• <
BOTA_2023

Raport: CMA CGM z zyskiem prawie 600 milionów dolarów

08.04.2015 20:34 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Raport: CMA CGM z zyskiem prawie 600 milionów dolarów

Partnerzy portalu

Raport: CMA CGM z zyskiem prawie 600 milionów dolarów - GospodarkaMorska.pl

Grupa CMA CGM ogłosiła swoje wyniki finansowe za rok 2014. Koncern, który ma swoje biuro także w Gdyni, zanotował 584 mln dolarów zysku. To o 180 mln więcej niż w 2013 roku.

Ogółem przychody armatora specjalizującego się w kontenerowcach wzrosły do 16,7 mld dolarów (czyli o 5,3 proc.). Wzrosła także ilość przeładunków. CMA CGM w zeszłym roku obsłużyła 12,2 mln TEU (skok o 8,1 proc.). Duży udział w takich wynikach miał: wzrost obrotów w rejonie Północnej Afryki, wzrost gospodarczy Stanów Zjednoczonych i rozrost rynku przewozu towarów na linii Azja-Pacyfik. Dzięki tak dobrym wynikom spadł też dług koncernu – obecnie wynosi on 2,9 mld dolarów, aż o 21,5 proc. mniej niż w 2013 roku. Wystarczyło to, by CMA CGM otrzymała od agencji S&P ocenę kredytową B+.

Ważnym wydarzeniem w zeszłym roku było podpisanie przez firmę strategicznego sojuszu z koncernami CSCL (największym armatorem kontenerowców w Chinach) i UASC. Porozumienie o nazwie Ocean Three ma na celu stworzenie wspólnej strategii handlu na Pacyfiku i szlaku Azja-Europa.

CMA CGM wciąż też inwestuje w swoją flotę. W zeszłym roku firma odebrała pierwsze jednostki o pojemności 9,4 tys. TEU, zdolne przejść przez rozszerzony Kanał Panamski i Cieśninę Bosfor. Wyremontowano także gruszki dziobowe na 10 statkach, zapewniając tym samym większą oszczędność na paliwie. W zeszłym roku koncern złożył także zamówienie na trzy jednostki klasy lodowej o pojemności 2,5 tys. TEU.

Obecny rok zapowiada się ciekawie dla CMA CGM. Koncern odbierze sześć nowych kontenerowców (18 tys. TEU każdy) oraz wyczarteruje 12 kolejnych (9,4 tys. TEU każdy). Władze firmy zdążyły także złożyć kolejne zamówienie: na trzy jednostki o ładowności 20,6 tys. TEU każda. Statki mają być dostarczone do 2017 roku.

- Poprzedni rok był dla nas niezwykle udany pod względem finansowym. Udało nam się osiągnąć jeden z najwyższych zysków wśród armatorów z tej branży. Obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej, głównie dzięki sojuszowi Ocean Three. Mamy nadzieję wzmocnić swoją pozycję w czołowych portach świata i poprawić nasze usługi – powiedział M. Rodolphe, wiceprezes grupy CMA CGM.

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.