• <

Sezon turystyczny na Mazowszu otwarty

pc

10.05.2018 03:34 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Sezon turystyczny na Mazowszu otwarty - GospodarkaMorska.pl

Mazowsze to malowniczy region oferujący atrakcje zarówno dla miłośników aktywnego wypoczynku jak i wielbicieli historii – mówił podczas inauguracji sezonu turystycznego na Mazowszu marszałek województwa Adam Struzik.

Rejsy historycznymi szkutami po Wiśle, wędrówka Mazowieckim Szlakiem Tradycji czy wizyta w podradomskiej Wsoli – miejscowości, w której Witold Gombrowicz pisał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" – to tylko kilka atrakcji, które oferuje w tym roku województwo mazowieckie.

"Mamy wiele do zaoferowania, od pięknych krajobrazów, przez zabytki, po kontakt z wciąż żywymi tradycjami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku czy dobrej, regionalnej kuchni na pewno się nie zawiodą" – mówił podczas środowej konferencji prasowej, inaugurującej otwarcie sezonu turystycznego na Mazowszu, marszałek województwa Adam Struzik.

W tym roku Mazowsze stawia na lokalne tradycje i historię. Dużą atrakcją dla przebywających w Warszawie turystów mają być rejsy po Wiśle na szkucie "Dar Mazowsza". Ten zrekonstruowany dzięki wsparciu budżetu województwa statek ma być propozycją dla wypoczywających na Mazowszu rodzin. "Szkuta jest efektem wspólnego wysiłku wielu ludzi dobrej woli, którzy postanowili budować dobrą markę Wisły" – powiedział Robert Jankowski, reprezentujący fundację Rok Rzeki Wisły.

Turyści mogą liczyć na atrakcje także poza Warszawą. Mazowiecki Szlak Tradycji ma być propozycją dla miłośników sztuki ludowej, muzyki tradycyjnej i skansenów. Turyści będą mieli okazję poznać atmosferę dawnego życia na wsi, a także poznać regionalne tradycje w historycznych miastach takich jak Sierpc czy Radom.

Pasjonaci kultury bardziej współczesnej zachęcani są do odwiedzenia podradomskiej miejscowości Wsola, w której Witold Gombrowicz napisał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" czy fragmenty "Ferdydurke". Obecnie we Wsoli znajduje się muzeum pisarza, prezentujące liczne pamiątki po twórcy "Transatlantyku".

Jak zaznacza zastępczyni dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki Urzędu Marszałka Województwa Mazowieckiego Izabela Stelmańska, zwiedzający pragnący poznawać historyczne sekrety Mazowsza mogą to robić także uprawiając sport. "Zwiedzać i poznawać nowe miejsca można między innymi podczas spływu kajakowego, wycieczki rowerowej czy nordic walking" – mówiła podczas konferencji Stelmańska zaznaczając, iż turyści pragnący odpocząć od szybkiego trybu życia korzystać mogą z tzw. Slow Road, czyli oferty skierowanej do miłośników wypoczynku w pensjonatach czy gospodarstwach agroturystycznych.

Według raportu "Turystyka w Warszawie", przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki, w roku 2016 stolicę odwiedziło 9,6 mln turystów z czego 2,7 miliona stanowili obcokrajowcy.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34700,00 $ tona 2,44% 20 maj
 Cynk 3754,00 $ tona 2,93% 20 maj
 Aluminium 2930,00 $ tona 3,72% 20 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.