• <
bulk_cargo_port_szczecin

Służby morskie przystępują do zabrania wraku z okolic Gibraltaru

rk

20.12.2022 10:16 Źródło: GPA
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Służby morskie przystępują do zabrania wraku z okolic Gibraltaru

Partnerzy portalu

Służby morskie przystępują do zabrania wraku z okolic Gibraltaru - GospodarkaMorska.pl
GPA

Trwają przygotowania do usunięcia zalegającego na płyciźnie masowca OS 35, który pięć miesięcy temu wylądował na mieliźnie po kolizji u wybrzeży Gibraltaru. Akcja ma się rozpocząć na początku 2023 roku.

Zarząd Portu Gibraltar ogłosił, że holownik Koole 42 i barka H283 wyruszyły z Surinamu w Ameryce Południowej w kierunku Gibraltaru. Będą stanowić część zespołu, który podejmie się usunięcia wraku z miejsca, w którym zalega. Oczekuje się, że te dwie jednostki dopłyną na początku stycznia, a dołączą do nich holownik Koole 31 i barka H10030, które są obecnie przygotowywane w Holandii do wypłynięcia.

Cztery specjalistyczne jednostki wykonają zadanie usunięcia wraku OS 35, który znajduje się nieco ponad 600 metrów od linii brzegowej Zatoki Katalońskiej. Masowiec o nośności 35 000 ton spoczął w tym miejscu po tym, jak 30 sierpnia zderzył się z statkiem do przewozu LNG. Załoga masowca celowo osadziła go na mieliźnie, aby uniknąć katastrofy. Niestety, doszło do rozszczelnienia kadłuba, dlatego podjęto decyzję o zatopieniu jednostki, aby uniknąć zanieczyszczenia wybrzeża. Okres poprzedzający przybycie jednostek mających zabrać uszkodzony masowiec wykorzystały ekipy specjalistów, które dokonały demontażu wyposażenia statku, aby przygotować go  do jego usunięcia poprzez m.in. zmniejszenie tonażu. Jedną z najtrudniejszych akcji było wypompowanie 3 tys. litrów ropy z wnętrza kadłuba. Operacja usunięcia jak największej ilości kieszeni olejowych z wnętrza struktury wraku ma być kontynuowana w najbliższych tygodniach.

 

Gospodarka Morska
GPA

- Jestem bardzo zadowolony z postępów poczynionych przez ratowników w usuwaniu zawartości OS 35 w ramach przygotowań do usunięcia struktury statku. Te operacje mające na celu usunięcie kieszeni olejowych, jak również rozebranie sekcji mieszkalnych, skutecznie zapobiegły potencjalnemu uwolnieniu dużych ilości zanieczyszczeń do morza - powiedział kapitan portu Gibraltar John Ghio.

Władze zatwierdziły plan pod koniec listopada. Firma TMC Marine zarządza wrakiem, a po procesie przetargowym firma Koole Contractors z Holandii została wyznaczona do usunięcia kadłuba. Kolejna faza operacji przewiduje usunięcie 33 632 ton stalowych prętów, które stanowiły ładunek na pokładzie OS 35, a następnie ich recykling. Sam statek zostanie podzielony na pół. Planuje się podniesienie części wraku na specjalistyczny statek i transport do zakładu przetwórczego.

W ramach przygotowań do kolejnych faz operacji, obecny zespół rozbiórkowy demontuje wyposażenie bloku mieszkalnego, a potem zabierze się za mostek. Dolne pokłady zostały całkowicie wyczyszczone z zawartości w postaci mebli, wyposażenia ścian i izolacji. Sprowadzono wnętrza do stanu zerowego, zostawiając gołe ściany. Władze lokalne wyznaczyły termin usunięcia statku i całej jego zawartości na 30 maja 2023 roku.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.