• <
PZT_1100x200_gif_2020

Barka dopłynęła

Ogromną barkę, zbudowaną we wrocławskiej stoczni rzecznej Malbo, dopchano w minionym tygodniu do Szczecina. Morski holownik zaciągnie ją teraz do Rotterdamu. Na ten rok zaplanowano kolejne podobne transporty Odrą, ale czy dojdą do skutku? Przeszkodą może być zamknięta śluza w Brzegu Dolnym.

Miesiąc temu portal 24Kurier.pl pisał o kłopotach firm korzystających z Odrzańskiej Drogi Wodnej, w tym stoczni rzecznych: kozielskiej Damen i wrocławskiej Malbo. Zbudowane w nich jednostki, transportowane do odbiorców, utknęły na trasie, bo zamknięto śluzę w Brzegu Dolnym. Nakazała to zrobić dolnośląska inspektor nadzoru budowlanego. Powód? Fatalny stan obiektu.

Na przejście przez śluzę czekały m.in. holownik oraz dwa pchacze z Damen Shipyards Koźle, płynące w dół rzeki. W drugą stronę musiał się przeprawić lodołamacz „Borsuk”. Mimo zakazu, jednostki prześluzowano. Jak tłumaczył Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, nieprzepuszczenie ich groziło ogromnymi stratami przedsiębiorców oraz potencjalnymi odszkodowaniami, które musiałby wypłacić Skarb Państwa.

Wyjątkowo prześluzowano też później zestaw płynący z Wrocławia do Szczecina. Składał się z dużej barki zbudowanej w stoczni Malbo i dwóch pchaczy z floty kpt. Czesława Szarka, który prowadził transport.

– Barka ma 110 m długości – informował kpt. Szarek. – Jest największa, jaką można zbudować w rzecznych stoczniach w Polsce, bo nie ma dłuższych pochylni. Nazywamy ją żartobliwie „odramaksem”. Długość całego zestawu wynosi 152 m. Pchacze mają małe zanurzenie, ale dużą moc. Jeden pełni rolę wspomagającą na dziobie, a drugi, z tyłu, jest jednostką napędową i sterującą.

Barka, po przejściu wykończeniowych prac przy nabrzeżu stoczni Makrum Pomerania, zostanie dostarczona odbiorcy holenderskiemu. Do Rotterdamu zaciągnie ją morski holownik.

– W Szczecinie trzeba wypompować balast wody z ładowni, posprzątać i pomalować jednostkę – wyliczał kpt. Szarek.

Z Wrocławia wyruszył jeszcze przed świętami. Była obawa, czy zestaw bez problemu się zmieści pod mostem na Odrze Wschodniej w Gryfinie. Zarządzający nim drogowcy z Chojny byli gotowi podnieść środkowe przęsło, by to ułatwić. Jednak natura okazała się łaskawa i sprzyjający wiatr wystarczająco obniżył poziom wody. Normalnie prześwit pod mostem wynosi nieco ponad 5 m, a barka po zabalastowaniu wystawała na wysokość 5,8 m.

Malbo planuje w tym roku budowę kolejnych takich jednostek. Swoje zamierzenia produkcyjne ma też Damen. Obie spółki, ale i firmy zajmujące się transportem śródlądowym, martwią się sytuacją związaną ze śluzą w Brzegu Dolnym. Mniej więcej do połowy marca będzie przerwa nawigacyjna, ale co dalej?

– W poniedziałek, 12 stycznia, nasze służby remontowo-konserwacyjne wchodzą na śluzę – zapowiedział Piotr Stachura, rzecznik RZGW we Wrocławiu. – Chcemy ją wydzielić, tzn. wypompować wodę i „na sucho” się przyjrzeć uszkodzeniem, a następnie z nimi powalczyć. Dwa najważniejsze problemy, wskazane przez nadzór budowlany, to nieszczelność wrót i degradacja progu.

Źródło:
24kurier.pl
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 27480,00 $ tona -1,45% 13 kwi
 Cynk 2754,00 $ tona -0,18% 13 kwi
 Aluminium 2278,00 $ tona 1,06% 13 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.