• <

Wynik wyszukiwania - "port w Hamburgu" - Wiadomości

Hamburg. Z lądowej energii mogą już korzystać wycieczkowce i kontenerowce

Port w Hamburgu jako pierwszy w Europie zaimplementował technologię dostarczania energii elektrycznej z lądu zarówno dla wycieczkowców, jak i kontenerowców.
15.05.2024

Burmistrz Hamburga do portowców: nie wikłajcie się w przemyt narkotyków

Port w Hamburgu, jako jeden z popularniejszych w Europie, ma coraz większe problemy z przemytem narkotyków. W procederze na całym świecie często angażowani są portowcy. Do pracowników portu w Hamburgu zaapelował za pośrednictwem mediów burmistrz miasta.
30.04.2024

Nowy sezon dla Daru Młodzieży. Statek wypływa w kolejny rejs

Żaglowiec szkolny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wyruszył w kolejny rejs szkolny. W jego ramach studenci odbędą praktykę morską i zdobędą ważne doświadczenie w zakresie życia i działalności na pełnych wodach. Statek powróci do macierzystego portu 19 maja.
14.03.2024

W czwartek "Dar Młodzieży" wypłynie w dwumiesięczny rejs

"Dar Młodzieży" - szkolny statek Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wypłynie w czwartek w dwumiesięczny rejs. Na pokładzie będzie 32-osobowa załoga oraz młodzież szkolna i studenci - poinformowało biuro prasowe uczelni.
14.03.2024

Kłopoty finansowe Portu Hamburg. Spadki dochodów i przeładunków

Wyzwania geopolityczne i gospodarcze wpłynęły na przepustowość wszystkich portów w 2023 roku. Port Gdańsk i Port Gdynia chwaliły się rekordowymi przeładunkami. Tymczasem czołowy port Niemiec jak i Europy narzeka na pogarszający się rozwój krajowej gospodarki i słabą atmosferę konsumencką, które miały również wpływ na jego działalność. Dla Hamburga rok 2023 okazał się dużo słabszy niż 2022, mimo wychodzenia ze skutków pandemii COVID-19.
28.02.2024

MSC przejmuje HHLA. Nowy rozdział dla portu w Hamburgu

Firma żeglugowa MSC i miasto Hamburg wspólnie wykupiły 92,3% udziałów w firmie logistycznej HHLA, obsługującej port w Hamburgu. Ogłoszono ostateczne wyniki oferty publicznego przejęcia, w wyniku której akcjonariusze HHLA zaakceptowali ofertę na 9,74% kapitału zakładowego. Ponadto MSC nabyło na otwartym rynku akcji 12,21 proc. akcji HHLA.
13.12.2023

Chińska obecność w europejskich portach problemem bezpieczeństwa dla UE i NATO

Obecność kapitału chińskiego w portach państw Unii Europejskiej to ryzyko cyberataków, szpiegostwa i wykradania wrażliwych danych; najbardziej niebezpieczna sytuacja panuje w Pireusie i Hamburgu - zaalarmowało wtorkowe wydanie włoskiego dziennika "La Stampa", powołując się na raport Parlamentu Europejskiego.
07.11.2023

Portowy hub innowacji połączy porty Hamburg, Halifax i Walencja

Port w Hamburgu (homePORT), Halifaxie (PIER) i w Walencji (Opentop) uruchomiły prace nad projektem i wdrożeniem sieci ośrodków innowacji w portach. To pierwsze takie przedsięwzięcie na rynku.
05.11.2023

Gigant branży żeglugowej MSC chce stać się kluczowym udziałowcem w Porcie Hamburg, wykupując akcje HHLA

MSC Mediterranean Shipping Company, złożył ofertę zakupu wszystkich notowanych na giełdzie akcji serii A (o charakterze założycielskim) grupy Hamburger Hafen und Logistik Aktiengesellschaft (HHLA). Po ewentualnym sfinalizowaniu tej transakcji MSC miałby 49,9% udziałów w firmie.
14.09.2023

Terminal w Hamburgu, który miał trafić w chińskie ręce, uznano za infrastrukturę krytyczną

