćwiczenia za kołem polarnym. Pasażer na lodzie ale bezpieczny

Organizator rejsów wycieczkowych w rejony polarne Ponant wraz z Bureau Veritas (BV) przeprowadził 24-godzinne ćwiczenia bezpieczeństwa i ratownictwa (SAREX) na kole podbiegunowym. W ćwiczeniach uczestniczyło 67 osób, w tym 33 członków załogi i ośmiu ekspertów morskich zaokrętowanych na statku wycieczkowym Le Commandant Charcot, którego operatorem jest francuski operator statków wycieczkowych Ponant.
05.01.2022

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w kitesurfingu

Julia Damasiewicz młodzieżową wicemistrzynią świata w olimpijskiej konkurencji Formula Kite! To jedyny medal dla Polski w regatach rozegranych w Omanie. Wystartowało w nich 433 żeglarzy i żeglarek z 56 krajów. Medale rozdano w 11 żeglarskich konkurencjach, w siedmiu z nich startowali reprezentanci Polski. Polska zajęła też wysokie 7 miejsce w klasyfikacji Pucharu Narodów.
18.12.2021

Porozumienie uczelni na rzecz MEW

Dziewięć pomorskich uczelni podpisało podczas XII posiedzenia Konwentu Morskiego porozumienie na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
23.11.2021

Bezpieczeństwo na morzu i w przestrzeni kosmicznej. Nauka w parze z praktyką

Problemy bezpieczeństwa na morzu i w przestrzeni kosmicznej są w wielu przypadkach podobne - wynika z konferencji „Maritime and Space Safety”, która pod koniec września miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Konferencja odbywała się pod patronatem Polskiej Agencji Kosmicznej, a została zorganizowana przez Komitet Nauk Kosmicznych Odział Gdański PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
28.09.2021

"Know how", czyli jak budować lepsze farmy wiatrowe i gdzie umieszczać turbiny?

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja – jeśli chodzi o rozmieszczenie turbin wiatrowych, obowiązuje stare przysłowie o nieruchomościach. Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w Proceedings of the National Academy of Sciences, ma one kluczowe znaczenie.
10.07.2021

Prof. Bejger: Chcemy kształcić na światowym poziomie - uruchamiamy studia dla specjalistów offshore wind [WYWIAD]

Polski sektor offshore wind potrzebuje wysoko wykwalifikowanej kadry, bez której nie powstaną wiatraki na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Nadzieja tkwi w polskich uczelniach. Rozmawiamy z dr. hab. inż. Arturem Bejgerem, prof.AM oraz prorektorem ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie.
03.06.2021

Oceany zaczną emitować obecny w ich wodach freon

Gdy w atmosferze znajdowało się więcej freonu - gazu szkodzącego warstwie ozonowej, dużą jego część pochłaniały wody oceanów. Teraz, gdy jego ilość w atmosferze spada, morza zaczną go emitować do atmosfery. To może zafałszować pomiary produkcji freonu na Ziemi - sugerują naukowcy na łamach PNAS.
18.03.2021

Powstanie czwarty wielozadaniowy statek do szkolenia amerykańskich marynarzy

Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przyznanie 390 milionów dolarów na sfinansowanie budowy czwartego statku wielozadaniowego do szkolenia marynarzy (NSMV), który zostanie przydzielony Akademii Morskiej A&M w Galveston w Teksasie.
23.12.2020

Nowy raport: Ubóstwo energetyczne w Europie

Nowy raport „Walka z ubóstwem energetycznym poprzez krajowe plany w zakresie energii i klimatu: priorytet czy pusta obietnica?” zostanie opublikowany podczas specjalnej debaty na forum Right To Energy 2020 w dniu dzisiejszym o godz. 10:00.
03.12.2020

Emisje metali z chińskich elektrowni węglowych użyźniają Pacyfik

Naukowcy z szeregu instytucji w USA i Wielkiej Brytanii opublikowali badanie, w którym stwierdzono, że emisje z elektrowni węglowych w Chinach użyźniają Północny Pacyfik metalowym składnikiem odżywczym ważnym dla życia morskiego.
27.10.2020

