jk
Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku drożeje o 1 proc. w reakcji na zaostrzenie sytuacji na amerykańskim rynku paliw. Przyczynił się do tego przeciekający naftociąg Keystone, którym transportowana jest ropa z Kanady do USA - podają maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 58,43 USD, po zwyżce o 41 centów.
Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 14 centów, czyli 0,2 proc., do 63,41 USD za baryłkę.
Przecieki naftociągu Keystone, zanotowane w ubiegłym tygodniu w Południowej Dakocie, spowodowały, że operator naftociągu TransCanada Corp. obniżył listopadowe dostawy ropy do USA o 85 procent.
"Informacje dotyczące Keystone wywierają presję na ceny ropy" - mówi Kim Yumi, strateg rynku w Kiwoom Securities Co. w Seulu.
Tymczasem coraz bliżej do posiedzenia OPEC. 30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów kartelu, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu.
Na rynkach oczekuje się, że OPEC zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r.
Khalid Al-Falih, minister ropy Arabii Saudyjskiej, zadeklarował konieczność podjęcia decyzji o wydłużeniu polityki ograniczania podaży surowca przez OPEC i pozostałe kraje na szczycie 30 listopada.
Al-Falih podkreślił, że do marca 2018 r., gdy wygasa obecne porozumienie, zapasy ropy w krajach rozwiniętych nie spadną do poziomu 5-letniej średniej (oficjalny cel polityki cięć). Arabię Saudyjską popierają m.in. Kuwejt oraz Irak.
"Oczekiwania, że OPEC przedłuży obowiązujące obecnie umowy o niższych dostawach, już są zdyskontowane przez rynek" - wskazuje Yumi.
"Jest duże prawdopodobieństwo, że w przyszłym tygodniu rynki paliw stracą orientację, w którym kierunku będzie podążać cena ropy, bo przyjmą pewnie przed spotkaniem OPEC w Wiedniu postawę +poczekamy-zobaczymy+" - dodaje.
W czwartek w USA był wolny Dzień Dziękczynienia. W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 1,19 USD fo 58,02 USD za baryłkę. (
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Norweski przewoźnik otrzymał pierwszy statek PCTC zgodny z nowymi przepisami bezpieczeństwa IMO
W Peru rozpoczęto budowę fregaty. To kolejne z serii przedsięwzięć w ramach rozwoju floty i branży okrętowej
Drugi okręt podwodny dla sił morskich Hiszpanii zwodowany. Tak się prezentuje
Ulstein woduje kolejny statek, którego kadłub zbudował CRIST. Tak prezentuje się Nexans Electra
Mitsubishi Shipbuilding dostarcza duży prom samochodowy Keyaki japońskim zamawiającym
W Turcji ruszyła budowa pierwszego okrętu logistycznego dla sił morskich Portugalii