• <
BOTA_2023

TSA rekomenduje wzrost stawek frachtu

11.05.2015 08:46 Źródło: własne

Partnerzy portalu

TSA rekomenduje wzrost stawek frachtu - GospodarkaMorska.pl
Po tegorocznym silnym spadku stawek frachtu kontenerów, armatorzy zgrupowani w Transpacyficznym Porozumieniu Stabilizacyjnym (TSA) rekomendują jego wzrost w czerwcu i lipcu. Podwyżka ma sięgać do 600 USD/FEU (kontener 40. stopowy) w przewozach z portów Dalekiego Wschodu do portów Ameryki Północnej.

Podczas ostatniego posiedzenia TSA członkowie rady stwierdzili, że stabilizacja i wyrównanie poziomu frachtu jest konieczne, aby sprostać prognozowanemu przez TSA popytowi na przewozy w drugim kwartale tego roku. Rekomendacja ponadto ma za zadanie pomóc armatorom zwiększyć przychody i zrekompensować poniesione przez nich koszty w związku z zatłoczeniem w zachodnich portach USA.

Jak podaje Shanghai Containerized Freight Index, na początku maja fracht ten wynosił w relacji do portów zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych 1783 USD/FEU, a do portów wschodniego wybrzeża – 3605 USD.

Przypomnijmy, że TSA grupuje armatorów z m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Chin, Pakistanu, Filipin. Porozumienie zostało zawarte w 1989 roku i ma na celu regulowanie rynku transportu oceanicznego pomiędzy Azją i Stanami Zjednoczonymi.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.