• <
nauta_2024

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia (foto, wideo)

pc

01.03.2017 21:52 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Polskie firmy coraz bardziej innowacyjne. Przykładem Vistal Gdynia (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Polska staje się krajem coraz bardziej innowacyjnym, a myśl techniczna jest bardzo zaawansowana – powiedział w środę w Gdyni Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów, podczas wizyty w Vistal Offshore należącej do Grupy Vistal. Spotkanie związane było z rozpoczęciem przez spółkę projektu Tana Bru, czyli budowy mostu w Norwegii w pobliżu przylądka Nordkapp.

– Firma Vistal jest generalnym wykonawcą na północy Norwegii, co podziwiam, ale również w gorącej Algierii, z czego też bardzo się cieszę, że my Polacy potrafimy zdobywać takie kontrakty na całym świecie – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju i finansów.

Most nad rzeką Tana Bru będzie pierwszym zagranicznym projektem Vistal Gdynia pozyskanym w ramach przetargu publicznego i realizowanym w formule generalnego wykonawcy.

Całkowita długość nowego mostu to 260 m, natomiast rozpiętość przęsła wynosić będzie 234 m. Konstrukcja będzie miała 14 m szerokości i zostanie przetransportowana na północ Norwegii drogą morską i lądową.

– Wartość tego kontraktu to około 160 milionów złotych. Będzie to bardzo trudny, ale zarazem ciekawy projekt – mówi Ryszard Matyka, prezes Vistal Gdynia.

Tana Bru jest centralnym punktem węzłowym w Øst-Finnmark i największym mostem w tym regionie Norwegii, będącym jednocześnie jego wizytówką. Konstrukcja z 1948 roku nie spełnia już jednak wymogów dotyczących współczesnego transportu ciężarowego. Norweski projekt zakłada zburzenie istniejącego obiektu z 1948 roku i wybudowanie nowego mostu nad rzeką Tana, która jest popularnym objętym ochroną łowiskiem łososia.

Nowy obiekt został zaprojektowany jako most wantowy, z asymetrycznym pylonem o wysokości 95 m, którego wieże krzyżować się będą na wysokości 70 m. Most będzie wyposażony w specjalny system zapewniający różnokolorowe efekty świetlne, które ożywią okolicę, zwłaszcza w czasie nocy polarnych. Z chodników po obydwu stronach mostu widoczna będzie rzeka Tana, również ta jej część, na której odbywają się tradycyjnie połowy łososia (od czerwca do sierpnia). Rzeka Tana uważana jest za jedno z najlepszych łowisk łososia na świecie. Rocznie łowi się tutaj ok. 250 ton tego gatunku ryby.

Jak zaznaczył Matyka, generalne wykonawstwo jest jednym z filarów strategii rozwoju Grupy Vistal. Produkcja na eksport w trzecim kwartale ub. roku stanowiła ok. 70 proc. produkcji firmy. Przy ubezpieczaniu należności eksportowych oraz udzielaniu ubezpieczeniowych gwarancji kontraktowych firma korzysta nie tylko ze wsparcia Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA (KUKE), ale również Grupy PZU. Dzięki usługom KUKE firma Vistal Gdynia SA podpisała m.in. umowę na dostawę dwóch dźwigów do portu Djen Djen w Algierii przez jej hiszpańskiego kontrahenta.

– Dzięki pozyskaniu finansowania m.in. ze strony podmiotów takich jak: PKO BP SA czy BGK realizujemy prestiżowe polskie oraz zagraniczne kontrakty. Nasza flagowa inwestycja – hala produkcyjna na Nabrzeżu Indyjskim – unikalna w basenie Morza Bałtyckiego, została sfinansowana kredytem inwestycyjnym udzielonym przez PKO BP SA. Dziś na jej terenie realizujemy najbardziej skomplikowane wielkogabarytowe konstrukcje ze stali, np. do budowy mostów czy platform wiertniczych – mówi Matyka.

Grupa Vistal jest wykonawcą wielu konstrukcji mostowych w Polsce. Jako generalny wykonawca realizuje obecnie też m.in. projekt budowy obwodnicy Dąbrowy Tarnowskiej, remont Mostu Cłowego nad rzeką Odrą czy most zwodzony w Gdańsku Sobieszewie. Działa też w Skandynawii, gdzie jest wykonawcą wielu mostowych konstrukcji stalowych.

Grupa Vistal rozpoczęła działalność 25 lat temu, obecnie tworzy ją łącznie 10 spółek specjalizujących się w poszczególnych segmentach działalności w zakresie wytwarzania konstrukcji stalowych.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.