• <

Wynik wyszukiwania - "sport wodny" - Wiadomości

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Publiczny transport wodny alternatywą dla ruchu drogowego. Ale nie w Polsce

Marzenia o niskoemisyjnych statkach i unikaniu korków mogą się spełnić w miastach nadbrzeżnych i położonych nad rzekami. W wielu krajach pracuje się nad wodnym transportem publicznym. W Polsce musimy jeszcze poczekać na tak innowacyjne rozwiązania.
07.04.2024

Dwie akcje ratunkowe na Bałtyku i przestroga od morskiej służby SAR

Na obszarze Zatoki Gdańskiej, w związku z trudnymi warunkami pogodowymi, w weekend dwukrotnie musieli interweniować ratownicy z gdyńskiego oddziału Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
05.02.2024

Ruszył przetarg dot. budowy toru podejściowego do portu w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności wraz z m.in. raportem o oddziaływaniu na środowisko dla budowy nowego toru podejściowego do portu morskiego w Świnoujściu. Możliwość składania wniosków zakończy się 12 lutego br. Wartość inwestycji to 7,33 mld zł.
10.01.2024

Bloomberg: pomimo sankcji Rosja dalej korzysta z europejskiego transportu, by eksportować ropę

Pomimo sankcji i pułapów cenowych, nałożonych przez grupę największych gospodarek świata zachodniego (G7), Rosja w dalszym ciągu korzysta z transportu krajów Unii Europejskiej i G7, by eksportować ropę naftową - informuje we wtorek agencja Bloomberga. Grupę G7 tworzą: USA, Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy i UE.
26.09.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

Jakimi sportami wodnymi i aktywnościami na wodzie warto się zainteresować?

Sporty wodne to jedne z ulubionych aktywności Polaków podczas wakacji i nie tylko. Wiele osób regularnie pływa na basenie, a w ostatnich latach popularne zrobiły się też deski SUP, windsurfing czy nurkowanie. Na co warto zwrócić uwagę i jakie akcesoria wybrać?
19.04.2023

Spotkanie wojewody z mieszkańcami Świnoujścia. Przedmiotem dyskusji blokada gazoportu LNG

Mieszkańcy Świnoujścia są zaniepokojeni możliwym zamknięciem dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, do której należy terminal LNG. Kilka dni temu Północna Izba Gospodarcza, Świnoujska Organizacja Turystyczna oraz liczni lokalni przedsiębiorcy wystosowali apel do wojewody zachodniopomorskiego, Zbigniewa Boguckiego. Teraz spotkał się on z mieszkańcami Świnoujścia.
12.04.2023

Europejski Zielony Ład: Porozumienie w sprawie ograniczenia emisji CO2 z transportu morskiego dzięki zrównoważonym paliwom

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte przez Parlament Europejski i Radę, które zwiększa wkład sektora transportu morskiego w osiągnięcie ogólnounijnego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55% do 2030 roku oraz w osiągnięcie w 2050 roku neutralności klimatycznej.
24.03.2023

Premier: chcemy znaleźć rozwiązanie dla Odry jako drogi wodnej

Szanując wyrok sądu będziemy się starać znaleźć rozwiązanie, aby wykorzystywać Odrę jako drogę wodną - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jest to ekologiczny transport, który dodatkowo udrożni szlak północ-południe.
14.03.2023

Do uzgodnienia trafił projekt rozporządzenia ws. świadczeń w związku z sytuacją ekologicznej na Odrze

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie określenia podmiotów, którym przysługuje świadczenie w związku z sytuacją ekologicznej na rzece Odrze. W załączniku do niego zawarto m.in. kody PKD podmiotów, którym będzie przysługiwać świadczenie.
13.09.2022

Transport wodny staje się coraz bardziej ekologiczny. To nie tylko kwestia napędów i zielonych paliw

Gdyńska Stocznia Crist, która za swój pierwszy w Unii Europejskiej hybrydowy prom Elektra zdobyła w 2018 roku nagrodę Ship of the Year, niedawno zwodowała drugi tego typu statek. Spodziewa się więcej zamówień na niskoemisyjne jednostki, ponieważ regulacje związane z ograniczeniem emisyjności transportu morskiego zmuszają operatorów żeglugi do inwestowania w takie rozwiązania. Na rynku od lat sprawdza się gaz LNG, ale inną niskoemisyjną alternatywą jest też metanol. Rośnie także zainteresowanie wodorem.
18.08.2022

Transport wodny w regionie Rio South Texas

Mimo wstrząsu, jakiego doznała światowa gospodarka na skutek pandemii, Stanom Zjednoczonym udało się zachować duży potencjał handlowy - do takich wniosków doszła Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju.
03.08.2022

CAPTN zapewni Kilonii inteligentny i autonomiczny transport na lądzie i wodzie

W ramach spotkania Europejskiego Uniwersytetu Morskiego Sea EU przedstawiciele z Polski mogli zapoznać się z projektem CAPTN uniwersytetu w Kilonii. Skrót pochodzi od “Clean Autonomous Public Transport Network” i w sposób interdyscyplinarny nakreśla drogę dojścia miasta nadmorskiego do transportu inteligentnego i przyjaznego środowisku.
19.06.2022

Flis Kanałem Elbląskim. Inicjatywę wspiera m.in. Bollore Logistics Poland

Flis Kanałem Elbląskim to rekonstrukcja historyczna spławu sosny taborskiej, dla której powstał ten kanał. Tratwą zbudowaną z siedmiu 14-metrowych tafli, spławiając 70 m sześc. sosny taborskiej popłynie profesjonalna załoga z Polskiego Cechu Flisaków, Szkutników i Sterników oraz ze Stowarzyszenia Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula. Z tej okazji od 12 do 26 czerwca zaplanowano szereg wydarzeń towarzyszących na trasie kanałowych tartaków: od Iławy poprzez Miłomłyn, Małdyty, Rychliki do Elbląga.
13.05.2022

Zielona produkcja offshore. Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech

Już 29 kwietnia, o godzinie 10.00 rozpocznie się Webinarium – wspieranie #MŚP – otwarty nabór GreenOffshoreTech.
28.04.2022

