• <

Wynik wyszukiwania - "transatlantyk" - Wiadomości

Międzynarodowy spór o "Święty Graal wśród wraków". Stawka idzie nawet o 20 mld dolarów

Odkryty w 2015 roku nieopodal wybrzeży Kolumbii wrak hiszpańskiego galeonu San Jose rozpala wyobraźnie nie tylko fascynatów morskich tajemnic i historii, ale też przedstawicieli władz. Roszczenie do znajdującego się na nim skarbu, którego wartość jest liczona w miliardach dolarów, zgłaszają rządy państw oraz reprezentanci szeregu instytucji.
08.11.2023

Dar Młodzieży dotarł na równik

Cel został osiągnięty, w czwartek, 28 września o godz. 19.10 czasu Greenwich (22.10 w Polsce) Dar Młodzieży przekroczył równik! Dowodzona przez komendanta Rafała Szymańskiego fregata szkolna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni upamiętniła w ten sposób 100-lecie przejścia równika przez pierwszy statek pod biało-czerwoną banderą – Lwów, żaglowiec Szkoły Morskiej w Tczewie.
01.10.2023

Historyczny rejs Daru Młodzieży. Kolejnym etapem jest równik

Słynny polski okręt szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni opuścił Wyspy Zielonego Przylądka i zmierza na równoleżnik zero, co zajmie mu blisko trzy tygodnie. W ten sposób żaglowiec ma upamiętnić 100-lecie przekroczenia równika przez pierwszy, polski statek płynący pod biało-czerwoną banderą. czyli również jednostkę szkolną Lwów, która jako statek UMG w latach 1921-1930.
25.09.2023

Port Gdynia inspiruje artystów

Kiedyś port dał początek miastu Gdynia i pracę ludziom, a wraz z rozwojem cywilizacji, kolejnym elementem odpowiedzialności za region jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym licznych inicjatyw zarówno sportowych jak i kulturalnych. Port Gdynia powstał jako żywa wizytówka Polski, jej potencjału ekonomicznego i myśli technicznej. Port jest częścią gdyńskiej tradycji i inspiracją rozwoju. Na fali entuzjazmu, jaki budziło odzyskanie dostępu do morza, a także wielkich portowych inwestycji narodziła się̨ też polska marynistyka.
31.07.2023

Fincantieri – biznes w dokach po włosku. Nauki dla Polski

Przychody na poziomie 3 669 mln euro i ich wzrost o 4,5% w porównaniu z I półroczem 2022 r. EBITDA 185 mln euro, przy marży EBITDA na poziomie 5% oraz portfelem zamówień na 88 statki i okręty o wartości 22 mld euro. Dołączając do tego zamówienia na projekty, systemy i wyposażenie, portfel kontraktów osiągnął na koniec czerwca br. wartość 34,2 mld euro – to najkrótsza recenzja możliwości jednej grupy stoczni w realiach europejskich. Zarząd Grupy Fincantieri ogłosił wyniki za pierwsze półrocze 2023 r.
29.07.2023

Poczta Polska wyemitowała znaczki z polskimi transatlantykami

Poczta Polska wyemitowała trzy znaczki z polskimi statkami transatlantyckimi w ramach serii "Polskie transatlantyki". Wizerunki statków w szacie wojennej z obrazów Adama Werki przedstawiają jednostki MS Piłsudski, MS Batory oraz MS Sobieski – podała w poniedziałek spółka.
17.07.2023

OceanGate zawiesza wszystkie wyprawy po śmiertelnym wypadku łodzi podwodnej Titan

Zajmująca się turystyką podwodną amerykańska firma OceanGate zawiesiła wszystkie operacje eksploracyjne i komercyjne, jak podała na swojej stronie internetowej. Jest to efekt tragicznej, czerwcowej wyprawy łodzi Titan, która w wyniku awarii implodowała podczas turystycznego rejsu w pobliżu wraku transatlantyku Titanic, zabijając wszystkich pasażerów. Głośna sprawa zelektryzowała opinię publiczną i podniosła debatę odnośnie bezpieczeństwa morskiego, a także kontroli realizacji komercyjnych rejsów w głębiny morskie.
07.07.2023

Szczątki statku Titan przetransportowano do Kanady. Trwa międzynarodowe śledztwo pod auspicjami USA

Kanadyjskie media oraz amerykańskie służby morskie poinformowały, że pozostałości po łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w ubiegłym tygodniu, trafiły w końcu na ląd. Stan pozostałości jednostki wskazuje, jak destrukcyjna okazała się siła głębin w momencie katastrofalnego wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób, które chciały zobaczyć słynny wrak transatlantyku Titanic.
29.06.2023

Nurkowie dokumentują nowe szczegóły dotyczące słynnych wraków Royal Navy

Nurkowie współpracujący z Muzeum Scapa Flow na Orkadach skorzystali z wyjątkowej pogody, aby ponownie odwiedzić jedne z najsłynniejszych, brytyjskich wraków, znajdujących się nieopodal Wielkiej Brytanii. najsłynniejszych wraków na wyspach - i zarejestrować je za pomocą najnowszych podwodnych kamer i technologii.
19.06.2023

Ryzyko kolizji na morzu – klasyczny „Peril of the seas”

Mimo że dzisiejsze urządzenia nawigacyjne są zaawansowane technologicznie, nadal spotykamy się z kolizjami statków na morzu. Tego typu zdarzenia obejmują zwykle wypadek lub uszkodzenie statku lub jego ładunku w czasie transportu, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla ludzi, mienia i środowiska.
13.06.2023

Powstał model 3D obecnego stanu wraku Titanica. Zobacz niesamowitą wizualizację

Zespół ekspertów zakończył najbardziej szczegółowe badanie wraku Titanica, jakie dotychczas przeprowadzono, tworząc "cyfrowego bliźniaka" słynnego statku i miejsca jego spoczynku, o niespotykanym dotąd poziomie szczegółowości.
19.05.2023

Tajemnice morskich głębin na wyciągnięcie ręki. Zbliża się finisaż wystawy „Do DNA…” w Narodowym Muzeum Morskim