W trwającym od kilku miesięcy sporze o możliwość wykupienia przez chiński państwowy koncern Cosco części hamburskiego terminalu kontenerowego, rząd Niemiec stanął wobec nowych faktów – informuje w czwartek portal Tagesschau. Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Techniki Informacyjnej uznał terminal Tollerort za infrastrukturę krytyczną, czyli zasługującą na szczególna ochronę – twierdzą stacje NDR i WDR oraz dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.
13.04.2023

Globalna sytuacja polityczna wpływa na wyniki portu w Hamburgu

Międzynarodowe kryzysy ukształtowały morską obsługę towarów w porcie w Hamburgu w 2022 roku. Hamburskie terminale obsłużyły 119,9 mln ton ładunków morskich. Oznacza to zmianę o minus 6,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.
20.02.2023

Reuters: USA "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad termialem portu w Hamburgu chińskiej firmie

Stany Zjednoczone "silnie zasugerowały" Niemcom, by nie oddawali kontroli nad jednym z terminali portu w Hamburgu chińskiej państwowej firmie Cosco - podała w środę agencja Reutera, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Departamentu Stanu USA.
02.11.2022

Port w Hamburgu porozumiał się z Chinami w sprawie przejęcia części terminalu kontenerowego

W poniedziałek wieczorem zawarto porozumienie w sporze, dotyczącym umowy chińskiej firmy żeglugowej Cosco z portem w Hamburgu. Niemieckie ministerstwa wyraziły zgodę na przejęcie przez Cosco 24,9 proc. terminalu Tollerort. Według pierwotnego planu miało być to 35 proc. – opisuje portal „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).
25.10.2022

Chińczycy chcą zainwestować w port w Hamburgu, to budzi obawy, że mogą użyć gospodarki jako broni

Jak źle będzie, jeśli część udziałów w terminalu kontenerowym Tollerort w hamburskim porcie kupi chińska firma państwowa? Jak uniknąć sytuacji, w której pewnego dnia Chiny mogłyby użyć swojej potęgi gospodarczej w Niemczech jako broni? Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Niemiec - pisze w sobotę tygodnik "Spiegel".
23.10.2022

Chińska firma zainwestuje w port w Hamburgu; ekspert ostrzega: to potencjał szantażu przez Pekin

Planowane udziały chińskiej grupy Cosco w terminalu kontenerowym w Hamburgu to jedna ze spornych kwestii w ramach niemieckiego rządu. Plany te krytykuje minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni) i służby bezpieczeństwa, popiera je kancelaria Olafa Scholza, który dodatkowo zapowiada wyjazd do Chin z delegacją biznesową w listopadzie – napisał portal ntv.
22.10.2022

Elementy maszyny do drążenia tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica dotarły do portu w Hamburgu

Największe elementy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która będzie drążyła tunel na odcinku trasy S19 , dotarły statkiem z portu w Santander do portu w Hamburgu w Niemczech – poinformował w środę Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.
05.10.2022

Handel UE z rosnącymi obrotami generuje ruch w portach. Dominuje import gazu

W II kwartale 2022 r. wartość eksportu wzrosła o 5,9% w porównaniu z poprzednim kwartałem, a importu o 13,3%. Deficyt Unii Europejskiej handlowy wzrósł z 69 mld euro w pierwszym kwartale 2022 r. do 123 mld euro w drugim kwartale 2022 r. I widać to w transporcie morskim, a w portach w postaci rosnących powoli albo zmniejszających się obrotów zarówno w drobnicy jak i w masowych.
25.09.2022

Port w Hamburgu zwiększa udział w rynku przeładunku kontenerów

Przeładunek kontenerów w porcie w Hamburgu w pierwszej połowie 2022 roku rozwijał się lepiej niż oczekiwano: z wynikiem wynoszącym 4,4 miliona TEU (standardowe kontenery 20-stopowe), w pierwszych sześciu miesiącach roku osiągnięto niewielki wzrost o 0,9 procent. W porównaniu z głównymi konkurencyjnymi portami Europy Północnej: Antwerpią-Brugią, Rotterdamem i Bremą/Bremerhaven, które odnotowały spadki przeładunku kontenerów, Hamburg był jedynym głównym portem w tym zakresie, który odnotował plus.
17.08.2022

