• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

ARP: W kwietniu wzrosły ceny węgla dla energetyki, spadły dla ciepłownictwa

pc

01.06.2018 14:14 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski ARP: W kwietniu wzrosły ceny węgla dla energetyki, spadły dla ciepłownictwa

Partnerzy portalu

ARP: W kwietniu wzrosły ceny węgla dla energetyki, spadły dla ciepłownictwa - GospodarkaMorska.pl

W kwietniu br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 3,2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa spadła o 0,8 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w piątek wartości, jakie osiągnęły w kwietniu tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

"Kwiecień 2018 r. kontynuuje nastroje z poprzedniego miesiąca. Dla węgla przeznaczonego do energetyki to kolejny, ósmy już miesiąc wzrostu cen; dla cen węgla przeznaczonego na rynek ciepłownictwa to drugi z rzędu miesiąc spadków" - podała w piątek ARP, publikująca wartości miesięcznych indeksów w portalu Polski Rynek Węgla.

W kwietniu wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 238,22 zł za tonę (wobec 230,75 zł/t w marcu i 228,22 zł/t w lutym), a w przeliczeniu na jeden gigadżul uzyskanej z węgla energii indeks - po raz czwarty od grudnia 2015 roku - osiągnął wartość powyżej 10 zł za gigadżul. W kwietniu było to dokładnie 10,79 zł za gigadżul, wobec 9,64 zł za gigadżul w grudniu 2017 r.

"Od lutego 2018 r. ceny skoczyły równo o 10 zł na tonie węgla. Tak wysoko indeks stał ostatnio w lutym 2014 r. Wskaźnik w dalszym ciągu powiększa również swoją przewagę w porównaniu do wartości z zeszłego roku - ceny w kwietniu 2018 r. są wyższe o prawie 20 proc. niż w tym samym miesiącu rok wcześniej" - podała Agencja.

W segmencie ciepłowniczym wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych spadła w kwietniu, w stosunku do marca, o 0,8 proc., osiągając wartość 294,68 zł za tonę (wobec 297,18 zł za tonę w marcu i 299,16 zł za tonę w lutym). Oznacza to 12,11 zł za gigadżul uzyskanej z węgla energii, wobec 12,23 zł w marcu.

"Oddala się na razie wizja przebicia przez ten wskaźnik bariery 300 zł za tonę; jednak to wciąż rekordowo wysoki poziom, widziany ostatnio dla indeksu pod koniec 2013 r. W porównaniu z kwietniem zeszłego roku obecnie ceny węgla dla ciepłowni są wyższe o ponad 20 proc." - wynika z danych ARP.

Indeksy tworzone wspólnie przez ARP i TGE bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Analiza indeksów w ciągu ostatnich miesięcy wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są najwyższe od kilku lat, wciąż jest to poniżej rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

Indeksy cenowe pozwalają odnieść krajowe ceny węgla do tych obowiązujących na międzynarodowych rynkach. W przeliczeniu na warunki europejskich portów ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) wartość indeksu węgla dla energetyki wyniosła w kwietniu 79,29 USD za tonę, a dla ciepłownictwa 88,99 USD za tonę. To odpowiednio 41 proc. i 39 proc. więcej niż rok wcześniej.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Wyznaczane są co miesiąc na podstawie danych przetwarzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przy współpracy Towarowej Giełdy Energii. Obie instytucje wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie są współwłaścicielami metodologii obliczania indeksów.

Dziękujemy za wysłane grafiki.