Inwestycje w obszarze wód lądowych lub morskich mają szanse na wsparcie. Do wzięcia 9 mln euro z Funduszy Norweskich

Jak wpłynąć na wydajne i zrównoważone wykorzystanie zasobów wód i wybrzeży lub jak ograniczać zanieczyszczenie wód i ich otoczenia? Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na inwestycje, które odpowiedzą na te wyzwania, mogą starać się o dofinansowanie dzięki Funduszom Norweskim. Do 31 marca trwa nabór wniosków w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich - Blue Growth”. Kto ma szanse na zdobycie wsparcia dla swojej inwestycji?
03.03.2022

Wirtualni marynarze z Krakowa. Polacy wspierają załogi statków bez wychodzenia z biura

Wbrew pozorom, z Krakowa jest bardzo blisko nad morze – a już na pewno z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB. Tamtejsi programiści i naukowcy przenoszą się nad morze za pomocą jednego kliknięcia. Wszystko po to, by czuwać nad sprawnym działaniem statków, zapobiegać awariom pod pokładem i wytyczać optymalne trasy.
28.02.2022

GUS: w 2020 r. o 14,7 proc. mniej ładunków w żegludze śródlądowej niż rok wcześniej

W 2020 r. nastąpił 14,7 proc. spadek przewozów ładunków w porównaniu z 2019 r., a udział transportu śródlądowego w przewozach ładunków ogółem zmniejszył się w skali roku z 0,21 proc. do 0,15 proc. - podał GUS w środę w informacji sygnalnej o transporcie wodnym śródlądowym w 2020 r.
28.07.2021

MI przygotowało zmiany ustawowe dotyczące m.in. rozwoju żeglugi śródlądowej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania dotyczące m.in. rozwoju, funkcjonowania i bezpieczeństwa żeglugi śródlądowej - wynika z projektu noweli ustawy o żegludze śródlądowej oraz niektórych innych ustaw zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
15.07.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu? Koncepcja śmiała i realna! [wywiad]

Rozmowa z Janem Stasiakiem, blisko 50 lat związanym z działalnością portową, 16 lat pełniącym funkcję Przewodniczącego Rad Interesantów Portu Szczecin.
28.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie, kwestia – w jakiej perspektywie!

Rozmowa z prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownikiem Katedry Zarządzania Transportem Instytutu Zarządzania, dr. hab. Michałem Plucińskim.
23.05.2021

Kontenery z towarami popłyną Wisłą

Wisła może być ekonomicznym, ekologicznym i bezpiecznym szlakiem transportowym. To powody, dla których Województwo Kujawsko-Pomorskie organizuje pierwszy transport kontenerów z ładunkiem dla kujawsko-pomorskich firm produkcyjnych. Towary wypłyną 6 kwietnia z portu morskiego w Gdańsku. Ich przeładunek na ciężarówki nastąpi w Chełmnie, gdzie barka zostanie ponownie załadowana, a następnie wróci na Wybrzeże. Cała operacja, podczas której przewiezionych zostanie ponad 300 ton towarów, zajmie około 4 dni.
31.03.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu szansą rozwoju portu i miasta

To będzie terminal nowoczesny i przyjazny środowisku. Nowe węzły drogowe, system dojazdów do terminalu oraz sieć kolejowa ominą osiedla Warszów i Łunowo, by nie stanowić uciążliwości dla mieszkańców. Połączenie terminalu z zapleczem rozłoży się na ekspresową „trójkę”, kolej i w przyszłości transport wodny śródlądowy. Ekonomiści potwierdzają - terminal jest potrzebny! Ładunki kontenerowe już teraz stanowią ponad 60 proc. globalnego transportu, a Bałtyk od lat wykazuje rekordową dynamikę wzrostu.
12.02.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Zrównoważony rozwój portu i miasta!

Koncepcja zewnętrznego kompleksu portowego z głębokowodnym terminalem kontenerowym i terminalem uniwersalnym oraz funkcjonującym już gazoportem to nowa wizja zrównoważonego rozwoju Świnoujścia, zarówno w obszarze gospodarczym, turystycznym jak i uzdrowiskowym. Tym projektem Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście wpisuje się w obszar społecznie odpowiedzialnego biznesu.
22.01.2021

Pływaczka Bednarek: kanał La Manche jak Mount Everest

Pokonanie wpław kanału La Manche z angielskiego Dover do brzegów Francji to kolejny cel, który w 2021 roku zmierza zrealizować specjalistka od pływania na wodach otwartych Aleksandra Bednarek. "To Mount Everest w świecie pływania na otwartym akwenie" - przyznała 22-letnia łodzianka.
25.12.2020

Marynarz śródlądowy to odpowiedzialna rola, ale też wielka przygoda!

5 grudnia świętujemy Dzień Marynarza Śródlądowego. W tym uroczystym dniu pragniemy przypomnieć o niezwykle odpowiedzialnej roli marynarzy i żeglugi śródlądowej w dzisiejszym świecie. To dzięki zaangażowaniu wodniaków możemy bezpiecznie korzystać ze szlaków żeglugowych, a także bezpiecznie żyć nad dużymi rzekami. Ich codzienna praca jest zróżnicowana, w zależności od tego, do czego jednostki, na których pływają są przeznaczone.
04.12.2020

Z regulacją Odry jak z przekopem Mierzei Wiślanej: ryzykowne inwestycje za pieniądze podatników

„Polacy nie chcą regulacji i niszczenia Odry” – już około 1000 osób z Polski i UE podpisało się pod petycją w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Szkodliwy wpływ na środowisko to jednak nie jedyne, czym są zaniepokojeni aktywiści.
04.12.2020

Rozmowy ministrów ds. transportu UE o śródlądowym transporcie wodnym

Żegluga śródlądowa jako klucz do Europejskiego Zielonego Ładu była tematem wideokonferencji ministrów ds. transportu UE, z udziałem unijnej komisarz ds. transportu, Adiny Vălean. W debatach zorganizowanych przez Prezydencję niemiecką 20 listopada 2020 r. wziął udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
20.11.2020

Regiony z Polski, Czech i Słowacji chcą zwiększać udział transportu intermodalnego

Opracowania służące koordynacji rozwoju transportu towarowego, w tym zwiększania udziału transportu intermodalnego, szczególnie na drogach wodnych i kolei, przygotowały w projekcie Trans Tritia przygraniczne regiony z Polski, Czech i Słowacji.
19.11.2020

Regulacja dolnej Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej - katastrofa za miliardy dolarów?

