• <
KONGSBERG_2023

Lekarstwo na kryzys? Praca!

ew

28.09.2020 11:20

Partnerzy portalu

Lekarstwo na kryzys? Praca! - GospodarkaMorska.pl

Pandemia koronawirusa i związany z nią kryzys gospodarczy spowodowały zaprzestanie wielu działań produkcyjnych, problemy z dostawami, odwołane kontrakty czy trudności w wykonywaniu zleceń. Niektóre firmy stanęły przed dylematem: zawiesić działalność czy dostosować się do nowej rzeczywistości.

Jak powiedział nam Rafał Bogusz z gdańskiej firmy NGL Machining: „Lockdown dotknął nas w momencie, kiedy testowaliśmy przenośne, współrzędnościowe urządzenie pomiarowe marki FARO®,  (FARO® Laser Tracker VantageE, FAROArm®, FARO® ScanArm)Jak wszyscy, w tamtym czasie stanęliśmy przed decyzją: "co robić dalej?" i jak się zachować w tym nietypowym czasie. Wspólnie z pracownikami podjęliśmy decyzję, że pracujemy dalej!”

Potrzebna była reorganizacja pracy, przestrzeganie rygorystycznych zasad bezpieczeństwa i dopięta na ostatni guzik logistyka. „Wprowadziliśmy systemy zmianowe, chcieliśmy, żeby nasi pracownicy ograniczyli kontakt między sobą praktycznie do zera. Skupiliśmy się na obsłudze klientów z rynku lokalnego oraz tych, dla których już wcześniej wykonywaliśmy prace. Raczej nie podejmowaliśmy się nowych prac, zresztą w tamtym okresie nie było praktycznie żadnych nowych zapytań. Większość firm zdecydowała się jednak na ograniczenie produkcji oraz odłożenie remontów na nowe lepsze czasy” - dodaje Bogusz.


Gospodarka Morska


Jednym z nielicznych a zarazem ciekawszych zleceń, które w okresie lockdownu podjęła się firma NGL Machining były pomiary wykonywane na zlecenie producenta łopat do wież wiatrowych (LM Wind Power Blades (Poland) Sp. z o.o.). Cyklicznie wykonywane pomiary form miały na celu skontrolowanie, wykonanie ewentualnej korekty, położenie elementów definiujących poprawność geometryczną produkowanych łopat. Jak zdradził nam Rafał Bogusz: „Byliśmy jedyną firmą, która podjęła się w trudnym czasie lockownu tego zadania. Trudność zlecenia polegała m.in. na jego logistyce. Musieliśmy w pełni dopasować się do cykli produkcyjnych. W praktyce, byliśmy gotowi do pomiarów niemal 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można powiedzieć, że na tych kilka tygodni, nasz zespół pomiarowy przeprowadził się do Goleniowa, co w dobie epidemii nie było takie proste”.

Precyzja wykorzystywanego do pomiarów Laser Tracker-a FARO Vantage E, w sposób bezpośredni przełożyła się na optymalizację procesów produkcyjnych. Możliwość uzyskiwania wyników w czasie rzeczywistym, możliwość ich wielokierunkowej analizy sprawiły, że tracker w okresie tych kilku tygodni stał się niezastąpionym urządzeniem, pozwalającym na natychmiastową reakcję zespołów wykonawczych mechaników.

„Nasza dyspozycyjność i profesjonalizm w okresie lockdownu udowodniły, że można na nas polegać nawet w najtrudniejszych, kryzysowych sytuacjach” - podsumowuje Bogusz.

Firma NGLMachining w trakcie zaledwie 5 lat osiągnęła pozycję lidera w swojej branży na rynku polskim. Spółka wyspecjalizowała się w świadczeniu usług dla przemysłu stoczniowego. Sukcesywnie jednak umacnia pozycję w innych przemysłach, wykonując usługi m.in. dla zakładów energetycznych, chemicznych, petrochemicznych i wydobywczych.

Od niespełna roku spółka poszerzyła swoją działalność o świadczenie usług z zakresu metrologii przemysłowej, wychodząc na zewnątrz z usługą pomiarów, które firma wykonywała dotychczas tylko na własne potrzeby. Gospodarka Morska
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.