• <

Wynik wyszukiwania - "transatlantyckie" - Wiadomości

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

COSCO SHIPPING Lines ogłasza wprowadzenie produktu OCEAN Alliance

Jako członek OCEAN Alliance, COSCO SHIPPING angażuje się w promowanie dobrobytu w handlu światowym poprzez zwiększanie skali i siły, zapewnianie szerszej sieci, bardziej stabilnych i wysokiej jakości produktów usługowych dla klientów na całym świecie oraz stara się wnosić wkład w stabilność globalnego łańcucha dostaw od momentu jego funkcjonowania. Linie COSCO SHIPPING szczerze doceniają zaufanie i wsparcie ze strony klientów.
18.03.2024

Rotorowy zawrót głowy. Wiatr obniży zużycie paliwa statku i zmniejszy emisje CO2 o 30%

Porty muszą przygotować się do obsługi statków z żaglami i rotorami. Oldendorff i Norsepower ogłosiły w lutym br. zawarcie porozumienia w sprawie wykorzystania rotorów w celu redukcji emisji CO2 przez masowiec eksploatowany przez niemieckiego armatora. Norsepower Rotor Sails pozwoli na wykorzystanie technologii napędu wiatrowego i zmniejszenie zużycia paliwa w czasie podróży. Przy dobrych wiatrach można nawet liczyć na zmniejszenie emisji CO₂ do 30%.
13.02.2024

LDA i Norsepower łączą siły w transporcie dużych komponentów samolotów Airbus

Francuski armator Louis Dreyfus Armateurs SAS (LDA) i fiński producent żagli mechanicznych Norsepower Oy Ltd ogłosiły, że technologia Norsepower Rotor Sail™ zostanie zainstalowana na nowej niskoemisyjnej flocie RoRo, która będzie czarterowana przez firmę Airbus.
11.02.2024

Samotnie sześciometrowym jachtem przez Atlantyk. Rusza drugi etap Mini Transat

Już w sobotę 28 października o godzinie 14:00 czasu polskiego flota jachtów klasy MINI 6.50 opuści La Palmę znajdującą się w archipelagu Wysp Kanaryjskich i skieruje się na zachód. Przed żeglarzami, wśród których jest dwoje Polaków, ponad 2700 mil morskich transatlantyckiej żeglugi. Meta drugiego, finałowego etapu Mini Transat 2023 znajduje się na Gwadelupie, karaibskiej wyspie będącej departamentem zamorskim Francji.
27.10.2023

Baltexpo 2023: Porty przyszłości – od wolumenu do wartości

Drugiego dnia odbywających się w gdańskim AmberExpo targów morskich Baltexpo ważnym tematem były porty, ich obecny stan oraz wizje na przyszłość. Podczas panelu Porty przyszłości – od wolumenu do wartości uczestnicy dyskusji skupili się na najnowszych trendach w gospodarce morskiej oraz handlu, a także obrazie europejskich portów w długiej perspektywie.
12.10.2023

OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?

W poprzednim artykule, dotyczącym cyberbezpieczeństwa RP, autorzy skupili się na aktach prawnych, regulujących ten zakres. Z punktu widzenia niniejszego artykułu istotnym aktem prawnym jest Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 913), która m.in. określa organizację krajowego systemu cyberbezpieczeństwa oraz zadania i obowiązki podmiotów wchodzących w skład tego systemu oraz zakres Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W poniższej publikacji zostanie pr
27.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Pierwsza kobieta w Turcji ze stopniem admiralskim

W związku z reorganizacją kadry dowódczej tureckiej armii w tamtejszej marynarce wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri) zajdzie spora zmiana. Pierwszy raz w historii Turcji na stopień kontradmirała została mianowana kobieta.
07.08.2023

Grupa Orlen na konferencji GAZTERM. "Wzmacniamy niezależność gazową Polski"

W Międzyzdrojach rozpoczęła się 26. edycja konferencji Gazterm. Uczestniczy w niej międzynarodowe grono menadżerów, decydentów politycznych, naukowców i ekspertów, które dyskutuje na temat całego spektrum aktualnych problemów dotyczących rynku gazu oraz możliwych scenariuszy jego rozwoju i transformacji.
15.05.2023

Szef dyplomacji Ukrainy: członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego

Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn; członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją bezpieczeństwa transatlantyckiego - powiedział we wtorek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.
04.04.2023

Minister Moskwa rozmawiała z amerykańską sekretarz energii o budowie elektrowni jądrowej w Polsce

Podczas szczytu w Zagrzebiu minister klimatu Anna Moskwa i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński rozmawiali z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce - poinformował w środę resort klimatu i środowiska.
01.03.2023

Nor-Shipping zadba o wzmocniony udział USA razem z Kallman Worldwide

Uczestnicy targów Nor-Shipping w dniach 6-9 czerwca 2023 r. będą mieli okazję „posmakować USA”. Organizatorzy wydarzenia w Oslo i Lillestrøm spodziewają się wzrostu liczby wystawców zza Atlantyku dzięki odnowionemu pawilonowi amerykańskiemu. O przyciągnięcie nowej generacji ambitnych przedsiębiorców z branży oceanicznej zatroszczy się firma eventowa z New Jersey – Kallman Worldwide, zatrudniona, aby wykorzystać 6 dekad swojego doświadczenia do zarządzania dedytkowanym obszarem.
16.02.2023

Corsica Ferries inwestuje w budowę zielonych rorowców

Francuski start-up Neoline Armateur donosi, że zakończył pierwszy krok ku budowie rorowca napędzanego wiatrem, który firma planuje wprowadzić na rejsy transatlantyckie. Do inwestorów dołączyła firma przewozowa Corsica Ferries, przejmując część udziałów w rozwijającej się firmie.
13.01.2023

Załoga I Love Poland staje do transatlantyckiego wyścigu

Załoga I Love Poland 8 stycznia wystartuje w 14. edycji regat RORC Transatlantic Race. Regaty rozpoczynają się w Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, a trasa długości około 3000 mil morskich prowadzi przez Ocean Atlantycki do mety na karaibskiej Grenadzie.
04.01.2023

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Charles Caudrelier pobił rekord prestiżowych regat Route du Rhum

Francuski żeglarz Charles Caudrelier wygrał prestiżowe regaty transatlantyckie samotników Route du Rhum, pokonując trasę z bretońskiego portu Saint-Malo do Pointe-a-Pitre na Gwadelupie w rekordowym czasie 6 dni, 19 godzin i 47 minut.
16.11.2022

Litewski rząd zatwierdza wymagania dla potencjalnych deweloperów MFW

W ubiegłą środę litewski rząd zatwierdził wymagania stawiane potencjalnym deweloperom morskich farm wiatrowych, którzy mają wziąć udział w przyszłorocznym przetargu. Decyzja rządu potwierdziła wymagania dotyczące zdolności finansowej uczestników przetargu i doświadczenia w realizacji tego typu projektów, a także zobowiązania do przyczyniania się do ochrony środowiska i budowania local contentu.
24.10.2022

Kanada i Niemcy będą wspólnie inwestować w produkcję i eksport wodoru

Kanada i Niemcy podpisały we wtorek wspólną deklarację o produkcji i eksporcie wodoru do Niemiec, w ramach zastępowania gazu ziemnego w gospodarce jako paliwa. Oba kraje chcą rozpocząć eksport produkowanego w Kanadzie wodoru w 2025 r.
24.08.2022

Kajak Aleksandra Doby trafi do Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

W Morskim Centrum Nauki będzie można zobaczyć oceaniczny kajak Aleksandra Doby, którym trzy razy przemierzył Atlantyk. Sławny podróżnik zmarł półtora roku temu.
12.08.2022

Prezydent: Trójmorze to siła, która może dać nowy impuls Europie

Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
10.06.2022

Stany Zjednoczone zamierzają przyspieszyć rozwój offshore. Czego mogą się nauczyć od Europy?