Po raz pierwszy udało się zmapować osady morskie pod względem różnorodności biologicznej

Osady morskie pokrywając 70% powierzchni Ziemi, są jednymi z największych biomów na świecie, i zarazem najmniej poznanymi pod względem różnorodności mikrobiologicznej. Przeprowadzone badania dowiodły, że różnorodność drobnoustrojów pod dnem morza jest tak samo bogata, jak ta na powierzchni.
22.10.2020

Ocean Atlantycki najcieplejszy od prawie 3000 lat

Naukowcy ustalili, że Ocean Atlantycki osiągnął najwyższą temperaturę od 2900 lat po „nieporównywalnym” ociepleniu.
15.10.2020

Książka profesora AMW nominowana do prestiżowej nagrody

„Polish Naval Academy. In the Centenary of Regaining Access to the Baltic Sea” to tytuł książki o tematyce morskiej, promującej m.in. Marynarkę Wojenną RP, nominowanej do prestiżowej Nagrody Mountbatten. Autorem jest kmdr dr hab. Dariusz R. Bugajski, prof. Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.
01.10.2020

Costa Cruises: wrześniowe rejsy we Włoszech tylko dla gości z Włoch

W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa gości, załogi i społeczności lokalnej, zgodnie z decyzją o odpowiedzialnym wznowieniu działalności, włoski armator Costa Cruises ogłasza, iż rejsy we wrześniu odbywające się na terenie Włoch będą obecnie oferowane wyłącznie włoskim gościom. Tygodniowe rejsy statków Costa Deliziosa z Triestu oraz Costa Diadema z Genui, będą zawijały jedynie do włoskich portów, co pozwoli na ponowne odkrycie najpiękniejszych zakątków Włoch.
20.08.2020

Costa Cruises wznawia rejsy od 6 września

Po otrzymaniu pozwolenia na wznowienie działalności i zatwierdzeniu nowego protokołu zdrowotnego przez włoski rząd, Costa Cruises planuje stopniowe uruchomienie rejsów z włoskich portów począwszy od 6 września 2020 r.
17.08.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Upały „nie do zniesienia” mogą już za 50 lat dotknąć jednej trzeciej ludzkości

Poszczególne organizmy żyją w odpowiednich dla siebie warunkach. Na przykład błazenki można spotkać jedynie w ciepłej wodzie, a narwale w zimnej. Naukowcy przeprowadzili liczne analizy, jak zmiana klimatu wpłynie zarówno na rozmieszczenie poszczególnych gatunków jak i całych ekosystemów, takich jak lasy deszczowe, sawanna czy tundra.
27.07.2020

Pierwsze bezpośrednie dowody „efektu miksera" - nowego mechanizmu mieszania wody w oceanach

Badacz z University of Maryland odkrył ważny "efekt miksera" oceanicznego, który może wpływać na klimat i rybołówstwo od Florydy po Nową Fundlandię i wzdłuż zachodniego wybrzeża Europy.
08.07.2020

Port of Oakland przyjął największy kontenerowiec w swojej historii

Olbrzymi kontenerowiec płynący pod mostem San Francisco – Oakland Bay, zbliżający się do portu Oakland wzbudził olbrzymie zainteresowanie wśród shipspotterów i entuzjastów żeglugi. Zdjęcia morskiego giganta zalały w ostatni piątek media społecznościowe bowiem MSC Anna należący do Mediterranean Shipping Company (MSC) jest największym statkiem, jaki kiedykolwiek zawinął do Oakland.
20.04.2020

Chiny stworzyły największą na świecie grupę stoczniową

We wtorek Chiny formalnie utworzyły China Shipbuilding Group, spółkę określaną jako największego na świecie producenta statków. Powstanie grupy nastąpiło po tym, jak Pekin w zeszłym miesiącu zatwierdził połączenie dwóch największych stoczni w kraju, China State Shipbuilding Corp i China Shipbuilding Industry Co.
26.11.2019