DB wspomaga niemieckie porty i uruchamia pociągi ze zbożem z Ukrainy

Niemieckie koleje państwowe Deutsche Bahn zapowiedziały uruchomienie kilku pociągów tygodniowo w celu dowozu ukraińskich zbóż do niemieckich portów. Zboża będą dostarczane między innymi do Rostocku, Hamburga i Brake, informuje DB.
09.08.2022

Porty Hamburg i Kłajpeda wzmacniają współpracę

Niemiecki port w Hamburgu i litewski port w Kłajpedzie podpisały porozumienie o współpracy m.in. w ramach wymiany danych.
10.05.2022

Przeładunki morskie w porcie w Hamburgu w 2021 roku

Port Hamburg informuje o wzroście przeładunków masowych, drobnicowych i kontenerów, rekordowym poziomie przewozów towarowych koleją oraz udanym przeniesieniu transportu drogowego na kolejowy.
01.03.2022

Port w Hamburgu stanie się hubem wodorowym

Air Products i Zarząd Portu w Hamburgu podpisały memorandum o współpracy przy określeniu możliwości zbudowania kompleksowego łańcucha wartości wodoru w porcie w Hamburgu.
09.02.2022

Putin zabrał swój jacht ze stoczni w Hamburgu

Luksusowy jacht Graceful, należący do rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, opuścił w poniedziałek o świcie port w Hamburgu – informuje we wtorek „Bild”. Gazeta przypuszcza, że Putin zabrał swój jacht z niemieckich wód z obawy przed konfiskatą w ramach zapowiadanych przez Zachód sankcji.
08.02.2022

Port w Hamburgu głębszy

W Porcie Hamburg zakończyło się pogłębianie toru wodnego na rzece Łaba.
01.02.2022

Najgorsza jest nieprzewidywalność, a nie wzrost cen frachtów

Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska, mówi o zmianach na rynku spedycyjnym i jego perspektywach rozwoju.
29.11.2021

Dobre wyniki w przeładunkach morskich w porcie Hamburg w pierwszych dziewięciu miesiącach

Największy niemiecki port pozostaje na kursie wzrostu. Port Hamburg zanotował również nowy rekord w transporcie kontenerów koleją oaz znacząco więcej zawinięć kontenerowców klasy Megamax.
18.11.2021

Chińska spółka przejmuje mniejszościowy udział w czołowym terminalu kontenerowym w Hamburgu

Oddział operacji portowych COSCO Shipping zakupi mniejszościowy udział w terminalu kontenerowym Tollerort (CTT) w porcie w Hamburgu, głównym punkcie zawinięć statków COSCO Shipping w Niemczech.
23.09.2021

Port w Hamburgu. Przeładunki na wzroście po spadkach spowodowanych Covid-19

Trend wzrostowy w porcie Hamburg utrzymuje się w pierwszym półroczu. Świadczą o tym rekord w transporcie kontenerów koleją, większa ilość zawinięć statków klasy Megamax i większe bezpieczeństwo wymagane dla globalnych łańcuchów dostaw.
01.09.2021

Niemcy rozpoczną import zielonego wodoru zza granicy w 2024 roku

Wodór – to słowo klucz przyszłej gospodarki Unii Europejskiej, w szczególności Niemiec. Nasi sąsiedzi słyną z realizacji nierzadko krytykowanej polityki transformacji energetycznej (Energiewende) – proces modernizacji jest kosztowny, a elektryfikacja nie jest wszędzie możliwa. Wyjściem ma być rozwój gospodarki wodorowej. Innowacyjne paliwo będzie produkowane na terenie kraju, ale i importowane zza granicy.
28.06.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu? Koncepcja śmiała i realna! [wywiad]

Rozmowa z Janem Stasiakiem, blisko 50 lat związanym z działalnością portową, 16 lat pełniącym funkcję Przewodniczącego Rad Interesantów Portu Szczecin.
28.05.2021

