• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Szczecin: Uroczyste świętowanie 20. urodzin statku badawczo-szkolnego Nawigator XXI

pc

23.05.2018 21:20 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Szczecin: Uroczyste świętowanie 20. urodzin statku badawczo-szkolnego Nawigator XXI

Partnerzy portalu

Szczecin: Uroczyste świętowanie 20. urodzin statku badawczo-szkolnego Nawigator XXI - GospodarkaMorska.pl

Uroczyste wejście do portu, przekazanie załodze szczecińskiej bandery i możliwość zwiedzania jednostki – tak w środę świętowano urodziny badawczo-szkolnej jednostki Akademii Morskiej w Szczecinie. "Nawigator XXI" od dwudziestu lat cumuje przy Wałach Chrobrego.

"Nawigator XXI" podczas środowej uroczystości wszedł do portu w asyście holownika i zacumował u podnóża szczecińskich Wałów Chrobrego. Na pokładzie jednostki odbyło się posiedzenie Senatu Akademii Morskiej z udziałem gości.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Anna Moskwa powiedziała, że statek kojarzy się nie tylko z pierwszymi morskimi doświadczeniami studentów szczecińskiej uczelni, ale też "ze współpracą".

"Bez tej jednostki nie mogłaby funkcjonować ani policja, ani straż graniczna. +Nawigator+ uczestniczy w wielu akcjach poszukiwawczych, badawczych, jest dumą Szczecina, Polski i naszego resortu" – podkreśliła Anna Moskwa. Dodała, że ministerstwo przygotowuje dla statku "nowe wyzwanie", związane z projektem Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego.

"Liczymy, że ta już – poniekąd – leciwa jednostka jeszcze będzie tam służyła kolejnym pokoleniom" – zaznaczyła Moskwa.

"Cieszymy się, że ta jednostka cały czas żyje, żyje siłą studentów, naukowców, którzy prowadzą tutaj badania, szkolą młodych adeptów marynarki handlowej, która jest naszą dumą. Wiemy doskonale, jak absolwenci naszej akademii są rozchwytywani nie tylko przez polskich armatorów, ale też przez armatorów na całym świecie" – powiedział prezydent miasta Piotr Krzystek. Wręczył załodze banderę Szczecina, która następnie została wciągnięta na maszt statku.

Podczas uroczystości wręczono m.in. nagrody Wilka Morskiego, przyznawane co roku osobowościom związanym z morzem. Wyróżniony został pierwszy kapitan "Nawigatora XXI" – Jerzy Białek.

"To do tej pory jest moje ukochane dziecko. Byłem obecny przy jego narodzinach. (…) To była super przygoda, a dla mnie wyzwanie" – powiedział PAP kpt. Białek.

Jubileusz obchodzony był podczas Święta Szkoły. Do Szczecina przypłynęła bliźniacza jednostka "Nawigatora XXI" z Akademii Morskiej w Gdyni - "Horyzont II". Oba statki zostały udostępnione do zwiedzania mieszkańcom i turystom.

M/s "Nawigator XXI" został zwodowany 24 maja 1997 r. w Gdańskiej Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego. Matką chrzestną została żona ówczesnego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego - Jolanta Kwaśniewska. Statek przeszedł pomyślnie próby morskie, po których oficjalnie przekazano go Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie (obecnie Akademii Morskiej). Podniesienie bandery odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim u podnóża Wałów Chrobrego.

Jednostka ma ponad 60 m długości i 10,5 szerokości. Ma za sobą ponad 140 tys. przepłyniętych mil. W ramach praktyk przebywa na niej rocznie około 450 studentów Akademii Morskiej. "Nawigator XXI" uczestniczył też w badaniach naukowych, m.in. ornitologicznych dla Niemieckiego Instytutu Ekologicznego z Rostoku i w poszukiwaniu tzw. sieci widm (utraconych narzędzi połowowych), realizowanym przez Akademię Morską wspólnie z WWF Polska.

Dziękujemy za wysłane grafiki.