• <

Syryjski statek przepłynął Bosfor mimo amerykańskich sankcji

pc

04.09.2018 03:10 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Syryjski statek przepłynął Bosfor mimo amerykańskich sankcji

Partnerzy portalu

Syryjski statek przepłynął Bosfor mimo amerykańskich sankcji - GospodarkaMorska.pl

Syryjski statek handlowy wiozący zboże z Krymu do Syrii przepłynął w poniedziałek przez znajdującą się w Turcji cieśninę Bosfor. Zdjęcia statku zostały opublikowane w mediach społecznościowych.

Statek Souria, należący do rządu syryjskiego, przepłynął przez Bosfor, mimo że statek ten znajduje się od sierpnia 2015 r. na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Skarbu. Ponadto Turcja oficjalnie nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Syrią.

W październiku 2017 roku Turecka Izba Transportu Morskiego wydała ostrzeżenie do wszystkich tureckich portów nakazujące odmowę przepuszczania statków płynących z Krymu lub na ten półwysep, bez względu na banderę. Należący do Ukrainy Półwysep Krymski od 2014 roku okupowany jest przez Rosję, która ogłosiła jego aneksję na podstawie

nieuznawanego przez większość krajów referendum.

Pierwszy raz od czasu nałożenia sankcji statek Souria przepłynął przez Bosfor na początku sierpnia. Zdaniem ekspertów otwarcie tej tureckiej cieśniny dla syryjskich statków jest dowodem ocieplenia stosunków między Turcją a Syrią, mimo że Turcja oficjalnie wciąż domaga się ustąpienia syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Również stosunki turecko-rosyjskie ulegają systematycznemu zacieśnianiu. Tymczasem relacje turecko-amerykańskie znajdują się w najgorszym kryzysie od czasu wstąpienia Turcji do NATO.

Sprowadzanie przez Syrię zboża z Krymu związane jest natomiast z narastającymi napięciami między rządem syryjskim a Demokratyczną Federacją Północnej Syrii (DFPS), utworzoną na terenach opanowanych przez zdominowane przez Kurdów i wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). To na terenach DFPS znajdują się najżyźniejsze ziemie w Syrii, które tradycyjnie służyły jako zbożowy spichlerz tego kraju.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.