Już ponad 80 tys. osób obejrzało wystawę „Do DNA. 50 lat archeologicznych badań podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku". Na tak dużą frekwencję wpływają niezwykłe eksponaty wydobyte z dna Morza Bałtyckiego. Wśród nich: masło sprzed 200 lat i flet poprzeczny liczący 235 lat! Muzealnicy zapraszają na finisaż wystawy. 30 grudnia już po raz ostatni tajemnice zabytków, razem ze zwiedzającymi, odkryje archeolog podwodny.
28.12.2022

Poznaj historię przemysłu stoczniowego w Gdańsku. Europejskie Centrum Solidarności zaprasza

Jak zapowiadają organizatorzy "Stocznia", to pierwsza tak kompleksowa wystawa o historii państwowego przemysłu stoczniowego w Gdańsku, dokumentująca ponad 150 lat dziejów miasta – od połowy XIX wieku, kiedy powstała pierwsza stocznia państwa pruskiego w Gdańsku, poprzez historię dwóch wojen światowych, Stoczni Gdańskiej w czasach komunizmu do współczesności. Wystawa opowiada z perspektywy doświadczenia przemysłu stoczniowego w Gdańsku polityczną, społeczną i kulturową historię Polski i Europy.
08.07.2022

Włoska marynarka wojenna z nowym okrętem z krajowej stoczni Fincantieri

W ramach serii naszych analiz dotyczących rynku okrętowego przedstawiamy informacje na temat kolejnych nowych ciekawych konstrukcji i budów jednostek pływających. Dzisiaj o jednej z innowacji wojskowego budownictwa okrętowego – wielozadaniowej jednostce patrolowej dopiero co dostarczonej dla włoskiej marynarki wojennej.
28.03.2022

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji.
08.12.2021

Zatonięcie transatlantyku m/s "Piłsudski" – 82. rocznica

Przedstawiamy kolejną analizę wypadku morskiego w ramach naszego cyklu specjalistycznych tekstów dotyczących żeglugi i największych katastrof oraz wypadków morskich, które miały miejsce w przeszłości jak również obecnie. Tym razem nieco bardziej historycznie nawiązujemy do rocznicy zatonięcia naszego przedwojennego transatlantyku M/S „Piłsudski”.
11.11.2021

Zasłużonym dla Polski Morskiej i Pomorza

W niedzielę przedstawiciele pomorskich społeczności, Marynarki Wojennej RP oraz Polskiej Marynarki Handlowej, morskich uczelni i organizacji społecznych, którym bliskie są związki Polski z Bałtykiem spotkali się na Cyplu w Rewie, gdzie znajduje się Ogólnopolska Aleja Zasłużonych Ludzi Morza.
16.06.2021

W Chinach powstaje kopia Titanica

Ponad 100 lat od zatonięcia Titanica, tysiąc kilometrów od najbliższego morza, w chińskiej prowincji Syczuan powstaje kopia słynnego transatlantyku. Będzie co roku przyciągać od dwóch do pięciu milionów turystów – twierdzi prowadzący budowę przedsiębiorca Su Shaojun.
23.05.2021

Pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy (popularny na stacjach AdBlue) na statek

W najstarszym istniejącym fragmencie szczecińskiej stoczni, odbył się pierwszy w polskim porcie załadunek NOXy na statek - poinformowała Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" SA.
26.04.2021

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Zbliża się kolejna edycja „Mini Przeglądu Filmów Morskich” przygotowana w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W programie festiwalu znajdą się zarówno filmy pełnometrażowe, jak i krótkie reportaże. Wydarzenie odbędzie się online 30 kwietnia.
15.04.2021

Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej

Przyszłość współpracy transatlantyckiej po zmianie politycznej w Waszyngtonie była tematem piątkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
29.01.2021

PE stawia Waszyngtonowi warunki poprawy relacji transatlantyckich

Parlament Europejski opublikował w czwartek na swojej stronie internetowej memorandum w sprawie relacji transatlantyckich i zaproponował kilka dziedzin, w których mogłyby one zostać poprawione. Przede wszystkim jest to jednak lista oskarżeń, wymówek i żądań pod adresem USA.
14.01.2021

Recenzja książki: Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków" J. Tarasiewicza

Szalupą przez Atlantyk: rejs "Chatki Puchatków"Jerzego Tarasiewicza to publikacja o charakterze wspomnieniowym - po wielu latach zostają odtworzone wydarzenia z II połowy lat 50. XX wieku. Tytuł książki sugeruje relację z wielotygodniowego rejsu po Oceanie Atlantyckim. Tak jednak nie jest, gdyż autor wypłynął na Atlantyk dopiero po dłuższej żegludze po Bałtyku, Morzu Północnym, rzekach Francji i Morzu Śródziemnym. Wbrew tytułowi, Szalupą przez Atlantyk …, nie opisuje rejsu jedną szalupą, a dwiema.
30.12.2020

Premier: rozmowy na szczycie unijnym o relacjach transatlantyckich UE - USA były bardzo budujące

Rozmowy na szczycie unijnym o relacjach transatlantyckich były bardzo budujące - ocienił premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu szczytu w Brukseli. Zapewnił, że UE buduje plany ścisłej współpracy z administracją amerykańską nowego prezydenta USA Joe Bidena.
11.12.2020

Grudzień przy ul. Polskiej 1

Muzeum Emigracji w dalszym ciągu pozostaje zamknięte dla zwiedzających. Swoje działania przeniosło w całości do sieci. Grudzień w placówce przy ul. Polskiej 1 zapowiada się niezwykle interesująco.
03.12.2020

Dworzec Morski będzie świętować 87. urodziny

Powiedzieć, że wraz z wybraniem budynku Dworca Morskiego na siedzibę Muzeum Emigracji budynek ten otrzymał drugie życie, to nic nie powiedzieć. Odkąd w mury odrestaurowanego w 2013 roku budynku przy ul. Polskiej 1 zawitała ekipa muzealna, budynek tętni życiem, stał się miejscem inspirujących spotkań i niezwykłych wydarzeń. Tradycją stało się świętowanie urodzin Dworca Morskiego. Ten rok jest inny, dlatego wydarzenie odbędzie się w zmienionej formule. Dla miłośników nhistorii i przyjaciół Muzeum Emigracji przygotowano słuchowisko.
27.11.2020

