• <
BOTA_2023

Wszystkie odwierty na B8 podłączone i pracują

JK

22.12.2015 13:47 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Wszystkie odwierty na B8 podłączone i pracują

Partnerzy portalu

Wszystkie odwierty na B8 podłączone i pracują - GospodarkaMorska.pl

Pracownicy platformy LOTOS PETROBALTIC podłączyli ostatni z 6 otworów produkcyjnych na złożu B8. Otwór B8-5K o długości 3512 m i kącie nachylenia 60 stopni, odwiercony w maju 2013 roku, został uruchomiony w sobotę, 19 grudnia 2015 roku.

Przypomnijmy, że 30 września o godzinie 23:40 na złożu B8 uruchomiono produkcję z platformy LOTOS PETROBALTIC. 42 dni później dzienna rata wydobycia przekroczyła dzienne wydobycie na złożu B3, obsługiwanym przez platformę Baltic Beta. 4 grudnia, w Dzień Górnika, sumaryczne wydobycie dzienne z dwóch złóż eksploatowanych na Morzu Bałtyckim przekroczyło 1000 m sześc. na dobę.

– Każdy z podłączanych odwiertów stanowił odrębne wyzwanie techniczne, ale za to wynagradzał w większości przypadków wyższym niż prognozowanym wydobyciem. Pięć z tych odwiertów pracuje samoczynnie, szósty jest uzbrojony w pompę wgłębną – mówi Krzysztof Sułecki, wiceprezes Zarządu LOTOS Petrobalticu, dyrektor ds. wydobycia i zagospodarowania złóż.

Kolejnym etapem zagospodarowania B8 jest podłączanie 5 odwiertów zatłaczających wodę do złoża, w celu podtrzymywania ciśnienia złożowego i zwiększenia produkcji. Otwory te posiadają głowice zlokalizowane na dnie morza (głowice zatłaczające). W pierwszym etapie prac do testowania nawadniania złoża zostaną podłączone trzy odwierty.

–  Na podkreślenie i uznanie zasługuje duży wysiłek załogi platformy LOTOS PETROBALTIC – dodaje wiceprezes Sułecki. – W tym samym czasie załoga prowadziła prace rekonstrukcyjne kolejnych otworów i ich eksploatację oraz współpracowała z serwisami zewnętrznymi . Serwisy montowały nowe systemy, które są niezbędne do prowadzenia eksploatacji, a nie znajdowały się na wyposażeniu platformy wiertniczej.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.