• <
BOTA_2023

Ropa lekko tanieje, ale tydzień może zakończyć zniżką o prawie 1 proc.

ew

25.05.2018 06:34 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Ropa lekko tanieje, ale tydzień może zakończyć zniżką o prawie 1 proc.

Partnerzy portalu

Ropa lekko tanieje, ale tydzień może zakończyć zniżką o prawie 1 proc. - GospodarkaMorska.pl

Notowania ropy naftowej w USA minimalnie spadają, ale kończący się tydzień surowiec może zamknąć spadkiem ceny o prawie 1 proc. - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 70,67 USD - niżej o 4 centy.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 11 centów do 78,79 USD za baryłkę.

Na giełdzie paliw w Szanghaju ropa w dostawach na wrzesień traci 1,1 proc., do 479,9 juanów za baryłkę.

Inwestorzy czekają na wyjaśnienie sytuacji związanej z dostawami ropy z Iranu i Wenezueli.

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump podpisał dekret nakładający nowe sankcje na Wenezuelę po tym, gdy w niedzielnych wyborach na stanowisko prezydenta został ponownie wybrany lider PSUV Nicolas Maduro.

To może spowodować m.in. zmniejszenie produkcji wenezuelskiej ropy z obecnych 1,5 mln baryłek dziennie do poniżej 1 mln b/d.

Mniej ropy naftowej może też trafiać na rynki paliw z Iranu, który jest trzecim największym producentem ropy w OPEC.

Prezydent Donald Trump 8 maja ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. USA przygotowują się do nałożenia nowych sankcji na Iran, a te mogą znacząco ograniczyć eksport irańskiej ropy.

W takiej sytuacji ważna będzie reakcja OPEC i sojuszników kartelu, w tym Rosji, które zgodnie z wcześniej podpisanymi umowami dostarczają na rynki od kilkunastu miesięcy mniejsze ilości ropy.

W czerwcu odbędzie się spotkanie kartelu - OPEC i inni dostawcy ropy mają omówić wówczas złagodzenie ustalonych wcześniej cięć dostaw ropy. Poinformował o tym minister energii Rosji Aleksander Novak. Z kolei minister energii Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih podał, że na razie nie ma decyzji w tej sprawie.

"Wkrótce rozpoczną się dyskusje na temat łagodzenia ograniczeń w produkcji ropy przez OPEC" - mówi Hong Sungki, trader NH Investment & Securities Co. w Seulu.

Ropa na NYMEX w czwartek staniała o 1,6 proc. do 70,71 USD/b.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.