Koalicja Ratujmy Rzeki wystosowała petycję do Komisji Europejskiej przeciwko przeznaczaniu pieniędzy podatników na regulację dolnej Odry na potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej. Koalicjanci wskazują, że inwestycja ta ma odbyć się pod pretekstem ochrony przeciwpowodziowej, choć w praktyce nie ma z nią nic wspólnego.
09.10.2020

NIK o działaniach na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych

Podczas, gdy w krajach Unii Europejskiej rośnie rola przewozów wodnym transportem śródlądowym, w Polsce tendencja jest odwrotna. Wpływ na to ma m.in. zmniejszająca się długość śródlądowych dróg wodnych i wieloletnie zaniedbania inwestycyjne na nich. Co prawda administracja publiczna podejmowała działania i inicjatywy na rzecz rozwoju dróg żeglownych, jednakże nie były one w pełni skuteczne, gdyż nie udało się wykonać wszystkich zaplanowanych w tym zakresie przedsięwzięć. Przede wszystkim nie udało się stworzyć systemu finansowani
05.10.2020

Ruszają nowe połączenia multimodalne z Chin do Hamburga

Rosyjskie koleje państwowe uruchamiają projekt przewozów multimodalnych (łączących różne środki transportu) pomiędzy granicą z Chinami, poprzez Kaliningrad, do Hamburga w Niemczech. Trasą tą, drogą kolejową i morską, transportowane będą kontenery z Chin do UE.
24.09.2020

Transport wodny śródlądowy w Grupie Wyszehradzkiej: Zbliżenie na Węgry

1 lipca 2020 r. Polska rozpoczęła przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej (V4). Państwa członkowskie V4 (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) ścisłe współpracują w ramach integracji regionu Europy środkowej. Jednym z elementów współpracy jest rozwój żeglugi śródlądowej oraz stworzenie spójnej sieci dróg wodnych umożliwiających transgraniczny przewóz ładunków i pasażerów. W związku z tym prezentowany artykuł przybliży najważniejsze informacje i dane na temat żeglugi śródlądowej na Węgrzech.
24.09.2020

O śródlądowych inwestycjach Wód Polskich na EURO-TRANS

XVI edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej EURO-TRANS stała się miejscem merytorycznej debaty o wpływie transportu na osiągnięcie celów neutralności klimatycznej, a także zmianie wzorców mobilności i modeli biznesowych oraz udziału transportu w gospodarce 4.0. Jednym z prelegentów był Wiceprezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Krzysztof Woś, który mówił o działaniach Wód Polskich na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej w dobie postępujących zmian klimatu.
22.09.2020

WWF: Jak upłynnić miliard złotych - Odrzańska Droga Wodna

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce wydać ponad miliard złotych na modernizację 15 kilometrów Odrzańskiej Drogi Wodnej! To przepis na zmarnowanie pieniędzy podatników bazujący na błędnych założeniach. Inwestowanie w drogi wodne w XXI wieku jest zupełnie nieopłacalne i miałoby olbrzymie negatywne konsekwencje zarówno dla lokalnych społeczności, jak i środowiska. Wyjaśniamy dlaczego.
17.09.2020

Kierunek studiów? Woda!

W czasach, gdy dookoła rozbrzmiewa hasło: „kryzys klimatyczny”, a umiejętne gospodarowanie wodami stało się jednym z najważniejszych wyzwań – nie tylko gospodarczych, przyrodniczych, ale i społecznych – studia na kierunkach zajmujących się wodą, zdają się być świetnym pomysłem... Sprawdziliśmy jak to wygląda w praktyce i na początek dobra wiadomość – absolwenci kierunków wodnych nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia, bo „ekspertów od wody” ciągle na rynku brakuje.
15.07.2020

Zielony pakt dla europejskiego sektora technologii morskich

SEA Europe, europejskie stowarzyszenie stoczni i wyposażenia morskiego poinformowało, że z zadowoleniem przyjęło europejską "zieloną" umowę jako bardzo ambitne zaangażowanie polityczne EU do 2050 r. Europa jest obecnie światowym liderem w dziedzinie kompleksowej budowy statków, a także produkcji sprzętu morskiego, w tym złożonych produktów.
18.12.2019

Fundusz Trójmorza sfinansuje kluczowe inwestycje w transporcie czy energetyce

Inwestycje w transgraniczne połączenia drogowe i kolejowe zwiększające mobilność mieszkańców Polski, w infrastrukturę zwiększającą bezpieczeństwo energetyczne czy w infrastrukturę IT – to projekty, które będzie wspierać Fundusz Trójmorza. Przedsięwzięcie finansowe zainicjowane przez BGK będzie się koncentrować na projektach, których celem jest poprawa jakości życia Polaków. Kolejnym krokiem w budowie Funduszu jest wrześniowe spotkanie w Warszawie, w którym uczestniczyć będą prezesi banków i instytucji rozwoju oraz ministro
25.09.2019

Zakończył się II Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolu w dniach 17-19 września odbywał się II Kongres Żeglugi Śródlądowej. Ponad 700 uczestników – głównie przedsiębiorców i samorządowców – zgromadziła jego główna część - konferencja pod hasłem „W stronę korzyści”.
24.09.2019

Hydrogen Europe i Waterborne Technology Platform będą wspólnie pracować nad paliwami morskimi na bazie wodoru

Hydrogen Europe i Waterborne Technology Platform podpisały list intencyjny w sprawie promowania paliw morskich opartych na wodorze.
13.05.2019