A może morze? Interaktywny zeszyt o morzu

Co robić w wakacje? To pytanie nieraz zadają sobie rodzice, szukając letnich rozrywek dla swoich dzieci. Oficyna Wydawnicza Oryginały w partnerstwie z Gdynią daje ciekawą opcję dla najmłodszych – nowy morski zeszyt. „A może morze?” to interaktywna publikacja, która na dobre wciągnie najmłodszych w nadmorski klimat.
16.08.2020

Do morza Odrą - słów kilka o morskości Szczecina

Dla każdego świadomego i światłego szczecinianina morskość tego miasta jest oczywista. Co prawda, krąży stary dowcip o zabłąkanym turyście, który na placu Grunwaldzkim pyta o drogę na plażę, ale raczej zaliczyć go należy do zbioru anegdot, powiedzonek i dowcipów trochę złośliwie traktujących stolicę Pomorza Zachodniego niż do poważnej argumentacji podającej ową morskość w wątpliwość.
22.07.2020

Foto maryniści

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.
29.06.2020

Port Gdynia otwiera nowy rozdział w transporcie handlowo- pasażerskim (foto, wideo)

Port Gdynia to ważny węzeł transeuropejskiej sieci transportowej. Stanowi on naturalne przedłużenie Korytarza Bałtyk- Adriatyk w kierunku Skandynawii, łącząc Polskę ze Szwecją poprzez Autostradę Morską Gdynia – Karlskrona. Spółka wraz z długoletnimi partnerami ze Szwecji pragnie rozwijać współpracę i efektywniej łączyć potencjały gospodarcze Skandynawii oraz Europy Środkowo-Wschodniej.
09.06.2020

Już dziś morskie legendy na dużym ekranie

Ostatni rejs transatlantyku „Batory”, relacja z budowy statku czy prywatne opowieści gdynian – to tylko niektóre historie uwiecznione na filmowych taśmach. Teraz miłośnicy morskich opowieści będą mogli je zobaczyć na dużym ekranie. Wszystko w ramach odbywającej się w poniedziałek, 24 lutego, 8. edycji Mini Przeglądu Filmów Morskich. Podczas wydarzenia zaprezentowanych zostanie 5 produkcji związanych z naszym miastem i jego historią. Filmy będą wyświetlane w Muzeum Marynarki Wojennej.
24.02.2020

Mini Przegląd Filmów Morskich

Miasto Gdynia zaprasza na Mini Przegląd Filmów Morskich przygotowany w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
17.02.2020

Rok 2019 przełomowy dla Portu Gdynia - podsumowanie [wideo]

Rok 2019 był czasem bardzo ważnych wydarzeń dla Portu Gdynia. To rok rekordowych przeładunków, inwestycji oraz kluczowych decyzji dotyczących dalszego rozwoju portu. Port Zewnętrzny, Budowa Publicznego Terminalu Promowego, szereg inwestycji poprawiających dostęp kolejowy i drogowy do portu, przebudowa nabrzeży i pogłębienie akwenów, nowy magazyn wysokiego składowania, zawinięcia rekordowych kontenerowców....w takim tempie Port Gdynia nie rozwijał się od lat.
06.01.2020

86 lat temu ukończono budowę Dworca Morskiego

Dworzec Morski przy ul. Polskiej 1 został zbudowany na potrzeby obsługi ruchu pasażerskiego. Był najbardziej reprezentacyjnym budynkiem Gdyni, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie i wzorem modernistycznej architektury. Tutaj cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS "Piłsudski" czy MS "Batory" na czele.
08.12.2019

Już dziś startuje Mini Przegląd Filmów Morskich w Gdyni

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
26.11.2019

80 lat temu odszedł na wieczną wachtę Znaczy Kapitan

26 listopada - podczas II wojny światowej - zginęło śmiercią marynarzy dwóch polskich kapitanów, braci Stankiewiczów. W 1939 roku Mamert, legendarny Znaczy Kapitan, zmarł po zatopieniu „Piłsudskiego”, a rok później Roman na patrolowcu „Medoc”.
26.11.2019

Wirtualny MS Piłsudski w OKM

Chętni na rejs polskim Titanicem? Od 18 do 20 listopada zapraszamy do Ośrodka Kultury Morskiej na niezwykłą lekcję historii w technologii VR. Razem z Fundacją Koncept Kultura przeniesiemy się na pokład transatlantyku MS Piłsudski. Obiecujemy, że wrażenia będą niezapomniane!
12.11.2019

Mini przegląd filmów morskich

Miasto Gdynia oraz Muzeum Marynarki w Gdyni serdecznie zapraszają na kolejną edycję Mini Przeglądu Filmów Morskich przygotowaną w ramach projektu Legenda Morska Gdyni.
12.11.2019

W 150 dni dookoła świata (wideo)

W 150 dni samotnej żeglugi dookoła ziemi wypłynął Rafał Moszczyński. Rejs SOLO NON STOP 2019 rozpoczął w Gdyni. Samotna wyprawa ma być próbą pobicia rekordu jak i uczczenia wyczynu Henryka Jaskuły, który 40 lat temu, jako pierwszy Polak i trzeci żeglarz na świecie, samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Gdynianie mieli okazję pożegnać Rafała Moszczyńskiego w Marina Yacht Porcie.
12.11.2019

Przegląd filmów morskich w Gdyni

Legenda Morska Gdyni zaprasza na drugą w tym roku edycję "Przeglądu Filmów Morskich" w Muzeum Marynarki Wojennej ul. Zawiszy Czarnego 1B.
08.11.2019

Port Gdynia rozpoczyna nowy rozdział w historii przewozów promowych na Bałtyku (foto, wideo)

