• <

Przedstawiciel Rosji poproszony o informację nt. zmian na granicy morskiej

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Przedstawiciel Rosji poproszony o informację nt. zmian na granicy morskiej

Partnerzy portalu

Gitanasa Nauseda, fot. European Parliament, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Przedstawiciel Rosji został wezwany w środę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Litwy i poproszony o dostarczenie informacji na temat planowanych przez Kreml zmian na granicy morskiej. Zdaniem prezydenta Gitanasa Nausedy zapowiedź Kremla może być częścią szerszych działań Rosji przeciwko NATO.

„Podczas spotkania (w MSZ Litwy) przedstawiciel Rosji został poproszony o wyjaśnienie tej publicznej informacji – czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych. - Przypomniano i podkreślono, by Federacja Rosyjska przestrzegała swoich międzynarodowych zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego i działała zgodnie z postanowieniami Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza, której Federacja Rosyjska jest stroną”.

Prezydent Gitanas Nauseda wyraził w środę opinię, że rosyjskie plany zmiany granic morskich z Litwą i Finlandią mogą być częścią szerszych działań Rosji przeciwko NATO.

„Możliwe, że jest to część szerszych działań Rosji przeciwko NATO i z pewnością jesteśmy zaniepokojeni takimi wiadomościami, a nawet niepotwierdzone informacje są również informacjami” - powiedział Nauseda dziennikarzom.

Prezydent przypomniał, że Litwa podpisała traktat o granicy państwowej z Rosją w 1997 r., który wszedł w życie w 2003 r., a „jakakolwiek zmiana warunków traktatu byłaby jednostronnym naruszeniem traktatu międzynarodowego”.

Projekt uchwały w sprawie korekty granic morskich Rosji z Finlandią i Litwą na Morzu Bałtyckim, zgłoszony we wtorek przez resort obrony w Moskwie, został w środę usunięty z rosyjskiej rządowej bazy aktów prawnych - poinformowała agencja Reutera.

Rosja, bez uzgodnienia z władzami Finlandii i Litwy, postanowiła zmienić przebieg granicy z tymi państwami na Morzu Bałtyckim - podało wcześniej w środę Radio Swoboda, cytując projekt rosyjskiego rządu.

Według dokumentu ministerstwa obrony korekta miałaby dotyczyć granic morskich we wschodniej części Zatoki Fińskiej, a także nieopodal miast Bałtyjsk i Zielenogradsk w obwodzie królewieckim, w okolicach Mierzei Wiślanej i Kurońskiej. Pomysłodawcy uchwały argumentowali, że dotychczasowy przebieg tych granic, obowiązujący od 1985 roku, „nie w pełni odpowiada aktualnym uwarunkowaniom geograficznym”.

Z Wilna Aleksandra Akińczo
aki/ mms/

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.