Water Expo Poland 2019

Water Expo Poland 2019 to nowa odsłona organizowanych od 2012 roku targów WaterWays Expo poświęconych żegludze śródlądowej i gospodarce wodnej, wzbogacona o cały szereg aktualnych zagadnień związanych z gospodarczymi, społecznymi i środowiskowymi aspektami wykorzystania wody. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 10-11 kwietnia w Warszawie.
09.04.2019

Wysychające rzeki mocno ograniczają niemiecki wzrost gospodarczy

Zmniejszający się poziom wód w niemieckich rzekach mógł spowodować obniżenie się tamtejszego wzrostu gospodarczego nawet o 0,7 proc., co razem z innymi niepomyślnymi czynnikami prawie zanurzył kraj w recesji.
24.01.2019

V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk w Gdyni

Jesteśmy jedynym unijnym korytarzem, w którym nie ma rzek – powiedział o Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Sowiński. Prezes Związku Miast Nadwiślańskich był jednym z prelegentów podczas V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, które w pią
10.12.2018

V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk: Korytarz Bałtyk-Adriatyk powinien uwzględniać Wisłę i Odrę (foto, wideo)

Jesteśmy jedynym unijnym korytarzem, w którym nie ma rzek – powiedział o Korytarzu Bałtyk-Adriatyk w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Tomasz Sowiński. Prezes Związku Miast Nadwiślańskich był jednym z prelegentów podczas V Forum Korytarza Bałtyk-Adriatyk, które w piątek zakończyło się w Gdyni. Podkreślił, że trwają starania, by zarówno Odra, jak i Wisła, zostały dopisanego do tego korytarza, ponieważ transport wodny jest w tej chwili w Europie absolutnym priorytetem, na rozwój którego przeznaczone zostaną duże środki.
10.12.2018

Minister Witkowski o żegludze śródlądowej i portach morskich na Konferencji nt. Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu

21 listopada wiceminister Grzegorz Witkowski wziął udział w konferencji konsultacyjnej poświęconej projektowi Strategii Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 r. wraz z jego prognozą oddziaływania na środowisko.
23.11.2018

O promocji żeglugi śródlądowej i połączeniu Dunaj-Odra-Łaba rozmawiano na I Kongresie Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim w środę miały miejsce wydarzenia związane z I Kongresem Żeglugi Śródlądowej „W kierunku połączenia z siecią TEN-T”.
21.09.2018

Transport wodny śródlądowy gotowy na nowe ładunki

W Polsce w 2017 r. żeglugą śródlądową przewieziono ok. 5,8 mln ton ładunków, tj. o 7% mniej niż w roku ubiegłym (6,2 mln ton w 2016 r.).
16.08.2018

I Kongres Żeglugi Śródlądowej już 19 i 20 września

19 i 20 września w Opolu po raz pierwszy odbędzie się Kongres Żeglugi Śródlądowej. Wydarzenie jest organizowane przez Opolski Urząd Wojewódzki, przy wsparciu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.08.2018

Zarząd Województwa Pomorskiego ponownie zabiera głos w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Aż 20 uwag ogólnych i 44 uwagi szczegółowe zawiera przyjęte dziś stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat”. Dokument został już przesłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Otrzymają go także Urząd Morski w Gdyni i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz ministerstwa: Inwestycji i Rozwoju oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.07.2018

Chiny: Aresztowano sternika po wypadku smoczej łodzi; zginęło 17 osób (wideo)

Sternik płynący smoczą łodzią, która wywróciła się w ubiegłym tygodniu podczas treningu na jednym z dopływów rzeki Gui Jiang w południowych Chinach, został aresztowany - podała w niedzielę agencja Xinhua. Zginęło wówczas 17 osób. Wyścig był nielegalny.
29.04.2018

Kraj Basków stawia na badania i technologie z branży energii wiatrowej

Kraj Basków – najbardziej uprzemysłowiony region Hiszpanii – chce odgrywać coraz większą rolę w branży energii wiatrowej. Lokalny rząd chwali się, że dzięki wsparciu udało się stworzyć światowe centrum technologii, a miejscowe firmy są znane na całym świecie.
22.04.2018

Chiny: Dwie smocze łodzie wywróciły się podczas treningu; zginęło 17 osób

Dwie smocze łodzie wywróciły się do góry dnem podczas treningu na jednym z dopływów rzeki Gui Jiang w południowych Chinach w pobliżu miasta Guilin w autonomicznym regionie Kuangsi. Zginęło 17 wioślarzy - powiadomiła miejscowa straż pożarna.
22.04.2018

Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - komunikat Urzędu Morskiego

Komunikat w związku z relacjami medialnymi, dotyczącymi opinii Zarządu Województwa Pomorskiego z dnia 5 kwietnia 2018 roku do wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dostępowej pn. „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”
06.04.2018

MGMiŻŚ i Global Compact Network Poland pogłębiają współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju

Jerzy Materna, sekretarz stanu w MGMiŻŚ oraz Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact Network Poland, podpisali Porozumienie o współpracy określające obszary wspólnych działań w zakresie promowania racjonalnego zarządzania zasobami wodnymi.
12.03.2018

Kwalifikacje zawodowe w żegludze śródlądowej – nowa unijna regulacja

Transport wodny śródlądowy jest tym rodzajem transportu, który przynosi oszczędność kosztów i energii. Może, więc być skutecznie wykorzystywany w dążeniu do osiągania celów Unii Europejskiej, związanych z efektywnością energetyczną, wzrostem gospodarczym i rozwojem przemysłowym. Transport wodny śródlądowy z mocą przewozową rzędu 150 mld tonokilometrów rocznie odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu multimodalnych łańcuchów logistycznych w Unii Europejskiej.
07.03.2018

Minister Marek Gróbarczyk spotkał się z Dyrektor Generalną organizacji Inland Navigation Europe

Minister Marek Gróbarczyk spotkał się z Panią Karin de Shepper, Dyrektor Generalną Inland Navigation Europe (INE). Podczas spotkania ustalono plan działań INE wpierających rozwój sektora transportu wodnego śródlądowego w Polsce na najbliższy rok.
21.02.2018