Prezes WindEurope, Giles Dickson, był moderatorem Forum Biznesowego Wysokiego Szczebla Rady Energetycznej USA-UE dotyczącego morskiej energetyki wiatrowej, które odbyło się 27 kwietnia w New Jersey. Forum prowadzili sekretarz energii USA, Jennifer Granholm oraz komisarz UE ds. energii, Kadri Simson. Wśród prelegentów znaleźli się również Ditte Juul Jørgensen, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej oraz prezesi firm Vestas, Siemens Gamesa, GE, Ørsted Iberdrola, EDF, Fred Olsen i Principle Power.
30.04.2022

USA zapewni w tym roku Unii Europejskiej 15 mld metrów sześciennych gazu LNG

Dołożymy wszelkich starań, żeby zapewnić UE w tym roku 15 mld metrów sześc. gazu LNG - zapowiedział w piątek prezydent USA Joe Biden. Łączymy się w realizacji celu, jakim jest ograniczenie zależności od rosyjskiego gazu - podkreślił.
25.03.2022

Cold Response z udziałem NATO w Arktyce. Przed nami manewry na lądzie i na morzu

W należącej do Norwegii części Arktyki rozpoczęły się w poniedziałek manewry Cold Response z udziałem 30 tys. żołnierzy z 27 krajów, w tym 23 członków NATO, także Polski. Rosja nie przyjęła zaproszenia jako obserwator.
14.03.2022

PFN: jacht "I Love Poland" popłynie w regatach transatlantyckich

Promujący Polskę jacht "I Love Poland", którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa, pierwszy raz popłynie w regatach transatlantyckich – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN.
03.01.2022

88 lat temu otwarto Dworzec Morski w Gdyni

Za projekt otwartego 8 grudnia 1933 roku Dworca Morskiego w Gdyni odpowiadał katowicki oddział berlińskiej spółki Dyckerhoff & Widmann. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. Dziś to siedziba Muzeum Emigracji.
08.12.2021

USA. Źródło: administracja przekazała kongresmenom, że Niemcy zgodziły się zatrzymać NS2 w razie rosyjskiej inwazji

Przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena przekazali kongresmenom, że nowe władze Niemiec zapewniły, iż zatrzymają gazociąg Nord Stream 2 w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - powiedziało PAP źródło w Kongresie USA. Jednocześnie projekt nowych amerykańskich sankcji zniknął z nowej wersji projektu budżetu obronnego.
07.12.2021

Niemiecka fundacja pomaga w realizacji Nord Stream 2

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie (MV) jest bardziej zaangażowany w starania o uruchomienie bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2 niż do tej pory wiedziano. Fundacja Klimatyczna MV aktywnie pomaga w realizacji rurociągu - ku niezadowoleniu USA - pisze we wtorek "Handelsblatt".
24.11.2021

Prezydent: Nord Stream 2 jest błędem, trzeba wyciągnąć wnioski

Prezydent Andrzej Duda określił gazociąg Nord Stream 2 jako błąd „o znaczeniu strategicznym dla całej wspólnoty transatlantyckiej”.
05.10.2021

USA: ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu – powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.
24.09.2021

Kurtyka: wzrost cen gazu to element presji na uruchomienie Nord Stream 2

Wielokrotny wzrost cen gazu to świadoma polityka Rosji, która w ten sposób chce wywrzeć presję na Europejczyków, by jak najszybciej uruchomić Nord Stream 2 - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w środowym wywiadzie.
22.09.2021

Premier Australii: francuskie okręty podwodne odrzucone z powodu zastrzeżeń

Podczas konferencji prasowej w Sydney premier Australii Scott Morrison argumentował, dlaczego jego kraj zrezygnował z zakupu australijskich okrętów podwodnych, co spowodowało kryzys dyplomatyczny.
19.09.2021

Wall Street Journal: porozumienie w sprawie NS2 obejmie inwestycję 50 mln USD i wsparcie dla Trójmorza

W ramach porozumienia w sprawie gazociągu Nord Stream 2 USA i Niemcy zobowiążą się do zainwestowania 50 mln dolarów w tzw. zieloną transformację energetyczną na Ukrainie i udzielą wsparcia dla Inicjatywy Trójmorza - podał amerykański dziennik "Wall Street Journal".
21.07.2021

Spór o Nord Stream 2 wkracza w końcową fazę. Sankcje wciąż mogą zatrzymać projekt

Amerykańsko-niemieckie rozmowy ws. rozwiązania sporu o Nord Stream 2 wchodzą w kluczową fazę wraz z wizytą niemieckiej kanclerz Angeli Merkel w Waszyngtonie w czwartek, 15 lipca. Według informacji, w rozmowach dokonał się "pewien postęp", ale ich sukces - z niemieckiego punktu widzenia - nie jest przesądzony.
14.07.2021

Rus, Chińczyk, dwa bratanki. Współpraca morska Chin i Rosji

Rosja wraz z Chinami zacieśnia współpracę morską, budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. Wspólne manewry marynarki wojennej, czy też współdziałanie w Arktyce sprawiają, że nie można pominąć milczeniem zbliżenia Moskwy i Pekinu.
12.07.2021

Wyniki OOCL w drugim kwartale potwierdzają megahossę na rynku kontenerowym

Dane za II kwartał OOCL wskazują na pewne spektakularne dochody, które mają pochodzić z przemysłu żeglugowego w zbliżającym się sezonie sprawozdawczym.
12.07.2021

Kukułcze jajo. Polityka Bidena wobec regionu Bałtyku

Wraz z wyborem nowego amerykańskiego prezydenta zasadnym jest zastanowienie się nad polityką Waszyngtonu w regionie Morza Bałtyckiego. Wzrost znaczenia Chin w regionie czy też prężenie muskułów przez Rosję stanowią wybrane problemy polityki zagranicznej Joe Bidena.
11.07.2021

Bułgaria/ Prezydent Duda: Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas szczytu w Sofii. Amerykański przywódca Joe Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Inicjatywy Trójmorza.
08.07.2021

