Statki zasilane paliwem alternatywnym stanowiły około 60% nowych zamówień od początku 2022 r. w GT, głównie dzięki zamówieniom na statki dwupaliwowe LNG i coraz częściej metanolowi, a obecnie stanowią 5% GT floty i 47% zamówień ustalił Clarksons Research.
Ørsted i ESVAGT podpisały umowę na budowę pierwszego na świecie statku serwisowego (SOV) napędzanego metanolem, pogłębiając zaangażowanie firm w redukcję emisji dwutlenku węgla z morskiego łańcucha dostaw energii wiatrowej. SOV będzie gotowy do startu w 2026 roku, gdzie będzie operował z East Coast Hub w Wielkiej Brytanii na podstawie 10-letniego kontraktu.
Francuska firma Ponant przedstawiła dwie koncepcje projektowe jachtu nowej generacji, którego celem jest ograniczenie emisji CO2 i ewolucja żeglugi w kierunku neutralności klimatycznej. Przedsiębiorstwo podało, że prowadzi rozmowy z wybranymi stoczniami. Oczekuje, że statek, który połączy w sobie sześć innowacyjnych technologii dekarbonizacji, będzie gotowy do 2030 roku.
Japoński przewoźnik MOL (Mistusi O.S.K. Lines) zamówił sześć tankowców LNG, które zbudują Chińczycy. Właśnie rozpoczęło się cięcie blach pod budowę drugiej jednostki. Uwagę zwracają niskie ceny metanowców z Chin.
Wczoraj doszło do kolejnej w przeciągu kilku dni ewakuacji z promu. Załoga śmigłowca W-3WARM podjęła chorego z promu Stena Estelle, znajdującego się ok. 29 mil morskich od Władysławowa. Pasażer, który skarżył się na problemy z oddychaniem został przetransportowany do szpitala w Gdańsku-Zaspie. Lotnikom SAR asystował statek Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa Bryza z Władysławowa.
Do Portu Gdańsk przypłynął wczoraj z Turcji statek handlowy Vestvind. Jednostka ma za sobą bardzo emocjonujący rejs. Na początku czerwca w drodze do Polski został zaatakowany przez dwóch nielegalnie podróżujących pasażerów. Sytuacja została opanowana dzięki interwencji portugalskich sił specjalnych. Stacjonujący obecnie w Gdańsku statek czeka na załadunek.
W związku z przejściem na emeryturę Jerzego Czuczmana, dotychczasowego prezesa Zarządu Polskiego Forum Technologii Morskich został powołany nowy zarząd, który oficjalnie zaczął sprawować swoją funkcję od 1 lipca 2023.
Europejskie Centrum Solidarności organizuje konkurs fotograficzny, w którym każdy może wziąć udział. Tematem przewodnim konkursu jest Stocznia Gdańska i jej drugie życie. Zdjęcia można przesyłać do 14 sierpnia.
ASE ATEX, firma specjalizująca się w rozwiązaniach technologicznych dla przemysłu, zdobyła prestiżowe wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa 2023, potwierdzając tym samym swoją pozycję jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się przedsiębiorstw w branży.
Czterech marynarzy zginęło w dwóch wybuchach, do jakich doszło na tankowcu Shagor Nandini-2 w ciągu zaledwie dwóch dni.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?