Fuzja dwóch największych chińskich gigantów stoczniowych

China State Shipbuilding Corp i China Shipbuilding Industry Corp łączą się w celu utworzenia nowego wielkiego konglomeratu. Zdaniem ekspertów, znacznie przyspieszy to przemysł stoczniowy w kraju i zmieni sytuację geopolityczną w regionie. Łączne aktywa po fuzji przedsiębiorstw wyniosą 800 miliardów juanów (113 miliardów dolarów), z łączna sprzedażą 81 miliardów rocznie, co stanowi 21% globalnego udziału.
29.10.2019

Kalifornijski kampus Akademii Morskiej ewakuowany ze względu na pożar (wideo)

Stan klęski żywiołowej w Kalifornii. Błyskawicznie rozprzestrzeniające się pożary powodują kolejne straty. Jak poinformował portal GCaptain, wczoraj rano ewakuowano kampus jednej z siedmiu amerykańskich akademii morskich.
28.10.2019

Tarasiuk wygrywa regaty w Rybniku!

Załoga HRM Racing w składzie Igor Tarasiuk, Mateusz Błażej i Jakub Padzik wygrała międzynarodowe regaty Rybnik Match Race w ramach cyklu Polish Match Tour. Regaty zaliczane do rankingu Pucharu Świata o randze Grade3 rozegrano w sobotę i niedzielę na Zalewie Rybnickim, a udział w nich wzięło 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec i Rosji.
21.10.2019

W OBR CTM S.A. powstaje nowy demonstrator podwodnego trału

W dniach 24-25 września 2019 r. w siedzibie wchodzącego w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej (OBR CTM S.A.) odbyło się spotkanie członków międzynarodowego konsorcjum realizującego projekt pn. „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II). W koordynowanym przez Europejską Agencję Obrony (EDA) projekcie, OBR CTM S.A. odpowiada za prace mające na celu rozwój modułowego lekkiego trału niekontaktowego MLM oraz opracowanie nowego demonstratora podwodnego trału niekontakto
26.09.2019

Muzeum włoskiego designu na pokładzie Costa Smeralda

Costa Cruises ogłosiło plan stworzenia włoskiego muzeum designu na pokładzie Costa Smeralda, nowego flagowca, którego dostawę zaplanowano na listopad 2019 r. W muzeum, nazwanym Costa Design Collection (CoDe), zaprezentowane zostanie najlepsze włoskie wzornictwo, reprezentujące kluczowe obszary innowacjiw designie. Kolekcja CoDe będzie odwoływać się do historii Włoch, pokazując globalny wpływ włoskiej kreatywności, która jest nadal dominująca.
26.09.2019

Kolejna wizyta w ramach programu wymiany ECGFT

W ramach trwającego do końca czerwca międzynarodowego programu wymiany European Coast Guard Functions Training, Urząd Morski w Szczecinie gości w tym tygodniu (27 - 31 maja) przedstawiciela Spanish Maritime Safety and Rescue Agency, pana Cesara Fernandeza Gonzaleza. W programie pobytu jest m.in. zapoznanie uczestnika programu ze strukturą i zadaniami administracji morskiej w Polsce, obserwacja pracy operatorów VTS, wizyta w Akademii Morskiej w Szczecinie oraz w Morskim Pomocniczym Centrum Koordynacyjnym MSPiR SAR. W czerwcu z kol
29.05.2019

Wizyta w ramach programu wymiany ECGFT w Urzędzie Morskim w Szczecinie

W ramach trwającego do końca czerwca międzynarodowego programu wymiany European Coast Guard Functions Training Urząd Morski w Szczecinie gości w tym tygodniu (13 – 17 maja) przedstawiciela służby celnej hiszpańskiej administracji morskiej Jose Luisa Pineiro Casais. W programie pobytu jest m.in. zapoznanie uczestnika programu ze strukturą i zadaniami administracji morskiej w Polsce, udział w inspekcji Port State Control, wizyta w Akademii Morskiej w Szczecinie oraz w Morskim Pomocniczym Centrum Koordynacyjnym MSPiR SAR. W tym samy
17.05.2019

