• <

Nowe obszary działalności gdyńskiej firmy SeaData – dane satelitarne oraz drony

ew

02.06.2020 20:30 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Nowe obszary działalności gdyńskiej firmy SeaData – dane satelitarne oraz drony

Partnerzy portalu

Nowe obszary działalności gdyńskiej firmy SeaData – dane satelitarne oraz drony - GospodarkaMorska.pl

Firma SeaData, absolwent programu Space3ac, od ponad dwóch lat dostarcza system monitoringu jakości powietrza dla trójmiejskich portów. Poprzez zaawansowaną analizę szeregu danych, w tym z zainstalowanych w portach czujników pyłów, aplikacje zawarte w systemie informują o ryzyku pylenia materiałów sypkich, dostarczają wizualizacje danych na mapach oraz umożliwiają ich zaawansowaną analizę i archiwizację. Produkt firmy SeaData umożliwia pracownikom portów szybką ocenę sytuacji w porcie oraz ułatwia podejmowanie świadomych decyzji odnośnie planowania prac i zapobiegania niepożądanym sytuacjom.

Usługi oferowane przez firmę SeaData obejmują zbieranie dużych ilości danych: o natężeniu hałasu i jakości powietrza w portach, zmienności warunków pogodowych wraz z danymi przestrzennymi z pomiarów satelitarnych czy numerycznych prognoz pogody.

W efekcie powstała baza danych GIS, która stała się pierwszym krokiem w rozwoju nowych produktów opartych o systemy obserwacji ziemi (eng. Earth Observation). SeaData planuje rozszerzyć zakres swoich usług o dostarczanie przetworzonych i gotowych do analizy danych satelitarnych dla rolnictwa, leśnictwa, planowania przestrzennego, gospodarki wodnej czy zarządzania kryzysowego.

Dodatkowo, dzięki nawiązaniu współpracy z gdańską firmą Camdrone (https://camdrone.pl), SeaData wchodzi na rynek dronów i do oferowanych usług dołącza monitoring jakości powietrza oraz pomiary substancji szkodliwych z powietrza. Dzięki dronom możliwe jest sprawdzenie składu powietrza w niedostępnych wcześniej miejscach oraz uzyskanie informacji z rozległego obszaru w krótkim czasie.

Obserwacje Ziemi z powietrza czy kosmosu dają nam możliwość spojrzenia na zmiany zachodzące w środowisku i atmosferze  z zupełnie innej perspektywy i ułatwiają dostrzeżenie wielu zależności i zmian. Dobrym znakiem jest zwiększone zainteresowanie polskich firm, jak SeaData, tym tematem. Efektywne wykorzystanie tego typu usług może pomóc w walce z suszą, kontroli zmian klimatycznych w naszym kraju oraz ułatwić planowanie przestrzenne.  

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.