Szczerski: na szczycie Trójmorza także tematy transatlantyckie

Na szczycie Trójmorza odbędą się debaty dotyczące miejsca tej inicjatywy w polityce europejskiej i transatlantyckiej – zapowiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta Krzysztof Szczerski.
08.07.2021

Rau: Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic

Polskę i Estonię niepokoi obecność militarna Rosji wzdłuż ukraińskich granic; mimo wycofania wojsk, sprzęt wojskowy pozostał - mówił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau na wtorkowej konferencji po spotkaniu z szefową MSZ Estonii Evą-Marią Liimets.
29.06.2021

Rau: z Blinkenem rozmawialiśmy o szczycie Biden-Putin i Nord Stream 2

Z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem romawialiśmy o szczycie Biden-Putin oraz o Nord Stream 2 i nakładaniu przez stronę amerykańską sankcji na firmy zachodnie zaangażowane w dokończenie tego projektu – poinformował w sobotę szef MSZ Zbigniew Rau.
19.06.2021

Turcja. Rau: należy wykorzystać jedność transatlantycką, by uczynić świat bezpieczniejszym

Należy wykorzystać szczególne doświadczenie jedności transatlantyckiej, by świat był bezpieczniejszy i bardziej przewidywalny – powiedział w piątek w Antalyi w Turcji szef MSZ Zbigniew Rau. Zaznaczył, że NATO odgrywa centralną rolę w społeczności transatlantyckiej.
18.06.2021

USA. Premier Morawiecki dla "Newsweeka": Jesteśmy bardzo zawiedzeni decyzją USA ws. Nord Stream 2

Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w środowym wywiadzie dla amerykańskiego "Newsweeka", że Polska jest bardzo zawiedziona odstąpieniem od części sankcji USA wobec Nord Stream 2. Jak dodał, zmiana polityki Waszyngtonu jest oparta na "fałszywych nadziejach" naprawy relacji z UE, bo "Niemcy nie są Unią" i "mają swoje interesy".
09.06.2021

Parlamentarzyści i eksperci z różnych krajów chcą od rządu Niemiec moratorium na Nord Stream 2

Kilkadziesiąt osób z różnych krajów – w tym parlamentarzyści, naukowcy i eksperci – podpisało się pod apelem do niemieckiego rządu i niemieckich partii politycznych o wprowadzenie moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2.
28.05.2021

Rządząca w RFN koalicja pod presją w sprawie Nord Stream 2?

Twarde stanowisko władz USA wobec Nord Stream 2 prowadzi do uświadomienia sobie przez rządzącą w RFN koalicję, że gazociąg można zrealizować tylko za wysoką cenę w polityce zagranicznej. Pojawiają się głosy, aby na razie odłożyć zakończenie budowy na później - pisze w czwartek "Die Welt".
22.04.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Peter Beyer apeluje o moratorium na budowę Nord Stream 2

Koordynator rządu Niemiec ds. współpracy transatlantyckiej Peter Beyer zaapelował o moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. Jak powiedział tygodnikowi "WitrschaftsWoche" projekt jest poważną przeszkodą w ożywieniu stosunków atlantyckich.
01.04.2021

Nord Stream 2 na ukończeniu mimo sankcji

Wciąż nie wiadomo, czy administracja Joe Bidena zdecyduje się rozszerzyć sankcje wobec projektu Nord Stream 2. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja może zapaść w połowie maja. W tej chwili budowę gazociągu kontynuuje rosyjska barka Fortuna, a niedługo ma do niej dołączyć także Akademik Czerski, który ułoży na dnie morza brakujący odcinek w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii. Gazprom informował już, że stopień gotowości projektu przekracza 90 proc.
01.04.2021

Przydacz: wypowiedź Blinkena o NS2 to dużo mówiący komunikat; najważniejsze jest zablokowanie tego projektu

Wypowiedź sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena o Nord Stream 2 to dużo mówiący komunikat; USA objęły sankcjami firmy aktywne przy budowie NS2; wyrażamy nadzieję na kontynuację tej polityki, bo najważniejsze jest zablokowanie tego projektu - podkreślił wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
24.03.2021

Stoltenberg: agresywna Rosja i rosnące w siłę Chiny definiują przyszłe wyzwania dla NATO

Konsekwencje wynikające z agresywnych działań Rosji i wzmacniania się Chin określają zakres przyszłych wyzwań dla NATO - oznajmił we wtorek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, przedstawiając sprawozdanie za rok 2020.
16.03.2021

Polska i USA mają wspólne zdanie o Nord Stream 2

Rozwój atomistyki w Polsce będzie związany z udziałem amerykańskiego know-how i amerykańskich firm - mówił w środę w TVP Info minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Szef resortu dyplomacji podkreślał także wspólne podejście Polski i USA do Nord Stream 2.
10.03.2021

Aleksander Doba spoczął na cmentarzu w Policach. Podróżnika pośmiertnie odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Polic oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządu pożegnali w środę kajakarza Aleksandra Dobę. Podróżnik został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
10.03.2021

"Tak długo jak nie zacznie płynąć gaz przez Nord Stream 2, trzeba zwalczać ten projekt"

Tak długo jak gaz przez Nord Stream 2 nie zacznie płynąć, trzeba ten projekt zwalczać - powiedział we wtorek europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski. Jak ocenił, Nord Stream 2 szkodzi Europie, ale również wspólnocie transatlantyckiej.
02.03.2021

Nie żyje Aleksander Doba. Zmarł podczas wyprawy na Kilimandżaro

Zmarł znany podróżnik, pierwszy człowiek w historii, który samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent wyłącznie dzięki sile mięśni. O śmierci poinformowała na Facebooku rodzina.
23.02.2021

Szef polskiego MSZ: Nord Stream 2 wbija klin między sojuszników

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau wyraził w niedzielę na Twitterze uznanie dla amerykańskiej senator Jeanne Shaheen za zaangażowanie w sprawę zablokowania Nord Stream 2, który, jak napisał, "zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i wbija klin między sojuszników".
21.02.2021

"FAZ": Nord Stream 2 symbolem szczególnych stosunków Niemiec i Rosji

Od II wojny światowej unikanie konfliktów z Rosją jest priorytetem niemieckiej polityki zagranicznej; Kreml bezwstydnie to wykorzystuje, nie tylko w przypadku Nord Stream 2 - pisze w środę założyciel think-thanku Centrum Liberalnego Modernizmu Ralf Fuecks na łamach Frankfurter Allgemeine Zeitung
17.02.2021

Szczyt V4 w Juracie. W środę uroczystości rocznicy zaślubin Polski z morzem

Grupa Wyszehradzka jest istotnym, o ile nie najistotniejszym, czynnikiem katalizującym współpracę regionalną w Europie Środkowej, ale także wnoszącym znaczący wkład we współpracę i procesy dotyczące polityki unijnej i NATO-wskiej - powiedział we wtorek w Juracie prezydent Andrzej Duda.
09.02.2021

Prezydent rozmawiał z szefem NATO o przyszłości współpracy transatlantyckiej

Przyszłość współpracy transatlantyckiej po zmianie politycznej w Waszyngtonie była tematem piątkowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w piątek prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
29.01.2021