Skutki Covid-19 kształtują wynik przeładunkowy hamburskiego portu w 2020 roku

W czwartym kwartale 2020 roku przeładunki morskie w porcie w Hamburgu rozwijały się bardziej pozytywnie niż oczekiwano. I tak łączne przeładunki morskie osiągnęły w czwartym kwartale z wynikiem plus 3 procent nawet lepszy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś przeładunki kontenerowe były na poziomie jedynie o 1,2 procenta niższym. Ogólnie jednak wynik przeładunkowy za cały rok 2020 pozostaje na poziomie 126,3 mln ton (-7,6 %) poniżej dobrego wyniku z roku poprzedzającego, który wyniósł 136,6 mln ton.
25.02.2021

Port Hamburg - zauważalny zwrot w przeładunkach

Spadek w przeładunkach morskich w największym porcie uniwersalnym Niemiec w trzecim kwartale na poziomie 8 procent był znacznie niższy niż w drugim kwartale - wówczas port w Hamburgu zanotował spadek o 16,2 procent. Negatywne skutki pandemii koronawirusa, które mogą być odczuwalne na całym świecie, są zatem nadal widoczne w wynikach hamburskiego portu.
24.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

Kryzys COVID-19 mocno odbił się na przeładunkach Portu Hamburg

Największy port uniwersalny w Niemczech, Port w Hamburgu, odczuł negatywne skutki pandemii COVID-19 w pierwszej połowie tego roku.
27.08.2020

HHLA i Port Brunszwik połączą siły nad promocją ekologicznej żeglugi śródlądowej

W zeszłym tygodniu operator terminala kontenerowego Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) i Hafenbetriebsgesellschaft Braunschweig mbH (spółka operacyjna portu w Brunszwiku) podpisały strategiczną umowę o partnerstwie w celu promowania przyjaznego dla środowiska transportu między Hamburgiem a portem śródlądowym w Dolnej Saksonii.
24.07.2020

Zawinięcie największego kontenerowca świata „HMM ALGECIRAS” w dziewiczym rejsie do Hamburga

Nowy okręt flagowy południowokoreańskiego przedsiębiorstwa żeglugowego „HMM ALGECIRAS”(wcześniej Hyundai Merchant Marine) zawinął do portu w Hamburgu w niedzielę 7 czerwca 2020 r. Przeładunek odbył się w Hamburgu w HHLA Container Terminal Burchardkai (CTB). Wyładowano i załadowano w sumie 13 600 TEU (standardowe kontenery 20 stopowe).
08.06.2020

Hapag-Lloyd i HHLA zacieśniają więzi

Niemieccy giganci żeglugowi Hapag-Lloyd AG i Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) ogłosiły, że będą kontynuować ścisłą współpracę w Hamburgu przez kolejne pięć lat.
12.02.2020

Port w Hamburgu zakończył ważne inwestycje

Port w Hamburgu przekazał, że zakończył prace polegające na poszerzeniu 5-kilometrowego odcinka Łaby tzw. pudła przelotowego do 385 metrów. Dzięki temu do portu w Hamburgu będa mogły zawijać jednostki osiągające nawet 98 metrów szerokości.
31.01.2020

7-procentowy wzrost przeładunków kontenerów w Porcie Hamburg

Największy niemiecki port, Hamburg, zamknął pierwsze trzy kwartały tego roku z przeładowanymi 7 mln TEU, o 6,9 proc. więcej rok do roku.
20.11.2019

Niemcy: Celnicy przejęli rekordowy ładunek kokainy

Niemieccy celnicy przejęli w Hamburgu 4,5 tony kokainy ukrytej w kontenerze z Urugwaju. Jest to największy w historii przemyt narkotyków, jaki udało się udaremnić funkcjonariuszom nad Renem. Czarnorynkowa wartość takiej ilości kokainy to około miliarda euro.
03.08.2019

Podpisano umowy na poprawę dostępu kolejowego do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Dwie umowy za blisko 1,5 mld zł netto na poprawę kolejowego dostępu do portów morskich Szczecin i Świnoujście podpisano w poniedziałek w Szczecinie. Porty mają dzięki nim obsłużyć więcej pociągów towarowych.
29.07.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

Port Hamburg z rekordowym wynikiem przewozów kolejowych w relacji z zapleczem lądowym

