• <
siemens_gamesa_2022

Kładka tymczasowa na Moście Rogoźników w Gdańsku. Zobacz pierwsze zwodzenie [WIDEO]

AK

02.11.2021 19:00 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Kładka tymczasowa na Moście Rogoźników w Gdańsku. Zobacz pierwsze zwodzenie [WIDEO]

Partnerzy portalu

Kładka tymczasowa na Moście Rogoźników w Gdańsku. Zobacz pierwsze zwodzenie [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Anna Konopka/ wideo: UM Gdańsk

Tymczasowa kładka, zainstalowana na istniejących przyczółkach i filarach mostu Rogoźników przy ulicy Szopy, została we wtorek (2 listopada) po raz pierwszy otwarta nad Kanałem Motławy. Zwodzenie kładki jest konieczne w celu uzyskania żeglowności toru wodnego dla wykonawcy mariny – firmy Hydrobudowa Gdańsk. Prace pogłębieniowe, dla potrzeb których kładka będzie otwierana, potrwają do końca marca 2022 roku. Budowa nowej mariny to część inwestycji miasta Gdańska oraz firmy Granaria w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów.  

W ramach umowy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym polegającej na „Zagospodarowaniu północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku”, Granaria Development Gdańsk Sp. z o.o. realizuje inwestycję przebudowy Mostu Stągiewnego na zwodzony. W związku z trwającym zamknięciem Mostu Stągiewnego, uruchomiono tymczasową kładkę dla pieszych na istniejących przyczółkach i filarach mostu Rogoźników przy ulicy Szopy, która ma za zadanie umożliwić pieszym przejście z Długich Ogrodów na Wyspę Spichrzów (do ul. Motławskiej).

CZYTAJ więcej: Trwa przebudowa Mostu Stągiewnego. Dzięki niej powstanie nowa marina w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Kładka złożona jest z systemowych elementów rusztowaniowych. Konstrukcja obiektu umożliwia zwodzenie jej poprzez przesunięcie środkowej części obiektu w kierunku ul. Motławskiej. Rozsunięcie środkowego przęsła umożliwia przepłynięcie jednostek, które są wykorzystywane przy budowie mariny.  

Zwodzenie kładki ułatwi budowę mariny  

Przy budowie mariny na południe od mostu Stągiewnego, wykorzystywane są szalandy. To specjalne statki, służące do przewozu urobku wydobytego przez pogłębiarki. Aby umożliwić dopłynięcie tych jednostek do miejsca, gdzie prowadzona jest inwestycja, konieczne jest czasowe otwieranie kładki. Obiekt będzie zwodzony, wyłącznie na potrzeby prac prowadzonych przez firmę Hydrobudowa Gdańska Sp. z o. o., która realizuje budowę mariny. 

Cały proces zwodzenia obiektu prowadzony będzie przez wykwalifikowanych pracowników z firmy dostarczającej rusztowania. Obiekt będzie zamykany dla pieszych bezpośrednio przed rozpoczęciem procedury zwodzenia, a przed ponownym otwarciem będzie sprawdzany przez obsługę pod kątem sprawności technicznej. Prace pogłębiarskie prowadzone będą wyłącznie w ciągu dnia w terminie od wtorku, 2 listopada do 30 marca 2022 roku. Ze względu na konieczność wypływania statków na wody morskie, terminy otwarć i zamknięć uwarunkowane są od lokalnych warunków atmosferycznych i żeglownych na akwenach. 

Most zwodzony, nowa marina 

W ramach realizacji projektu PPP, Granaria zobowiązana jest do realizacji celu publicznego, jakim jest przebudowa Mostu Stągiewnego na zwodzony oraz rozbudowa mariny, co pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości Nowej Motławy.  Przyczyni się to również do wzrostu atrakcyjność turystycznej wschodniego brzegu Wyspy Spichrzów. Dzięki zwodzonemu mostowi marina będzie mogła obsłużyć większą ilość turystów przypływających do Gdańska swoimi jednostkami, tym samym niezagospodarowane dotychczas tereny nabrzeża staną się bardziej atrakcyjne dla pieszych i będą stanowić urozmaicenie dla ścisłego centrum Gdańska. 

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.