• <
gryfia_70lat

Radwański: Marcowe dane z sektora przemysłu mają neutralny wydźwięk

pc

19.04.2018 13:31 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Radwański: Marcowe dane z sektora przemysłu mają neutralny wydźwięk

Partnerzy portalu

Radwański: Marcowe dane z sektora przemysłu mają neutralny wydźwięk - GospodarkaMorska.pl

Marcowe dane z sektora przemysłu mają neutralny wydźwięk, jednak lekkie rozczarowanie przyniósł wzrost produkcji przemysłowej, który spowolnił do 1,8 proc. rdr - ocenił w komentarzu główny ekonomista Raiffeisen Polbank Paweł Radwański.

"Marcowe dane z sektora przemysłu mają neutralny wydźwięk i nie powinny mieć istotnego wpływu ani na nastroje w Radzie Polityki Pieniężnej, ani na rynku finansowym" - wskazał ekonomista.

Jak poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w marcu rosła w 17 spośród 34 działów. W stosunku do marca 2017 roku wzrost produkcji odnotowano m.in w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 17,9 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 6,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 5,8 proc., w produkcji artykułów spożywczych oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – po 5,4 proc., w produkcji urządzeń elektrycznych – o 4,1 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2017 roku, wystąpił w 16 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych – o 24,2 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 7,8 proc.

"Lekkie rozczarowanie przyniósł wzrost produkcji przemysłowej, który spowolnił do 1,8 proc. rdr wobec 7,4 proc. w lutym. Nawet jeśli pamiętać, że marcowy układ kalendarza był mniej korzystny, można było naszym zdaniem liczyć nawet na wzrost powyżej 3,0 proc., szczególnie po dobrym odczycie PMI na początku miesiąca" - zaznaczył.

Według niego za rozczarowanie odpowiadała w dużej mierze "niska dynamika w przetwórstwie, która wyniosła tylko 0,6 proc. rdr. Wskazuje to na spowolnienie eksportu, gdyż sektor przetwórczy skupia wiele branż zorientowanych na rynki zagraniczne" - ocenił.

Jak dodał, pocieszeniem w danych za marzec jest natomiast branża budowlana. "Wzrost produkcji spowolnił wprawdzie z 31,4 proc. r/r do +zaledwie+ 16,2 proc. jednak stało się to głównie za sprawą wyższej bazy sprzed roku" - zaznaczył.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.