Od wtorku do piątku (20-23 września) potrwa Kongres Gospodarki Morskiej Portu Gdynia im. Tadeusza Wendy. Wydarzenie odbędzie się w sali koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ul. Rotterdamska 9).
Polska otworzyła kanał, którym statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich, napisał w niedzielę największy dziennik Holandii „De Telegraaf”. Gazeta cytuje w tytule artykułu słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
Media w USA odnotowały sobotnie otwarcie Przekopu Mierzei Wiślanej, notując symboliczną datę inauguracji i jej cel, jakim jest uniezależnienie się od Rosji. O wydarzeniu napisał m.in. "Washington Post".
W Polsce zainaugurowano w sobotę nowy kanał, który połączy Zalew Wiślany z Bałtykiem. Rząd chce uniezależnić kraj od Rosji. Wojna na Ukrainie nadaje projektowi, który rozpoczął się w 2018 roku, nowe znaczenie polityczne - pisze w sobotę portal stacji Deutschlandfunk.
W przyszłości część statków, które obecnie zawijają do Gdańska będzie mogło to zrobić także w Elblągu - powiedział w sobotę minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że dzięki kanałowi żeglugowemu przez Mierzeję Wiślaną zyska cały region warmińsko-mazurski.
Admirał Osama Rabie, przewodniczący i dyrektor zarządzający SCA, ogłosił w sobotę zwiększenie opłat tranzytowych dla wszystkich rodzajów statków o 15 proc. i o 10 proc. dla masowców i statków wycieczkowych od początku stycznia 2023 r.
W sobotniej uroczystości poza szefem rządu uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dzięki nowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską Polska zyska niezależne od Rosji przejście z Zalewu na Bałtyk. Od 18 września kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających.
Przekop Mierzei Wiślanej, to pierwszy etap ożywiania gospodarczego Zalewu Wiślanego; planujemy budowę terminali zewnętrznych dla masowców na wodach akwenu na wysokości Suchacza - przekazał w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Hotelarze i restauratorzy z Elbląga liczą, że otwarcie nowej drogi wodnej z Bałtyku przez Zalew Wiślany do ich miasta spowoduje napływ zagranicznych turystów. Mieszkańcy chcą, by Elbląg odżył i przestał być "sypialnią Gdańska".
Trzy jednostki służb państwowych najpierw przepłyną przez śluzę w ramach odbioru technicznego: jednostka flagowa Urzędu Morskiego Zodiak II, Straży Granicznej i SAR-u - wskazał wiceszef MI Marek Gróbarczyk, odnosząc się do sobotnich oficjalnych uroczystości otwarcia kanału na Mierzei Wiślanej.
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Kadm. Zdonek: Trzy nowe okręty podwodne wzmacniają polski potencjał na morzu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
„Logistyka lubi ciszę”. Czy przepisy stoją na przeszkodzie rozwoju branży logistycznej? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Polska bramą do Europy Środkowo-Wschodniej [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
Nowy etap służby Kormoranów. ORP Mewa dołączy do Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych NATO