Kurtyka o transatlantyckich relacjach energetyczno-klimatycznych podczas Atlantic Council Global Energy Forum 2021

Cele neutralności klimatycznej, perspektywa współpracy UE-USA w zakresie energii oraz sprawiedliwa transformacja energetyczna to tematy dyskusji pn. „Nowe spojrzenie na transatlantyckie relacje w dziedzinie energii i klimatu”, zorganizowanej przez Atlantic Council w ramach V. Globalnego Forum Energii. W spotkaniu online, które odbyło się 20 stycznia 2021 r., uczestniczył minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
21.01.2021

Nagroda specjalna Rejs Roku dla UMG

Po raz 50. przyznano w ostatnim dniu grudnia 2020 roku nagrody żeglarskie "Rejs Roku". Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920-2020 jako wyraz uznania Jury za wkład Uczelni w historię polskich żagli.
05.01.2021

Rejs Roku - Srebrny Sekstant bez głównego laureata! Nagroda specjalna PZŻ dla Waldemara Heflicha

Nagroda "Rejs Roku - Srebrny Sekstant" 2020 w tym roku bez głównego laureata! To sytuacja wyjątkowa – precedens nie notowany od pierwszej edycji Nagrody w 1970 roku. Decyzja jury Nagrody podyktowana jest wpływem pandemii koronawirusa na żeglarską rzeczywistość.
04.01.2021

Nie przyznano honorowego tytułu Żeglarza Roku, są cztery równorzędne wyróżnienia

Po raz pierwszy w 51-letniej historii Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” nie nadało, ze względu na pandemię koronawirusa, tytułu Żeglarza Roku, najwyższego polskiego trofeum żeglarskiego. Przyznano natomiast cztery równorzędne Wyróżnienia Rejs Roku 2020.
01.01.2021

50. posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant”

Tegoroczne, pięćdziesiąte pierwsze już, tradycyjnie grudniowe posiedzenie Jury Nagród Honorowych „Rejs Roku” i „Srebrny Sekstant” miało charakter wyjątkowy. Pandemia sprawiła, że jurorzy dyskutowali w jedyny możliwy sposób - za pośrednictwem sieci w trybie online, z centrum w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.
31.12.2020

Polska w Brukseli sprzeciwiła się przyspieszeniu prac nad umową UE-Chiny

Polska na spotkaniu ambasadorów państw unijnych w Brukseli sprzeciwiła się znacznemu przyspieszeniu prac nad umową inwestycyjną UE-Chiny po tym, jak Komisja Europejska poinformowała, że umowa jest już gotowa - przekazało PAP źródło UE.
28.12.2020

Dworzec Morski będzie świętować 87. urodziny

Powiedzieć, że wraz z wybraniem budynku Dworca Morskiego na siedzibę Muzeum Emigracji budynek ten otrzymał drugie życie, to nic nie powiedzieć. Odkąd w mury odrestaurowanego w 2013 roku budynku przy ul. Polskiej 1 zawitała ekipa muzealna, budynek tętni życiem, stał się miejscem inspirujących spotkań i niezwykłych wydarzeń. Tradycją stało się świętowanie urodzin Dworca Morskiego. Ten rok jest inny, dlatego wydarzenie odbędzie się w zmienionej formule. Dla miłośników nhistorii i przyjaciół Muzeum Emigracji przygotowano słuchowisko.
27.11.2020

Von der Leyen: Europa powinna wyjść z inicjatywą współpracy z USA

Podziały można zasypać, rany zagoić, ale niektóre różnice są głębsze niż jedna administracja i nie znikną po wyborach; Europa powinna wyjść z inicjatywą w sprawie nowej agendy transatlantyckiej - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
10.11.2020

Litwa liczy na większą uwagę USA ws. bezpieczeństwa państw bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda liczy na to, że Joe Biden jako prezydent USA zwróci większą uwagę na bezpieczeństwo państw bałtyckich, a jego przywództwo sprawi, że relacje transatlantyckie między UE i Stanami Zjednoczonymi będą "jeszcze bardziej szczere".
09.11.2020

Jutro prezydent ratyfikuje umowę o współpracy obronnej między Polską a USA

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda ratyfikuje polsko-amerykańską umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, tym samym umowa wejdzie w życie - poinformował szef BBN Paweł Soloch. Umowę popierają główne siły w USA; będzie realizowana niezależnie od tego, kto będzie lokatorem Białego Domu - dodał.
08.11.2020

COVID-19 wpłynął na politykę, wojskowość i ekonomię

Koronawirus znacząco wpłynął na politykę, ekonomię oraz wojskowość - ocenił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W tym świetle za konieczną uznał współpracę państw w ramach NATO i na poziomie regionalnym.
22.09.2020

Amerykański Newsweek publikuje list otwarty wzywający do wstrzymania Nord Stream 2

Ponad setka byłych i obecnych dyplomatów, polityków i ekspertów wezwała w otwartym liście KE oraz państwa UE do podjęcia kroków prowadzących do porzucenia projektu gazociągu Nord Stream 2. Tekst został opublikowany wczoraj na portalu amerykańskiego "Newsweeka".
18.09.2020

Pandemia może otworzyć drogę do ekspansji firm z Trójmorza

Pandemia COVID-19 może pomóc otworzyć drogę do ekspansji dla niektórych firm z Trójmorza - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny. Kryzys może okazać się też szansą na redefinicję modelu gospodarczego i zmniejszenie zależności od kapitału zagranicznego.
25.08.2020

UE przeciwstawia się sankcjom USA w sprawie Nord Stream 2

Unia Europejska sprzeciwia się stosowaniu sankcji przez USA wobec przedsiębiorstw z UE, prowadzących legalną działalność - oświadczył wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.
18.08.2020

Unia Europejska przeciwko regulacjom USA w sprawie sankcji na Nord Stream 2

Komisja Europejska jest zaniepokojona regulacjami władz USA dotyczącymi sankcji na europejskie firmy zaangażowane w budowę gazociągu Nord Stream 2. „UE sprzeciwia się nakładaniu przez państwa trzecie sankcji na unijne przedsiębiorstwa” – poinformowała w środę PAP rzeczniczka Komisji.
12.08.2020

Szef Pentagonu: umowa USA z Polską "zwiększy odstraszanie" Rosji

Szef Pentagonu Marek Esper poinformował w poniedziałek o zakończeniu negocjacji dotyczących umowy EDCA (Enhanced Defence Cooperation Agreement) z Polską. Ocenił, że przyczyni się ona do "zwiększenia odstraszania Rosji i wzmocnienia NATO".
03.08.2020

MON: Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej Polską i USA uzgodniona politycznie

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między Polską a Stanami Zjednoczonymi została uzgodniona politycznie; niebawem planowane jest podpisanie umowy, która ułatwi rozlokowanie w Polsce kolejnych wojsk USA – poinformowało MON.
31.07.2020