W 2018 stawiamy na Odrę

Odra to potencjał transportowy i gospodarczy, na którym może korzystać pięć nadodrzańskich regionów. Co do tego zgodni byli uczestnicy konferencji inaugurującej Samorządowy Rok Rzeki Odry 2018, która odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, z udziałem marszałków, samorządowców i przedstawicieli administracji państwowej. - Jesteśmy i będziemy ambasadorami Odry - powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak, która jest członkiem Komitetu Honorowego Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018.
13.02.2018

Ustanowiono Wspólnotę Transportową UE z państwami Europy Południowo - Wschodniej

W dniu 9 października 2017 r. w Brukseli został zawarty Traktat ustanawiający Wspólnotę Transportową. Stronami tego traktatu są: z jednej strony Unia Europejska a z drugiej Republika Albanii, Bośnia i Hercegowina, była jugosłowiańska republika Macedonii, Kosowo, Czarnogóra i Republika Serbii (zwane w Traktacie „Stronami Europy Południowo - Wschodniej”). Tekst zawartego traktatu został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 27 października 2017 r. Pełna nazwa dokumentu brzmi następująco: Traktat ustanawiający
16.01.2018

OT Logistics przetransportuje Odrą nawozy dla Grupy Azoty

Grupa Kapitałowa OT Logistics, wiodący operator żeglugi śródlądowej w Polsce, dokonał próbnego transportu rzecznego 250 ton nawozów dla Grupy Azoty na trasie z Kędzierzyna-Koźla do Polic.
27.10.2017

OT Logistics podczas V Konferencji Odrzańskiej w Opolu (wideo)

W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu w minioną środę odbyła się V Konferencja naukowo-techniczna pod nazwą: „Odrzańska droga wodna: zagrożenia, perspektywa, znaczenie dla gospodarki”. Zorganizowana została przez Stowarzyszenie Aglomeracja Opolska we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa oraz Naczelną Organizacją Techniczną w Opolu, a także OT Logistics S.A., która była oficjalnym sponsorem tego wydarzenia.
19.09.2017

Dywizja Kolejowa Grupy Kapitałowej OT Logistics z certyfikatem GMP+

STK S.A., przewoźnik kolejowy z Grupy Kapitałowej OT Logistics, uzyskał międzynarodowy certyfikat GMP+ poświadczający najwyższą jakość i bezpieczeństwo transportu zbóż i pasz.
25.07.2017

Rzeczny transport węgla wraca na Odrę

Grupa Kapitałowa OT Logistics, wiodący operator żeglugi śródlądowej w Polsce, zamierza wznowi transport węgla ze śląskich kopalni do firmy energetycznej Kogeneracja Wrocław. Będzie to pierwszy od kilku lat transport rzeczny węgla na trasie Port Gliwice – Wrocław.
13.07.2017

Resort gospodarki morskiej na szczycie Inicjatywy Trójmorza oraz Global Forum 2017

6 lipca W Warszawie odbył się Szczyt Inicjatywy Trójmorza. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Andrzeja Dudy Prezydenta RP. Równolegle do Szczytu Inicjatyw Trójmorza odbyło się Global Forum 2017, organizowane przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Atlantic Council. W obu wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
07.07.2017

Wizyta Trumpa. Rozmowa o wodnych połączeniach śródlądowych w kręgu Trójmorza bardzo potrzebna

Wodne połączenia śródlądowe w naszej części Europy są wyjątkowo zaniedbane. Z tego względu rozmowa na temat ich rozwoju w kręgu krajów Trójmorza jest bardzo zasadna i bardzo potrzebna - oceniła Agnieszka Gajewska z firmy doradczej PwC.
04.07.2017

Nowe wagony dla Dywizji Kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą Spółce na uzupełnienie oferty dla klientów w zakresie transportu artykułów zbożowych, zgodnie ze strategią umacniania obecności na rynku przewozów kolejowych oraz produktów agro.
26.06.2017

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu - podkreślała premier Beata Szydło w czwartek w Szczecinie, otwierając tegoroczny Kongres Morski.
08.06.2017

Odra - dzika rzeka czy gospodarczy szlak? O przyszłości polskich rzek - 5 Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie

Zdegradowane nabrzeża i instalacje hydrotechniczne, podupadające porty rzeczne i zanikający transport towarowy, zarastanie i zamulanie, to obraz Odry, niegdyś rzeki wykorzystywanej gospodarczo, teraz na wielu odcinkach niemal dzikiej. W wyniku lat zaniedbań nasza druga co do wielkości rzeka jest ruiną i straciła znaczenie gospodarcze. Zamiast barkami i statkami towary do porów w Szczecinie i Świnoujściu wozi się tirami i koleją, co jest droższe i nieekologiczne.
16.05.2017

Zapomniany, choć najbardziej ekologiczny środek transportu

Jaki jest najbardziej ekologiczny środek transportu? Standardowa odpowiedź brzmi: transport wodny śródlądowy. Błąd! Najbardziej ekologicznym jest transport rurociągowy.
27.03.2017

WWF przeciwko rozwojowi żeglugi śródlądowej w Polsce

3 marca 2017 prezydent Andrzej Duda uroczyście ratyfikował europejskie porozumienie o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym. To zielone światło dla zniszczenia przyrody największych polskich rzek, w tym Wisły, pod pozorem wypełniania unijnych zobowiązań odnośnie ograniczania emisyjności transportu – alarmuje WWF.
07.03.2017

Niemiecki port rzeczny przeładowuje więcej kontenerów od wszystkich polskich portów. Oto potencjał żeglugi śródlądowej

Port rzeczny w Duisburgu przeładował w zeszłym roku 3,7 mln TEU, o 100 tys. TEU więcej niż w 2015 roku. To więcej niż obroty kontenerowe we wszystkich polskich portach morskich.
07.03.2017

Prezydent: śródlądowy transport wodny jest tańszy i bardziej ekologiczny niż drogowy

Transport wodny śródlądowy jest tańszy i bardziej ekologiczny niż np. drogowy, powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, po tym, jak podpisał akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN).
06.03.2017

Porozumienie o rozwoju śródlądowych dróg wodnych ratyfikowane przez prezydenta (wideo)

