• <

Port Gdynia dołączył do WindEurope, największej organizacji branży Offshore Wind na świecie

20.08.2020 09:11
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia dołączył do WindEurope, największej organizacji branży Offshore Wind na świecie

Partnerzy portalu

Port Gdynia dołączył do WindEurope, największej organizacji branży Offshore Wind na świecie - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Port Gdynia będzie portem instalacyjnym dla polskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. To niezwykle ważny projekt dla przyszłości energetycznej w Polsce. Tym samym Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. w związku z rozwojem branży offshore w Polsce stał się członkiem organizacji WindEurope zrzeszającej ponad 400 członków w 30 krajach, tworząc w ten sposób największą organizację związaną z branżą offshore na świecie. Wśród członków są europejskie porty, w których obsługiwane są elementy morskich farm wiatrowych. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. dokłada wszelkich starań, aby stać się pierwszym polskim portem na mapie zielonej energii z farm wiatrowych.

Polskie morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski w gospodarce niskoemisyjnej, przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz pomóc w procesie dekarbonizacji. Morskie farmy wiatrowe mają być głównym motorem napędowym rozwoju zielonej energii w Polsce w ciągu najbliższych dwóch dekad.

Port Gdynia jest portem najbliżej położonym (od strony wschodniej) względem obszarów morskich w polskiej strefie przybrzeżnej, przeznaczonych do lokalizacji morskich farm wiatrowych. Lokalizacja zaplecza logistycznego dla elementów budowy morskich farm wiatrowych w Gdyni spełnia niezbędne wymagania dla tego typu obiektów - DOWNVInD (Distant Offshore Windfarms with No Visual Impact in Deepwater). Port Gdynia spełnia wszystkie warunki nawigacyjne do obsługi statków instalacyjnych typu „jack-up” oraz „dynamic positioning”. W Porcie Gdynia regularnie odbywają się przeładunki elementów farm wiatrowych. Port Gdynia ceniony jest za serwis wysokiej jakości oraz doświadczenie w przeładunkach ponadgabarytowych, przez co często wybierany jest przez kontrahentów do obsługi ładunków o nietypowej wielkości. W terminalu BCT Gdynia obsłużono kolejny ładunek elementów farm wiatrowych. Na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy, zarządzanej przez Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe, znalazło się 60 śmigieł o długości 63 m, 30 gondoli silnikowych ważących 69 ton każda i piasty utrzymujące konstrukcję wiatraków. Część z nich trafi na teren budowy farmy wiatrowej „Jasna”, jednej z największych tego typu w Polsce, która zostanie uruchomiona do końca 2020 roku. W skali roku ma ona za zadanie wyprodukować 400 GWh energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu na energię około 100 tys. średniej wielkości gospodarstw domowych.

Ponadto Port Gdynia prowadzi badania mające na celu rozwój sektora offshore, w szczególności w zakresie możliwości utworzenia zaplecza do obsługi elementów do budowy morskich farm wiatrowych na terenach gminy Kosakowo, Rumia oraz miasta i gminy Gdynia (w 2019 r. podpisano list intencyjny o współpracy).

Port Gdynia to uniwersalny, nowoczesny port specjalizujący się w obsłudze ładunków drobnicowych,  przewożonych w kontenerach oraz w systemie ro-ro, w oparciu o dobrze rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych obejmujących zaplecze lądowe, regularne linie żeglugi bliskiego zasięgu oraz połączenia promowe (terminal promowy). Port Gdynia jest ważnym ogniwem w korytarzu VI Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) i uznana marka w systemach transportowo-logistycznych na całym świecie.

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.