Antarktyda topnieje sześć razy szybciej niż 40 lat temu

Antarktyda traci rocznie sześć razy więcej lodu, niż jeszcze na początku lat 80. – wynika z nowego badania opublikowanego w ”Proceedings of the National Academy of Sciences” (PNAS).
15.01.2019

Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa - bezpieczeństwo portów i offshore

Już 24 stycznia 2019 w Warszawie odbędzie się czwarte Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2019, na którym będzie mowa nie tylko o okrętach dla Marynarki Wojennej RP, ale także o zapewnieniu bezpieczeństwa kluczowej z punktu widzenia gospodarczego infrastruktury nadmorskiej i offshore.
19.12.2018

Przekazanie obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W piątek, 9 listopada, w świnoujskim Porcie Wojennym odbędzie się ceremonia przekazania obowiązków dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Komandor Piotr Nieć przejmie obowiązki dowódcy 8.FOW od kontradmirała Krzysztof Zdonka.
07.11.2018

Pożegnanie dowódcy Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 5 listopada, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
06.11.2018

Duńczycy wygrywają Rybnik Match Race

Zwycięstwem duńskiej załogi Emila Kjaer zakończyły się rozegrane w weekend regaty Rybnik Match Race zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. Duńczycy zdominowali rywalizację wygrywając wszystkie wyścigi. Była to już 4 edycja regat Rybnik Match Race, tradycyjnie już kończących sezon meczowy w Polsce.
23.10.2018

Międzynarodowa Konferencja na temat Ludzi Morza i ich karier zawodowych

W czwartek 25 października w Audytorium AMW (Budynek Biblioteki Głównej, wejście od ul. Grudzińskiego), o godz. 0930 odbędzie się Międzynarodowa Konferencja na temat Ludzi Morza i ich karier zawodowych: „Gdynia International Conference on Seafarers and Seafaring Careers”.
22.10.2018

Nowy dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych

W poniedziałek, 8 października, w Porcie Wojennym w Gdyni odbyła się uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku służbowym dowódcy Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych.
08.10.2018

Regaty Reklamy

W najbliższy czwartek w Marinie Sopot oraz na przyległych wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczną się Regaty Reklamy 2018. 7 czerwca do Sopotu zjadą przedstawiciele mediów, agencji reklamowych, domów mediowych, reklamodawców oraz wielu innych firm związanych z komunikacją marketingową. Do rywalizacji w zawodach żeglarskich stanie 30 załóg z firm i organizacji branżowych.
05.06.2018

CTM realizuje kolejny europejski projekt rozwijający systemy zwalczania min

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej (CTM), wchodzący w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), aktualnie realizuje pierwszy z etapów prac podjętych w ramach projektu Europejskiej Agencji Obrony (EDA), pn. „Modular Lightweight Minesweeping II” (MLM II). Realizowane prace są efektem umowy podpisanej w Brukseli w marcu 2018 roku przez Konsorcjum, składające się z: norweskich instytucji i firm tj. Forsvarets Forskningsinstitutt (FFI) – lider, Thales Norway AS, fińskich Patria Aviation i Finnish Naval Academ
17.05.2018

Międzynarodowe regaty żeglarskie w Livorno

W dniach 25.04 - 2.05. delegacja Akademii Marynarki Wojennej w składzie: opiekun ppor. Marcin Kołodziejski, zawodnicy: bsm. pchor. Ewelina Rucińska, bsmt. pchor. Anna Żelazna, st. mat. pchor. Karol Kukulski, wzięła udział w Międzynarodowych Regatach Żeglarskich we włoskim Livorno, na zaproszenie Italian Naval Academy.
08.05.2018

Dar Młodzieży w piątek wraca do Gdyni

Dar Młodzieży kończy cykl praktyk morskich, podczas których szkolili się studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG oraz belgijskiej Antwerp Maritime Academy, i w piątek o 10:00 wraca do Gdyni. Przed fregatą ostatnie prace stoczniowe – montaż nowoczesnej oczyszczalni wód balastowych, wreszcie Rejs Niepodległości – historyczna podróż dookoła świata.
26.04.2018