W momentach kiedy historia tworzy się na naszych oczach, szczególne znaczenie mają symbole, zwłaszcza te, które wprost stanowią o naszej tożsamości. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminala Promowego w Porcie Gdynia, Zarząd Morskiego Portu Gdynia wraz zaproszonymi gośćmi przypominał o jednym z najsłynniejszych polskich transatlantyków MS Piłsudski.
09.10.2019

Ogłaszamy konkurs z okazji wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Publicznego Terminalu w Porcie Gdynia - do wygrania wyjątkowe albumy

W dniu dzisiejszym w Porcie Gdynia wmurowano kamień węgielny pod budowę Publicznego Terminalu Promowego. Z tej okazji wspólnie z Zarządem Morskiego Portu Gdynia ogłaszamy konkurs.
09.10.2019

Zanurz się w historię na pokładzie MS „Piłsudski”

Co powiecie na niezapomniany rejs po Atlantyku liniowcem MS „Piłsudski"? Są chętni? Już 26 sierpnia w Gdyni zagości Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa". Dzięki zapierającej dech technologii Virtual Reality będzie można przenieść się na pokład liniowca MS „Piłsudski", zanurzyć w pełen magicznych przeżyć świat eleganckich wnętrz i opowieści o statku, który był dumą międzywojennej Polski. Technologia pozwoli również udać się w podwodną misję na wrak „Piłsudskiego", który spoczywa dzisiaj na dnie Morza Północnego.
22.08.2019

Historie podróży do Ameryki transatlantykiem Batory na wystawie

Fotografie i fragmenty wspomnień osób podróżujących do Ameryki transatlantykiem "Batory" można zobaczyć na plenerowej wystawie w Warszawie. Ekspozycja przybliża historie osób, które często decydowały się na tę podróż "w jedną stronę".
06.07.2019

„Statek z plakatu” – niezwykła wystawa i festyn jak z przeszłości

28 czerwca zapraszamy do Muzeum Rybołówstwa w Helu na wystawę plakatów reklamowych z czasów PRL, promujących przedsiębiorstwa żeglugowe oraz wydarzenia kulturalne i sportowe poświęcone morzu i żegludze. Wernisaż wystawy będzie połączony z piknikiem muzealnym, utrzymanym w klimacie lat 70-tych ubiegłego wieku.
19.06.2019

Love Boat. Rozkosze rejsów Stefanem Batorym na fotografiach Hipolita Śmierzchalskiego

Tysiące portretów podróżnych i załogi, zdjęcia z balów przebierańców, toastów i uścisków, życie pod pokładem i w kajutach… Przez 10 lat Hipolit Śmierzchalski (1925–2012) pływał na pokładzie ostatniego z polskich transatlantyków TSS „Stefan Batory", pełniąc rolę pokładowego fotografa. W rejsie spędzał w miesiącu na ogół 28 dni. W czasie jednej imprezy zdarzało mu się wykonać 1500 zdjęć. Zawsze czarno-białych, bo PLO nie było stać na kolorową ciemnię. Często podczas pracy tańczył i śpiewał, trudno było uwierzyć, że robi zdję
28.05.2019

Najnowszy wycieczkowiec Viking Ocean Cruises zawinął do Portu Gdynia [foto, wideo]

Viking Jupiter, najnowsza jednostka należąca do Viking Cruises zacumowała dziś w Gdyni, przy Nabrzeżu Francuskim. Początkowo, cruiser był spodziewany w Porcie Gdańsk, jednak ze względu na prognozowane złe warunki pogodowe, mieliśmy okazję go zobaczyć w gdyńskim porcie.
26.05.2019

Marsz, marsz Batory - opowieść utkana ze wspomnień

Odważny, przyjacielski, gościnny – tak legendarny statek M/S „Batory” wspomina jego załoga i pasażerowie. Niezwykłe, wzruszające historie o tym polskim transatlantyku zebrały Barbara Caillot oraz Aleksandra Karkowska. Spotkały się z ponad 50 osobami, które pływały, podróżowały i pracowały na „Batorym”. Zebrały i spisały ich opowieści. Tak powstała książka „Marsz, marsz Batory”. Jej premiera odbyła się w sobotę, 11 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni.
12.05.2019

SOLO NON-STOP 2019 – samotny rejs dookoła świata

Kapitan Henryk Jaskuła od czerwca 1979 r. do maja 1980 r. samotnie opłynął ziemię bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni (wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn). Rejs trwał 344 doby i był trzecim takim osiągnięciem w światowym żeglarstwie po rejsach Robina Knox-Johnstona na Suhaili oraz Chay Blytha na British Steel. Dla uczczenia historycznego wyczynu Jaskuły, w 40. rocznicę jego samotnego rejsu dookoła świata w jego ślady rusza Rafał Moszczyński.
09.05.2019

Noc Muzeów 2019 w Narodowym Muzeum Morskim (wideo)

D-day na nabrzeżu wyspy Ołowianki, uzbrojony "Sołdek", komandosi w Spichlerzach, przemytnicze historie na "Darze Pomorza", produkcja sorbetu lodowego w tczewskim Centrum Konserwacji Wraków Statków i nocne Muzeum Rybołówstwa w Helu. Jesteśmy gotowi na Noc Muzeów 2019!
08.05.2019

Premiera książki „Marsz, marsz Batory”

„Mówili o Batorym, że jest przystojny. Tam był oddech świata. Nawet zapach był światowy. Zapach amerykańskich papierosów i pomarańczy”. „Marsz, marsz BATORY” to niezwykła historia opowiedziana ustami pasażerów i załogi ostatniego polskiego transatlantyku. Premiera książki odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 17.00 w Muzeum Emigracji w Gdyni.
07.05.2019

40 lat temu zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski - dowódca szczęśliwego statku

2 maja 1979 r. na St. Croix - wyspie odkrytej przez Kolumba - zmarł kapitan Zygmunt Deyczakowski; pod jego wojennym dowództwem "Batory" zyskał miano "lucky ship" (szczęśliwy statek). Choć pisał o nim m.in. autor "Znaczy Kapitan" Karol Olgierd Borchardt, jest dziś niemal zapomniany.
02.05.2019

