• <
Famor_1100x200_2022

W Szczecinie trwa budowa innowacynej elektrowni wodnej

mb

22.01.2020 09:23 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W Szczecinie trwa budowa innowacynej elektrowni wodnej

Partnerzy portalu

W Szczecinie trwa budowa innowacynej elektrowni wodnej - GospodarkaMorska.pl

Elektrownia umieszczona w sieci wodociągowej będzie wykorzystywać spadek terenu do produkcji prądu i zostanie umieszczona węwnątrz rur wykorzystując innowacyjną technologię wzorując się na tej wykorzystanej w Portland.

Wewnątrz rur kanalizacyjnych pomiędzy jeziorem Miedwie, a Zakładem Produkcji Wody w Pomorzanach zostaną umieszczone specjalne turbiny napędzane przez wodę. Wykorzystując różnicę poziomu wody płynącej w rurach strumień będzie miał wystarczającą moc by napędzać turbiny.

Eksperci wyliczyli, iż spadek terenu między punktami krańcowymi wybranych rur kanalizacyjnych wynosi 30 metrów. Taka różnica wysokości pozwoli na zamontowanie turbin o mocy 140 kW, z której można wyprodukować 1 GWh energii. Spodziewa się, że taka moc zasili ok. 150 gospodarstw domowych.

Nie jest to pierwszy tego typu projekt ZWiK Szczecin. Spółka w 2010 roku założyła sobie za cel by stać się producentem zielonej energii. Przy budowie oczyszczalni ścieków Pomorzany zamontowała trzy generatory pozyskujące energie z biogazu o mocy 350 kW. W Zdrojach natomiast zamontowano jeden o mocy 200 kW

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie zainwestował również 12,2 mln w farmę fotowoltaiczną o mocy zainstalowanych paneli 2,45 MW. Ich instalacje OZE  w 2018 roku uzyskały łącznie 7,5 GWh energii.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.