Google ogłosił plany budowy podmorskiego kabla łączącego Stany Zjednoczone i Europę

Gigant technologiczny twierdzi, że w kablu zainstaluje nową technologię, która będzie znaczącym ulepszeniem starszych istniejących linii.
29.07.2020

Groźba sankcji CAATSA wobec Nord Stream 2

15 lipca Departament Stanu USA zmienił wytyczne w sprawie stosowania niektórych sankcji przewidzianych w ustawie CAATSA z 2017 r. Stanowi to sygnał gotowości do nałożenia ich na podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2 (NS2). Co istotne, inicjatywa ta wychodzi ze strony administracji prezydenckiej, dotychczas niechętnej ostrym działaniom w stosunku do NS2. Należy liczyć się ze zdecydowanym sprzeciwem części państw UE wobec polityki USA i z inicjatywami ochrony europejskich podmiotów przed sankcjami.
21.07.2020

McCarthy: obecność wojskowa USA przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie

Wojskowa obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał odstraszania NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie; zwiększanie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie zasady suwerenności - powiedział we wtorek sekretarz Sił Lądowych USA Ryan McCarthy.
14.07.2020

Duda: zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE; nie ma mowy o wyjściu z Unii

Zawsze miałem absolutnie pozytywny stosunek do UE, sam zabiegałem, abyśmy się stali częścią tej wspólnoty; dzisiaj w ogóle nie ma mowy o temacie wyjścia z Unii - powiedział w miejscowości Zastawie (woj. lubelskie) prezydent Andrzej Duda.
08.07.2020

Armatorzy odwołują kolejne rejsy wraz ze zbliżającą się nową wojną handlową

Maersk i MSC przedłużyli zawieszenie transatlantyckiego serwisu TA4 / NEUATL4 do września. Usługa, która rozmieszcza pięć statków o średniej pojemności 5300 teu i ma rotację Antwerpia-Rotterdam-Bremerhaven-Liverpool-Nowy Jork-Savannah-Port Everglades-Savannah, została pierwotnie zawieszona do połowy czerwca i do połowy lipca.
28.06.2020

Marynarze z pozytywnymi wynikami testów na COVID-19 na pokładzie kontenerowca Maersk Idaho

Marynarze na pokładzie MV Maersk Idaho, pod banderą Stanów Zjednoczonych, z pozytywnym wynikiem przeszli testy na COVID-19, co uznano za pierwszy zgłoszony wybuch wirusa na amerykańskim statku komercyjnym.
26.06.2020

Sekretarz obrony USA: Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w NATO

Szef NATO Jens Stoltenberg i sekretarz obrony USA Mark Esper podkreślili w piątek we wspólnym oświadczeniu, że Sojusz Północnoatlantycki jest fundamentem obrony transatlantyckiej. Rozmowy dotyczyły m.in. Chin i Rosji. "USA pozostają zaangażowane w NATO" - zapewnił Esper.
26.06.2020

Ameryka stała się dla Polski najważniejszym sojusznikiem i gwarantem bezpieczeństwa. Według ekspertów można już mówić o uzależnieniu

Cztery dni przed wyborami w Polsce prezydent Andrzej Duda spotka się w Białym Domu z Donaldem Trumpem i będzie to pierwsza wizyta zagranicznej głowy państwa w USA od początku globalnej pandemii koronawirusa. Rozmowy mają dotyczyć głównie rozwoju współpracy obronnej Polski i Stanów Zjednoczonych, a także handlu, energetyki i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.
24.06.2020

Czaputowicz: amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rozwija się zgodnie z planem (wywiad)

Amerykańskie zaangażowanie wojskowe na terytorium Polski rośnie i rozwija się zgodnie z planem; priorytetem partnerstwa Polski i USA są m.in. obronność i bezpieczeństwo energetyczne - powiedział w wywiadzie dla PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
23.06.2020

Stoltenberg: dobra rozmowa z prezydentem Dudą m.in. o więzach transatlantyckich

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o odpowiedzi NATO na Covid-19, a także o więzach transatlantyckich przed wizytą szefa polskiego państwa w Waszyngtonie.
22.06.2020

Bezpiecznie i na czas przez oceany - projekt polskich naukowców

Polscy naukowcy chca opracować metodę planowania trasy statku odpowiadającej potrzebom użytkownika. Uwzględni ona nie tylko prognozowane warunki meteorologiczne, ale również weźmie pod uwagę niepewność przetwarzanych danych.
19.06.2020

Szef MON: jesteśmy otwarci na rozwój i nowe inicjatywy obronne USA w Polsce

Jesteśmy otwarci na rozwój i nowe inicjatywy obronne USA w Polsce - powiedział PAP minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że Polska postrzega silne więzi transatlantyckie jako kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kontynentu.
19.06.2020

MSZ: Wzmocnienie współpracy Polski z Estonią, Litwą i Łotwą

Dzisiejsze spotkanie w Wilnie ministra Jacka Czaputowicza z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy (spotkanie w formacie B3+1) oraz dwustronne rozmowy polsko-litewskie potwierdzają bliską współpracę Polski z krajami regionu.
15.06.2020

Biedroń: Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy

Będę wspierał polski przemysły zbrojeniowy tak, aby stał się najbardziej innowacyjny w tej części Europy – mówił w Kłodzku kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Polityk zapowiedział też przywrócenie świadczeń dla wszystkich służb mundurowych, obniżonych na podstawie tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
10.06.2020

Sektor motoryzacyjny UE zagrożony amerykańskimi cłami

Unijny komisarz ds. handlu Phil Hogan kolejny raz poleciał do Waszyngtonu, by przeciwdziałać możliwym amerykańskim taryfom na unijny przemysł samochodowy. Prezydent USA Donald Trump od dłuższego czasu grozi dodatkowymi cłami europejskiemu sektorowi motoryzacyjnemu.
06.02.2020

Francja wyśle lotniskowiec Charles de Gaulle do dalszej walki z IS

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział w czwartek wysłanie lotniskowca "Charles de Gaulle" do wschodniej części Morza Śródziemnego, gdzie od stycznia do kwietnia udzieli on wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim.
17.01.2020

7-procentowy wzrost przeładunków kontenerów w Porcie Hamburg

Największy niemiecki port, Hamburg, zamknął pierwsze trzy kwartały tego roku z przeładowanymi 7 mln TEU, o 6,9 proc. więcej rok do roku.
20.11.2019

Ogromny transport LNG z USA do terminala w Świnoujściu

Do terminala LNG w Świnoujściu wpłynął metanowiec z ładunkiem amerykańskiego skroplonego gazu, który PGNiG kupiło i odsprzedało odbiorcy na Ukrainie. Jednostka przywiozła 75 tys. ton LNG, co po regazyfikacji da niemal 100 mln m3 gazu.
20.11.2019

Michał Weselak po pierwszym etapie Mini Transat

Michał Weselak na 16 miejscu zakończył pierwszy etap Mini Transat, atlantyckich regat samotników na jachtach klasy Mini 6.5. Trasę z La Rochelle do Las Palmas de Gran Canaria gdańszczanin pokonał w 10 dni 12 godzin 50 minut i 24 sekund.
20.10.2019