Europejskie porozumienie w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN) ratyfikowane przez prezydenta. Andrzej Duda podpisał je w poniedziałek. Jego celem jest rozwój międzynarodowego transportu na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
06.03.2017

Żeglowne rzeki nie zagrożą środowisku! (List otwarty do przedstawicieli WWF)

Jako przedstawiciele organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, zespołów eksperckich, instytucji naukowych, przedsiębiorców związanych z żeglugą śródlądową apelujemy do przedstawicieli Fundacji WWF o zaprzestanie rozpowszechniania za pośrednictwem mediów nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomych zagrożeń dla środowiska, jakie miałoby przynieść przywrócenie żeglugi na głównych polskich rzekach.
04.03.2017

Genewa. Silny głos o transporcie wodnym śródlądowym na sesji Narodów Zjednoczonych

Delegacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uczestniczyła w 70-tej sesji UNECE (Europejskiej Komisji Gospodarczej, ang. United Nations Economic Commission for Europe)– Komitecie ds. transportu wodnego śródlądowego oraz konferencji dotyczącej perspektyw rozwoju śródlądowego transportu wodnego w Europie i krajach UN (Steering towards the 2030 Sustainable Development Agenda: the role, challenges and opportunities for inland water transport).
27.02.2017

W Brukseli rozmowy o strategii odbudowy żeglugi w Polsce

Marek Gróbarczyk spotkał się w Brukseli z Violetą Bulc, komisarz ds. transportu. Szef resortu zaprezentował cele i zadania nowo powołanego Ministerstwa. Szczególną uwagę poświęcił planom dotyczącym żeglugi śródlądowej.
07.02.2017

Żegluga dopełnieniem sieci korytarzy transportowych

Rozmowa z Markiem Gróbarczykiem, ministrem gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
31.01.2017

Porozumienie Polski, Czech i Słowacji ws. szlaku Odra, Łaba, Dunaj

Udrożnienie żeglowności, połączenie jednym szlakiem wodnym trzech rzek: Odry, Łaby i Dunaju, oraz aplikacja o środki unijne w tej sprawie – to cel porozumienia, które we wtorek w Warszawie podpisali odpowiedzialni za transport wodny ministrowie z Polski, Czech i Słowacji.
31.01.2017

Ministrowe państw Grupy Wyszehradzkiej o żegludze śródlądowej

We wtorek, 31 stycznia w Warszawie odbędzie się spotkanie przedstawicieli państw Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie będące elementem Prezydencji RP w grupie V4 jest organizowane z inicjatywy Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Tematem rozmów będą doświadczenia i perspektywy rozwoju żeglugi śródlądowej w państwach V4. Zagadnienie przywrócenia żeglowności w tych krajach jest jednym z priorytetów Prezydencji RP.
29.01.2017

Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji konwencji AGN

Inwestycje służące poprawie żeglowności na polskich rzekach otrzymają dofinansowanie ze środków unijnych - wynika z ustawy o ratyfikacji konwencji AGN, podpisanej przez prezydenta.
24.01.2017

Uchwała dotycząca Porozumienia AGN trafiła do Sejmu

Premier Beata Szydło podpisała uchwałę w sprawie Konwencji AGN (Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu), którą Rada Ministrów zaakceptowała 28 października. Dokument został skierowany do Sejmu.
06.11.2016

Jeszcze w tym roku powinniśmy przystąpić do Porozumienia AGN

Premier Beata Szydło w najbliższych dniach podpisze uchwałę w sprawie Konwencji AGN (Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu), którą Rada Ministrów zaakceptowała 28 października.
01.11.2016

Wiceminister gospodarki morskiej: Liczymy, że do końca września będzie decyzja KE ws. ustawy stoczniowej

Liczymy na to, że do końca września Komisja Europejska wyda decyzję ws. notyfikacji ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego - mówi PAP wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Krzysztof Kozłowski. Podkreśla, że nie wyobraża sobie, by nie była ona pozytywna.
17.07.2016

Port Gdańsk już dziś gotowy do obsługi żeglugi śródlądowej

Żegluga śródlądowa, gospodarka wodna, potencjał rynku, stan infrastruktury portowej przystosowanej do obsługi żeglugi śródlądowej oraz szanse na zwiększenie konkurencyjności gospodarki Polski poprzez integrację międzynarodowych dróg wodnych w międzynarodowe korytarze transportowe, to tylko kilka z wybranych tematów na jakie dyskutowano w ubiegłym tygodniu w Warszawie podczas odbywających się tam Międzynarodowych Targów i Konferencji Waterways.
20.06.2016

Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć rolę żeglugi śródlądowej w transporcie

Resort gospodarki morskiej chce zwiększyć udział śródlądowego transportu wodnego w przewozie towarów tak, aby po 15 latach był na poziomie 14-15 proc. Obecnie wynosi on 0,4 proc.
16.06.2016

Już w przyszłym tygodniu Waterways EXPO 2016

Najbliższa edycja WaterWays EXPO – jedynego w Polsce organizowanego w formule targowo-konferencyjnej wydarzenia stworzonego specjalnie dla prezentacji i zapoznania się z różnorodnymi aspektami gospodarczego wykorzystania wód śródlądowych, odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2016 w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki. Będzie to bez wątpienia nie tylko kolejna okazja do pogłębionego dialogu wszystkich środowisk oraz zapoznania się z najnowocześniejszymi krajowymi i zagranicznymi rozwiązaniami technologicznymi, ale także pierw
06.06.2016

Ramy prawne międzynarodowej żeglugi śródlądowej w Polsce – cz. II

Pomimo iż Polska przystąpiła do szeregu umów międzynarodowych kompleksowo normujących poszczególne gałęzie transportu, w tym transport morski, szynowy czy drogowy, ten stan rzeczy nie dotyczy żeglugi śródlądowej. Polska nie ratyfikowała bowiem dotychczas żadnej z konwencji międzynarodowych regulujących międzynarodową żeglugę śródlądową, tak w odniesieniu do aspektów dotyczących umowy przewozu jak i kwestii administracyjnych. Taki stan rzeczy uznać należy za dalece niepożądany już choćby z tego względu, iż istotna część z o
29.05.2016

