• <
gryfia_70lat

Gaz-System podpisał umowę na dostawę rur dla Baltic Pipe

mb

09.01.2020 11:35 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Gaz-System podpisał umowę na dostawę rur dla Baltic Pipe

Partnerzy portalu

Gaz-System podpisał umowę na dostawę rur dla Baltic Pipe - GospodarkaMorska.pl
Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System podpisał dziś (9.02.2020) umowę na dostawę rur dla podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Rury dostarczy niemiecka firma Europipe GmbH. Wartość umowy nie została podana do publicznej wiadomości.

W ramach kontraktu Europipe wyprodukuje ponad 23 tys. rur o średnicy 900 mm w odcinkach po 12,2 metrów, pokrytych specjalną powłoką antykorozyjną. Umowa obejmuje też tymczasowe magazynowanie rur oraz ich transport do miejsca odbioru przez wykonawcę gazociągu. Długość podmorskiego odcinka Baltic Pipe na Bałtyku wyniesie ok. 275 metrów. W ramach umowy Europipe dostarczy również rury na krótki, naziemny odcinek gazociągu, od polskiego brzegu Bałtyku do terminala odbiorczego.

Polska strategia zakłada odstąpienie od długoterminowego kontraktu z Gazpromem, który wygasa z końcem 2022 roku. Ponadto ma doprowadzić do tego że zarówno dostawy surowców, jak i energia będą suwerennych polskich decyzji.

Gaz-System jest na ostatnim etapie uzyskiwania pozwoleń, trwa przetarg na wykonawcę morskiej części Baltic Pipe i ta faza przygotowawcza będzie ukończona w I połowie 2020 roku. Równocześnie rozpocznie się budowa podmorskiej części" - poinformował prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

Firma ma już wszystkie niezbędne pozwolenia ze strony Danii i spodziewa się że w tym kwartale skompletuje również pozwolenia szwedzkie. W przypadku terenów polskich Gaz-System otrzymał wszystkie decyzje środowiskowe i lokalizacyjne oraz kompletuje pozwolenia na budowe gazociągów i tłoczni.
 
Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapewnił przy okazji podpisania umowy, że inwestycja jest prowadzona zgodnie z planem i harmonogramem oraz zostanie ukończona w terminie. Równolegle wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał dzis niezbędną decyzję lokalizacyjną dla części inwestycji.
 
Decyzja obejmuje polską części gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego od przekroczenia granicy wyłącznej strefy ekonomicznej do tzw. zespołu zaporowego Niechorze-Pogorzelica w rejonie wyjścia gazociągu na ląd.

W zakres inwestycji wchodzi gazociąg podmorski przechodzący przez obszary morskie RP oraz pas techniczny Morza Bałtyckiego (przekroczenie linii brzegowej zostanie zrealizowane metodą bezwykopową), a także odcinek lądowy łączący gazociąg z zespołem zaporowym Niechorze-Pogorzelica.

W maju 2019 r. wojewoda zachodniopomorski wydał decyzję o lokalizacji gazociągu Goleniów-Lwówek, a w czerwcu 2019 r. o lokalizacji gazociągu węzeł Płoty-tłocznia Goleniów oraz gazociągu od terminala Konarzewo do węzła Płoty.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu: Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii.

Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.