• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

UE przeznacza środki na LNG

Partnerzy portalu

UE przeznacza środki na LNG - GospodarkaMorska.pl

Co najmniej 73 statki będą do 2020 roku napędzane LNG, na ten cel Komisja Europejska przeznaczy 33 miliony euro w projekcie dla portów w Genui i La Spezia.

Pod koniec ubiegłego miesiąca, Komisja Europejska zatwierdzała wstępne finansowanie na projekty infrastrukturalne skroplonego gazu ziemnego (LNG) w portach włoskich, które mają zostać ukończone do 2018 roku. Dofinansowanie składa się z 20 mln euro z programu GAINN4Mos, w ramach którego zostanie zbudowanych siedem stacji bunkrowania LNG w portach: Genoa, La Spezia, Livorno, Wenecja, a także w Koper w Słowenii. Pozostałe 13 mln euro dofinansowania zostanie przyznane w ramach innego programu europejskiego GAINN4Core, którego celem będzie stworzenie sieci dla paliw alternatywnych w różnych włoskich portach: Genua, La Spezia, Livorno, Ankona, Ravenna, Wenecja, Augusta.

Program GAINN składa się z szeregu projektów pilotażowych UE. W przypadku Włoch jego celem jest stworzenie sieci stacji paliw LNG i infrastruktury do jego magazynowania w portach włoskich. Dofinansowanie ma na celu ułatwienie implementacji we Włoszech dyrektywy unijnej 94/2014, zgodnie z którą do listopada 2016 w całej UE należy sformułować tworzenie infrastruktury LNG. Projekt finansowany jest nie tylko przez UE, ale także przez banki inwestycyjne i innych inwestorów.

Diego Gavagnin, koordynator Konferencji LNG, wyjaśnia, że w rzeczywistości podczas gdy fundusze europejskie są ważne, to nie można opierać się tylko o nie, ponieważ proces byłby boleśnie powolny.

Jeżeli chodzi o sektor morski, problem tkwi również w tym, że armatorzy nie są chętni do inwestowania ze względu na brak infrastruktury, podczas gdy na lądzie nie są budowane stacje bunkrowania LNG, ponieważ na Morzu Śródziemnym nie pływają obecnie statki nim zasilane. A jest to klasyczny przykład zagadnienia co było pierwsze: jajko czy kura.

W Hiszpanii, projekt koordynowany w ramach ENAGAS rozwija sieć bunkrowania w ośmiu portach i zakłada modernizację ośmiu statków.

To nie przypadek, że Wartsila, producent silników okrętowych zaczyna rozwiać sieć bunkrowania na lądzie. Inny armatorzy, pomimo że wspierają nową inicjatywę, uważają, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby rozpocząć inwestowanie w statki napędzane LNG.

bulk_cargo_port_szczecin
Źródło:
promy24.com

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.