• <
BOTA_2023

Będzie wydobycie ponad stuletniego holownika z dna szczecińskiego Jeziora Dąbie

29.06.2015 10:54 Źródło: własne
Strona główna Będzie wydobycie ponad stuletniego holownika z dna szczecińskiego Jeziora Dąbie
Będzie wydobycie ponad stuletniego holownika z dna szczecińskiego Jeziora Dąbie - GospodarkaMorska.pl

Trzy lata temu członkowie Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza odnaleźli na dnie Jeziora Dąbie kompletnie zachowany holownik parowy, wybudowany w 1912 roku. Teraz działacze planują wydobycie jednostki o nazwie „Bolek”. Mają już na to zgodę od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Bolek został prawdopodobnie wybudowany w jednej z holenderskich stoczni w 1912 roku. W 1927 roku przeszedł remont, podczas którego wyposażono go w maszynę parową Van Smith o mocy 120 KM. Nieznane są jednak jego losy w trakcie II Wojny Światowej. W 1947 roku jego wrak został wydobyty z dna Zalewu Wiślanego i wyremontowany w Stoczni Rzecznej w Elblągu. Od 1948 roku już jako „Bolek” figuruje w spisie jednostek w Urzędzie Morskim w Gdańsku. 18-metrowa jednostka została wycofana w 1968 roku, a rok później przekazana Lidze Obrony Kraju w Szczecinie.

- To jedyny taki holownik parowy w całym kraju, dlatego staramy się z całych sił, by go wydobyć – mówi Aleksander Ostasz ze Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza. Koszt wydobycia jednostki to około 100 tys. zł. - Jesteśmy przygotowani na taki wydatek. Pozostaje jednak pytanie: co dalej? Musimy dokładnie zbadać jednostkę, bo jest możliwość jej odrestaurowania. Jeżeli jednak to będzie niemożliwe ten holownik powinien się znaleźć w przyszłym Muzeum Morskim w Szczecinie – twierdzi Aleksander Ostasz.

Dane techniczne holownika „Bolek”: (z archiwum Polskiego Rejestru Statków)

długość: 18,00 m
szerokość: 4,51 m
zanurzenie: 1,98 m
wyporność: 37 BRT
napęd: 1 maszyna parowa podwójnego rozprężania firmy Van Smith, Rotterdam
moc: 120 KM
prędkość max: 9,5 węzła
załoga: 6 osób

Dziękujemy za wysłane grafiki.