• <
BOTA_2023

COSCO z zamówieniem wartym ponad miliard dolarów

Paweł Kuś

10.09.2015 08:28 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski COSCO z zamówieniem wartym ponad miliard dolarów

Partnerzy portalu

COSCO z zamówieniem wartym ponad miliard dolarów - GospodarkaMorska.pl

Chiński armator Cosco Holdings Co. złożył zamówienie na jedenaście nowych kontenerowców, wartych łącznie 1,51 mld dolarów. Każdy ze statków będzie odznaczał się ładownością powyżej 19 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych). Dzięki temu Chińczycy chcą zmniejszyć swoje koszty operacyjne.

Sześć jednostek zostanie wybudowanych w stoczniach należących do właściciela Cosco - China Ocean Shipping Group Co. Kontenerowce mają być dostarczone do 2018 roku.

- Przewoźnicy chcą pozostać konkurencyjni na rynku. Poprzez budowę większych jednostek chcą osiągnąć jak najmniejszy koszt przewozu jednego kontenera – tłumaczy Lee Klaskow, analityk z agencji Bloomberg. - Liderem w użyciu tej strategii jest Maersk. Teraz reszta armatorów podąża jego śladem.

Trwający od dłuższego czasu kryzys na rynku transportu kontenerów pokazuje, że armatorzy wciąż nie poradzili sobie z nadpodażą jednostek. Właściciele kontenerowców starają się jednak zaklinać rzeczywistość i wciąż kontraktują duże jednostki. Zamówienie na kontenerowce UCLV (Ultra Large Container Vessels) o ładowności ponad 18 tys. TEU złożyli też: MOL, OOCL i CMA CGM, czyli najwięksi gracze na rynku.

Skutkiem tego jest zadłużenie branży na 80 mld dolarów. - W tej sytuacji wiele firm stoi na rozdrożu. Albo zarobią krocie na rozwoju floty albo będą musieli szukać pomocy banków, by spłacić swoje długi – pisali w zeszłym tygodniu w swoim raporcie analitycy z agencji Drewry. Według ekspertów Goldman Sachs poprzedni kwartał był zdecydowanie najgorszy dla armatorów w tym roku. W dalszych kwartałach stawki powinny się powoli podnosić, by w 2016 roku w końcu osiągnąć wymarzony pułap 1000 dolarów za TEU.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.