• <
escort_980x120_gif_2020

PFN: jacht "I Love Poland" popłynie w regatach transatlantyckich

mj

03.01.2022 14:12
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie PFN: jacht "I Love Poland" popłynie w regatach transatlantyckich

Partnerzy portalu

PFN: jacht "I Love Poland" popłynie w regatach transatlantyckich - GospodarkaMorska.pl
Fot. PFN

Promujący Polskę jacht "I Love Poland", którego właścicielem jest Polska Fundacja Narodowa, pierwszy raz popłynie w regatach transatlantyckich – poinformował w poniedziałek PAP Temistokles Brodowski z PFN.

"I Love Poland" będzie się ścigał w dorocznych regatach Royal Ocean Racing Club na trasie 3 tys. mil morskich - przekazał Brodowski. Wyścig zaczyna się na Wyspach Kanaryjskich, a kończy się na Karaibach.

Przez Atlantyk popłynie 14-osobowa załoga składająca się z laureatów prowadzonych przez PFN szkoleń dla młodych żeglarzy, chcących pływać na największych jachtach regatowych na świecie z kapitanem "I Love Poland" Grzegorzem Baranowskim.

"To pierwszy wyścig przez Atlantyk i najdłuższa dotychczas trasa wyścigu dla +I Love Poland+ - w zależności od warunków pogodowych załoga powinna płynąć od 10 do kilkunastu dni" – mówił PAP Brodowski.

Z Puerto Calero na Lanzarote do St. George na Grenadzie w RORC Transatlantic Race ścigać się będzie ponad 30 jedno i wielokadłubowych jachtów z 22 krajów - od 10-metrowego jachtu Jangada po 33-metrowy Comanche, rekordzistę w żegludze jednokadłubowców przez Atlantyk.

W tej samej klasie co "I Love Poland" w sobotę startować będzie Volvo Open 70. W tegorocznej edycji regat zamierzają też płynąć inne polskie łodzie.

Rekord tych transatlantyckich regat dla jednokadłubowców wynosi 10 dni 5 godzin 47 minut i 11 sekund i należy do 130-stopowej (prawie 40 metrów) łodzi klasy "My Song", należącej do Włocha Piera Luigi Loro Piany.

Pierwsza rekrutacja do projektu żeglarskiego PFN ruszyła w grudniu 2019 r. – wówczas ze 430 zgłoszeń kapituła programu wybrała finalistów, którzy wzięli udział w zgrupowaniu szkoleniowym. Później załoga jachtu - z ograniczeniami wynikającymi z pandemii - uczestniczyła w wybranych regatach i zawodach żeglarskich w 2020 roku. W kolejnych edycjach wyłoniono nowych członków załogi.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.