Wycieczkowiec Viking Sea już jutro w Porcie Gdynia (wideo)

Jutro, około godziny 12, do Portu Gdynia zawinie wycieczkowiec Viking Sea. Jednostka o długości 228 m zacumuje przy Nabrzeżu Francuskim. Początkowo, cruiser był spodziewany w Porcie Gdańsk, jednak ze względu na spodziewane złe warunki pogodowe, zobaczymy go w gdyńskim porcie.
01.05.2019

Port Gdańsk odwiedził najstarszy statek pasażerski na świecie

Najstarszy statek pasażerski na świecie w Gdańsku. Astoria, bo o niej mowa, zacumowała w poniedziałek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Wycieczkowiec nazywany jest „statkiem śmierci”.
30.04.2019

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.
24.04.2019

50 lat temu wyruszył z Gdyni w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory

11 kwietnia 1969 r., z Gdyni wypłynął w dziewiczy rejs do Montrealu transatlantyk Stefan Batory, następca Batorego; pływającego ogniwa między Macierzą a diasporą. Legenda statków wciąż żyje - powiedział PAP antykwariusz Juliusz Kłosiński. Tydzień temu wystawiono w internecie szalupę ze "Stefka" za 70 tys. zł.
11.04.2019

Wieczna wachta kapitana Jerzego Pszennego

30 marca 2019 roku na wieczną wachtę odszedł kapitan Jerzy Pszenny. Był jednym z pionierów powojennej żeglugi, jedynym kapitanem dowodzącym dwoma ostatnimi polskimi transatlantykami „Batorym” i „Stefanem Batorym” ( w sumie przez 7,5 roku). Wykładowca i prodziekan Wydziału Nawigacyjnego Wyższej Szkoły Morskiej. Całe zawodowe życie związał z Gdynią, gdzie mieszkał przy ulicy, jakżeby inaczej, Stefana Batorego.
03.04.2019

Najbardziej luksusowe katamarany, które powstały w Gdańsku. Francis Lapp: My po prostu szyjemy jachty na miarę

Są piękne, luksusowe i spersonalizowane. Producent jachtów z Gdańska spełnia nawet najbardziej dziwaczne fanaberie klientów, którzy przyjeżdżają z całego świata. Na łódkach stawiają fortepiany, upiększają tapicerkę kryształami, a w wystrój wkomponowują skarby i pamiątki nowych właścicieli.
26.02.2019

Premiera projektu VR MS Piłsudski – Ukryta historia

20 lutego 2019 r. w Studiu Filmowym im. Zbyszka Cybulskiego odbyła się premiera zrealizowanego w technologii Virtual Reality projektu „MS Piłsudski – ukryta historia”. W ramach wydarzenia mieszkańcy Wrocławia mieli okazję wybrać się w wirtualny rejs na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku.
22.02.2019

Wystartuje z Gdyni w okołoziemski rejs

Rafał Moszczyński okrąży Ziemię w samotnym rejsie non stop na trasie Gdynia-Gdynia. Dokona tego w 40. rocznice legendarnego wokółziemskiego rejsu Henryka Jaskuły. Żeglarz stawia sobie ambitny cel pokonania tej samej trasy, ale w czasie dwukrotnie krótszym.
18.12.2018

85 lat gdyńskiego „okna na świat”

Dokładnie 85 lat temu w Gdyni powstało okno na świat, które zmieniło losy wielu polskich rodzin. 8 grudnia to kolejna rocznica uruchomienia Dworca Morskiego – miejsca, z którego wypływały legendarne transatlantyki. W klimat emigranckich historii wprowadzili Danuta Stenka i Robert Więckiewicz, którzy wzięli udział w wyjątkowym binauralnym słuchowisku.
10.12.2018

85. Urodziny Dworca Morskiego

Niezwykły spektakl-słuchowisko, odgłosy odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięki ulicy w Nowym Jorku, listy emigrantów czytane przez Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza. Tego wszystkiego będziemy mogli doświadczyć podczas 85. urodzin Muzeum Emigracji już 8 grudnia.
05.12.2018

Fundacja Koncept Kultura wirtualnie rekonstruuje statek MS Piłsudski

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości Fundacja Koncept Kultura udostępni interaktywną platformę poświęconą historycznemu transatlantykowi MS Piłsudski, który zatonął w 1939 r. Ma to być atrakcyjna lekcja mało znanej Polakom historii z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
27.11.2018

Zdarzyło się na morzu… Obrazy pozyskane z Polskich Linii Oceanicznych

Narodowe Muzeum Morskie od 16 listopada zaprasza do Spichlerzy na Ołowiance na wystawę czasową, prezentującą obrazy marynistyczne nabyte przez NMM w Gdańsku od Polskich Linii Oceanicznych.
13.11.2018

Szlakiem Legendy Morskiej

Gdynia to miasto z morza i marzeń. Miasto morskich opowieści i idei, które udało się zrealizować. Historii przekazywanych z pokolenia na pokolenie. No bo kto ich nie lubi? 25 sierpnia będziemy mieli ostatnią okazję, aby tego lata wybrać się na wyjątkowy spacer z przewodnikiem śladami legendarnych kapitanów, polskich transatlantyków i wypraw żeglarskich. To wszystko w ramach cyklu Wakacje Morskie Gdyni.
24.08.2018

Przegląd filmów morskich

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. 28 sierpnia o godz.18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmowy, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne - dwa poświęcone wybitnym ludziom morza i jeden o legendarnym statku polskiej floty - transatlantyku m/s „Batory”.
20.08.2018

Żeglarz z Łodzi chce samotnie opłynąć świat w 40. rocznicę rejsu H. Jaskuły

Rafał Moszczyński może być pierwszym łodzianinem, który w samotnym rejsie opłynie świat bez zawijania do portu. Tak w przyszłym roku zamierza uczcić 40. rocznicę słynnego rejsu Henryka Jaskuły, który jako pierwszy Polak w ten sposób samotnie okrążył Ziemię na żaglach.
14.07.2018

