• <
BOTA_2023

„Puls Biznesu”: Orlen chce więcej wycisnąć z Unipetrolu

pc

25.05.2018 03:03 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska „Puls Biznesu”: Orlen chce więcej wycisnąć z Unipetrolu

Partnerzy portalu

„Puls Biznesu”: Orlen chce więcej wycisnąć z Unipetrolu - GospodarkaMorska.pl

Specjalny zespół w czeskim Unipetrolu ma opracować plan ściślejszej współpracy z grupą Orlen - pisze piątkowy "Puls Biznesu" w zapowiedzi do wywiadu z prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem.

Szef Orlenu w rozmowie z "PB" został zapytany, co się zmieni, gdy Orlen będzie kontrolował 100 proc. akcji Unipetrolu. "Jako jedyny właściciel będziemy mieć zdecydowanie większy wpływ na synergie wynikające ze współpracy Unipetrolu z grupą PKN Orlen i tym samym liczyć na lepszy zwrot z kapitału" - wyjaśnił.

Obajtek dodał, że do tej pory Orlen ponosił nakłady inwestycyjne i dawał know-how, a korzystali z tego wszyscy akcjonariusze, w tym mniejszościowi. W jego ocenie "to mało komfortowa sytuacja". "Realizujemy największy w historii Czech program inwestycyjny w obszarze petrochemii. Jako właściciel chcemy z niego czerpać adekwatne korzyści" - podkreślił.

Dopytywany, jakie synergie pojawią się między Unipetrolem i grupą Orlen, Obajtek wspomniał o spółkach kolejowych, które funkcjonują w ramach Unipetrolu i PKN Orlen. "Planujemy opracować dla nich jeden program inwestycyjny, obejmujący np. wspólne zakupy wagonów" - powiedział.

Dodał, że myśli również o podziale produkcji między rafinerie, które "mogłyby się bardziej wyspecjalizować". Zaznaczył, że Orlen będzie szukał synergii także w zakupach inwestycyjnych, utrzymaniu ruchu i logistyce.

Obajtek poinformował, że powołany został specjalny zespół, który będzie odpowiedzialny za realizację synergii. "Wyniki jego prac poznamy w najbliższych miesiącach" - zapewnił.

Szef Orlenu został zapytany, czy analizy dotyczą też możliwego przyłączenia Lotosu. "Do procesów akwizycyjnych podchodzimy całościowo. Dodatkowa rafineria w ramach grupy Orlen umożliwiłaby optymalizację procesów produkcyjnych i pełniejsze wykorzystanie synergii" - podkreślił.

Pytany, na jakim etapie znajdują się prace nad zakupem Lotosu, Obajtek odparł, że obecnie trwa badanie prawno-finansowe. "Równolegle pracujemy nad złożeniem wniosku do Komisji Europejskiej. Bierzemy pod uwagę to, że przekaże ona sprawę do rozpatrzenia przez UOKiK" - dodał.

W jego ocenie przed najbliższą, zaplanowaną na lipiec, konferencją wynikową Orlen będzie "zaawansowany w rozmowach" z Komisją. "Mimo wielu spekulacji model zakupu pozostaje niezmieniony. To Orlen ma kupić Lotos, nad tym pracujemy" - zadeklarował szef Orlenu.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.