Największy uniwersalny port Niemiec osiągnął w 2018 roku z wynikiem 135,1 milionów ton przeładowanych towarów znaczący wynik. Hamburg skutecznie rywalizował w trudnym środowisku, a w relacji z zapleczem lądowym zwiększył przewozy koleją do łącznie 46,8 milionów ton (+2,7%) a w przypadku kontenerów 2,44 miliona TEU (+4,7%).
19.02.2019

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk: Chcemy pozyskiwać kontrahentów z Azji, Czech, Słowacji czy Białorusi

W tym roku Port Gdańsk notuje wzrost kwartał do kwartału o 44 proc.; chcemy pozyskiwać kontrahentów na rynkach azjatyckich i dotrzeć do partnerów z naszego naturalnego zaplecza, czyli Czech, Słowacji czy Białorusi - mówi w wywiadzie dla PAP prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk Łukasz Greinke.
05.06.2018

Spadek przeładunków w Porcie Hamburg

Największy niemiecki port zanotował 7,5-proc. spadek przeładunków w 1 kwartale tego roku. Wyniosłe one 32,7 mln ton, o 2,7 mln ton mniej niż w tym samym okresie w zeszłym roku.
21.05.2018

HHLA przejmuje największego estońskiego operatora terminalu

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) przejmuje największego estońskiego operatora terminalu-Transiidikeskuse AS. Umowa została podpisana 26 marca.
28.03.2018

„Zostałem wrzucony na głęboką wodę” - rozmawiamy z Patrykiem Felmetem, nowym dyrektorem ds. rozwoju w zarządzie Portu Gdańsk

Kiedy ostatnio rozmawialiśmy z Patrykiem Felmetem, stawiał na nogi (z powodzeniem) Rezerwę, spółkę zależną od Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Dziś jest dyrektorem w Porcie Gdańsk i zarządza działami rozwoju i marketingu. Trampek jednak nie odstawił na półkę i wciąż nie używa lektyki. Patryk Felmet, nowy dyrektor do spraw rozwoju w zarządzie Portu Gdańsk, zdradza w rozmowie z naszym portalem, jaki ma pomysł na przyciągnięcie nowych kontrahentów do gdańskiego portu.
31.12.2017

Polski Dzień Morza – Bratysława 2017

W Bratysławie 13 czerwca w hotelu Mercure Bratislava Centrum odbyło się spotkanie polskiego biznesu morskiego z biznesem słowackim w ramach Polskiego Dnia Morza w Bratysławie.
14.06.2017

Porty z Północnej Europy chcą bardziej ekologicznej branży wycieczkowej

10 portów i instytucji z Północnej Europy połączyło siły, by znaleźć ekologiczne rozwiązania dla sektora żeglugi wycieczkowej. W 3-letnim projekcie wezmą udział także Polacy.
21.12.2016

Herkules już w Gdańsku. Holownik jest imponujący i ma potężną moc – zobacz go w akcji (zdjęcia,wideo)

Tak mocnej jednostki tego typu w Polsce jeszcze nie było. Herkules, najnowszy holownik „WUŻ” Port and Maritime Service, przypłynął do Gdańska z Galati w Rumunii. Będzie najmocniejszy ze stacjonujących dotychczas w polskich portach.
01.11.2016

Port Gdańsk niedługo wzbogaci się o nowoczesny holownik

Już niedługo rumuńska stocznia Damen Shipyards Galati przekaże polskiemu armatorowi nowoczesny holownik. Jednostka już została zwodowana w lipcu, więc po skończeniu doposażania trafi w ręce gdańskiego WUŻ-u.
20.09.2016

Chiny: formalności utrudniają rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku

Bariery administracyjne to wciąż duże utrudnienie w rozwoju Nowego Jedwabnego Szlaku; ten kraj, który najszybciej sobie z nimi poradzi, stanie się centrum logistycznym pomiędzy Chinami a Europą - mówiła we wtorek w Warszawie szefowa komisji ds. zagranicznych chińskiego parlamentu Fu Ying.
20.07.2016

Czy to będzie rekordowy rok w przeładunkach kontenerów w Porcie Gdańsk? Wszystko na to wskazuje

