• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).

05.09.2023, 10:13
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Rafy z ostryg mają chronić Florydę

Oceanolodzy zamierzają hodować rafy z ostryg i innych organizmów. Mają one chronić wybrzeża Florydy przed powodziami, erozją i sztormami.

15.05.2023, 06:27
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Nawiązanie globalnej współpracy partnerskiej pomiędzy WWF i Ørsted

Współdziałanie obu firm ma przyspieszyć wdrażanie rozwiązań na rzecz morskiej energetyki wiatrowej, zwiększających różnorodność biologiczną oceanów. Pomoże to osiągnąć osiągać cele dla klimatu i różnorodności biologicznej na skalę globalną. [VIDEO]

31.10.2022, 11:42
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

W. Brytania. Setki tysięcy przypadków zrzucania nieoczyszczonych ścieków do morza

Zrzucanie przez brytyjskie firmy wodociągowe nieoczyszczonych ścieków do morza, co może mieć miejsce tylko w wyjątkowych sytuacjach, w rzeczywistości jest nagminną praktyką - wynika z kolejnych analiz publikowanych danych.

23.08.2022, 16:32
Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo

Chorwacja. Media: uchodząca do Adriatyku rzeka Neretwa zatruta metalami ciężkimi

Mającą swoje źródła w Bośni i Hercegowiny i wpływającą przez Chorwację do Adriatyku Neretwę zatruwają ścieki przemysłowe oraz wpuszczana z Mostaru kanalizacja - podał w poniedziałek dziennik "Slobodna Dalmacija". Gazeta, powołując się na Agencję ds. obszaru wodnego Morza Adriatyckiego, poinformowała, że w rzece wykryto nawet 10-krotnie większe niż dopuszczane ilości miedzi, cynku i niklu.

22.08.2022, 11:56
Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas

Ørsted inwestuje w rewilding morski [WIDEO]

Duński deweloper projektów wiatrowych Ørsted oraz organizacja ARK Nature łączą siły w projekcie, który ma udowodnić, że morskie farmy wiatrowe mogą iść w parze z przyrodą. Partnerzy wdrożą zasady rewildingu morskiego na rzecz przywrócenia bioróżnorodności oceanów.

27.05.2022, 18:33
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Kanada. Badanie: ponad miliard morskich stworzeń zginęło przez falę upałów

Podczas fali upałów w Kanadzie na przełomie czerwca i lipca na liczącym 6,5 tys. km odcinku wybrzeża Pacyfiku zginęło ponad miliard małych stworzeń morskich, w tym małży, ostryg i ślimaków - wynika z szacunków biologa morskiego Chrisa Harleya, które cytuje w poniedziałek agencja Reutera.

13.07.2021, 09:03
Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu

ZEA: W Dubaju otworzono najgłębszy na świecie basen do nurkowania [WIDEO]

W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich otworzono najgłębszy na świecie 60-metrowy basen do nurkowania, gdzie głęboko pod wodą można grać w szachy, piłkarzyki i inne gry, a także odkrywać opuszczone, zatopione miasto - informują w poniedziałek lokalne media.

13.07.2021, 08:07
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Koralowce, budowniczowie raf, są sprytniejsze niż sądzono

Koralowce to organizmy bardziej złożone, niż sądzili niektórzy badacze. Zwierzęta te potrafią regulować tworzenie minerałów, z których powstaje ich szkielet - wynika z badań kierowanych przez Polaków, którzy odkryli koralowce o nietypowej strukturze szkieletu. A to szansa, że część koralowców poradzi sobie np. z rosnącym zakwaszeniem oceanów.

24.12.2020, 12:00
Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo

Jeśli nie zmniejszymy emisji, rafy koralowe znikną do końca tego wieku, a ryb będzie coraz mniej

Jeśli nie zostaną podjęte radykalne i natychmiastowe działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i lokalnego wpływu na środowisko to rafy koralowe, jakie znamy, prawdopodobnie przestaną istnieć do końca tego wieku - ostrzega Andréa Grottoli, prezes International Coral Reef Society. Zagrażają im rosnące temperatury, zakwaszenie oceanów, spływy powierzchniowe i zanieczyszczenia. 110 organizacji naukowych, zajmującymi się naukami o wodzie, zrzeszających łącznie ponad 80 tys. naukowców z całego świata - również z Pols

06.10.2020, 15:37
nauta_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.