• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Po raz pierwszy udało się zmapować osady morskie pod względem różnorodności biologicznej

22.10.2020 11:20 Źródło: Bluelife
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Po raz pierwszy udało się zmapować osady morskie pod względem różnorodności biologicznej

Partnerzy portalu

Po raz pierwszy udało się zmapować osady morskie pod względem różnorodności biologicznej - GospodarkaMorska.pl
fot. socotec

Osady morskie pokrywając 70% powierzchni Ziemi, są jednymi z największych biomów na świecie, i zarazem najmniej poznanymi pod względem różnorodności mikrobiologicznej. Przeprowadzone badania dowiodły, że  różnorodność drobnoustrojów pod dnem morza jest tak samo bogata, jak ta na powierzchni.

Naukowcy z Japońskiej Agencji ds. Nauki i Technologii Morskiej i Ziemi (JAMSTEC), w artykule opublikowanym w "Proceedings of the National Academy of Sciences", przedstawili badania, w których analizowali 299 próbek osadów morskich, zebranych w formie próbek rdzeniowych z 40 miejsc na całym świecie.
Różnice głębokości, z jakich były pobierane osady, wahały się od dna morskiego do 678 metrów pod nim.

Chcąc dokładnie określić różnorodność społeczności drobnoustrojów, wyekstrahowano i sekwencjonowano DNA z każdej zamrożonej próbki, w tych samych warunkach laboratoryjnych.

Uzyskane sekwencje genów 16S rRNA przeanalizowano, celem określenia składu społeczności drobnoustrojów w każdej próbce. W 50 milionach sekwencji odkryto prawie 40 000 różnych typów mikroorganizmów w osadach morskich, a ich różnorodność na ogół malała wraz z głębokością pobranej próbki.

Zdaniem naukowców,, zbiorowiska drobnoustrojów różnią się między bogatymi w substancje organiczne osadami na obrzeżach kontynentalnych, a ubogimi w składniki odżywcze osadami otwartego oceanu. Obecność lub brak tlenu oraz stopień stężenia materii organicznej, są głównymi czynnikami określającymi skład zbiorowiska.

Porównując uzyskane wyniki z badaniami wierzchniej warstwy gleby i wody morskiej, naukowcy odkryli, że każdy z tych trzech globalnych biomów — osad morski, wierzchnia warstwa gleby i woda morska — mają różne społeczności drobnoustrojów, ale podobną całkowitą różnorodność.

Źródło: pnas.org/Kamila Ostasz/Bluelife

Gospodarka Morska
Lokalizacja miejsc pobierania próbek. Czerwone kółka wskazują obszary na obrzeżach oceanów, a czerwone kwadraty odpowiednio wskazują obszary na otwartym oceanie. Obszary jasnoniebieskie i ciemnoniebieskie pokazują odpowiednio maksymalne i minimalne obszary, w których w osadzie może występować rozpuszczony tlen i aktywność tlenowa; pnas.org

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.