Wpłynięcie niedawno rekordowego kontenerowca MSC Maya do terminala kontenerowego DCT było bardzo ważnym wydarzeniem dla portu Gdańsk. Potwierdziło przede wszystkim świetne wyniki przeładunków kontenerowych w tym roku, aż o 30 proc. większe niż w tym samym okresie (styczeń-maj) w zeszłym roku - wynika z wstępnych informacji portu.
06.06.2016

Hamburg wciąż w czołówce europejskich portów

Mimo spadku przeładunków w zeszłym roku, port w Hamburgu wciąż uznawany jest za czołowy w Europie. Siła niemieckiego portu polega na konkurencyjnym czasie odprawy towarów oraz korzystnym cenom.
11.04.2016

Hamburg ze spadkiem przeładunków. Czy to wynik konkurencji z polskimi portami?

Port w Hamburgu zanotował w zeszłym roku 5,4 proc. spadek przeładunków (ogółem 137,8 mln ton). Wpływ na to miały między innymi polskie porty, które odebrały niemieckiej przystani część towarów.
11.02.2016

Nowy rosyjski port współpracuje z Portem Hamburg

Nowy, głębokowodny Port Bronka, zlokalizowany na przedmieściach Sankt Petersburga na południowym brzegu Zatoki Fińskiej, pozyskał nowego partnera - port w Hamburgu.
15.09.2015

Polskie cztery porty fundamentem infrastruktury transportowej w regionie KEO

Cztery główne polskie porty morskie - Szczecin/Świnoujście oraz Gdańsk i Gdynia - odgrywają kluczową rolę w rozwoju transgranicznego regionu gospodarczego wzdłuż Łaby i Odry.
22.04.2015

Port Rotterdam umocnił się na pozycji numer 1 w Europie

W 2014 r. port w Rotterdamie przeładował 444,73 mln ton towarów, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Odmienne były jednak wyniki w głównych grupach ładunków.
21.01.2015

Port w Hamburgu nie boi się konkurencji DCT Gdańsk

W pierwszych dziewięciu miesiącach port morski w Hamburgu (HH) przeładował 110 mln ton, co jest nowym rekordowym poziomem osiągniętym w tym okresie, informuje zarząd.
25.11.2014

BCT obecny na Dniach Morza w Pradze

W dniu 23 października w Hotelu Savoy w Pradze odbyła się zorganizowana przez porty w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie-Świnoujściu przy wsparciu Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Czechach oraz Stowarzyszenia Spedycji i Logistyki Republiki Czeskiej kolejna edycja Dni Morza w Pradze.
28.10.2014

Port w Hamburgu rozładowuje problem zatłoczenia

Niemiecki operator terminalu Hamburger Hafen und Logistik (HHLA) zaprezentował nowe nabrzeża, zdolne do obsługi największych kontenerowców w jego Terminalu Kontenerowym Burchardkai (CTB) w porcie Hamburg.
28.08.2014

Wzrost przeładunków przez port w Hamburgu

W pierwszym półroczu port w Hamburgu przeładował 72,6 milionów ton towarów, o 6,6 proc. więcej niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ub.roku.
20.08.2014

Kłopotliwe przeciążenia niektórych portów Morza Północnego

Z powodu zakłóceń w sprawnej obsłudze w porcie Rotterdam, niemiecki armator Hapag-Lloyd ogłosił, że od 14 sierpnia na co najmniej miesiąc zmniejszy do czterech liczbę statków, jakie obsługują pętlę (stałe połączenie) pomiędzy Azją a Rotterdamem informuje portal wnp.pl
12.08.2014

27 proc. wzrost wysyłki kontenerów z Hamburga do polskich portów

W pierwszym kwartale br. port w Hamburgu przeładował 35,6 mln ton, tj. o 8,6 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r.
26.05.2014

Portowcy dostrzegają zmianę kierunków eksportu

Coraz większą rolę w przeładunkach portów odgrywają towary w polskim handlu zagranicznym kierowane na rynki leżące na innych kontynentach, zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się.
24.03.2014

Transport Week dzień trzeci: którędy do serca Europy? (video)

