• <
Nauta_top_1100x200

W stoczni Remontowa Shipbuildng zwodowano pierwszy wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich (foto, wideo)

pc

26.07.2019 16:49 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki W stoczni Remontowa Shipbuildng zwodowano pierwszy wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich (foto, wideo)
W stoczni Remontowa Shipbuildng zwodowano pierwszy wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Zodiak II już na wodzie. Wodowanie pierwszej wielozadaniowej jednostki dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/1 odbyło się w piątek w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Statek ma być gotowy na przełomie lutego i marca przyszłego roku.

– To jednostka wielozadaniowa, hydrograficzna dla Urzędu Morskiego w Gdyni, chociaż zamawiającym tak naprawdę jest Urząd Morski w Szczecinie. Jest nieprawdopodobnie „naszpikowana”, jeżeli chodzi o systemy hydrograficzne: sonar holowany, system „fire fighting”, będzie też lodołamaczem. Statek na co dzień będzie pracował przy oznakowaniu linii i torów wodnych, także jest to naprawdę niesamowicie innowacyjna jednostka dla naszego kraju – mówi Marcin Ryngwelski, prezes Remontowa Shipbuilding.

Dodał, że próby morskie statku mają rozpocząć się w styczniu przyszłego roku. Obecnie w stoczni Remontowa Shipbuilding powstaje także drugi wielozadaniowy statek dla Urzędów Morskich o numerze budowy B 618/2. Jak poinformował Ryngwelski, jego wodowanie planowane jest na październik tego roku.

Każdy ze statków ma mieć długość około 60 m i szerokość 12,8 m. Jednostki będą osiągać prędkość 15 w. Budowę nadzoruje Polski Rejestr Statków.

– Zatwierdzaliśmy dokumentację techniczną, a teraz sprawujemy nadzór nad budową. Będziemy sprawować nadzór nad próbami w porcie, a także nad próbami morskimi. Po zakończeniu tego procesu jednostka otrzyma dokumenty Polskiego Rejestru Statków, świadectwo klasy i dokumenty konwencyjne w imieniu bandery polskiej – mówi Dariusz Rudziński, członek zarządu Polskiego Rejestru Statków.

Wielozadaniowe jednostki dla urzędów morskich będą wykorzystywane na podległych im obszarach w Szczecinie i w Gdyni.

– Jednostka spełnia nasze oczekiwania, na taką czekaliśmy. Statek, tak jak w nazwie, jest wielozadaniowy. Po pierwsze służy oznakowaniu nawigacyjnemu, a więc to zdejmowanie, posadawianie znaków nawigacyjnych, prace konserwacyjne, ale też prace pomiarowe, batymetryczne, związane z ochroną środowiska morskiego, które są wpisane w statutową działalność urzędu morskiego. Dodatkowo możliwość walki z pożarami, jak również w przypadku niesienia pomocy, ratowania życia – współpraca z SAR-em – mówi kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.

Jednostki powstają w oparciu o projekt biura projektowego Remontowa Marine Design & Consulting. Nadbudówka z pomieszczeniami mieszkalnymi i technicznymi usytuowana będzie w rejonie dziobu/śródokręcia z otwartym pokładem w rejonie rufy. Poszycie kadłuba jak dla lodołamacza, wzmocnione wg wymagań klasy lodowej L1, kształt dziobu odpowiedni dla kruszenia lodu. Jednostki będą posiadały spalinowo-elektryczny system napędu pozwalający na elastyczne wykorzystanie mocy przy wypełnianiu rożnych funkcji.

Energię elektryczną dostarczą cztery agregaty prądotwórcze o mocy około 4x1000 kWe o napięciu 690V 50/60Hz, poprzez transformatory zasilane będą odbiory 440V i 230V. W zależności od potrzeb, mogą pracować cztery, trzy, dwa lub jeden dowolny agregat. Agregat awaryjny zasili sieć 440V i 230V 50/60 Hz.

Główny napęd będą stanowić dwa pędniki azymutalne ze stałą śrubą w dyszy z napędem elektrycznym 690V, 50/60 Hz. W części dziobowej statku zostanie zainstalowane urządzenie napędowo-sterowe.

Na pokładzie będzie zamontowany dźwig pokładowy typu dostosowanego do funkcji o wysięgu minimum od 17 do 25 m. Na śródokręciu natomiast przewidziano dwie ładownie oraz dwa podpokładowe zbiorniki dla gromadzenia zebranych zanieczyszczeń ropopochodnych.

Na statku będą zainstalowane urządzenia i wyposażenie hydrograficzne do pomiarów morskich, w tym do obsługi pojazdu podwodnego (ROV). Przewidziano także oddzielną kabinę hydrograficzną z odpowiednim wyposażeniem niezbędnym dla wykonywania opracowań pomiarów.

Podstawowa załoga statku to sześć osób. Na jednostkach będzie mógł także pracować piętnastoosobowy specjalistyczny personel.

Dwa nowoczesne statki będą przeznaczone do realizacji zadań statutowych Urzędu Morskiego w Szczecinie i w Gdyni. Zastąpią dwie ponad 35-letnie bliźniacze jednostki: gdyńskiego Zodiaka i szczecińską Planetę.

Inwestycja jest realizowana z Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Wartość umowy to ok. 213,5 mln zł. 85 proc. pochodzi z funduszy unijnych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.