• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Minister: Polska chce wstąpić do Rady IMO

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Minister: Polska chce wstąpić do Rady IMO
Minister: Polska chce wstąpić do Rady IMO - GospodarkaMorska.pl

ew

15.06.2018 Źródło: MGMiŻŚ

– Dzisiaj gościmy w Szczecinie cały świat morski, na czele z panem Kitackiem Limem, sekretarzem generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej – powiedział podczas swojego wystąpienia inauguracyjnego Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. – Będziemy debatować o najważniejszych wyzwaniach dla gospodarki morskiej.

Minister zadeklarował, że Polska chce zwiększyć swoją aktywność na forum Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i wejść w skład jej Rady. Do tego grona należy 20 państw członkowskich.

Marek Gróbarczyk mówił, że ostatnie lata przyniosły rozkwit gospodarki morskiej w Polsce. W portach rosną przeładunki, modernizowany jest przemysł stoczniowy, a Akademie Morskie w Gdyni i Szczecinie należą do najlepszych tego typu uczelni na świecie. – W najbliższych latach chcemy zainwestować ok. 25 mld euro w rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej – zapowiedział minister.

Do największych wyzwań zaliczył odbudowę potencjału polskiej floty narodowej. Przypomniał, że po odzyskaniu niepodległości Polska pokazała całemu światu, że potrafi zbudować port morski od podstaw oraz budować statki takie jak transatlantyki. – Teraz też pokażemy, że potrafimy wykorzystywać nasze atuty, mając dostęp do morza – dodał.

Z okazji 70-lecia IMO minister Gróbarczyk złożył gratulacje i życzenia sekretarzowi generalnemu tej organizacji.

– To jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym kalendarzu – podkreślił Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej. – Jestem przekonany, że zakończy się sukcesem. Polska od 1960 roku jest jednym z najważniejszych członków IMO. Chciałbym podziękować polskiemu rządowi oraz Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej za zaangażowanie i za działania w ramach IMO.

Kitack Lim z uznaniem mówił o przygotowaniu konferencji w Szczecinie. Dodał, że powinna mieć podtytuł „Festiwal morza”. Sekretarz generalny IMO przypomniał o roli tej organizacji w podnoszeniu bezpieczeństwa na morzu, a także o jej działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju (np. ograniczaniu zawartości siarki w paliwie statków) czy zaangażowaniu na rzecz rozwoju nowych, zaawansowanych technologii.

– IMO musi patrzeć w przyszłość – podkreślił. – Wokół nas widzimy nowe trendy i wyzwania, nowe technologie, które powodują czwartą rewolucję przemysłową. Musimy się dostosować do tych zmian – dodał.

Przypomniał, że niezmienną misją IMO jest wspieranie bezpieczeństwa i zrównoważonej żeglugi poprzez współpracę. A żegluga stanowi niezwykle ważne ogniwo w łańcuchu dostaw.

Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników i organizatorów Światowych Dni Morza. Z kolei wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc przeczytał podobne przesłanie od premiera Mateusza Morawieckiego. Zarówno w liście od prezydenta, jak i premiera podkreślano, że po latach Polska znów zwraca się ku morzu.

Podczas inauguracji odbyła się też prezentacja oficjalnego filmu promującego polską gospodarkę morską pt. „Polska morska”.

Żegluga inteligentna i przyjazna środowisku, Big Data i bezpieczeństwo cyfrowe w żegludze oraz żegluga morska w obliczu nowych szlaków transportowych – to tematy czwartkowych sesji plenarnych. Na piątek zaplanowano m.in. debatę o przyszłości morskiego rynku pracy. W programie są też spotkania bilateralne na najwyższym szczeblu.

W konferencji uczestniczy 800 delegatów z ok. 40 państw, w tym 15 ministrów. Są przedstawiciele m.in. Ghany, Grecji, Korei, Nigerii, Portugalii, Singapuru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Chorwacji, Cypru, Iranu, RPA, Tajlandii, Kolumbii, Argentyny, Azerbejdżanu, Brazylii, Meksyku, Indonezji, Czech, Estonii, Francji, Węgier, Łotwy, Litwy, Słowacji, Słowenii czy Turcji. Organizatorem Światowych Dni Morza w Szczecinie jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz IMO.

Źródło:
MGMiŻŚ

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32908,00 $ tona 0,27% 10 cze
 Cynk 2965,00 $ tona -1,03% 10 cze
 Aluminium 2470,00 $ tona 0,45% 10 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.