90 lat temu zwodowano pierwszy wielki okręt małej floty – ORP Wicher

90 lat temu, 10 lipca 1928 r., we francuskiej stoczni Blainville odbyły się chrzest i zwodowanie pierwszego nowoczesnego okrętu Polskiej Marynarki Wojennej. Niszczycielowi nadano imię „Wicher”. Okręt był symbolem polskich dążeń do rozwijania potencjału morskiego i utrwalania praw do Bałtyku.
10.07.2018

Minister: Polska chce wstąpić do Rady IMO

– Dzisiaj gościmy w Szczecinie cały świat morski, na czele z panem Kitackiem Limem, sekretarzem generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej – powiedział podczas swojego wystąpienia inauguracyjnego Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Będziemy debatować o najważniejszych wyzwaniach dla gospodarki morskiej.
15.06.2018

70 lat Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO)

W dniach 13-15 czerwca br. w Szczecinie odbędą się Światowe Dni Morza (ŚDM). Ta niezwykle prestiżowa impreza, organizowana co roku przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), odbędzie się w Polsce po raz pierwszy, a dodatkowy splendor tegorocznej edycji przydaje fakt, iż odbędzie się ona w okrągłą 70. rocznicę powstania IMO oraz 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Polskim partnerem IMO w organizacji ŚDM jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Dzięki staraniom ministra Marka Gróbarczyka
04.06.2018

Odszedł drugi z „Chatki Puchatków”

Wczoraj w Łodzi zmarł kpt. ż. w. Janusz Misiewicz drugi z załogi słynnej „Chatki Puchatków” – przebudowanej szalupy, którą wraz z Jerzy Tarasiewiczem pokonali w 1958/1959 roku Atlantyk. Jerzy Tarasiewicz zmarł na Florydzie w listopadzie 2017 roku, sprowadzone prochy złożono na cmentarzu komunalnym w Sopocie 12 maja b.r. Dziesięć dni później odszedł drugi z „Puchatków”. Janusz Misiewicz po zakończeniu wyprawy, podjął pracę na statkach PMH jako oficer, później kapitan. Od dłuższego czasu chorował – miał 82 lata.
23.05.2018

Andrzej Górszczyk uhonorowany medalem Gloria Artis

Poeta, satyryk, artysta kabaretowy i żeglarz Andrzej Górszczyk został w poniedziałek odznaczony przez wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Medal jest "skromnym wyrazem wdzięczności" - powiedział Gliński.
14.05.2018

Sezon turystyczny na Mazowszu otwarty

Mazowsze to malowniczy region oferujący atrakcje zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku jak i wielbicieli historii – mówił podczas inauguracji sezonu turystycznego na Mazowszu marszałek województwa Adam Struzik.
10.05.2018

Bandera z MS Piłsudski na Dzień Flagi

Tradycyjnie z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku prezentuje eksponaty wpisujące się w ideę obchodów tego święta. W tym roku w holu w siedzibie głównej NMM można podziwiać fragment bandery z polskiego transatlantyku MS Piłsudski.
30.04.2018

Włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”. Astoria rozpoczęła sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk (foto, wideo)

Astoria już w Gdańsku. Wycieczkowiec, zwany „statkiem śmierci”, w środę zacumował przy Terminalu Promowym Westerplatte i w towarzystwie orkiestry rozpoczął sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk. W tym roku statki pasażerskie zawiną tam łącznie 74 razy.
18.04.2018

Za tydzień w Porcie Gdańsk rusza sezon wycieczkowy. Rozpocznie go „statek śmierci”

Sezon wycieczkowy w Porcie Gdańsk rusza już za tydzień W tym roku wycieczkowce będą zawijały tam aż 74 razy. Jako pierwsza przypłynie Astoria zwana „statkiem śmierci”.
11.04.2018

Zagraj w... „Batorego”

To miał być kolejny spokojny rejs przez ocean na pokładzie statku M/S Batory. Podróż z Dworca Morskiego w Gdyni do Nowego Jorku po raz kolejny przyciągnęła na pokład znamienite towarzystwo. Nikt jednak nie spodziewał się, że na transatlantyku rozegrają się tym razem sceny rodem z najpoczytniejszych powieści kryminalnych. Zuchwała kradzież bezcennych klejnotów hrabiny Pawlickiej wstrząsnęła pasażerami i członkami załogi. Jednak to właśnie wśród nich ukrywa się złodziej… Zadaniem graczy jest jak najszybsze wytypowanie złodzieja.
05.12.2017

Członek załogi ORP Kujawiak uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Kazimierz Stafankiewicz, prawdopodobnie ostatni żyjący członek załogi ORP "Kujawiak", odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany mu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Uroczystość wręczenia odznaczenia 100-letniemu weteranowi odbyła się w Nottingham w Wielkiej Brytanii.
23.11.2017

Uratowali polską armię spod „okupacji radzieckiej”. Rozmowa ze Zbigniewem Furmanem z firmy Radmor

Ich radiostacja pływała na legendarnym transatlantyku „Batory”. Są częścią grupy, której urządzenia, jako jedyne w Polsce, wykorzystuje amerykańskie wojsko. A zaczynali skromnie, od niespełna 3 osób i serwisowania sprzętu radiowego na statkach. Obecnie zatrudniają prawie 400 pracowników i oferują rozwiązania dla sił zbrojnych całego świata. Rozmawiamy z dyrektorem Zbigniewem Furmanem z firmy Radmor, która wyzwoliła polską armię od radzieckiego sprzętu.
18.10.2017

Modele statków i okrętów na Darze Pomorza

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz Wydawnictwo JSC z Gdańska zapraszają na wystawę modeli statków i okrętów na "Darze Pomorza" w Gdyni.
29.06.2017

Morskie legendy w Gdyni

Miłośnicy morskich przygód i fascynujących opowieści będą zachwyceni. W środę 28 czerwca w Gdyńskim Centrum Filmowym startuje pierwszy Przegląd Filmów Morskich w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. Wstęp wolny.
27.06.2017

