• <
nauta_2024

Po planowym postoju remontowym ruszyła rafineria w Kralupach z czeskiej grupy Unipetrol

pc

25.05.2018 02:55 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Po planowym postoju remontowym ruszyła rafineria w Kralupach z czeskiej grupy Unipetrol

Partnerzy portalu

Po planowym postoju remontowym ruszyła rafineria w Kralupach z czeskiej grupy Unipetrol - GospodarkaMorska.pl

Zakończył się planowy, trwający sześć tygodni, postój remontowy rafinerii w Kralupach w Czechach, która należy do grupy Unipetrol. Kompleks w pełni wznowił działalność. Zakres remontów i modernizacji był największy w historii zakładu – podała czeska spółka z grupy PKN Orlen.

Unipetrol poinformował w czwartek, że koszty zrealizowanych w czasie postoju remontów i modernizacji przekroczyły miliard koron (CZK), z czego 400 mln CZK wydano na nowe projekty inwestycyjne.

Spółka przypomniała jednocześnie, że postoje remontowe przeprowadza regularnie, zgodnie z wymogami prawnymi, w cyklach mniej więcej co pięć lat – ostatni taki postój w rafinerii Kralupy miał miejsce w 2013 r; obecny był największym w historii tego zakładu.

„Poza szczegółową kontrolą i konserwacją wszystkich obiektów, zmodernizowaliśmy technologie głównych jednostek produkcyjnych. W ten sposób wcześniej spełniamy wymogi prawne Unii Europejskiej i Republiki Czeskiej do wdrożenia najlepszych dostępnych technik, które zaczną obowiązywać w 2020 r.” – podkreślił Jaroslav Hacko z grupy Unipetrol, odpowiedzialny za produkcję w rafinerii Kralupy.

Wyjaśnił przy tym, że planowy postój i zatrzymanie produkcji, to okazja nie tylko do prowadzenia regularnej konserwacji wszystkich instalacji, ale także do realizacji projektów inwestycyjnych i zmian technologicznych, a przeprowadzenie tych procesów podczas pracy lub w trakcie częściowego przestoju, mogłoby mieć wpływ na płynność oraz efektywność ekonomiczną tych operacji.

Rafineria w Kralupach nad Wełtawą jest jednym z dwóch tego typu kompleksów produkcyjnych w Czechach. Oba zakłady, wraz z rafinerią w Litvinowie, należą do grupy Unipetrol i posiadają zdolność przerobu ropy naftowej na poziomie 8,7 mln ton.

W 2005 r. PKN Orlen nabył 62,99 proc. akcji czeskiego Unipetrolu. Z końcem lutego tego roku zrealizował z kolei płatności na rzecz akcjonariuszy, którzy odpowiedzieli na wcześniejsze wezwanie płockiego koncernu na wykup akcji czeskiej spółki. Łączna wartość tej transakcji wyniosła ok. 3,5 mld zł. W ten sposób PKN Orlen zapewnił sobie ponad 94,03 proc. udziałów w akcjonariacie czeskiej spółki.

W środę PKN Orlen złożył w czeskim banku centralnym - Czeski Bank Narodowy CBN - wniosek o zgodę na przymusowy wykup pozostałych 5,97 proc. akcji Unipetrolu by w ten sposób uzyskać 100 proc. udziałów w tej spółce. „Zakładamy, że ostateczne rozliczenie transakcji mogłoby nastąpić w czwartym kwartale 2018 r.” – ocenił prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek.

Jak zapowiedział PKN Orlen, zamierza on zaoferować w wykupie cenę 380 CZK za jedną akcję i tym samym utrzymać poziom cenowy z wezwania na akcje Unipetrolu z grudnia 2017 r., na które pozytywnie odpowiedzieli akcjonariusze posiadający w czeskiej spółce ponad 31 proc.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.