Gajda: rozwój szlaków wodnych w Polsce kosztować będzie ok. 70 mld zł

Budowa nowych dróg wodnych, remonty, czy podnoszenie klas żeglowności szlaków wodnych w Polsce kosztować będzie ok. 70 mld zł - ocenił wiceminister środowiska Mariusz Gajda. W tej perspektywie finansowej UE, na takie inwestycje można pozyskać ok. 1 mld zł.
19.05.2016

Nowy intermodalny magazyn na mapie Polski

Budowa magazynu bimodalnego w Śląskiem Centrum Logistyki dobiega końca. Termin oddania magazynu do użytku to przełom maja i czerwca tego roku.
02.05.2016

Resort gospodarki morskiej chce przywrócić żeglowność dróg wodnych w Polsce

Celem planu rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce jest przywrócenie żeglowności dróg wodnych w kraju - mówił w Sejmie w czwartek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna.
28.04.2016

XV Narada Przednawigacyjna w Porcie Szczecin

W szczecińskim porcie odbyła we środę 23 marca br. XV Narada Przednawigacyjna zatytułowana „Polska Żegluga Śródlądowa 2016”. W trakcie jej trwania zaprezentowano m.in. założenia do Programu rozwoju polskich śródlądowych dróg wodnych.
24.03.2016

WaterWays EXPO 2016 – tematyka konferencji towarzyszących targom gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej

Są już znane założenia programowe konferencji towarzyszących tegorocznym międzynarodowym targom żeglugi śródlądowej i gospodarki wodnej WaterWays EXPO
23.03.2016

O rozwoju żeglugi śródlądowej z udziałem portów Szczecin-Świnoujście

„Rozwój żeglugi śródlądowej w Polsce” to tytuł i motyw przewodni sesji zorganizowanej przez Regionalna Izbę Gospodarczą Pomorza, w ramach trzydniowej międzynarodowej konferencji TRANSPORT WEEK 2016, odbywającej się w dniach 8-10.03.2016 w Sopocie.
09.03.2016

80-tysięcznik zawinął po raz pierwszy do Szczecina

5 lutego br. zawinął do szczecińskiego portu masowiec „Ornak”. Statek zacumował przy nabrzeżu Słowackim. W porcie pozostanie do niedzieli 7 lutego. W tym czasie załaduje ok. 20 tys. ton zboża.
06.02.2016

Kiedy nastąpi przełom konkurencyjności polskich stoczni?

Pomimo dobrej kondycji wielu polskich przedsiębiorstw z branży morskiej, nadal występuje na światowym i europejskim rynku wiele zagrożeń, które należy przewidywać na szczeblu rządowym. Do jednych z najważniejszych należy podniesienie poziomu konkurencyjności firm stoczniowych.
05.01.2016

Norwegowie szykują się na elektryczną rewolucję

Norwegia stawia na ekologię. Już w niedalekiej przyszłości transport wodny w tym kraju może zostać zdominowany przez jednostki, które będą zasilane wyłącznie energią elektryczną albo przez statki hybrydowe.
17.08.2015

Rządowe rozmowy o korytarzu sieci bazowej TEN-T Morze Północne-Bałtyk

5 maja 2015 roku w Warszawie odbyło się spotkanie minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak z Catherine Trautmann, koordynatorem europejskim korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Północne – Bałtyk, na którym omawiano bieżące kwestie związane z planem pracy dla przebiegającego przez Polskę korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Północne – Bałtyk.
06.05.2015

Gawłowski: Skala awarii na polskich rzekach nie jest duża

– Zakres prowadzonych prac utrzymaniowych na budowlach hydrotechnicznych, których awarie mają być dowodem niedostatecznej dbałości ze strony RZGW i KZGW, nie zawsze zależy tylko od skali i rozmiaru potrzeb – twierdzi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. Dziś publikujemy trzecią i ostatnią część wywiadu z wiceministrem.
27.02.2015

Transport wodny w Polsce – dwa światy. Podsumowanie 2014 roku (cz. 2)

Druzgocący raport NIK, przepychanki międzyresortowe, „rejs prawdy” i zamknięcie śluzy w Brzegu Dolnym. Rok 2014 w żegludze śródlądowej wywołał wiele emocji. Niestety, w większości wypadków, negatywnych.
06.01.2015

Transport wodny w Polsce – dwa światy. Podsumowanie 2014 roku (cz. 1)

Fenomenalnie rozwijające się porty morskie i będąca w całkowitej agonii żegluga śródlądowa. Transport wodny w Polsce, postrzegany jako całość, ma dwa całkowicie przeciwstawne oblicza. Dziś podsumowujemy to lepsze – dotyczące portów morskich.
02.01.2015

Zapaść w żegludze śródlądowej. To najsłabiej wykorzystywana gałąź transportu

Inicjatywy samorządów, takie jak przekop przez Mierzeję Wiślaną lub port przeładunkowy w Solcu Kujawskim, mogą wzmocnić pozycję żeglugi śródlądowej w Polsce. Obecnie to najsłabiej wykorzystywana gałąź transportu w kraju. Jest jednak szansa na jej ożywienie, bo ekologiczny transport rzekami i kanałami wspiera Unia Europejska. W Polsce brakuje jednak zarówno infrastruktury, jak i floty.
21.08.2014

Miliony z Unii na transport morski

Unia Europejska nie od dziś wspiera żeglugę, szczególnie duży nacisk kładąc na rozwiązania proekologiczne. Nie inaczej jest tym razem. Komisja Europejska ogłosiła właśnie listę projektów, które mogą liczyć na dofinansowanie w ramach programu wspólnotowego TEN-T.
01.08.2014

Żeglowna Odra szansą dla rozwoju gospodarczego Nadodrza

Integrując siły na rzecz wsparcia działań mających na celu przywrócenie Odrze parametrów drogi międzynarodowej, Naczelna Organizacja Techniczna FSNT Rada w Opolu zorganizowała w dniu 19 września, w Kędzierzynie-Koźlu, Konferencję Odrzańską. Spotkanie było piątym w cyklu działań na rzecz Odrzańskiej Drogi Wodnej łączącej porty Szczecin-Świnoujście z regionem Górnego Śląska Odrzańską Drogą Wodną.
23.09.2013

KE o lepszym wykorzystaniu dróg wodnych w Europie

Komisja Europejska przedstawiła 10 września nowy program działań mający na celu zwiększenie liczby przewozów towarowych rzekami i kanałami w Europie. Nowe propozycje mają przyczynić się do lepszego wykorzystania potencjału, jaki stanowi 37 tys. km wodnych dróg śródlądowych w Europie. Zostały one przedstawione w programie NAIADES II, który zmierza do zapewnienia wysokiej jakości śródlądowego transportu wodnego.
12.09.2013

Jak lepiej wykorzystywać drogi wodne w Europie?

