• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Rozwój przewozów promowych

pc/ZMPSiŚ

26.02.2018 16:53 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Rozwój przewozów promowych - GospodarkaMorska.pl

O rozwoju przewozów promowych dyskutowano podczas specjalnej konferencji, która odbyła się 23 lutego br. w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Spotkaniu przewodniczył wiceszef resortu - Grzegorz Witkowski. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście reprezentowali prezes Dariusz Słaboszewski oraz dyrektor ds. handlowych - Aneta Szreder-Piernicka. Obecni byli również przedstawiciele Polskiej Żeglugi Bałtyckiej oraz szwedzkiego portu Ystad.

Podczas spotkania omawiano kwestie rozwoju infrastruktury portowej i dostępowej do obu portów oraz stanu realizacji planów polskiego armatora związanych z budową nowego promu.

Warto podkreślić, że zaledwie tydzień wcześniej w połowie lutego br. miała miejsce wizyta studyjna delegacji ZMPSiŚ SA w portach w Trelleborgu i Ystad. W ich trakcie dyskusje koncentrowały się wokół tematów związanych z inwestycjami w polskich i szwedzkich portach.

Obecnie ZMPSiŚ SA wspólnie z portem w Trelleborgu realizuje projekt ukierunkowany na rozwój transportu intermodalnego. Środki na ten cel pochodzą z funduszy CEF.

Terminal promowy w Świnoujściu jest aktualnie liderem połączeń ze Skandynawią. Na trasie ze Szwecją kursuje 12 promów w relacji z portami w Trelleborgu i Ystad realizując 76 rejsów tygodniowo. Zarząd Portu zabiega również o rozwój siatki połączeń na innych kierunkach, m.in. z portem w Kłajpedzie.

Pobyt w Warszawie prezes Słaboszewski zakończył spotkaniem z nową ambasador Indonezji w Polsce – Beatą Stoczyńską. Rozmowy dotyczyły rozwoju współpracy zainicjowanej podczas ubiegłorocznego 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego.

Dziękujemy za wysłane grafiki.