Morskie filmy w Gdyńskim Centrum Filmowym

Niedługo odbędzie się I Przegląd Filmów Morskich w ramach projektu Legenda Morska Gdyni. W najbliższą środę w Gdyńskim Centrum Filmowym, o godz. 18.00, zaprezentujemy wybór kilku dokumentalnych obrazów o zróżnicowanej tematyce - transatlantyki, żeglarze, podróż do Arktyki i morskie życiorysy.
22.06.2017

Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował w Gdańsku (foto, wideo)

Astoria w gdańskim porcie. Najstarszy na świecie wycieczkowiec zacumował we wtorek przy Terminalu Promowym Westerplatte. Jednostka ma bardzo barwną historię, a włoskie media okrzyknęły ją „statkiem śmierci”.
06.06.2017

Szczecin rozpoczął sezon wycieczkowy. W porcie zacumował najstarszy na świecie statek pasażerski

Sezon wycieczkowy w Szczecinie rozpoczęty. W poniedziałek przy Nabrzeżu Polskim zacumowała Astoria. To najstarszy na świecie wycieczkowiec, nie wliczając w to wykorzystywanego do przewozów pasażerskich żaglowca Silver Cloud.
05.06.2017

Nie tylko pamiątka

Z bogatej w końcu wiosny oferty spotkań wybrałem zjazd „kolekcjonerów pocztówek z polskimi statkami i okrętami”, który w ostatnią niedzielę maja, już po raz czwarty, zebrał się w Łodzi. Uczestnicy traktowali wpisane do tytułu imprezy ograniczenie dość swobodnie, bo każdy, kto zbiera widokówki marynistyczne, ma w nich polską sekcję, i każdy kto zbiera ikonografię na ulubiony temat (na przykład, bo buduje model Batorego) ma w niej pocztówki choćby z jednym polskim statkiem. Również organizatorzy nie są doktrynerami – tematem przewo
05.06.2017

Stocznia H&W wykona specjalne konstrukcje dla szczecińskiego zakładu offshore

Północnoirlandzka stocznia Harland and Wolff (H&W) dostarczy specjalne konstrukcje dla firmy ST³ Offshore (z zakładem w Szczecinie). ST³ Offshore to producent fundamentów dla turbin wiatrowych na farmę offshore Borkum Riffgrund 2 na Morzu Północnym.
08.05.2017

Muzeum Emigracji w Gdyni obchodzi Dzień Polonii i Polaków

Koncert, warsztaty taneczne i plastyczne z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą organizuje Muzeum Emigracji w Gdyni. Siedzibą placówki jest przedwojenny Dworzec Morski, skąd emigranci wypływali na statkach za granicę.
01.05.2017

Spotkanie z bohaterami pionierskiej wyprawy przez Atlantyk z 1959 roku

Janusz Misiewicz i Jerzy Tarasiewicz - bohaterowie pionierskiej wyprawy z 1959 roku, starą szalupą z m/s „Batory” przez Atlantyk - opowiedzą o tym śmiałym i nieco dziś zapomnianym epizodzie z historii polskiego żeglarstwa.
30.04.2017

Titanic będzie miał kolejną replikę. Budowa już ruszyła

Legendarny transatlantyk Titanic, który zatonął w 1912 r., zostanie odtworzony w Chinach. Będzie to wierna kopia, włączenie z basenem, luksusowymi kabinami, schodami z zegarem i słynną salą balową.
02.12.2016

Na pokładzie „Stefana Batorego”

10-11 września w gdyńskim Muzeum Emigracji odbędzie się wystawa zdjęć Witolda Węgrzyna „Ameryka-Gdynia. Rejs powrotny statkiem ts/s Stefan Batory". Dokumentują one powrót Polaków z Kanady na pokładzie słynnego polskiego transatlantyku w 1972 roku. Ekspozycję można obejrzeć bezpłatnie przy okazji Europejskich Dni Dziedzictwa w siedzibie muzeum przy ul. Polskiej 1.
05.09.2016

Projekt artystyczny „Migracje | Kreacje w Muzeum Emigracji w Gdyni

Prace Althamera, Martin, Sasnala i Wodiczki prezentowane będą od środy w Muzeum Emigracji w Gdyni i jego okolicach w ramach projektu „Migracje | Kreacje". Zaplanowano też projekcje filmów i spacery związane z różnymi aspektami migracji.
29.06.2016

Nowa bandera na Dzień Flagi

Jest imponujących rozmiarów (wys. 2,5 m, dł. 5 m), w dobrym stanie i z ciekawą, jeszcze nie do końca zbadaną, historią. Do zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku trafił właśnie nowy eksponat - bandera Polskiej Marynarki Wojennej z okresu II Rzeczypospolitej.
26.04.2016

Tragedia Titanica minuta po minucie. Niezwykłe wideo

Tak wygląda tragedia pasażerów Titanica przedstawiona w czasie rzeczywistym. Film zaczyna się o godz. 23:39 14 kwietnia 1912 roku, kiedy załoga dostrzegła górę lodową po raz pierwszy. Film trwa 2,4 godz.
18.04.2016

Na „Titanicu” byli pasażerowie z Polski

Wśród nich ks. Józef Montwiłł, który utonął, rezygnując z miejsca w szalupie ratunkowej - mówi PAP Bożena Aksamit, ambasadorka wystawy "Titanic the Exhibition", którą od 8 kwietnia oglądać można w PKiN.
08.04.2016

To zdjęcie podbija internet. Różnica robi wrażenie

W sieci furorę robi grafika przedstawiająca najsłynniejszy statek pasażerski w historii - Titanic, na tle jednego z największych wycieczkowców naszych czasów - Allure of the Seas. Jak wypada legendarny transatlantyk na tle współczesnego olbrzyma? Mizernie.
16.03.2016

Pierwszy (i pechowy) na kilka sposobów. 172 rocznica wodowania SS „Great Britain”