Zaprezentowane na ostatnim dniu konferencji Transport Week możliwości przeładunkowe wybranych portów i strategie rozwojowe dotyczyły jednego – jak może być obsługiwana Europa Środkowa. Bałtyk uczestniczy obecnie w imponującym procesie zagęszczania połączeń ze wszystkimi śródlądowymi morzami na Starym Kontynencie.
06.03.2014

Zaskakujący wzrost: port w Hamburgu w statystykach

O 6,2% wzrosła w 2013 roku przepustowość hamburskiego portu, a najważniejszym źródłem tego wzrostu jest przeładunek kontenerów. Wynik 9,3 milliona TEU jest wprawdzie tylko o 4.4 procenta wyższy w stosunku do roku 2012, przełożyl się jednak bezpośrednio na zwięszony zakres usług przeładunkowych między regionami Morza Północnego i Bałtyckiego.
03.03.2014

Rotterdam utrzyma pozycję największego portu w Europie

Port Rotterdam zakończy bieżący rok przeładunkami 442 mln ton towarów, czyli na poziomie 2012 r., informuje zarząd, na podstawie wstępnych szacunków.
20.12.2013

Rekordowe przewozy morskie towarów w globalnym handlu

80 proc. światowego handlu towarami jest przewożona drogą morską i obsługiwana przez porty na całym świecie. Podkreśla to strategiczne znaczenie gospodarki morskiej dla globalnej gospodarki, ale dowodzi też, że od skutecznego dostępu do usług międzynarodowego transportu morskiego i portów zależy konkurencyjność krajów - stwierdzają eksperci UNCTAD w słowie wstępnym do raportu "Review of maritime transport 2013".
14.12.2013

Paliwa gazowe- tanio i ekologicznie czy drogo i niewydajnie?

Pierwsze silniki okrętowe, wykorzystujące paliwo gazowe powstały w 2001r. Plany wprowadzenia ograniczeń emisji dwutlenku węgla przyczyniły się do wznowienia dyskusji o masowym wykorzystaniu statków, wyposażonych w silniki zasilane gazem. Obecnie silniki napędowe tego typu wykorzystują zarówno niewielkie statki pomocnicze jak i siłownie okrętowe dużych jednostek pełnomorskich. Popularyzacja rozwiązania i idące za nią modyfikacje techniczne sprawiają, że w perspektywie kilku lat silniki gazowe mogą stać się istotną alternaty
25.10.2013

Rośnie rola Hamburga, jako hubu dla portów bałtyckich

W pierwszym półroczu port w Hamburgu przeładował 68,1 mln ton towarów, tj. o 3,5 proc. więcej niż rok temu.
20.08.2013

Skomplikowane procedury utrudniają rozwój polskim portom, ale są szanse na utworzenie linii do Chin

Skomplikowane procedury utrudniają polskim portom z rywalizację z zagranicznymi portami, głównie z Hamburgiem. Teraz zamiast w u nas, duża część ładunków jest odprawiana za granicą, mimo że towary są przeznaczone dla polskich odbiorców. Armatorzy narzekają m.in. na zbyt długi czas odprawy i dużą liczbę formularzy. Uproszczenie procedur może pozwolić na uruchomienie bezpośredniej linii z Gdyni do Chin, a co za tym idzie, również przyciągnąć do kraju nowych inwestorów. Rozmowy o połączeniu trwają.
15.03.2013

HHLA buduje terminal intermodalny w Dąbrowie Górniczej

Port w Hamburgu rozwija sieć swoich połączeń kolejowych. W piątek, 28 grudnia została podpisana umowa o dofinansowanie budowy terminalu intermodalnego w Dąbrowie Górniczej. Kwota dofinansowania to prawie 10 mln zł.
03.01.2013

Coraz więcej kontenerów trafia z portu w Hamburgu do Rosji

4,4 mln TEU ładunków przeładował port w Hamburgu w I poł br. Oznacza to wzrost o 1,9% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
21.11.2012

Więcej ładunków do Polski przez port w Hamburgu

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. port w Hamburgu przeładował 98,1 mln ton ładunków, tj. o 0,8 proc. mniej niż rok temu.
15.11.2012