Minister energetyki USA: Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na politykę Europy

Gazociąg Nord Stream 2 zwiększy wpływ Rosji na politykę zagraniczną Europy – powiedział minister energetyki USA Rick Perry podczas konferencji, która się odbyła w poniedziałek w Wilnie w ramach inicjatywy Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej (P-TEC).
07.10.2019

Szef MSZ: Trójmorze nie jest konkurencją dla UE

Wspólnota transatlantycka powinna działać solidarnie, zarówno przygotowując się na tradycyjne zagrożenia, jak i w odpowiedzi na nowe wyzwania – mówił w środę podczas Warsaw Security Forum szef BBN Paweł Soloch.
03.10.2019

Błaszczak: Współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział w piątek na spotkaniu szefów resortów obrony państw V4 w Ostrawie w Czechach, że współpraca w Grupie Wyszehradzkiej jest korzystna dla państw i dla bezpieczeństwa obywateli.
21.09.2019

Błaszczak w Rumunii o współpracy dwustronnej i sojuszniczej

Współpraca wojskowa dwustronna i z USA, zwiększenie interoperacyjności, NATO-wski program zwiększenia gotowości - to tematy, które szef MON Mariusz Błaszczak omawiał ze swoim odpowiednikiem Gabrielem–Beniaminem Lesem – poinformowało MON.
19.09.2019

Bitwa o Gotland już w niedzielę

W niedzielę, 15 września rozpoczną się ósme bałtyckie regaty samotnych żeglarzy, Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland – Konsal Challenge 2019. 500 mil non stop, brak pomocy z zewnątrz oraz wymagający, jesienny Bałtyk sprawiają, że to niezmiennie jedne z najtrudniejszych regat na naszym akwenie.
13.09.2019

Dzień z Portem Hamburg w Warszawie

Port Hamburg organizuje w hotelu Mercure Warszawa Centrum dwa spotkania adresowane do wszystkich, którzy praktycznie wykorzystują transport morski i szukają inspiracji, nowych rozwiązań i okazji do kontaktów z partnerami z branży. Pierwsze z nich to popołudniowe spotkanie informacyjne pod hasłem „Port Hamburg dla Praktyków”, wieczorem zaś odbędzie się tradycyjny hamburski Wieczór Portowy Hafenabend.
12.09.2019

Amerykański gaz sprzedano z Polski na Ukrainę. Transakcja PGNiG i ERU

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakupiło ładunek skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA, a następnie – po regazyfikacji – odsprzedało gaz ziemny firmie Energy Resources of Ukraine (ERU). Dzięki konsekwentnej rozbudowie portfela dostawców LNG PGNiG ma możliwość oferowania gazu ziemnego kolejnym odbiorcom.
29.08.2019

Rzeczniczka Merkel: Niemcy nie wezmą udziału w misji w cieśninie Ormuz u boku USA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest przeciwna udziałowi swojego kraju w misji wojskowej w cieśninie Ormuz, u wybrzeży Iranu. pod wodzą USA. Poinformowała o tym w poniedziałek zastępczyni rzecznika rządu RFN.
05.08.2019

Minister Jacek Czaputowicz z wizytą w USA

Relacje transatlantyckie są dla nas kluczowe. Nie ma bezpieczeństwa w naszej części Europy bez wsparcia i silnej więzi z USA – powiedział minister Czaputowicz podczas debaty pt. Building a Transatlantic Agenda to Secure the Next Century, zorganizowanej przez Atlantic Council w Waszyngtonie w ramach konferencji pt. The United States and Central Europe. Celebrating Europe Whole and Free, Building the Next Century Together.
18.07.2019

UE-Mercosur: Polityczne porozumienie ws. strefy wolnego handlu

Unia Europejska i południowoamerykański Mercosur (Wspólny Rynek Południa), chcą wspólnie stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu. Po latach negocjacji osiągnięto polityczne porozumienie w tej sprawie - poinformowała w piątek Komisja Europejska.
29.06.2019

Szczyt Trójmorza zdecydował o uruchomieniu funduszu na wsparcie projektów priorytetowych

Uruchomienie funduszu Trójmorza na wsparcie priorytetowych projektów infrastrukturalnych, realizowanych w ramach tej inicjatywy, to jeden z głównych rezultatów dwudniowego szczytu prezydentów państw Trójmorza, który zakończył się w czwartek w słoweńskim Brdzie.
07.06.2019

Prezydent Rumunii: Obecność USA na szczycie Trójmorza ma wartość strategiczną

Inicjatywa Trójmorza wnosi wkład we wzmocnienie więzi transatlantyckich, a obecność USA na szczycie jest prawdziwym katalizatorem wzmacniającym naszą współpracę i ma wartość strategiczną - mówił w czwartek w słoweńskim Brdzie prezydent Rumunii Klaus Iohannis.
06.06.2019

Prezydent Słowenii: Inicjatywa Trójmorza uzupełnia naszą współpracę w ramach UE

Inicjatywa Trójmorza uzupełnia naszą współpracę w ramach UE - powiedział w czwartek prezydent Słowenii Borut Pahor. Podkreślił też, że "obecność ekonomiczna USA" w tej inicjatywie może przyczynić się do "wzmocnienia więzi transatlantyckich".
06.06.2019

Karczewski: Zagrożenie ze strony Rosji czyni utrzymanie jedności państw NATO żywotnym interesem państw wschodniej flanki

Zagrożenie ze strony Rosji czyni utrzymanie jedności transatlantyckiej żywotnym interesem państw wschodniej flanki NATO - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas obrad IV Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.
06.06.2019

Piąte Polsko-Słowackie Forum Dyskusyjne w Bratysławie

Nowy cykl instytucjonalny otwiera możliwości jeszcze lepszego promowania interesów Polski i Słowacji, ale także całego regionu Europy Środkowo w ramach nowej Agendy Strategicznej – powiedział sekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański podczas piątej edycji Polsko-Słowackiego Forum Dyskusyjnego, które odbyło się 22 maja w Bratysławie.
23.05.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

Naimski w Brukseli rozmawiał z przedstawicielami USA m.in. o LNG i atomie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski rozmawiał w czwartek w Brukseli z przedstawicielami administracji USA m.in. o współpracy w sektorze gazu i atomu. W rozmowie z dziennikarzami nie wykluczył też uruchomienia w przyszłości drugiego terminala pływającego LNG w Gdańsku.
02.05.2019

Naimski: Terminal LNG w Gdańsku pozwoli na odbiór 4 mld metrów sześciennych gazu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski powiedział w czwartek w Brukseli, że planowany pływający terminal do odbioru LNG w Gdańsku pozwoli na przyjęcie dodatkowych 4 mld metrów sześciennych gazu w Polsce.
02.05.2019