Komendant Daru Młodzieży melduje z Madery

Po dojściu do Funchal, komendant "Daru", kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski nadesłał krótką relację z ostatnich dni atlantyckiej podróży w kierunku Madery.
08.04.2018

Studenci z Antwerpii na Darze Młodzieży

W sobotę, 24 marca, "Dar Młodzieży" wypłynął z Antwerpii - kurs - przez kanał La Manche, Zatokę Biskajską na Ocean Atlantycki i na południe w kierunku portugalskiej Madery.
26.03.2018

Zmiany w zarządzie Unipetrolu - nowym prezesem Krzysztof Zdziarski

Rada nadzorcza czeskiego Unipetrolu odwołała prezesa spółki Andrzeja Modrzejewskiego i członka zarządu Roberta Małłka. Na nowego prezesa spółki powołano Krzysztofa Zdziarskiego, a na wiceprezesa Tomasza Wiatraka. Obaj obejmą stanowiska 10 marca.
09.03.2018

PAIH: Rusza cykl internetowych seminariów dla polskich przedsiębiorców w San Francisco

Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w San Francisco przygotowało dla polskich przedsiębiorstw technologicznych cykl bezpłatnych webinariów, czyli internetowych seminariów, z udziałem doświadczonych praktyków. „PolishHUB Academy” rusza w czwartek - podała we wtorek PAIH.
21.02.2018

Rozpoczęło się III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Porty, bezpieczeństwo morskie, współpraca ośrodków akademickich i przemysłowych oraz wykorzystanie potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP. To tylko niektóre tematy poruszane podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które w czwartek rozpoczęło się w Warszawie. Wydarzenie organizowane przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich, odbywa się po raz trzeci.
25.01.2018

Już w tym tygodniu III Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a tam m.in. o roli portów

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., odbędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP, Forum w dużej mierze będzie poświęcone bezpieczeństwu morskiemu na Bałtyku, w szczególności w kontekście działań podejmowanych we współpracy z innymi krajami regionu oraz bezpieczeństwa polskich
23.01.2018

Innowacyjność w modernizacji Marynarki Wojennej już 25 stycznia 2018 r. w Warszawie

Kolejna edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, organizowanego przez Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Zarząd Targów Warszawskich S.A., oddędzie się już 25 stycznia w Warszawie. Poza zagadnieniami z zakresu bezpieczeństwa morskiego na Bałtyku, w szczególności bezpieczeństwa polskich portów i instalacji offshore, forum w dużej mierze będzie poświęcone współpracy przemysłowej, w tym wykorzystaniu potencjału innowacyjności w programach modernizacji Marynarki Wojennej RP.
16.01.2018

Konferencja IAMU oraz posiedzenie zarządu IAMU

W dniach 11 – 14 października 2017 roku w Warnie odbywa się 18 edycja konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (IAMU - International Association of Maritime Universities). Tegoroczna konferencja została zorganizowana przy współudziale Uczelni Morskiej z Warny - Nikola Vaptsarov Naval Academy.
12.10.2017

Akademia Morska w Szczecinie rozpoczęła kolejny rok akademicki – inauguracja 2017/2018

Tradycyjnie rok akademicki rozpoczął się oficjalnymi uroczystościami – sobotnią immatrykulacją studentów u stóp Wałów Chrobrego oraz kameralnym apelem pamięci pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
02.10.2017

Tony plastiku na bezludnych plażach. To najbardziej zanieczyszczone miejsce na Ziemi (wideo)

Chociaż nikt tam nie mieszka a od najbliższego źródła odpadów dzieli je ponad 5 000 km, na plażach Wyspy Hendersona znajduje się aż 37,7 mln plastikowych odpadów – alarmuje Proceedings of the National Academy of Science. To sprawia, że położona na Pacyfiku wyspa jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi. Na każdy metr kwadratowy przypada tam 671 fragmentów plastiku, co stanowi zagrożenie dla setek tysięcy morskich stworzeń.
01.06.2017