Port Hamburg od stycznia portem celnym. Władze wdrażają program informacyjny

Po niemal 125 latach wolny port w Hamburgu przechodzi na przełomie 2012/2013 roku do historii: Port w Hamburgu stanie się portem celnym. Z procesem tym powiązane są zmiany w realizacji przewozów towarowych spoza wspólnoty. Władze portu wydały ulotkę informacyjną dla kierowców i dysponentów „Od wolnego portu do celnego portu”, aby w początkowym okresie ułatwić przestawienie się na nowe procesy i postępowania celne.
14.11.2012

Spadek globalnych przewozów towarów w kontenerach

Począwszy od czerwca br., maleją światowe przewozy morskie ładunków w kontenerach – wynika z danych Container Trades Statistics.
05.11.2012

Port w Hamburgu chce bunkrować statki napędzane LNG

Zarząd portu handlowego w Hamburgu podjął już działania, aby do 1 stycznia 2015 roku mogła w nim powstać infrastruktura do tankowania gazu skroplonego - LNG.
02.11.2012

Po 125 latach port Hamburg zmienia formułę

Z początkiem grudnia br. na okres przejściowy, a od 1 stycznia 2013 r. na stałe port w Hamburgu zmienia formułę funkcjonowania - z wolnego portu na tzw. celny port morski.Jest to związane z wdrażanymi od 2005 roku w Unii Europejskiej zmianami we wspólnotowym kodeksie celnym, który m.in. kładzie nacisk na walkę z fałszowaniem produktów i znaków towarowych, ale także zmianami w dziedzinie technologii informatycznych, stosowanych w procedurze odpraw celnych.
26.10.2012

Niemcy: 62% kontenerów na torach to za mało

Port w Hamburgu i władze Bawarii wdrażają program „Port Hamburg 62+”, dzięki któremu więcej kontenerów ma być transportowanych koleją, a nie drogami. Już dziś 62 proc. kontenerów w tym kierunku jest przewożonych po torach. Dla Bawarii to za mało.
24.07.2012

Balticon – DCT Gdańsk może być polskim Rotterdamem

Na przestrzeni kilku ostatnich lat Deepwater Container Terminal w Gdańsku wyrósł na polskiego lidera pod względem liczby przeładowanych kontenerów. Inwestycje zaplanowane przez właściciela na kolejne lata mają sprawić, że rodzimy „hub” poprawi swoją pozycję również w światowych rankingach, docelowo stając się „drugim Hamburgiem lub Rotterdamem”. Rozwój DCT jest szansą dla polskiego rynku kontenerowego i wiąże się bezpośrednio ze wzrostem pozycji Polski na międzynarodowym rynku transportu morskiego. Na zwiększeniu możliwości przeł
25.06.2012

Prezes Piotr Chajdarowski: Nie ma już Odratransu

Grupa logistyczno-spedycyjna, znana pod tą marką zmieniła nazwę. Obecnie nowa firmy to OT Logistics. Zmiana wynika z dynamicznego rozwoju firmy, jaki miał miejsce w ostatnich latach. Dzięki licznym akwizycjom i tworzeniu nowych produktów, z lokalnego polskiego przewoźnika rzecznego Odratrans stał się wielką grupą logistyczno–spedycyjną działającą na rynku międzynarodowym.
08.06.2012

Nowy terminal HUB w Gądkach k/ Poznania

Zachodnia konkurencja dla polskich portów morskich nie śpi. Zakończyła się kolejna ważna inwestycja, która wzmocni relacje polskich firm z portami w Hamburgu i Bremenhaven.
27.09.2011

Odwracamy się od Bałtyku

Polska nie wykorzystuje swego morskiego potencjału. A transport morski to u nas nadal "coś ekskluzywnego".
08.09.2011

Studyjna wizyta przedstawicieli ZMPSiŚ w porcie w Hamburgu

W dniach 26-27.10.2010 delegacja ZMPSiŚ przebywała na wyjeździe studyjnym w porcie w Hamburgu. Celem wyjazdu było bliższe poznanie działalności największego portu morskiego w Niemczech oraz jednego z największych portów kontenerowych w Europie.
03.11.2010

Drożyzna pustoszy polskie porty

Polskie firmy wolą przeładowywać towary w Hamburgu. Powód? Zerowa stawka VAT
15.07.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.