Komisja Europejska przedstawiła nowy program działań, o nazwie NAIADES II, który ma celu zwiększenie liczby przewozów towarowych rzekami i kanałami w Europie.
11.09.2013

OT Logistics chce być dużym operatorem portów morskich

Priorytetowym celem dla Grupy OT Logistics, realizowanym w pierwszej kolejności, jest nabycie udziałów w Bałtyckim Terminalu Drobnicowym Gdynia (BTDG), co oznacza wydatek 40-60 mln zł.
17.06.2013

Nowoczesne suwnice STS z portu w Gdyni prosto do Nowego Jorku

W dniach 15-20 października przy Nabrzeżu Polskim w Porcie Gdynia odbył się ciekawy załadunek wielkogabarytowy 4 suwnic typu STS (Ship to Shore).
22.10.2012

Żegluga śródlądowa wysycha wraz z rzekami

Po względnie dobrym 2011 roku, kiedy transportem śródlądowym przewieziono w Polsce 3,1 mln ton towarów, ten rok będzie znów gorszy – mówi Zbigniew Garbień, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych.
11.10.2012

Molodkovets: Dostosowanie floty do rzek sposobem na poprawę żeglowności

- Rosja i Ukraina przyjęły odmienne niż Polska rozwiązania dla poprawy warunków dla żeglugi rzecznej. Odstąpiono od drogiego pogłębiania rzek na rzecz zmian wprowadzanych we flocie – o sposobach na poprawę żeglowności rzek w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury mówi Kostiantyn Molodkovets, prezes Rady Dyrektorów KDM Shipping Ltd., ukraińskiego operatora rzecznego.
23.07.2012

Chajderowski: Możliwości dla żeglugi w Polsce się wyczerpały

Żegluga śródlądowa w Polsce posiada 0,3 proc. udziału w transporcie ogółem. Powodem tak nikłego wyniku jest fatalny stan rzek: - Możliwości dla żeglugi w Polsce się wyczerpały. Od 20-30 lat nie było na Odrze żadnych inwestycji w jej żeglowność i teraz odczuwamy tego skutki – mówi Piotr Chajderowski, prezes spółki OT Logistics.
17.07.2012

Nadmorskie położenie kraju dobrem narodowym

Anna Wypych – Namiotko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej: „Jestem przekonana, że dorobek ostatnich czterech lat w dziedzinie spraw morskich stanowi solidną podstawę dla zrównoważonego i stabilnego rozwoju krajowego sektora morskiego. Nakreślone priorytety polityki morskiej państwa w perspektywie do 2020 r., prace legislacyjne, w tym wprowadzone ułatwienia dla przedsiębiorców oraz wiele umów międzynarodowych w dziedzinie spraw morskich stanowią oparcie dla pomyślnego rozwoju sektora
01.12.2011

Elbląski port bramą na wschód i na Bałtyk

Jest wola współpracy dużych portów morskich w Gdańsku i Kaliningradzie z portem w Elblągu. Swoje zainteresowanie w ramach projektu Bałtycka Ukraina deklaruje także ukrański Tarnopol, miasto partnerskie Elbląga.
10.11.2011

Zielone korytarze

Dobiegają końca prace nad "Białą Księgą", dotyczącą europejskiej sieci transportowej TEN-T.
21.10.2011

Współpraca polskich i niemieckich portów

W Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. gościli przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej Brandenburgii Wschodniej, portu w Schwedt oraz portów berlińskich BEHALA.
13.07.2011

Transport wodny śródlądowy. Co chcemy osiągnąć?

Transport wodny śródlądowy odgrywa ważną rolę w transporcie towarów w Europie. Ponad 37 000 kilometrów dróg wodnych połączyć setki miast i regionów przemysłowych. Około 20 spośród 27 państw członkowskich posiadających śródlądowe drogi wodne, z których 12 nie połączonych sieci dróg wodnych.
11.07.2011

Małe porty ożyją?

Pogłębianie torów wodnych, przebudowa nabrzeży, remonty budynków, budowa przystani - to tylko niektóre z prac, jakie będą wkrótce prowadzone w lokalnych portach nad zalewami Szczecińskim i Kamieńskim. Inwestycje mają poprawić dostępność tych portów i ożywić je gospodarczo.
11.07.2011

Port Elbląg- reaktywacja

Sezon transportu towarów drogą wodną w porcie Elbląg zainicjowała pierwsza barka z transportem węgla, która wpłynęła dnia 01.06.2010. Był to przełomowy moment dla elbląskiego portu po blisko czteroletnim "bezruchu" spowodowanym jednostronnym zamknięciem granicy i swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanym przez Rząd Federacji Rosyjskiej. Tylko dzięki nowo podpisanej umowie w dniu 01.09.2009 przez premierów Rzeczpospolitej Polskiej Pana Donalda Tuska i Federacji Rosyjskiej Pana Wladimira Putina, port elbląski mógł na nowo reaktywować s
16.12.2010

Posiedzenie Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej

22.11.2010 r.; podsekretarz stanu Anna Wypych-Namiotko podczas posiedzenia Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej22 listopada br. podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Anna Wypych-Namiotko uczestniczyła w pierwszym posiedzeniu nowej Rady do spraw Promocji Żeglugi Śródlądowej, podczas którego wręczyła nominacje przewodniczącemu Jerzemu Hopperowi oraz pozostałym członkom Rady.
25.11.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.