Europejska branża offshore w Szczecinie - 18 maja startuje Pomeranian Offshore Networking Platform

Druga edycja konferencji Pomeranian Offshore Networking Platform zgromadzi w tym roku przedstawicieli tego sektora z ponad 70 organizacji - z Polski i zagranicy. Prelegenci zaprezentują nie tylko obecny stan realizacji dużych projektów offshore, ale wskażą również, jak zaistnieć w tej branży i współpracować z większymi partnerami.
16.05.2017

Posiedzenie Komitetu Wykonawczego IAMU

W kwietniu w Warnie odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów Morskich (International Association of Maritime Universities - IAMU), którego członkiem Akademia Morska w Gdyni jest od roku 2000.
16.05.2017

Jak stać się silnym graczem w branży offshore? 2. edycja Pomeranian Offshore Networking Platform

Jakie wymagania jakościowe należy spełnić, by móc współpracować z największymi firmami na rynku offshore? To tylko jedno, ale chyba najważniejsze z pytań, na jakie będzie można uzyskać odpowiedź 18 maja 2017 r. podczas drugiej edycji Pomeranian Offshore Networking Platform. Ruszyła rejestracja firm i warto się pośpieszyć, bo poprzednia edycja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem branży.
25.04.2017

Szczecin: profesjonalne kursy z zakresu energetyki wiatrowej

Centrum Innowacji Akademii Morskiej zaprasza na kolejną edycję profesjonalnych kursów z zakresu energetyki wiatrowej (edycja 2017). CIAM realizuje je we współpracy z duńską firmą Energy and Climate Academy (ECA), która od kilkunastu lat specjalizuje się w dostarczaniu najbardziej aktualnej wiedzy z zakresu energetyki wiatrowej. Dotychczas ECA przeszkoliła ponad 4000 osób.
26.01.2017

Zmiany kadrowe w dOB

13 stycznia w Porcie Wojennym w Gdyni odbyło się uroczyste pożegnanie zastępcy dowódcy - szefa Sztabu Dywizjonu Okrętów Bojowych komandora porucznika Piotra Nieć.
13.01.2017

Reprezentacja Akademii Marynarki w prestiżowych regatach w Indiach

W dniach 6-11 grudnia 2016 r. reprezentacja Akademii Marynarki wzięła udział w prestiżowych regatach Admiral's Cup w Indiach. Podczas sześciodniowych zmagań 54 reprezentantów z 27 krajów walczyło w wyjątkowo ciężkich warunkach hydrometeorologicznych. Żeglarze ścigali się na łódkach klasy olimpijskiej, Laser Radial. Polskę reprezentowały: bsm. pchor. Ewelina Roman oraz mat pchor. Anna Żelazna.
21.12.2016

Akwarium Gdyńskie głównym propagatorem idei OCEAN LITERACY w Polsce. Konferencja European Marine Educators Association (EMSEA) Belfast 2016

Wiedzę na temat mórz i oceanów uznaje się za jeden z podstawowych elementów kształcenia każdego człowieka. Jednak czy nasza wiedza jest wystarczająca, by pojąć zawiłość procesów, jakie mają miejsce w wodach oceanicznych?
13.12.2016

Grupa LOTOS rozwiązała umowę z rzecznikiem. Po 20 latach

Marcin Zachowicz pożegnał się z LOTOSEM. Grupa rozwiązała z nim umowę za porozumieniem stron. Z firmą związany był od 1996 roku.
03.12.2016

Poczucie zagrożenia to codzienność - kurs ochroniarzy morskich w Szkole Morskiej w Gdyni

Dwutygodniowe intensywne kursy ochroniarzy morskich (Maritime Security Operative Courses), odbywają się regularnie w Szkole Morskiej w Gdyni. Kursy przeznaczone są przede wszystkim dla byłych wojskowych i policjantów. Ich uczestnicy przyjeżdżają nad Bałtyk z różnych zakątków świata, niejednokrotnie nawet zza oceanu.
30.09.2016

