• <
gryfia_70lat

Lech Kaczynski zwodowany. Pierwszy z gazowców trafi do PGNiG jeszcze w tym roku?

gm

08.06.2022 23:01
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Lech Kaczynski zwodowany. Pierwszy z gazowców trafi do PGNiG jeszcze w tym roku?

Partnerzy portalu

Lech Kaczynski zwodowany. Pierwszy z gazowców trafi do PGNiG jeszcze w tym roku? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Knutsen OAS Shipping

PGNiG będzie czarterować statki od norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping. Pierwszy z nich został już zwodowany w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries. To gazowiec Lech Kaczynski, który może pomieścić 174 tys. m sześc. gazu. Budowa jednostki rozpoczęła się pod koniec sierpnia.

Informację o wodowaniu statku dla PGNiG przekazał francuski oddział norweskiego armatora Knutsen OAS Shipping.

Gazowiec Lech Kaczynski może zostać przekazany przed końcem tego roku. Został uruchomiony 4 czerwca.

Przypomnijmy. W 2020 roku PGNiG zawarła umowę dotyczącą czterech gazowców do transportu LNG. W ramach umowy polski koncern będzie użytkował statki wyłącznie przez 10 lat. Pod koniec 2021 roku kontrakt został rozszerzony o dwa kolejne statki.

Statki na zlecenie armatora powstają w Korei Południowej, w stoczni Hyundai Heavy Industries. Statki mają służyć do transportu skroplonego gazu zamawianego w USA na zasadzie FOB (Free on Board), czyli z prawem dostarczenia surowca w dowolne miejsce na świecie, a nie do z góry ustalonego terminalu.

Na życzenie PGNiG pierwszy ze statków, o stoczniowym numerze Hyundai Ulsan 3243, nazwano Lech Kaczynski na cześć zmarłego prezydenta Polski. Drugi z czarterów będzie nosił imię Grażyna Gęsicka, za byłą minister rozwoju regionalnego. 


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.