• <
nauta_christmas_2021

Zapasy ropy w USA spadły aż o 7 mln, są też inne czynniki wspierające notowania ropy

mk

18.10.2017 07:22 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Zapasy ropy w USA spadły aż o 7 mln, są też inne czynniki wspierające notowania ropy
Zapasy ropy w USA spadły aż o 7 mln, są też inne czynniki wspierające notowania ropy - GospodarkaMorska.pl

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku podtrzymuje wzrosty z poprzednich dni. Zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7 mln baryłek, a ta informacje wspiera notowania surowca. Są też ryzyka geopolityczne, które również pomagają cenom ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 52,16 USD, po zwyżce o 28 centów, czyli 0,5 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zyskuje 43 centy, czyli 0,7 proc., do 58,31 USD za baryłkę.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał w swoim niezależnym raporcie, że zapasy ropy w USA spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7,13 mln baryłek.

W środę Departament Energii USA (DoE) po 16.30 poda oficjalne dane na temat zapasów.
Analitycy spodziewają się spadku zapasów ropy o 3 mln baryłek. Byłby to już 4. z kolei tydzień, gdy zapasy zmalały.

Tymczasem na rynku są inne czynniki wspierające notowania ropy - to m.in. ryzyka geopolityczne związane z sytuacją w Iraku i wzrostem napięcia na linii USA - Iran.

Iracka armia przejęła we wtorek wszystkie pola naftowe zarządzane przez państwowy koncern North Oil Company (NOC) w rejonie Kirkuku; Kurdowie wycofali się bez walki. Pozostałe pola naftowe przeszły pod kontrolę Bagdadu w poniedziałek.

Siły irackie przejęły m.in. kontrolę nad złożami ropy Awana i Bai Hassan w prowincji Kirkuk. Już w poniedziałek zostało zajęte pole naftowe Baba Gurgur.

Na rynkach są obawy o możliwe zakłócenia w dostawach ropy z tego regionu.

Inwestorów niepokoi też wzrost napięcia pomiędzy USA a Iranem. Prezydent USA Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że całkowite zakończenie porozumienia nuklearnego z Iranem to "realna możliwość". W piątek amerykański prezydent nie wycofał USA z układu, ale oznajmił, że Teheran nie przestrzega umowy.

"Może dojść do zakończenia umowy, to jest realna możliwość; według niektórych to bardzo prawdopodobne" - zaznaczył prezydent USA.

W reakcji na wystąpienia Trumpa w piątek prezydent Iranu Hasan Rowhani oznajmił, że wielostronnego porozumienia nie może anulować jeden kraj. Zapowiedział, że Iran "podwoi wysiłki" w pracy nad budową potencjału odstraszania i rozszerzy swój program rakietowy.

Zawarte w lipcu 2015 roku porozumienie nuklearne ma na celu ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni atomowej w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych na niego sankcji międzynarodowych.

"Na rynkach mamy obecnie mocne zapotrzebowanie na ropę, do tego dochodzą zagrożenia geopolityczne i to ma wpływ na ceny ropy" - mówi Min Byungkyu, globalny strateg Yuanta Securities Co. w Seulu.
"Inwestorzy liczą też, że kraje OPEC rozszerzą ograniczenia w eksporcie ropy, ale potrzebne są dalsze cięcia dostaw, aby skutecznie wesprzeć ceny surowca" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji surowiec w USA zdrożał o 1 centa do 51,88 USD/b, najwyżej od 27 IX.
W ciągu poprzednich 3 sesji ropa w USA zyskała 2,5 proc.

Anna Jarosińska (PAP Biznes)

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.