Centrum Innowacji AM zorganizuje szkolenia z energetyki wiatrowej

Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie Sp. z o.o. (CIAM) łączy siły z duńską firmą Energy and Climate Academy (ECA), by wspólnie dostarczać polskim specjalistom najnowszą wiedzę na temat energetyki wiatrowej.
20.09.2016

Ogłoszono zwycięskie uczelnie w konkursie na najlepsze projekty promowe

Dyrektor wykonawczy WFSA (Worldwide Ferry Safety Association), Robert Weisbrod ogłosił, wyłonionych przez zespół sędziów tegorocznych zwycięzców konkursu na bezpieczny i przystępny cenowo prom.
06.06.2016

Żeglarski Puchar Trójmiasta za nami

29 maja w Marinie Sopot odbyło się zakończenie czwartej edycji Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Trofeum trójmiejskich regat trafiło w ręce załogi Blagodarnost 2. Partnerem wydarzenia było MOSiR w Gdańsku.
30.05.2016

Akademia Marynarki Wojennej w akcji Światowego Archiwum Uśmiechu

Akademia Marynarki Wojennej i Prezydium Samorząd Studentów wezmą udział w akcji Światowego Archiwum Uśmiechu. Przez kilka dni profesorowie, pracownicy AMW, studenci brali udział w smile coaching'u, ucząc się świadomości siły uśmiechu dla siebie samych i dla wszystkich dzieciaków chorych oraz potrzebujących.
23.05.2016

Zobacz zrzut łodzi ratunkowej z 40 metrów. To światowy rekord! (WIDEO)

Norweska firma Norsafe ustanowiła światowy rekord zrzutu łodzi ratunkowej. Łódź wraz 10-osobową załogą została zwodowana aż z 40 metrów. To pierwszy raz w historii, gdy zrzucono łódź z takiej wysokości, z tyloma ludźmi na pokładzie.
14.07.2015

Ile można zarobić na statku? Nawet 10 tys. euro miesięcznie

O pensjach marynarzy krążą legendy, dlatego chętnych do pracy na statkach nie brakuje. Sprawdziliśmy, ile zarabia kadet, pierwszy oficer i kapitan.
08.02.2015

Naukowo o siłowniach okrętowych

W dniach 20-21 listopada 2014 roku miało miejsce XXXV jubileuszowe Sympozjum Naukowe Siłowni Okrętowych organizowane przez Instytut Budowy i Eksploatacji Okrętów Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego Akademii Marynarki Wojennej.
12.12.2014

O cięciu wodą w przemyśle

Czy skalpel chirurgiczny można wyciąć wodą? Jak szybko i efektywnie stworzyć lustro art deco? Czym różni się wycinanie plazmą od wycinania wodą? Trzecie spotkanie w ramach czwartej edycji zajęć Waterjet Academy, które dotyczyło zastosowania waterjeta w przemyśle, przyniosło uczniom Technikum Mechanicznego w Elblągu odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Gościem specjalnym był Paweł Serzysko z firmie PIT – RADWAR S.A.
13.11.2014

Business network for blue and safe innovations

19 lutego Polski Klaster Morski wziął udział w spotkaniu w Urzędzie Morskim w Gdyni nt. możliwości wykreowania nowych projektów w nowej perspektywie finansowania w ramach Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Baltic Maritime Science Park, działającego w Regionie Blekinge. Gospodarzem i organizatorem przedsięwzięcia był Andrzej Królikowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
20.02.2014

Wykład Abasadora USA w Akademii Marynarki Wojennej

11 kwietnia, wizytę w Akademii Marynarki Wojennej złożył ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce J.E. Stephen Mull. W trakcie pobytu wygłosił wykład otwarty dla studentów uczelni w audytorium im. Prof. Józefa Urbańskiego. Omówił rolę i znaczenie Marynarki Wojennej RP dla NATO oraz odpowiadał na pytania dotyczące polityki zagranicznej USA.
15.04.2013

Wizyta Ambasadora USA w Marynarce Wojennej

W czwartek, 11 kwietnia, wizytę w Marynarce Wojennej złoży ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce J.E. Stephen MULL.
10.04.2013

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.