Największy statek swoich czasów, pierwszy w historii transatlantyk z żelaza który przepłynął Atlantyk, pierwszy na świecie szkuner 6-cio masztowy, pierwszy żelazny statek z śrubą napędową... Długo możnaby wymieniać cechy, którymi SS Great Britain wyprzedzał swą epokę. Nie opuszczał go jednak pech.
24.07.2015

Dzwon z „Sobieskiego” w NMM w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku powiększyło swe zbiory o ważny eksponat. Dzwon z transatlantyku „Sobieski” trafił do NMM zupełnie przez przypadek.
22.05.2015

Muzeum Emigracji w Gdyni otwarte

16 maja 2015 w historycznym budynku Dworca Morskiego w Gdyni, z którego tysiące Polaków wypłynęło w świat, otwarte zostało jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Przedstawia ono historię milionów naszych rodaków żyjących poza ojczyzną kiedyś i dziś. Pod adresem Gdynia, ul. Polska 1 powstało jedyne w kraju Muzeum Emigracji.
16.05.2015

Makieta transatlantyku Batory w skali 1:10 będzie główną atrakcją Muzeum Emigracji

Makieta słynnego polskiego transatlantyku MS Batory trafiła do powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji. Model będzie jedną z głównych atrakcji placówki.
19.01.2015

Budynek Dworca Morskiego w Gdyni odrestaurowany (wideo)

Zakończyły się prace budowlane w historycznym Dworcu Morskim, który po 70 latach znów cieszy oczy gdynian swoją harmonijną bryłą. Ten najbardziej reprezentacyjny budynek Gdyni, który w latach 30. był symbolem państwa zasługującego na swoją obecność nad Bałtykiem, został nie tylko odrestaurowany, ale i zmodernizowany na potrzeby nowoczesnej, wielofunkcyjnej instytucji kultury. Już za moment ruszy ostatni etap projektu, czyli realizacja wystawy stałej. W pierwszej połowie 2015 roku pod znaczącym adresem – Gdynia, Polska 1 –
19.08.2014

[WIDEO] Największy statek świata na kanale Discovery Channel (sobota 07.12.2013, godz. 19:00)

W najbliższy weekend miłośnicy statków, portów i transportu morskiego powinni włączyć kanał Discovery Channel by obejrzyć program dotyczący budowy największego kontenerowca świata, należacego do armatora MaerskLine - serii Triple E.
05.12.2013

Titanic II – powrót legendy

Powstanie wierna kopia transatlantyku Titanic. Liniowiec będzie się nazywał Titanic II i ma być repliką statku , który zatonął w katastrofie na Północnym Atlantyku w 1912 r. po zderzeniu z górą lodową.
28.02.2013

Złom pilnie poszukiwany

W południowej Azji kwitnie interes ze złomowaniem wraków statków. Ochrona środowiska i życie pracowników nie mają przy tym najmniejszego znaczenia, bardzo cenna jest natomiast stal. Stocznie złomowe, gdzie za ciężką i niebezpieczną harówkę płaci się ludziom nędzne grosze, działają zwykle nielegalnie. Azbest, resztki ropy i metale ciężkie powodują skażenie całych.
28.02.2013

79. Urodziny Dworca Morskiego w Gdyni

Gwar rozmów, klaksony i silniki samochodów, gwizdy lokomotywy zajeżdżającego pociągu, tubalne głosy odgłosy statku – żadnego z tych dźwięków nie oddadzą najwierniejsze nawet fotografie. Nie pokażą one szybkiego marszu tysięcy ludzi śpieszących na pokład i pierwszych, niepewnych jeszcze kroków tych, którzy właśnie przybyli. Nie odtworzą smaku przygody i zapachu nadziei, jaki unosił się nad tym gmachem.
08.12.2012

Wierzyciele szaleją na morzu

Argentyński okręt został aresztowany w Afryce na polecenie Amerykanów. Tak dłużników jeszcze nie ścigano.
05.11.2012

I Gdyńska Giełda Kolekcjonerów Marynistycznych

W niedzielę (22 lipca) w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1) odbędzie się I Gdyńska Giełda Kolekcjonerów Marynistycznych. W godz. 10.00-14.00 Agencja Rozwoju Gdyni, organizator wydarzenia, zaprasza pasjonatów, kolekcjonerów i amatorów pamiątek związanych z morzem, jak i osoby, które dopiero planują stworzyć swoją kolekcję. Giełda jest częścią projektu „Legenda Morska Gdyni”.
20.07.2012

„Transatlantyk”, Rolls Royce Marine Poland i Szpital Morski PCK - wyróżnione

Podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Teatrze Miejskim, która odbyła się 10 lutego (piątek) z okazji 86-lecia nadania Gdyni praw miejskich, ogłoszono laureata nagrody przewodniczącego rady za najlepszą Gdyńską Inwestycję Roku „Czas Gdyni”. Nagrodę otrzymał AB Inwestor Andrzej Boczek za budynek wielofunkcyjny „Transatlantyk”.
13.02.2012

Sto lat temu spłynął na wodę RMS Titanic

Czterokominowe transatlantyki budowane były w trzech krajach - cesarskich Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji, w pięciu stoczniach - u Vulcana w ówczesnym pruskim Stettinie - dziś polskim Szczecinie, u Johna Browna w Clydebank, u Swana Huntera i Wigham-Richardsona w Newcastle, u Harlanda i Wolffa w Belfaście oraz w Chantiers de Penhoet w St. Nazaire.
27.05.2011

Pierwsza niemiecka wstęga

Największy statek pasażerski ówczesnego świata powstał w szczecińskiej stoczni Vulcan. To XIX-wieczny Kaiser Wilhelm der Grosse. Zasłynął tym, że na pewien czas odebrał Brytyjczykom prymat na Atlantyku.
18.02.2011

O cyrku, co zwodował się sam

Rozwój statku od żaglowca do parowca następował powoli, a rozmiary jednostek rosły stopniowo i ostrożnie. Nadszedł jednak moment/: kiedy w Wielkiej Brytanii zrobiono prawdziwy skok. Zbudowano s/s Great Eastern.
31.12.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.