• <
nauta_2024

ST3 Offshore dywersyfikuje portfel zamówień

pc

18.09.2018 14:27 Źródło: własne

Partnerzy portalu

ST3 Offshore dywersyfikuje portfel zamówień - GospodarkaMorska.pl

ST3 Offshore w restrukturyzacji dywersyfikuje portfel zamówień. Obecnie spółka realizuje kontrakt dla lokalnego podmiotu z branży stoczniowej i konstrukcji stalowych. W zakładzie budowane są karmniki dla łososi.

Jak poinformowała portal GospodarkaMorska.pl Bogna Bartkiewicz, specjalista ds. public relations w ST3 Offshore w restrukturyzacji, karmnik to stalowa konstrukcja składająca się z ram o wymiarach kilkudziesięciu metrów każda. Zakład wyprodukuje łącznie kilka takich obramowań wraz z wyposażeniem dodatkowym. Wartość kontraktu i szczegóły realizacji obejmuje tajemnica handlowa.

Obecny kontrakt umożliwia wykorzystanie produkcyjnego potencjału fabryki ze Szczecina. Rok 2018 jest dla branży offshore szczególny – nastąpiło nieznaczne spowolnienie w uruchamianiu produkcji dla obszaru energetyki odnawialnej, ponieważ rozpoczęcie budowy kolejnych farm wiatrowych planowane jest od przyszłego roku.

– Fabryka jest w stanie zbudować każdą dużą konstrukcję stalową i przygotować ofertę zgodną z oczekiwaniami klienta, nie tylko z branży offshore, stąd decyzja o przyjęciu do realizacji zlecenia spoza podstawowego zakresu działań zakładu – mówi Bogna Bartkiewicz, specjalista ds. public relations w ST3 Offshore w restrukturyzacji.

Dodała, że spółka otrzymuje liczne zapytania ofertowe dotyczące zleceń związanych zarówno z branżą offshore, jak i z produkcją z obszaru gospodarki morskiej oraz konstrukcji stalowych znajdujących zastosowanie w lądowej infrastrukturze. Na każde z tych zapytań przygotowywane są kompleksowe oferty realizacji produkcji.

Szczeciński zakład działalność opiera jednak głównie na produkcji wielkogabarytowych konstrukcji z obszaru energetyki odnawialnej. Trwają rozmowy na temat nowych kontraktów, ich szczegóły objęte są tajemnicą biznesową.

Ostatnim projektem dla sektora offshore realizowanym przez ST3 Offshore w restrukturyzacji była budowa 20 fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych dla duńskiego koncernu energetycznego Ørsted. Olbrzymie konstrukcje kratownicowe (ponad 50 m wysokości i prawie 700 t wagi każda) transportowane były specjalną barką do portu w Cuxhaven (Niemcy) w asyście holownika. Tam zostały rozładowane oraz doposażane w niezbędne instalacje elektryczne, sterujące oraz nawigujące, i posadawiane na tzw. suction bucketach (kotwach ssących). Tak zmontowane klient transportował we własnym zakresie na miejsce docelowe – farmę wiatrową Borkum Riffgrund 2 (BR2) na Morzu Północnym. Był to drugi kontrakt dla tego klienta.

ST3 Offshore w restrukturyzacji zajmuje się produkcją fundamentów, platform pośrednich i innych konstrukcji stalowych przeznaczonych na morskie farmy wiatrowe. W październiku ubiegłego roku podpisano porozumienie z właścicielami i klientami ST3 Offshore, na mocy którego dotychczasowy mniejszościowy właściciel – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS – objął 80% udziałów w spółce i tym samym przejął nad nią pełną kontrolę operacyjną. Na terenie fabryki znajduje się największa w Europie suwnica (120 m wysokości, 1 400 t udźwigu), przeznaczona do finalnego montażu i załadunku struktur o wysokości do 90 metrów. Doskonała lokalizacja na wyspie na rzece Odrze umożliwia bezpośredni załadunek konstrukcji na barki oraz łatwy dostęp do Bałtyku i Morza Północnego.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.