• <

Błaszczak w Rumunii o współpracy dwustronnej i sojuszniczej

Strona główna Prawo, polityka Błaszczak w Rumunii o współpracy dwustronnej i sojuszniczej
Błaszczak w Rumunii o współpracy dwustronnej i sojuszniczej - GospodarkaMorska.pl

pc

19.09.2019 Źródło: PAP

Współpraca wojskowa dwustronna i z USA, zwiększenie interoperacyjności, NATO-wski program zwiększenia gotowości - to tematy, które szef MON Mariusz Błaszczak omawiał ze swoim odpowiednikiem Gabrielem–Beniaminem Lesem – poinformowało MON.

W środę minister obrony wziął udział w polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, którym przewodzili premierzy obu krajów Mateusz Morawiecki i Viorica Dancila.

Błaszczak przypomniał, że polscy żołnierze stacjonują w Rumunii, a rumuńscy współtworzą wielonarodowy batalion Polsce w ramach NATO-wskich inicjatyw zwiększenia obecności wojskowej na wschodniej flance.

Jak zaznaczył szef MON, intencją resortów obrony obu krajów jest wspólna realizacja projektów obronnych oraz dalszy rozwój interoperacyjności wojsk Polski i Rumunii.

"Rozmawialiśmy o współpracy przemysłów zbrojeniowych, na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, na temat wspólnego przygotowania wojsk do NATO-wskiej inicjatywy gotowości wojsk i o poprawie infrastruktury dla zwiększenia mobilności sojuszniczych wojsk" – powiedział Błaszczak.

Dodał, że zwiększenie interoperacyjności wojsk jest możliwe w kontekście współpracy transatlantyckiej Polski i Rumunii, które kupują w USA uzbrojenie. "Rozmawialiśmy na temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Zarówno Polska, jak i Rumunia kupiła system Patriot, kupiliśmy rakiety HIMARS, a więc będziemy korzystali z doświadczeń w szkoleniu wojsk do wykorzystania tych systemów" – powiedział minister, przypominając niedawne kontrakty zbrojeniowe.

Ministrowie omówili również bieżące projekty obronne Polski i Rumunii pod egidą UE, w szczególności o koordynacji europejskich projektów obronnych PESCO z inicjatywami podejmowanymi w ramach współpracy państw członkowskich NATO. Resort podkreślił, że "celem Polski i Rumunii jest komplementarność projektów UE i NATO".

Błaszczak zaznaczył, że oba kraje współpracują również w ramach Bukaresztańskiej Dziewiątki. B9 to format współpracy zainicjowany przed kilku laty przez Polskę i Rumunię. Do B9 należą państwa Grupy Wyszehradzkiej, kraje bałtyckie oraz Bułgaria i Rumunia.

Jednym z tematów była NATO-wska inicjatywa gotowości (4x30) zmierzająca do wydzielenia lądowych, powietrznych i morskich sił wysokiej gotowości oraz budowy zdolności do przyjęcia takiego sojuszniczego wsparcia. "Poruszyliśmy tematy związane z NATO-wską inicjatywą gotowości wojsk i wspólnego przygotowania do tej inicjatywy. Była to kontynuacja rozmów z kwietnia tego roku w Warszawie w formacie B9" - powiedział minister Błaszczak.

Dodał, że jednym z omawianych tematów była współpraca polskiego i rumuńskiego przemysłu zbrojeniowego. "Polski przemysł zbrojeniowy posiada kompetencje, szczególnie jeśli chodzi o artylerię, których oczekują nasi partnerzy z Rumunii. Jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia i obopólnego sukcesu" – zapewnił szef MON.

Zwrócił też uwagę na znaczenie rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej obu krajów dla zwiększenia mobilności wojsk. Chodzi tu o trasę Via Carpatia i połączenie Bałtyku z Morzem Czarnym.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020
 Ropa brent 42,61 $ baryłka  -0,65% 04:54
 Cyna 17080,00 $ tona -1,70% 25 wrz
 Cynk 2365,00 $ tona -0,59% 25 wrz
 Aluminium 1708,00 $ tona 0,65% 25 wrz
 Pallad 2275,20 $ uncja  -0,12% 04:54
 Platyna 886,60 $ uncja  -0,30% 04:55
 Srebro 23,79 $ uncja  -0,13% 04:55
 Złoto 1888,80 $ uncja  0,14% 04:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.