• <

Arabia Saudyjska może zmienić trasę tankowców, jeżeli USA wprowadzi zakaz importu ropy

PMK

23.04.2020 19:59 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Arabia Saudyjska może zmienić trasę tankowców, jeżeli USA wprowadzi zakaz importu ropy

Partnerzy portalu

Arabia Saudyjska może zmienić trasę tankowców, jeżeli USA wprowadzi zakaz importu ropy - GospodarkaMorska.pl

Arabia Saudyjska rozważa przekierowanie milionów baryłek ropy na pokładzie tankowców płynących do Stanów Zjednoczonych, jeśli prezydent Donald Trump zdecyduje się zablokować import ropy z - podają źródła żeglugowe i handlowe.

Około 40 milionów baryłek saudyjskiej ropy jest w drodze do Stanów Zjednoczonych i ma przybyć w nadchodzących tygodniach, wywierając większą presję na rynki już walczące o pochłonięcie nadmiaru zapasów.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli w ostatnich dniach, że Waszyngton rozważa zablokowanie saudyjskich dostaw ropy naftowej lub wprowadzenie taryf na te dostaw.

Źródła wysyłkowe podały, że królestwo próbowało szukać opcji przechowywania ładunków od właścicieli tankowców, kiedy statki zostały czarterowane w zeszłym miesiącu, ale wielu wycofało się z powodu gwałtownie rosnących stawek.

Dwa źródła podają, że Arabia Saudyjska zastanawiała się, czy mogłaby zmienić trasę ładunków gdzie indziej, gdyby Stany Zjednoczone wstrzymały import.

Państwowa spółka naftowa Arabii Saudyjskiej, Saudi Aramco, powiedziała, że jest zaangażowana w długoterminowe kontrakty z klientami na dostawy ropy naftowej na kwiecień, maj i czerwiec.

Handlowcy ropy naftowej działający na rynkach europejskich i azjatyckich powiedzieli, że oczekuje się, że Saudyjczycy będą chcieli skierować ładunki na inne rynki, jeśli zostanie wprowadzony zakaz, co wywrze ogromną presję na zbiorniki do magazynowania ropy.

- Europa wygląda na zapełnioną, ale gdyby Saudyjczycy oferowali ropę po naprawdę niskich cenach, kupujący by ją przyjęli - powiedziało źródło z międzynarodowej firmy handlowej. - Niektóre nadal mają miejsca do przechowywania lub mogą wyrazić zgodę na magazynowanie surowca na jednostkach.

Źródło z innej firmy zajmującej się handlem ropą naftową powiedziało, że spodziewają się, że mnóstwo ropy przeznaczonej dla Stanów Zjednoczonych trafi do Azji, jeśli import zostanie zablokowany.

Amerykański senator Ted Cruz z Teksasu, produkującego ropę naftową, powiedział we wtorek na Twitterze: „Moja wiadomość do Saudyjczyków: NIECH WASZE TANKOWCE ZAWRACAJĄ”.

Dane dotyczące transportu pokazały, że 19 supertankowców, z których każdy jest w stanie przewieźć 2 miliony baryłek ropy, płynie do kluczowych terminali w USA. Dane wskazują, że trzy kolejne tankowce, również czarterowane przez Arabię Saudyjską, są obecnie zakotwiczone poza portami w Zatoce USA.

Dzienne stawki tankowców wzrosły do prawie 300 000 USD w ubiegłym miesiącu i chociaż spadły do 150 000 USD dziennie w tym tygodniu, nadal są bardzo wysokie.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.