USA krytykują NS2, chwalą Polskę i zapowiadają większy eksport LNG do UE

Minister energetyki USA Rick Perry zapowiedział na konferencji w Brukseli dalsze zwiększanie eksportu gazu skroplonego LNG do UE i pochwalił m.in. Polskę za decyzję o rozbudowie terminala w Świnoujściu. Skrytykował jednocześnie budowę gazociągu Nord Stream 2.
02.05.2019

Prawie 300-metrowa MSC Poesia rozpoczęła sezon statków pasażerskich w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Luksusowa, olbrzymia i piękna. Takimi słowami opisywały wycieczkowiec MSC Poesia osoby, które w środę przybyły do Gdyni, by powitać prawie 300-metrowy statek pasażerski. Jednostka około południa zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, rozpoczynając sezon wycieczkowy w Porcie Gdynia.
24.04.2019

USA: „Transatlantycki dialog” z udziałem Morawieckiego na Uniwersytecie Nowojorskim

Relacje Polski z Rosją, USA i UE były wśród tematów środowej dyskusji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim (NYU). Poruszono także kwestię praworządności w Polsce.
18.04.2019

Przy sprzeciwie Francji państwa UE dały mandat na rozmowy handlowe z USA

Przedstawiciele państw członkowskich dali w poniedziałek zielone światło dla negocjacji KE z administracją USA w sprawie zniesienia ceł na towary przemysłowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że przeciwko była Francja, a Belgia wstrzymała się od głosu.
15.04.2019

Po nowej groźbie Trumpa w sprawie ceł, media apelują o dyplomatyczny reset UE z USA

Niemieckie media, które komentują nową groźbę prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wprowadzenia ceł na kolejne europejskie towary, są zgodne, że na eskalacji handlowego sporu stracą wszyscy. "Neue Osnabruecker Zeitung" apeluje o dyplomatyczny reset.
10.04.2019

UE objęła oficjalnie ośmiu Rosjan sankcjami za agresję wobec Ukrainy

UE objęła w piątek oficjalnie sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników odpowiedzialnych za agresję rosyjską wobec Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Ich nazwiska trafiły do Dziennika Urzędowego UE. Wcześniej sankcje uzgodnili ministrowie państw członkowskich.
15.03.2019

Prezydent po spotkaniu z szefem NATO: Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze

Realizujemy nasze zobowiązania sojusznicze, wizyta w Polsce sekretarza generalnego NATO "mocno podkreśla" fakt członkostwa Polski w Sojuszu - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Szef NATO Jens Stoltenberg zauważył, że przez 20 lat Polska pokazywała silne zobowiązanie na rzecz NATO.
08.03.2019

Port Hamburg z rekordowym wynikiem przewozów kolejowych w relacji z zapleczem lądowym

Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 milionów ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%).
19.02.2019

Niemcy/„Die Welt”: Polityka Merkel kłóci się z zasadami, które sama głosi

Dziennik "Die Welt" krytykuje politykę Niemiec w sferze bezpieczeństwa. Komentując zakończoną w niedzielę 55. Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa gazeta zwraca uwagę w poniedziałek, że kanclerz Angela Merkel nie stosuje się do głoszonych przez siebie zasad.
18.02.2019

Błaszczak o Nord Stream 2, współpracy z USA, sojusznikami i partnerami

Współpraca z sojusznikami i partnerami NATO oraz współpraca wojskowa Polski i USA, w tym propozycja ulokowania stałych baz USA w Polsce to tematy, które w dwustronnych rozmowach poruszył szef MON Mariusz Błaszczak na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
16.02.2019

Czaputowicz: W Monachium o bezpieczeństwie nie tylko militarnym

Nie tylko bezpieczeństwo militarne, ale także energetyczne jest tematem rozmów na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa – powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz, który swoim rozmówcom relacjonował także warszawską konferencję nt. Bliskiego Wschodu.
16.02.2019

Niemcy/Czaputowicz: Państwa UE powinny wzmocnić zdolności obronne

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz powiedział w piątek na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że unijni członkowie NATO powinni wzmocnić swoje zdolności obronne i zwiększyć wydatki na ten cel.
16.02.2019

Mogherini i Pompeo rozmawiali o nowych sankcjach na Rosję

Szefowa dyplomacji UE Federica Mogherini i sekretarz stanu USA Mike Pompeo rozmawiali w piątek w Brukseli o kwestii nałożenia sankcji na Rosję za jej agresywne działania wobec Ukrainy w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformował grupę dziennikarzy w Brukseli wysoki urzędnik unijny.
15.02.2019

Morawiecki w „Le Figaro” o Unii, Rosji, gospodarce, migracji i polskich reformach

Premier Mateusz Morawiecki w obszernym wywiadzie udzielonym francuskiemu dziennikowi "Le Figaro" mówił, że Europa Środkowa lepiej rozumie rosyjskie zagrożenie, że trzeba na nowo przemyśleć model rozwoju gospodarczego i wyjaśniał polskie stanowisko wobec UE ws. migracji i reformy wymiaru sprawiedliwości.
10.02.2019

Merkel o Nord Stream 2: musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Niemcy przygotują projekty pomocy dla Maroka, który miałby pomóc rozwiązywać zewnętrzne przyczyny migracji - poinformował po spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec premier Słowacji Peter Pellegrini.
07.02.2019

Gospodarczy projekt Nowego Trójmorza - najważniejszy gospodarczy projekt dla polskich firm i rozwoju krajowej infrastruktury

Ponad trzy lata od momentu inauguracji Trójmorza przyszedł czas na wkroczenie w fazę realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Trójmorze dyktowane jest przede wszystkim bezpieczeństwem regionu, potrzebą budowy infrastruktury łączącej państwa Trójmorza, koniecznością intensyfikacji współpracy gospodarczej i energetycznej.
21.01.2019

W poniedziałek prezydent udaje się do Davos, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Gospodarczym

Rozmowy z Sekretarzem Generalnym NATO oraz prezydentem Brazylii, udział w panelach nt. przyszłości relacji transatlantyckich, polityki europejskiej i Bliskiego Wschodu - to główne elementy udziału prezydenta Andrzej Dudy w przyszłotygodniowym Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
20.01.2019

Alians 2M wkracza na stałe do Liverpoolu

Alians 2M, składający się z Maersk Line i MSC, potwierdziły, że brytyjski Port Liverpool na stale zostanie wpisany w trasę serwisu TA4, łączącego Europę z kilkoma amerykańskimi portami.
16.01.2019

Szef MSZ w „Rz”: Konferencja bliskowschodnia wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA

Wspólna konferencja dotycząca Bliskiego Wschodu, która odbędzie się w Warszawie jest wyrazem strategicznego partnerstwa między Polską i USA - oświadczył szef MSZ Jacek Czaputowicz na łamach poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
14.01.2019

PZU i Atlantic Council zawarły partnerstwo strategiczne

Atlantic Council i PZU SA podpisały w piątek wieloletnią umowę o partnerstwie strategicznym - poinformowała spółka. Dodano, że w ramach partnerstwa PZU będzie m.in. angażować się w pogłębianie sojuszu strategicznego oraz relacji gospodarczych pomiędzy Polską i USA.
15.12.2018

85 lat gdyńskiego „okna na świat”

Dokładnie 85 lat temu w Gdyni powstało okno na świat, które zmieniło losy wielu polskich rodzin. 8 grudnia to kolejna rocznica uruchomienia Dworca Morskiego – miejsca, z którego wypływały legendarne transatlantyki. W klimat emigranckich historii wprowadzili Danuta Stenka i Robert Więckiewicz, którzy wzięli udział w wyjątkowym binauralnym słuchowisku.
10.12.2018

MSZ: Sytuacja na Morzu Azowskim wśród tematów spotkania szefów dyplomacji państw NATO 4-5 grudnia

Sytuacja na Morzu Azowskim będzie jednym z tematów rozpoczynającego się we wtorek dwudniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw NATO, w którym weźmie udział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz - poinformował w poniedziałek MSZ.
04.12.2018

Szymon Kuczyński przed nowym oceanicznym wyzwaniem

Po zakończonych sukcesami projektach "Maxus Solo Around" oraz "Call of the Ocean" Szymon Kuczyński planuje powrót na wielką wodę. Na Maxusie 22 ze stoczni Northman odbył dwa wokółziemskie rejsy i ustanowił rekord świata. Nadszedł czas na podsumowanie i nowe wyzwania.
29.11.2018

Morawiecki: Polska jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska

Polska jest jednocześnie bardzo proamerykańska i bardzo proeuropejska - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji FOTAR w Hamburgu, poświęconej relacjom transatlantyckim. Problemy widzimy raczej po stronie Chin i Rosji niż Stanów Zjednoczonych - dodał.
17.11.2018

Migracje, budżet UE i Brexit wśród tematów polsko-czeskich konsultacji

Migracje, wieloletni budżet UE i implikacje Brexitu znalazły się wśród tematów poruszonych na czwartkowych polsko-czeskich konsultacjach międzyrządowych w Pradze - oświadczyli po ich zakończeniu premierzy Polski i Czech, Mateusz Morawiecki i Andrej Babisz.
16.11.2018

Ambasador USA przy UE sugeruje sankcje wobec Nord Stream 2

Ambasador USA w Unii Europejskiej Gordon Sondland zasugerował możliwość sankcji wobec firm, które są zaangażowane w budowę Nord Stream 2. KE przypomniała w środę, że to projekt komercyjny.
14.11.2018

Duda i Perry: dywersyfikacja źródeł energii ważna dla Polski i całej Europy

Dywersyfikacja źródeł energii ważna dla Polski i całej Europy - mówili w czwartek prezydent Andrzej Duda i sekretarz ds. energii USA Rick Perry wskazując m.in. na zawartą właśnie umowę PGNiG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International.
08.11.2018

Morawiecki i Merkel: Ważna stabilizacja na Ukrainie, która powinna pozostać krajem tranzytowym

Podkreślamy wagę stabilizacji sytuacji na Ukrainie, także w kontekście Nord Stream 2 - mówił premier Mateusz Morawiecki po piątkowym spotkaniu z kanclerz Niemiec. Angela Merkel oświadczyła, że wspólnym celem jest, by Ukraina pozostała ważna jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu.
02.11.2018

Szef MSZ: „Pokusa protekcjonizmu” jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla spójności UE

Kluczowym wyzwaniem dla UE jest zapewnienie jedności państw członkowskich a jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla unijnej spójności jest „pokusa protekcjonizmu" - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas debaty dot. przyszłości UE.
30.10.2018

Konsultacje polsko-rumuńskie w Warszawie

W piątek zakończyły się polsko-rumuńskie konsultacje wiceministrów spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego i Dana Neculaescu dotyczące problematyki wschodniej, bezpieczeństwa europejskiego i współpracy transatlantyckiej. Rozmowy w Warszawie poświęcone były rozwojowi Partnerstwa Wschodniego, w tym jubileuszowi 10-lecia tej inicjatywy przypadającemu w trakcie prezydencji unijnej Rumunii w 2019 r.
27.10.2018

USA: Minister Naimski prezentuje Baltic Pipe w Waszyngtonie

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski podczas wtorkowego wystąpienia na spotkaniu Fundacji Jamestown w Waszyngtonie przedstawił znaczenie planowanego gazociągu “Baltic Pipe" dla potrzeb energetycznych Polski i państw regionu Morza Bałtyckiego.
26.09.2018

USA: Czaputowicz o przyszłości stosunków transatlantyckich

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wziął udział w poniedziałek w Waszyngtonie w konferencji "CEPA Forum 2018" na temat przyszłości stosunków transatlantyckich i współpracy UE-NATO. Minister podkreślił, że dla Polski więzi transatlantyckie mają “nadrzędne znaczenie".
25.09.2018

Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce

Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce oraz będą koordynować działania przeciw projektom energetycznym zagrażającym wspólnemu bezpieczeństwu, w tym Nord Stream 2 - głosi polsko-amerykańska deklaracji podpisana we wtorek w Waszyngtonie.
19.09.2018

Premier: Współpraca transatlantycka kluczem do utrzymania pokoju

Umacnianie przez kraje Trójmorza współpracy Europy i USA jest kluczem do utrzymania pokoju, wzmocnienia demokracji oraz poprawy perspektyw inwestycyjnych, handlowych i gospodarczych – mówił we wtorek w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki.
19.09.2018

Prezydent: Państwa Trójmorza są współtwórcami Europy Środkowej sprawczej i podmiotowej

Państwa Inicjatywy Trójmorza chcą być i są politycznymi praktykami, współtwórcami Europy Środkowej - sprawczej i podmiotowej w skali globalnej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Bukareszcie. Dodał, że Trójmorze nie może działać wbrew wartościom UE i NATO.
18.09.2018

Biało-czerwona na równiku

"Dar Młodzieży" wpłynął dzisiaj, w czwartek 26 lipca 2018 roku, na półkulę południową! Przeciął zatem równoleżnik 0 czyli RÓWNIK. W takim rejsie, na takim statku to moment szczególny - czas wielkiego chrztu równikowego, wizyty na pokładzie Neptuna - króla mórz i oceanów ze świtą. Tortur wymyślnych zadawanych neofitom.
27.07.2018

Prawie 300-metrowa siostra Costy Concordii z wizytą w Porcie Gdynia (foto)

Costa Pacifica w Porcie Gdynia. Prawie 300-metrowa jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim w niedzielę. To siostrzana jednostka Costy Concordii, która w 2012 r. wpadła na skały niedaleko wyspy Giglio w Toskanii. W katastrofie zginęły 32 osoby.
23.07.2018

USA: Trudne rozmowy minister Jadwigi Emilewicz w Waszyngtonie

W ramach rozpoczętej we wtorek wizyty w USA Jadwiga Emilewicz, szefowa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, przeprowadziła w departamencie handlu w Waszyngtonie "szereg rozmów na trudne tematy". Rozmawiała m.in. o nowej polityce celnej USA.
18.07.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.